اظهارنظرهاي مستند پزشک قانوني در بازسازي صحنه مرگ کودک ۱۱ ماهه، متهمان اين پرونده را مجبور به بيان حقيقت در حضور مقام قضايي کرد.به گزارش خراسان، صبح روز گذشته پدر و مادر پسر ۱۱ ماهه اي که به اتهام کودک آزاري و قتل دستگير شده بودند به منزل مسکوني محل وقوع حادثه واقع در شهرک طرق مشهد انتقال يافتند. در آغاز بازسازي صحنه حادثه، ابتدا کارآگاه يزدي (افسر پرونده) گفت: ساعت 15:45 مورخ 91.5.22 مرگ کودک ۱۱ ماهه اي که آثار کودک آزاري روي بدنش نمايان بود گزارش شد که بلافاصله به دستور قاضي ويژه قتل عمد تحقيقات درباره چگونگي مرگ اين کودک در بيمارستان امدادي آغاز و مشخص شد مادر کودک پس از مرگ وي متواري شده است اما روز بعد مادر اين کودک دستگير شد و گفت: شوهر افغاني ام عامل مرگ فرزندم است.افسر پرونده اضافه کرد: با دستورات ويژه قضايي، همسر موقت اين زن، در تاريخ 91.6.20 در پليس راه قم دستگير و مشخص شد که او ايراني است و همسرش در اين باره دروغ گفته است. در ادامه قاضي اسماعيل شاکر ضمن تفهيم مواد قانوني به متهمان مبني بر اين که مواظب اظهارات خود باشند و حقيقت ماجرا را بيان کنند از زن ۳۰ ساله خواست درباره آثار سوختگي روي بدن متوفي توضيح دهد. اين زن که در برابر دوربين قوه قضاييه قرار گرفته بود گفت: فرزندم را به حمام بردم اما آب داغ بود و قسمتي از بدنش سوخت.پدر اين کودک نيز گفت: آن روز ساعت ۲ بعدازظهر به منزل آمدم و کودکم را براي شست وشو به حمام بردم سپس او را روي تخت کوچک فلزي داخل حمام قرار دادم که يک دفعه متوجه شدم او از روي تخت پايين افتاده است. او را بلند کردم و به همسرم دادم تا لباس هايش را بپوشاند ولي فرزندم دچار تشنج شد و در بيمارستان جان سپرد. در اين هنگام قاضي از مادر کودک پرسيد شما در اظهارات اوليه خود عنوان کرديد که براي پرداخت پول قبض ها به صاحبخانه قبلي بيرون رفتيد و وقتي بازگشتيد همسرتان به شما گفت که «الف» از دستم سر خورد و روي زمين افتاد؟ متهم پاسخ داد: من گفتم همسرم گفته فرزندمان سر خورد نگفتم از دست او سر خورد! وي درباره جراحت روي لب فرزندش نيز گفت: او دهانش را به زمين مي کوبيد و به همين خاطر مجروح شد.اين گزارش حاکي است: در حالي که متهمان اظهارات ضد و نقيضي را درباره چگونگي مرگ کودک ۱۱ ماهه عنوان مي کردند، قاضي شاکر از پزشک قانوني حاضر در محل بازسازي صحنه حادثه خواست تا از نظر علمي درستي و يا نادرستي اظهارات متهمان را توضيح دهد. دکتر ناصر غروبي پزشک باتجربه پزشکي قانوني نيز گفت: اظهارات پدر کودک درباره ضربه مغزي مبني بر افتادن از روي تخت فلزي منطبق با واقعيت نيست؛ چرا که اين تخت حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتيمتر با زمين فاصله دارد در حالي که کودک حداقل بايد از فاصله ۸۲ سانتيمتري سقوط کرده باشد. او براي تأييد اظهاراتش عکس هايي را که از جسد در پزشکي قانوني گرفته شده بود در لپ تاپ خود نشان داد و از نظر علمي آن را تشريح کرد.با اظهارات دکتر غروبي، مادر کودک که ديگر چاره اي جز بيان حقيقت نداشت در حالي که گريه مي کرد گفت: او از دست من افتاد. وقتي او را مي شستم از دستم سقوط کرد و با پيشاني به زمين خورد من اين موضوع را به همسرم نگفتم او را هم من فراري دادم و گر نه او نمي خواست فرار کند. سپس پزشک قانوني اظهارات اين زن درباره جراحت روي لب را نيز رد کرد و گفت: اين نوع جراحت حتي بر اثر تصادف و يا سقوط نيز ايجاد نمي شود و تنها بر اثر ضربه سيلي به وجود مي آيد.
اين زن که با شنيدن اظهارات پزشک غافلگير شده بود در ميان هاي هاي گريه گفت: او جيغ مي کشيدو شيشه شير را نمي خورد به همين دليل وقتي عصباني شدم با پشت دستم ۲ بار به صورتش سيلي زدم.اين زن سپس چگونگي ايجاد سوختگي روي بدن متوفي را با گرفتن يک عروسک در دستش بازسازي کرد که مورد تأييد پزشک قانوني قرار گرفت.بنابراين گزارش، پس از مشخص شدن ماجراي مرگ کودک ۱۱ ماهه در بازسازي صحنه جنايت، مقام قضايي دستور پايان بازسازي را صادر کرد تا پرونده مراحل قانوني خود را طي کند./خراسان