بالا
لامپ رشد گیاه

دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

فروشگاه پایان نامه و مقاله

تایپ متن و مقاله و پایان نامه

دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

صفحه 3 از 6 اولیناولین 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 57

موضوع: پست جنجالي و بحث بر انگيز <=> چرا مردها باهوش تر از زن ها هستند

elili آواتار ها
    • 591

عنوان کاربری
    کاربر باشگاه
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    حسابداری
    راه های ارتباطی

چرا میگین مردها باهوشتر از زنها هستن؟
    من که فک میکنم اینطور نیست هوش ادما به خیلی چیزا ربط داره به شرایط خونوادگی و غیره ممکنه تو یه خونواده ای یه زن باهوشتر از مرد خونواده باشه این دلیل نمیشه اینو به همه تعمیم بدیم
    پس چرا میگن در ازدواج زن باید حداقل 7 سال از مرد کوچیکتر باشه چون قدرت درکش بالاست،چون بیشتر می فهمه دقت کردین اینو؟

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

نقل قول نوشته اصلی توسط elili نمایش پست ها
    چرا میگین مردها باهوشتر از زنها هستن؟
    من که فک میکنم اینطور نیست هوش ادما به خیلی چیزا ربط داره به شرایط خونوادگی و غیره ممکنه تو یه خونواده ای یه زن باهوشتر از مرد خونواده باشه این دلیل نمیشه اینو به همه تعمیم بدیم
    پس چرا میگن در ازدواج زن باید حداقل 7 سال از مرد کوچیکتر باشه چون قدرت درکش بالاست،چون بیشتر می فهمه دقت کردین اینو؟

درسته به شرایط مختلفی بستگی داره ولی یه سری ویژگی ها وجود داره که به خود جنس مربوطه و جنس مخالف درصد کمتری از اونو داره و این باعث می شه به قول شما ما فکر کنیم یک جنس از جنس دیگه در یک مورد کلی برتری داره و این درست نیست .
    جنس مذکر یک جنس استقلال طلبه ولی مونث متکی به یک فرد قوی تر از خودش ؟؟
    حسنت به ازل نظر چو در کارم کرد
    بنمود جمال و عاشق زارم کرد
    من خفته بدم به ناز در کتم عدم
    حسن تو به دست خویش بیدارم کرد

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

نقل قول نوشته اصلی توسط moongirl نمایش پست ها
    ببینین من به نظرم میاد قدرت ریسک پذیری نیست که به مردها اجازه بیشتری برای پیشرفت داده بلکه جایگاه اجتماعی زن ها و توقعات از اون ها بوده. البته آزادی عمل زن ها داره روز به روز بیشتر میشه. نمی خوام اینجا بحث کنم که ایا این حیطه عملکردی وسیع برای زن ها توی جامعه خوب هست یا بد که قطعا معایب و مزایای خودش رو داره. می خوام بگم توی همین ایران خودمون تا 10-15 سال پیش دخترا رو حتی نمی ذاشتن درس بخونن چه برسه به کارای دیگه. چون که فکر می کردن وظیفه یه زن فقط اینه که بچه به دنیا بیاره و اونو بزرگ کنه. می خوام بگم ماها هنوز به زن هامون مجال پیشرفت ندادیم

قدرت ریسک پذیری در کنار شجاعت باعث می شه ما تصمیماتی بگیریم که در حالت عادی نمی گیریم . هر کدوم از جنس مونث این دو رو داشته باشن و بتونن درست استفاده کنن ، در جامعه پیشرفت سریعتری خواهند داشت .

elili آواتار ها
    • 591

عنوان کاربری
    کاربر باشگاه
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    حسابداری
    راه های ارتباطی

نقل قول نوشته اصلی توسط moo2010 نمایش پست ها
    درسته به شرایط مختلفی بستگی داره ولی یه سری ویژگی ها وجود داره که به خود جنس مربوطه و جنس مخالف درصد کمتری از اونو داره و این باعث می شه به قول شما ما فکر کنیم یک جنس از جنس دیگه در یک مورد کلی برتری داره و این درست نیست .
    جنس مذکر یک جنس استقلال طلبه ولی مونث متکی به یک فرد قوی تر از خودش ؟؟
    یعنی شما میگی مرد چون جنس مذکره باهوشتره؟
    بحث استقلال یه چیزدیگست، زن موجودیه که نیاز داره حمایت بشه اینو خدا خودش تو فطرتش گذاشته و کاریشم نمیشه کرد ولی بحث هوش فک نمیکنم به استقلالش و اینجور چیزا ربطی داشته باشه(یعنی چون متکی به یک موجوده قوی تره هوششم کمتره؟)این جمله رو یادتون نره پشت هر مرد موفقی یه زن هست)فک میکنم به هوشش ربط داره ها
    من فک میکنم هوش مرد و زن کاملا یکسانه و در بعضی مواقع با توجه به شرایط محیطی یا ژنتیکی یا آموزش هوش یکیشون بیشتر از یکی دیگست

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

یعنی شما میگی مرد چون جنس مذکره باهوشتره؟
    بحث استقلال یه چیزدیگست، زن موجودیه که نیاز داره حمایت بشه اینو خدا خودش تو فطرتش گذاشته و کاریشم نمیشه کرد ولی بحث هوش فک نمیکنم به استقلالش و اینجور چیزا ربطی داشته باشه(یعنی چون متکی به یک موجوده قوی تره هوششم کمتره؟)این جمله رو یادتون نره پشت هر مرد موفقی یه زن هست)فک میکنم به هوشش ربط داره ها
    من فک میکنم هوش مرد و زن کاملا یکسانه و در بعضی مواقع با توجه به شرایط محیطی یا ژنتیکی یا آموزش هوش یکیشون بیشتر از یکی دیگست

من می گم علاوه بر شرایط محیطی یک سری شرایط وجود دارن که باعث می شه تصمیمات ما دست خوش تغییر بشه .
    ( در این مورد هم باید گفت از نظر مقدار عقل هر دو جنس مثل هم هستند ولی عاطفه و احساسات زن بر اعمال او سیطره داره و باعث می شه تصمیمات منطقیه خودش رو در تاثیر پذیری از احساساتش تغییر بده )

مطالب بالایی رو کامل بخونید اون موقع می دونید من چی می گم .
    نمی گم کاملا درسته ولی باید بحث کرد تا نقاط درست و اشتباه مطالب من رو فهید .

elili آواتار ها
    • 591

عنوان کاربری
    کاربر باشگاه
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    حسابداری
    راه های ارتباطی

والله نمیدونم چی بگم
    به هر حال این نظر من بود ترجیح میدم از این بعد فقط نظراتتونو بخونم

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

والله نمیدونم چی بگم
    به هر حال این نظر من بود ترجیح میدم از این بعد فقط نظراتتونو بخونم

نه آبجی جون

وقتی داریم بحث می کنیم نقاط ضعف و قوت صحبت هایی که کردیم معلوم می شه . پس بحث در مورد یک موضوع خوبه و منم دارم از دیدگاه شما استفاده می کنم .
    در مجموع چکیده تمام حرفام این میشه
    یک سری استعدادها در فرد وجود داره که در شرایط محیطی بارور می شه ( این دسته بدون در نظر گرفتن جنسیته و به خود فرد بستگی داره .)
    یک سری ویژگی هایی هستن که به خود جنس مربوطه که جنس مقابل از میزان کمتری برخورداره و تاکید من روی این ویژگی هاست .
    این ویژگی هاست که باعث می شه تفاوت هایی در دو جنس پدید بیاد و تصمیمات ما رو تغییر بدن .
    هوش و زکاوت معلول تفکر ، تحلیل داده های به دست آمده ، میزان سرعت پردازش مغز ماست .

در اینجا یک سوال وجود داره
    چرا اسلام گفته عقل زن نصف عقل یک مرده ؟؟
    این به چه معناست و چرا این طوریه ؟؟

elili آواتار ها
    • 591

عنوان کاربری
    کاربر باشگاه
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    حسابداری
    راه های ارتباطی

نقل قول نوشته اصلی توسط moo2010 نمایش پست ها
    نه آبجی جون

وقتی داریم بحث می کنیم نقاط ضعف و قوت صحبت هایی که کردیم معلوم می شه . پس بحث در مورد یک موضوع خوبه و منم دارم از دیدگاه شما استفاده می کنم .
    در مجموع چکیده تمام حرفام این میشه
    یک سری استعدادها در فرد وجود داره که در شرایط محیطی بارور می شه ( این دسته بدون در نظر گرفتن جنسیته و به خود فرد بستگی داره .)
    یک سری ویژگی هایی هستن که به خود جنس مربوطه که جنس مقابل از میزان کمتری برخورداره و تاکید من روی این ویژگی هاست .
    این ویژگی هاست که باعث می شه تفاوت هایی در دو جنس پدید بیاد و تصمیمات ما رو تغییر بدن .
    هوش و زکاوت معلول تفکر ، تحلیل داده های به دست آمده ، میزان سرعت پردازش مغز ماست .

در اینجا یک سوال وجود داره
    چرا اسلام گفته عقل زن نصف عقل یک مرده ؟؟
    این به چه معناست و چرا این طوریه ؟؟
    فک میکنم این موضوع به همون احساساتی بودن زن ربط داره نه هوشش
    یعنی وقتی خدا تو قرآن فرموده عقل زن نصف مرده یعنی هوشش بیشتره؟
    مرد عاقلانه عمل میکنه ولی زن عاشقانه

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

فک میکنم این موضوع به همون احساساتی بودن زن ربط داره نه هوشش
    یعنی وقتی خدا تو قرآن فرموده عقل زن نصف مرده یعنی هوشش بیشتره؟
    مرد عاقلانه عمل میکنه ولی زن عاشقانه

ای ول آبجی
    اون همه حرف و حدیث من برای همین بود .

moo2010 آواتار ها
    • 1,499

عنوان کاربری
    مدیر بازنشسته بخش فیزیک
    محل تحصیل
    پشت دریاها
    شغل , تخصص
    دانشجو
    رشته تحصیلی
    فیزیک اتمی و ملکولی
    راه های ارتباطی

پیش فرض از نظر اسلام

سؤال: آيا از منظر فقه اسلامي تفاوت هاي ذاتي زن و مرد از نظر قدرت روحي و فكري اثبات شده است و در صورتي كه پاسخ مثبت است آيا در فقه اسلامي به برتري فكري و روحي مردي صحه گذاشته شده است؟

با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر گرامي كه به دنبال رفع دغدغه هاي علمي به تلاش و كاوش فكري پرداخته و از رهگذر سؤال به شكوفايي انديشه خود ياري مي رسانيد.

از اينكه با مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه مكاتبه نموده ايد صميمانه تشكر مي كنيم، اميد آن كه تحقيق و پاسخ ارايه شده رهگشاي انديشه پويشگرتان باشد.

ابتدا لازم است چند نكته را متذكر شويم:

1. انسان موجودي است مركب از روح و جسم، و آنچه كه انسانيّت او را تأمين مي كند جان آدمي است نه جسم او يا مجموع جسم و جان، قرآن كريم وقتي مسأله زن و مرد را مطرح مي كند از منظر انسانيت به آنها نظر دارند نه از منظر ذكوريت و انوشيت

2. حال كه حقيقت و ذات آدمي به روح اوست و جسم فقط در حدّ ابراز در خدمت روح و جان انسان است و روح هم مذكر و مونث ندارد قهراً بحث از تساوي زن ومرد يا تفاوت اين دو در مسائل مربوط به حقيقت انسان از بين مي رود. وقتي حقيقت اين دو يكي شد كه همان انسانيت آنهاست ديگر تفاوتهاي جسمي داخل در مباحث انسان شناسي نمي شوند.[1]

2. ارزشها و ضد ارزشهاي انساني بر مي گردند به ذات و حقيقت انسان يعني اين جان و قلب انسان است كه متصّف به يك وصف ارزشي يا يك وصف ضد ارزشي مي شود و اين ربطي به جنسيت زن و مرد ندارد.

ارزشها و ضد ارزشهاي انسان چون ايمان و كفر، ذات و عزت، سعادت و شقاوت، حق و باطل، تقوا و فجور و... آنچه كه اين اوصاف را به خود مي گيرد بدن انسان نيست گفته نمي شود بدن انسان مسلمان است يا كافر، آنچه كه متصف به اسلام و كفر مي شود جان و روح آدمي است آنچه كه موصوف به وصف تقوي يا فجور مي شود انسانيت انسان است نه جسم و بدن او عقل نظري هم كه وصفش علم است او هم مذكر و مونث ندارد، دل كه كارش كشف و شهود است او هم مذكر و مونث ندارد هم مربوط هستند به جان آدمي نه جسم او تا مذكر و مونث دخالتي در آن داشته باشد. در مسائل اخلاقي كه عهده دار آن عقل عملي است مانند اراده، خلوص، ايمان، تهذيب... انجام مذكر و مونث دخالتي ندارد.

پس به طور كلي هر جا سخن از ارزش و ضد ارزش است سخن از انسانيت انسان است نه زن مرد بودن انسان.[2]

3. پيام قرآن در آياتي كه توجهي به جنسيت مرد و زن ندارد و فقط انسانيت را محور قرار مي دهد اين است كه: اعلام كند بدن (يعني جنسيت زن و مرد) دخالتي در شئونات انساني ندارد نه اينكه در شئونات انساني تفاوتي بين زن و مرد نيست (بين اين دو خيلي فرق است).

به عنوان مثال در لباس نمازگزار از جمله شرائط اين است كه لباس بايد طاهر و حلال باشد حال چه سفيد باشد و چه سياه اين بدين معناست كه در اينجا رنگ سفيد و سياه دخالتي در حكم ندارد نه اينكه دخالت دارد ولي با هم مساويند.

پس جريان مذكر و مونث بودن اصلاً در محور روح وجود ندارد تا اين كه بحث شود دخالت دارد يا نه.[3] حال كه متوجه اين نكات شديم مي بينيم گفته مي شود كه عقل مردها بيش از عقل زنان است و عقل هم در اسلام معيار كمال انسان است و هر كس عاقل تر است مقرّب تر است پس مردها نزد خداوند مقرب تر از زنان مي باشند. در جواب بايد گفت اينجا مغالطه اي بكار رفته است آن عقلي كه مردها بيش از زنها دارند با آن عقلي كه معيار كمال انسان است و باعث تقرب الي الله مي شود فرق دارند.

آن عقلي كه مرد را از زن متمايز مي كند عقل اجتماعي است يعني نحوه مديريت در مسائل سياسي، اقتصادي، علمي، تجربي... و بر فرض هم كه ثابت شود عقل مرد بيش از عقل زن است اين با آن عقلي كه سبب كمالات انسان است فرق دارد عقلي كه باعث قرب الهي مي شود عبارت است از «ماعبدالرحمان و اكتسب به الجنان» (يعني آن چيزي است كه خداوند ما آن پرستش مي شود و بهشت كسب مي گردد.) يعني عقل چيزي است كه بواسطه آن انسان نيروي غرائز و اميال خود را كنترل مي كند هر كس در كنترل غرائز و اميال نفساني خود قوي تر باشد عاقل تر است و به مقام قرب الهي نزديكتر است و اين ربطي به آن عقلي كه در مديريت اجتماع مؤثر است، ندارد. پس اگر كسي در مسائل اجتماعي و مديريتي عاقل تر بود نشانة آن نيست كه بخدا هم نزديكتر است.[4]

نتيجه بحث اين شد:

تفاوت ذاتي بين زن و مرد در هيچ يك از شئونات انساني نيست آنجا هم كه تفاوتي يافت مي شود در مورد عقل ابزاري (مديريت در امور اجتماعي ـ سياسي) است و اين يك فظيلت و برتري است سخن از جان و قلب و روح انسان است كه امري است مجرد و زن و مرد نمي شناسد و در آنجا كه سخن از جنسيت است و جنس مرد به ظاهر مقدم شده برتريت محسوب نمي شود.

براي مطالعه بيشتر به منابع ذيل مراجعه فرماييد:

1. نظام حقوق زن در اسلام،‌شهيد مطهري، انتشارات صدرا.

2. ترجمه و تفسير نهج البلاغه، ج11، علامه محمد تقي جعفري، انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامي.

3. زن در آينه جمال و جلال، مؤسسه اسراء عبد الله جوادي آملي.

صديق كل احرءٍ عقُلُهُ و عدُوُّ جهلُه؛ دوست هر كسي عقل اوست و دشمن هر كسي جهل اوست.

[1] . ر.ك: جوادي آملي، عبدالله، زن در آيينه جلال و جمال، ص 76-77، نشر اسراء چاپ سوم، 1377.

[2] .ر.ك: همان ص 78-80.

[3] . ر.ك: همان، ص 90.

[4] . ر.ك: همان، ص 249-252.

منبع : مرکز مطالعات و پژوهش حوزه علمیه قم

صفحه 3 از 6 اولیناولین 12345 ... آخرینآخرین

برچسب برای این موضوع