PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طرح درس ریاضی پایه سوم ابتدایی-مفهوم ضرب.



alamatesoall
11-28-2012, 05:29 PM
نام کتاب:رياضي پايه سوم ابتدايي. زمان تدريس:45 دقيقه.


عنوان درس:مفهوم ضرب. تاريخ تدريس:


روش تدريس: تعداد فراگير: 32 نفر.


نام مدرس:


هدف کلي :آموزش مفهوم ضرب.


هدف جزئي :


عبارت ضربي را بخواند .


ضرب مربوط به شکل رابنويسد.


مفهوم ضرب را بيان کند .


شکل مربوط به ضرب را نشان دهد.


هدف رفتاري:


دانش آموز در کلاس درس و با استفاده از مهره هايي که در اختيار دارد ضرب 2 پنج تا مي شود 10 را نشان دهد .


دانش آموز بدون استفاده از کتاب با تصاويري که روي تخته کلاس کشيده شده ضرب 2 هف تا مي شود ... (14)را بنويسد.


دانش آموز مفاهيم ضرب را از حفظ و با تمرکز بيان کند.


حيطه کلامي :


مفهوم ضرب را توضيح دهد.


تعريف ضرب را بيان کند.


ضربي را نوشته و اجزاء آن را مشخص کند.


کاربرد ضرب را مشخص کند.


حيطه مهارت ذهني :


براي ضرب شکلي بکشد .


براي شکل ضربي بنويسد.


مسئله هاي ضرب را حل کند .


مهره هايي را به دانش آموز داده و به ضرب تبديل کند.


حيطه شناختي :


مفهوم ضرب را کشف کند .


ارتباط بين ضرب و تقسيم را پيدا کند.


حيطه نگرشي :


واکنش مطلوب نسبت به موضوع نشان دهد .


با علاقه به مسائل مطرح شده گوش دهد.


براي مسائل ضرب مشتاقانه مدلسازي کند.


حيطه مهارتهاي حرکتي :


انجام فعاليت هاي ضرب که توسط دانش آموز ان با مشورت انجام دهد.


انجام ماهرانه فعاليت ها و تمرينات کلاسي (انفرادي - گروهي)با رعايت نظم و نوبت در مورد مسائل مربوط به ضرب خود سخن بگويد (بحث کند ،‌اظهار نظر کند).


ابزار و وسايل:


کتب آموزشي ، مهره هاي رنگي ،‌ني ،‌سنجاق قفلي ،‌سيب و دو ظرف براي گذاشتن سيب داخل آن.


ورود به کلاس :


سلام و احوالپرسي ، حضور وغياب دانش آموزان ، خواندن سوره کوثر براي شروع کلاس.


ارزشيابي ورودي :


درس جلسه قبل را که تمرين عدد نويسي بوده را در کلاس درس اجرا مي کنيم از دانش آموزان مي خواهيم پاي تابلو بيايند و اعدادي را که مي‌نويسيم به ترتيب از بزرگ به کوچک و ازکوچک به بزرگ بنويسند اگر مشکلي بود آن را رفع مي کنيم .


در مورد آگاهي درس جديد از بچه ها چند سئوال مي پرسيم تا ببينيم در چه سطحي از آموزش قرار دارند . سپس درس را شروع مي کنيم.


ديدن تکاليف :


تکاليف دانش آموزان را بررسي مي کنيم و اشکالات آن را برطرف مي‌کنيم.


ارائه درس :


گام اول :


توجه بچه ها را به موضوع جلب مي کنيم .


يک نقاشي از يک درخت را که قبلاً آماده کرديم را روي تابلو قرار مي دهيم روي اين درخت سه دسته کبوتر دو تايي نشسته اند از بچه ها مي پرسيم روي اين درخت چند تا کبوتر مي بينيد بچه ها مي گويند 6 تا.


سپس با ني ها که دسته هاي 4 تايي درست کرديم را روي تابلو قرار مي دهيم روي اين درخت سه دسته کبوتر دو تايي نشسته اند از بچه ها مي پرسيم روي اين درخت چند تا کبوتر مي بينيد بچه ها مي گويند 6 تا.


3 چهار تا مي شود 12 تا.


گام دوم:


در مرحله بعد سه دسته 2 تايي مهره ها را نشان مي دهيم مي پرسيم سه دو تا مي شود چند تا ؟ بچه ها جواب مي دهند 6 تا.


يا با سنجاق قفلي مي گوييم 3 چهار تا مي شود چند تا ؟ جواب مي دهند 12 تا.


در اين مرحله از علامت ضرب صحبتي نمي کنيم و فقط از بچه ها مي خواهيم که مفهوم ضرب را درک کنند.


گام سوم:


در مرحله سوم از بچه ها مي خواهيم که در گروه خود با مهره هايي که در دست دارند مفهوم 3 پنج تاي را مدلسازي کنند بچه ها باهم فکري و در گروه خود بايد به عدد 15 دست پيدا کنند.و بتوانند سه پنج تا را بگويند مي شود 15تا.


پس از آنها مي خواهيم که تمرينات صفحه 44 و 45 را با همديگر حل کنند .


ارزشيابي تکويني:


سئوالاتي رااز بچه ها درحين تدريس مي پرسيم ارزشيابي تکويني مي گويند.


سئوالاتي مثل 2 پنج تايي مي شود چند تا ؟ (10تا).


3سه تا مي شودچند تا ؟(9 تا).


ارزشيابي پاياني :


چند سئوال را روي تابلو مي نويسيم واز فراگير مي خواهيم که به آن پاسخ دهند.


% % % % % % % %




4دوتا مي شود 8تا 3 سه تا مي شود 10 تا


ارائه تکاليف:


نوشتن چند نمونه ضرب در دفتر به عنوان تکليف در منزل.