بالا
 تعرفه تبلیغات

دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 30

موضوع: آموزش جامع ساخت طرح های گرافیکی در فوتوشاپ

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

Icon13 آموزش جامع ساخت طرح های گرافیکی در فوتوشاپ

در این آموزش یاد میگیریم که چطور تصویر متحرکی مثل تصویر زیر در فتوشاپ ایجاد نماییم:

>>>
    لینک دانلود آموزش <<<

فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی

دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور

http://up.pnu-club.com/images/00ld7yux3ay3itvspd7n.png
    برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

به ادرس زیر مراجعه کنید

نمونه سوالات رایگان پیام نور

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

در این آموزش شما یاد میگیرید، چه طوری با تصاویر ساده و باکارای مبتدی، تصویر حرفه ای بسازید. فکر میکنم آموزش جالبی باشه، این رو به صورت PDF در آوردم که مشکل خوندن نداشته باشید.

برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

آموزش ایجاد طرحهای آبسترک و رویایی
    قبل از شروع توضیحات این رو بگم که برای این آموزش احتیاج به 2 تا نرم افزار 2بعدی داریم.
    یکیش که فتوشاپه و اون یکی هم باید یه نرم افزاری باشه که قابلیت Blend کردن رو داشته باشه.
    یا بعبارتی Blend Tool داشته باشه.
    من تو این آموزش از ایلیستریتور استفاده کردم چون هم اینکه هم خانواده ی فتوشاپه هم اینکه کار کردن باهاش
    شباهت زیادی به کار با فتوشاپ داره و راحت تره. ولی شما میتونید از فری هند هم استفاده کنید.

و اما آموزش ...

......................... .........................
    برای شروع نرم افزار ایل (یا فری هند یا ...) رو باز میکنیم.
    ابزار Pen Tool رو انتخاب کنید و 2 خط خمیده (Curve) بکشید.
    سعی کنید این 2 تا خط از داخل هم رد بشن، یعنی همدیگه رو قطع کنن.
    این خطها در آخر شکل اصلی ما خواهند بود. پس با دقت اونها رو رسم کنید.
    یه بار دیگه 2 تا خط خمیده مثل مرحله ی قبل بکشید.
    در واقع الان باید مثل شکل زیر 4 تا خط خمیده داشته باشیم که 2 به 2 همدیگه رو قطع کردن.
    حالا همونطوری که توی عکس هم مشخصه 2 تا از این خطها رو سفید کنید و 2 تای دیگه رو خاکستری (Gray 70%) و
    دقت کنید که دقیقا همونطوری که تو عکس نوشته شده این تغییرات رو انجام بدید.

حالا ابزار Blend Tool رو مطابق شکل زیر انتخاب کنید.
    حالا روی ابتدای منحنی سفید بالایی کلیک کنید و بعد روی منحنی خاکستری بالایی کلیک کنید.
    این کار باعث میشه که این 2 خط بوسیله ی 1 خط به همین متصل بشن.
    حالا در حالیکه ابزار Blend هنوز در حالت انتخابه مسیر زیر رو دنبال کنید:
    Object>Blend>Blend Options
    برای قسمت Spacing عبارت Specified Steps رو انتخاب کنید و مقدار اون رو روی 200 بذارید.
    همین عمل رو برای جفت منحنی پایینی هم تکرار کنید.

از مرحله ی 3 به بعد باید کار رو در فتوشاپ ادامه بدیم.
    اون 2 تا خطی رو که در ایل ایجاد کرده بودید رو انتخاب کنید و کپی کنید داخل برنامه ی فتوشاپ.
    داخل برنامه فتوشاپ باید بصورت یه Smart Object اونها رو Paste کنید.
    برای اینکار وقتی کادر مربوط به Paste ظاهر میشه گزینه Smart Object رو انتخاب کنید.
    دلیلشم اینه که وقتی شما خطها رو بصورت اسمارت داخل فتوشاپ میارید میتونید بدون اینکه
    افت کیفیت پیدا کنه بزرگ یا کوچیکشون کنید.
    اینکار رو برای اون یکی جفت خطها هم تکرار کنید.

حالا اگه به پالت لایه ها نگاه کنید باید 2 تا لایه داشته باشید.
    2 تا فولدر با استفاده از آیکن فولدر زیر پالت لایه ها ایجاد کنید و اسمشون رو Shape 1 و Shape 2 بذارید
    و هر کدوم از لایه ها رو داخل یکی از این فولدرها قرار بدید.
    مد فولدرها رو به Multiply تغییر بدید. دقت کنید که مد Folder ها رو تغییر بدید نه مد لایه ها رو.
    سپس روی 2 لایه ********** Gaussian Blur رو به میزان 1 پیکسل اجرا کنید. دقت کنید که اینبار روی لایه ها
    ********** بدید نه روی فولدرها!

در این مرحله باید از 2 تا لایه ای که دارید یه کپی بگیرید.
    برای همین وارد هر فولدر بشید و با زدن کلیدهای Ctrl + J از هر لایه یه کپی بگیرید.
    به این صورت باید داخل هر فولدر 2 تا لایه داشته باشید.
    حالا مد این 2 تا لایه ی جدیدی رو که ایجاد کردید روی Overly بذارید.

در این مرحله میخوایم رنگ رو تنظیم کنیم.
    برای اینکار روی تصویر () کلیک کنید تا یه لایه ی جدید به صورت شکل زیر ساخته بشه.
    حالا این لایه رو بالای تمام لایه ها (بالای 2 تا فولدر) قرار بدید قرار بدید و روش 2 بار کلیک کنید تا وارد
    قسمت Hue/Saturation بشید و تنظیماتش رو مطابق شکل زیر انجام بدید.
    دقت کنید که میتونید این تنظیمات رو بهر صورتی که خودتون میخواید انجام بدید ولی برای بار اول
    و اینکه متوجه بشید با این تنظیمات نتیجه ی نهایی چی میشه پیشنهاد میکنم همین مسیر رو دنبال کنید.

حالا از فولدر شماره ی 1، لایه اصلی (نه کپی شده) رو انتخاب کنید و یه کپی از اون یا استفاده از کلیدهای
    Ctrl + j بگیرید. و اون رو Rasterize کنید. برای اینکار روی لایه راست کلیک کنید و این عمل رو انجام بدید.
    حالا این لایه ی رسترایز شده رو به بالای تمام لایه ها منتقل کنید.
    حالا مد لایه رو روی Color Dodge بذارید و ********** Gaussian Blur رو به میزان 25 پیکسل روی اون اجرا کنید.

تا اینجای کار طرح مقدماتی ما آماده شده.
    میبینیم که همین طرح هم زیبایی خودش رو داره ولی بازم میشه با کارای بیشتر قشنگترش کرد.
    برای اینکار Opacity لایه ی اصلی مربوط به فولدر 1 رو 50% بذارید اینکار باعث میشه که کمی نرم تر دیده بشه.
    حالا یه کپی از این فولدر بگیرید و میزان Opacity اون رو هم روی 20% بذارید.
    حالا فولدر رو انتخاب کنید و یه layer Mask بهش نسبت بدید.
    سپس ابزار Gradient رو انتخاب کنید و حالت اون رو روی Radial بذارید و رنگهای سفید و مشکی رو برای گرادیانت
    انتخاب کنید و روی لایه ماسک یه گرادیانت از وسط یه سمت راست بکشید تا تصویر شما از سمت کناره ها به وسط
    محو بشه.

حالا اون لایه ای رو که در مرحله ی قبلی کمرنگش کردیم (Opacity روی 50% گذاشتیم) رو یه کپی ازش بگیرید.
    و سپس یه مقداری Rotate کنید. برای اینکار کلیدهای Ctrl + T رو بزنید و یه مقداری بچرخونیدش.

حالا بالای همه ی لایه ها یه لایه جدید ایجاد کنید و داخلش رو با گرادیانت بصورت زیر پر کنید.

مد این لایه رو روی Exclusion بذارید.
    میبینید که رنگهای لایه ی زیری تا حدودی Invert میشن.

بازم میخوایم عکس رو زیباتر کنیم.
    واسه این کار بازم یه لایه بالای تمام لایه ها میسازیم.
    و اون رو با گرادیانت با رنگای #5f4547 و #7096e4 مثل شکل زیر پر میکنیم.
    حالا Opacity لایه رو روی Coloٍr بذارید و میزان Opacity رو هم 50% بذارید.

در این مرحله هم یه مقداری متن به اطرافش اضافه میکنیم تا طرح زیباتری بشه.
    برای زیباتر شدن هم میتونید یه مقداری ********** Unsharp از مسیر زیر بهش اعمال کنید:
    Filters > Sharpen > Unsharp Mask

و اینم هم تصویر نهایی:

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

آموزش ِDigital Painting
    عنوان آموزش : Making of Spider Harp
    نام تهیه کننده : مینا مانی
    مبحث آموزش : Digital Painting
    نرم افزارها : Painter - Photoshop

ایده پردازی و طراحی:
    من معمولا طراحی های زیادی روی کاغذ یا کامپیوتر انجام می دهم. تک تک ایده ها با ارزش هستند و از ترکیب آنها معمولا ایده های منحصر به فرد و نابی بدست می آید. در ابتدا من قصد داشتم که تصویر یک دختر همراه یک اژدها که سرش را روی شانه وی گذاشته بکشم. زمانی که داشتم فلس های پوست سر اژدها را از نمای بغل می کشیدم می خواستم به صورت منحصر به فردی به نمایش در بیایند به همین دلیل تصمیم گرفتم آنها را دور حلقه چشم بچرخانم. این بافت در نهایت مثل تار عنکبوت به نظر رسید ! من به سرعت طرحم را عوض کردم: با تبدیل گردن اژدها به تنه درخت و چشم آن به عنکبوت به طرحی که میبینید رسیدم.

وارد کردن طرح به محیط دیجیتال و سایه های اولیه:
    پس از اسکن کردن تصویر با کیفیت نه چندان بالا150 dpi) کافی است ) ازGaussian blur برای بلور کردن استفاده کردم پیش از آنکه در photo shop cs3 با ابزار select قسمت های مختلف را جدا کرده و ببرم. در این مرحله لایه های مختلفی را تعریف کردم: یک پس زمینه که یک gradient دایره ای داشت و تصویر کاراکتر که روی آن قرار میگرفت و همچنین یک لایه درخت. من با یک brush تیره بعضی قسمت ها را رنگ کردم که این قسمت شروعی برای ماده پردازی بود.
    شاید بپرسید چرا اول تصویر را بلور کردم: برای اینکه من جزئیات نرمی می خواستم و اسکن من حاوی grain و اثرات تیز مداد بود که پس از محو شدن کار من در ادامه آسان تر می شد.

رنگ آمیزی سیاه و سفید:
    لایه هایی که ساخته شده به خوبی می توانند تصویر اصلی را از تصویر پس زمینه جدا کنند و روی هر یک می توان به طور مجزا رنگ آمیزی را انجام داد. در تصویر اصلی اکثر جاها از قابلیت های Airbrush و Blender نرم افزار Painter 9.5 استفاده کردم. همچنین استفاده از Acrylics نیز در طول کار موثر است.
    برای Pose دختر از یک پک آماده مدلهای سه بعدی به نام Daz 3D استفاده کردم، که برای شناسایی نورها و سایه ها در سر و دستها بسیار کارآمد است.
    در پس زمینه یک brush stroke دلخواه ساختم که از آن برای ایجاد گیاهان استفاده کردم از روی تصویر می توانید شکل brush من را حدس بزنید و در آخر برای ایجاد آشفتگی بیشتر یک لایه دیگر با ********** cloud از photoshop ایجاد کردم و کمی آن را پاک کردم.

این عکس تغییر سایز داده شده است. روی این جایگاه کلیک کنید برای دیدن عکس کامل. تصویر اصلی دارای اندازه 720x1020 یا سنگینی میباشد 123کیلو بایت.
    من لایه دیگری در روی تصویر داشتم که برای گیاهان بود و کمی تیره تر بود که تصویر تار عنکبوت روی آن بهتر دیده شود. تار عنکبوت را در یک لایه جدید با استفاده از path های photoshop کشیدم و با خاکستری روشن روی آن کشیدم تا درخشان تر به نظر برسد.

من جزئیات بیشتری را در painter برای جلب توجه چشم ایجاد کردم: دست ، صورت ،عنکبوت
    و در نهایت روی تمام لایه های خودم texture های مختلفی را اضافه کردم و با لایه های زیری ترکیب کردم. سپس با تغییر opacity و پاک کردن آنها در بعضی جاها کار خود را ادامه دادم.

رنگ آمیزی:
    من یک لایه با color mode روی بقیه لایه های خودم ایجاد کردم و با یک airbrush ساده گرد رنگ ها را ایجاد کردم. من تم های رنگی مختلفی را امتحان کردم چون این کار ساده است و نیاز به زمان زیادی ندارد در اینجا نمایی از تم آبی را میبینید. رنگ نهایی انتخابی من رنگهای شروع پاییز بود: ترکیبی از رنگهای نارنجی ، سبز ، زرد و قهوه ای.

آخرین قدم ایجاد یک لایه نهایی روی سایر لایه هاست که جزئییات روی آن رنگ می شود مثل قطره آب روی تار عنکبوت یا سایه های قرمز روی لب ها. من در طی روند طراحی اشتباهاتی را که وجود داشت بر طرف کردم مثل موقعیت عنکبوت و همچنین بافت هایی را به کلاه دختر اضافه نمودم و جزییات بیشتری را اضافه کردم. در سمت چپ تصویر نور بی طرفی را اضافه نموده تا به پشت دختر بعد و حجم بدهم. همچنین تمام لایه های سیاه و سفید راcollapse کردم تا مرحله رنگ آمیزی را بدون درد سر انجام دهم می توانید جزئیات لایه را مشاهده کنید:

این عکس تغییر سایز داده شده است. روی این جایگاه کلیک کنید برای دیدن عکس کامل. تصویر اصلی دارای اندازه 800x1143 یا سنگینی میباشد 193کیلو بایت.

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

عکس خودتان را تبدیل به مجسمه کنید

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

ساخت طناب در فتوشاپ
    سلام
    مراحل ذیل را پی بگیرید :

1.یک فایل 600*600 ایجاد کنید

2.لایه ای جدید ایجاد کنید و فیلتر زیر را اعمال کنید

filter>sketch>halftone pattern

Size =2(عدد بزرگتر برای طناب بزرگتر)
    3. حال Ctrl +T را فشار دهید و شکل خود را بچرخانید

4. برای طبیعی جلوه دادن فیلتر زیر را اعمال کنید
    filter>noise>add noise

5. با ابزار rectangular marquee tool. قسمتی از محل هاشور خورده را انتخاب کنید( این در واقع پوشش طناب شماست)

6. ctrl+J را فشار دهید تا موقعیت انتخابی در لایه ای جدید ظاهر شود. لایه قبلی را مخفی کنید
    نخ را در موقعیت مرکز قرار دهید

7.فیلتر filter>distort>polar coordinatesرا اعمال کنید و rectangular to polar را انتخاب کنید.

8. ctrl+L را فشار دهید و آنرا مانند عکس تنظیم کنید inner shadow و drop shadow را مطابق عکس اعمال کنید

9. حال با کپی گرفتن از لایه طناب شکل زیر را بسازید

10 . با کمی سلیقه و استفاده از فیلتر filter>distort>shearمیتوانید شکل زیر را بسازید

موفق باشید.

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

گرفتن يک snapshot يا تصوير لحظه اي توسط پالت History
    کار کردن با يک سري از ابزار هاي معين در فتوشاپ هميشه باعث پر شدن سريع پالت History ميشه و اين امر ما رو از بازگشت به حرکت هاي قبلي مون در محيط فتوشاپ باز ميداره . براي مثال شما وقتي که با يکي از ابزارهاي Dodge يا Burn tools يا Healing Brush يا Clone Stamp و يا حتي در بعضي موارد Pen tool کار ميکنين با يک کليک کوچيک هم يک قسمت يا در واقع يک عمل به پالت History شما اضافه ميشه و اگر شما بخواين به قسمت هاي قبلي کارتون بر گردين ممکنه به دليل پر شدن اين پالت اين امکان از شما گرفته شده باشه و شما مجبور باشيد دوباره از اول شروع کنين !
    اما براي اجتناب از قرار گرفتن در اين وضعيت يک راه بسيار ساده و مفيد وجود داره و اونم استفاده از ابزار snapshot يا تصوير لحظه ايست . بدين شکل که شما قبل از شروع کارتون از ابزار snapshot در History palette استفاده کنين و در حين کار با اين سري ابزارهاي معين ( كه در بالا ذكر شد ) به طور منظم از اين ابزار (snapshot) براي گرفتن يک تصوير لحظه اي استفاده کنين و وقتي هم که دچار اشتباه در کارتون شدين و يا احيانآ از قسمتي از کارتون خوشتون نيومد و امکان undo کردن هم به دليل پر شدن History palette رو نداشتين ديگه لازم نيست تمام کارهاتون رو از دست بدين و از اول شروع کنين , فقط کافيه در همون پالت روي اون تصوير لحظه اي که مورد نيازتون هست و قبلا اون رو گرفتين کليک کنين و دوباره از اونجا شروع به ادامه کارتون بدين . در واقع اگه بخوايم يک تعريف کاربردي از snapshot ارائه بديم ميتونيم بگيم هر snapshot عبارت است از مجموعه اي از عملکرد هاي ما روي يک تصوير که به صورت يک فايل تصويري در پالت History ذخيره ميشه .
    اميدوارم اين مطلب مورد استفادتون قرار بگيره .

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

حذف اشیاء ناخواسته عکس
    حذف اشیاء ناخواسته عکس و کامل نمودن عکسها با روشهای Image Processing و Image Recognition

حذف اشیاء ناخواسته عکسها همواره یکی از مراحلی است که عکاسان انجام می‌دهند. اخیرا ابزارهای مخصوص این کار بهتر و پیشرفته‌تر شده‌اند اما به هر حال گاهی کاستیهای آنها آزاردهنده است. محققان گرافیک دانشگاه کارنگی ملون، سعی کرده‌اند این کار را با روشهای Image Processing و Image Recognition انجام دهند: در این روش با استفاده از الگوریتمهای خاص، در بانکهای تصویری مانند فلیکر جستجو انجام می‌شود تا عکسهایی مشابه عکس مورد نظر از لحاظ ترکیب بندی، دوربین مورد استفاده، نور و... یافت شود. سپس با استفاده از عکسهای یافت شده، سعی در حذف اشیاء ناخواسته یا تکمیل عکس می نماید. جستجوی فوق که در میان ملیونها عکس انجام می‌شود، در مرحله اول 200 عکس و در مراحل بعدی حدود 20 عکس مشابه پیدا می‌کند.
    گروه دیگری از دانشگاه MIT نیز در یک پروژه گروهی سعی در ایجاد یک بانک اطلاعاتی بزرگ از تصاویر و اجسام شناسایی شده دارند تا بتوان از آنها برای نیازهای مشابه فوق استفاده نمود.
    > اطلاعات بیشتر در BBC
    > پروژه کارنگی ملون
    > پروژه label me

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

نگاهي به كراپ و تغيير اندازه: Crop & Resizing
    1- كراپ كردن با اندازه مشخص
    صرفنظر از اينكه اندازه عكس اصلي چقدر بوده و يا چه كراپي براي تغيير تركيب بندي نياز دارد، گاهي بايد يك عكس را با اندازه مشخصي تهيه كنيد. براي كراپ كردن با اندازه مشخص كافيست كه ابتدا ابزار كراپ را انتخاب كنيد و سپس در قسمت تغيير مشخصات آن اندازه مناسب براي كراپ را وارد كنيد. مثلا براي اندازه 13*18 سانتي متر، بايد اعداد مربوطه به همراه واحد cm را در كادرهاي مناسب وارد كنيد. براي ميليمتر، mm وبراي اينچ نيز in‌ لازم است. سپس كراپ را روي تصوير اعمال كنيد. كراپ با نسبتي كه شما انتخاب كرديد انجام مي‌گردد. بعدا مي‌توانيد محل كراپ را نيز مطابق ميلتان و براي اصلاح تركيب بندي روي تصوير جابجا كنيد.

اينجا مساله‌اي ممكن است ذهن‌تان را مشغول كرده باشد. ما اندازه 13*18 سانتي متر را انتخاب كرده و كراپي با اندازه دلخواه روي عكس اعمال نموديم. يعني با حفظ نسبت اضلاع، مي‌توانيم كراپهايي با اندازه هاي مختلف روي شكل انجام دهيم. خب، اگر قرار باشد كه همه اين كراپها با اندازه 13*18 چاپ شود (چه كراپ خيلي كوچك و چه كراپ خيلي بزرگ)، پس تكليف رزولوشن چه مي‌شود؟ براي پاسخ به اين سوال توجهتان را به كادر رزولوشن در قسمت تنظيمات كراپ جلب مي‌كنم. شما مي‌توانيد رزولوشن مورد نياز براي چاپ را به ابزار كراپ بفهمانيد. اگر كراپي كه انجام داديد، كوچك و براي اين ميزان رزولوشن كم باشد، به طور خودكار رزولوشن تصوير كراپ شده‌تان با interpolation افزايش خواهد يافت و براي چاپ با رزولوشن مورد نياز، مناسب خواهد بود. براي اطمينان از انجام اين فرايند، مي‌توانيد از طريق منو Image > Image Size اندازه و رزولوشن تصوير نهايي را بررسي كنيد.
    نكته1 : براي آشنايي با اينترپوليشن به مقالات لينك داده شده در ابتداي مقاله مراجعه نماييد.
    نكته2 : پس از انجام اين نوع كراپ با دكمه Clear در قسمت تنظيمات كراپ، مقادير انتخاب شده را پاك كنيد.
    نكته 3 : اگر همواره با يك سري كراپ با اندازه و رزولوشن مشخص سروكار داريد، كافيست اين مقادير را يك به يك در كادرهاي مذكور وارد كنيد و سپس از منوي كنار علامت كراپ، با گزينه Create New Tool Preset آنها را ذخيره نماييد و در آينده ازطريق همين منو استفاده نماييد. بسيار سريع و راحت.

نكته 4 : اگر قبلا عكسي با اندازه و رزولوشن مناسب در اختيار داريد و حالا مي‌خواهيد عكس‌ فعلي‌تان را دقيقا شبيه آن كراپ كنيد (با همان اندازه و رزولوشن)، ابتدا عكس مذكور را باز كنيد و در حالي‌كه آنرا انتخاب كرديد، دكمه front image را بزنيد تا اندازه و رزولوشن آن دريافت گردد. حال براحتي عكس خودتان را با همين مقادير كراپ كنيد.

2- اتوماسيون فرايند تغيير اندازه و ذخيره سازي

حتما تاكنون با فولدري از فايلهاي تصويري روبرو شده‌ايد كه مي بايست همه آنها را تغيير اندازه بدهيد (مثلا جهت تهيه خروجي براي وب) و در جاي ديگري با فرمت ديگري ذخيره نماييد.
    براي انجام سريع اين فرآيند، راهي بسيار ساده در فتوشاپ CS2 وجود دارد: ابزار Image Processor

شكل 3
    اين ابزار را از طريق مسير File > Script > image Processor باز كنيد. همان‌گونه كه مشاهده مي‌كنيد، امكان انتخاب فولدري كه عكسهاي اصلي تان در آن واقع است، وجود دارد. فولدر مقصد را نيز انتخاب كنيد. فرمت خروجي JPEG و TIFF وPSD و اندازه پيكسلي مورد نياز انتخاب كنيد. حتي مي‌توانيد دو خروجي تهيه كنيد: يكي با فرمت JPEG ، فشردگي 0.7 و اندازه 800*600 پيكسل براي وب و ديگري TIFF غير فشرده با اندازه 3000*2000 پيكسل براي چاپ. حتي مي‌توان اكشني را نيز به اين ابزار معرفي كرد تا به همه عكسها اعمال كند .مثلا يك اكشن براي انجام كمي شارپ سازي پس از تغيير اندازه، مي‌تواند مفيد باشد. و در نهايت دكمه RUN‌ تمام خواسته هاي شما را به طور خودكار انجام خواهد داد.
    3- Smart Object ها و كاربرد آن در تغيير اندازه
    بديهي است كه هنگامي عكس را كوچك سازي مي‌كنيد، مقداري از اطلاعات اصلي عكس از دست مي‌رود و به همين علت است كه اگر آنرا مجددا بزرگ نماييد (حتي نه به اندازه اوليه)، هيچگاه به كيفيت اوليه نخواهيد رسيد. اين امر ممكن است در برخي حالات براي شما مشكل ايجاد كند كه يكي از آن موارد هنگام ساخت تصاوير تركيبي يا كلاژ است. چرا كه در روند ساخت اينگونه تصاوير بسيار محمتل و معمول است كه سايز نهايي عكسها، در آغاز روند كار مشخص و معين نباشند.
    راه حل اين مشكل را نسخه CS2 فتوشاپ با عنوان اجسام باهوش Smart Object ارائه نموده است.
    فرض كنيد كه مي‌خواهيد روي تصويري به عنوان پس زمينه، چند تصوير كوچك جاسازي نماييد. تصوير اصلي را باز كنيد. براي جايدهي تصاوير بعدي اما، از مسير File > Place استفاده نماييد و تصاوير بعديتان را انتخاب كنيد. امكان انتخاب تصاوير RAW را نيز وجود دارد كه پس از ورود به صفحه Adobe Camera RAW و پردازش آنها،‌ نتيجه بر روي تصوير اصلي قرار مي‌گيرد. سپس با دستگيره هاي اطراف آن، تصوير را با هر اندازه و زاويه اي كه دوست داريد، تغيير دهيد.
    اين روند را براي هر تعداد تصوير ديگر كه نياز داريد، تكرار نماييد.

حال موقع هنر نمايي اجسام باهوش است كه خودشان را به صورت يك نماد مشخص در پلت لايه ها به شما نشان مي‌دهند:
    - اگر از اندازه يكي از تصاوير راضي نيستيد كافيست كه از Edit > Transform آنرا به هر اندازه و زاويه اي كه مايل هستيد، تغيير دهيد. حتي بزرگتر از حالت قبل، بدون كوچكترين افت در كيفيت.
    - اگر از رنگ يا روشنايي يا جزئيات ديگر هر كدام از اجزا راضي نيستيد و يا با ساير اجزا هماهنگ نيستند، كافيست كه روي پلت لايه، روي لايه مورد نظر كليك راست كنيد و با انتخاب گزينه Edit Content فايل اصلي برايتان باز گردد تا ويرايش مورد نظر را انجام داده و ‌آنرا ذخيره كنيد. اين ويرايش شما روي همان جزء تصويري در پروژه اعمال خواهد شد. اگر تصويرتان RAW باشد، به صفحه Adobe Camera RAW هدايت شده و ويرايش مورد نظر را انجام خواهيد داد و در نهايت با كمك دكمه done‌ اين ويرايش بر همان جزء در پروژه تاثير خواهد گذاشت.
    - اگر از زاويه و اندازه يك جزء در پروژه راضي هستيد اما مي‌خواهيد تصوير ديگري را جايگزين آن نماييد، بازهم روي همان لايه كليك راست كنيد و گزينه Replace Content را انتخاب نماييد. با اين كار امكان انتخاب تصويري ديگر را خواهيد يافت كه با همان اندازه و زاويه جايگزين جزء اوليه خواهد شد.
    4 – استفاده از كراپ براي اضافه نمودن حاشيه عكس
    شايد عنوان اين قسمت كمي عجيب بنظر آيد اما در ادامه با روشي جالب آشنا خواهيد شد كه اتفاقا كاربرد فراواني نيز دارد. در بسياري از موارد لازم است كه حاشيه اي مثلا سفيد رنگ به اطراف عكس اضافه نماييد و مشخصات عكس و نام خودتان را در آن بنويسيد. براي اين منظور يك راه سريع و راحت وجود دارد كه با استفاده از ابزار كراپ ممكن خواهد بود.
    تصويرتان را باز كنيد و با ابزار Zoom Out آنرا كمي كوچكتر نماييد. حال با ابزار كراپ دور تا دور‌ آنرا انتخاب كنيد. سپس با دستگيره هاي اطراف، هر مقدار حاشيه كه لازم داريد، ايجاد نماييد. اصلا لازم نيست كه اين حاشيه در اطراف مساوي باشد. در نهايت با دوبار كليك روي عكس، خواهيد ديد كه براحتي و بدون تغيير كيفيت عكس، حاشيه مورد نظر به عكس اضافه خواهد شد. در واقع با اين فرايند، فايل جديدي خواهيد داشت، بزرگتر از فايل اوليه كه حاوي عكستان با اندازه اصلي خود مي باشد.

5- تراز كردن عكس
    يكي ديگر از مشكلات اصلاح عكسها، تراز نمودن دقيق آنها است. حتما تاكنون با عكسهايي برخورد كرده‌ايد كه كمي نياز به تراز نمودن داشته‌اند وبراي اينكار از ابزار Image > Rotate Canvas > arbitrary سود جسته‌ايد و براي تعيين دقيق زاويه چرخش مورد نياز، با سعي و خطاهاي متعدد اقدام نموده‌ايد. براي حل اين مشكل، قبل از سود جستن از اين ابزار، با ابزار Measure خطي را كه نمايانگر تراز مستقيم مورد نياز شماست در عكس رسم كنيد. حال اگر ابزار چرخش را فراخواني كنيد، خواهيد ديد كه ميزان دقيق زاويه چرخش و جهت آن برايتان مشخص شده و كاري برايتان باقي نمانده جز تاييد آن.

به ادرس زیر مراجعه کنید

Borna66 آواتار ها
    • 55,397
    مدير بازنشسته

عنوان کاربری
    مدير بازنشسته
    محل تحصیل
    خيام-سهراب
    شغل , تخصص
    رشته تحصیلی
    مهندسي نرم افزار
    راه های ارتباطی

پلان سوم ... نور ... رنگ... ‌اكشن!
    پلان اول‌ روزهاي آخر بسته شدن مجله روزهاي خاصي هستند. همه عجله دارند. همه مي‌دوند و با سرعت كارها را انجام‌مي‌دهند. مجله يك يا دو روز ديگر زير چاپ خواهد‌رفت. صفحه آراي مجله خيره به صفحه مانيتور، پشت سرهم كليدهاي صفحه كليد را فشارمي‌دهد و صفحات باقي‌مانده را كامل‌مي‌كند. تمام عكس‌هاي صفحات سياه و سفيد بايد يك بار از‌ ‌RGB و‌ ‌Grayscale و دوباره به‌ ‌CMYK تبديل شوند و نهايتاً يك كادر مشكي رنگ دو پيكسلي و يك سايه با جلوه آميختگي‌ ‌Blending Option هم به آن‌ها اضافه شود. عكس‌ها بيش از 40 عدد هستند و حداقل يك ساعت زمان مي‌برند... پلان دوم شما يك عكاس حرفه‌اي هستيد و امروز بايد نتيجه عكاسي از سمينار را به روِساي شركت طرف قراردادتان تحويل‌دهيد. عكس‌ها بايد روي يك آلبوم چاپ‌شوند. هر صفحه، چهار عكس دارد. هر عكس يك كادر مشكي و يك نوشته در زير آن كه تاريخ و محل عسكبرداري و نام عكاس را نشان مي‌دهد. همه عكس‌ها بايد در ابعاد 4*6 سانتي‌متر و وضوح ‌‌dpi 300 ذخيره و چاپ شوند. متأسفانه عكس‌هاي اصلي داراي وضوح 2616 در 3488 و مدرنگي‌ ‌RGB هستند. اما از همه اين‌ها گذشته، يك مشكل بزرگ‌تر هم وجود دارد. و آن اين كه يك ساعت ديگر، با روِساي شركت قرار ملاقات داريد... پلان سوم شما يك گرافيست حرفه‌اي هستيد. كارهايتان آماده است. زيرا ‌Actionها را مي‌شناسيد...

يك‌ اكشن (Action) عبارت از تعدادي فرامين پي‌درپي است كه مي‌توانيد آن‌ها را روي يك فايل جداگانه و يا به صورت خودكار روي چندين فايل اجرا كنيد. به عنوان مثال، مي‌توانيد يك‌اكشن بسازيد كه يك تصوير را به اندازه و رزولوشن خاصي تغييردهد و سپس يك ف يلتر واضح‌كننده، مثل ‌Unsharp mask روي آن اعمال كند و فايل نهايي را با يك فرمت از پيش تعيين شده روي يك مكان خاص ذخيره نمايد.

اغلب فرمان‌ها و ابزارهاي عملگر را مي‌توان توسط اكشن‌ها ضبط نمود. همچنين اكشن‌ها مي‌توانند شامل توقف‌هاي مختلف هم بشوند كه در طول اجراي يك Action، ظاهرمي‌شوند و به شما امكان مي‌دهند كارهايي كه قابل ضبط كردن نيستند (به عنوان مثال، استفاده از ابزار قلم موي نقاشي) را انجام دهيد.

در فتوشاپ اكشن‌ها در يك ‌Set يا مجموعه ذخيره مي‌شوند تا عمل مديريت آن‌ها ساده‌تر شود. همچنين اين امكان را داريد كه اكشن‌هاي خود فتوشاپ را نيز ويرايش كرده و تغيير دهيد.

حالا مي‌خواهيد شروع به كار كنيد. درست‌كردن اكشن‌ها، دقيقاً مثل برنامه‌نويسي است. همه چيز بستگي به نتيجه موردنظر شما و آشنايي با امكانات و قابليت‌هاي برنامه دارد. پالت اكشن، امكانات زيادي را در اختيار شما قرارمي‌دهد. در ابتداي كار تنها دو دكمه از دكمه هاي اين پالت فعال هستند كه توسط آن‌ها مي‌توانيد يك مجموعه جديد و يا يك‌ اكشن‌جديد بسازيد. اگر قبلا مجموعه جديدي نساخته باشيد، دكمه ‌New Action اكشن جديد را روي يكي از مجموعه‌هاي فعلي ايجاد مي‌كند. تصوير 1

اگر پالت Action‌ها را نمي‌بينيد، دكمه‌هاي ‌‌Alt+F9 را فشار دهيد و يا از مسير ‌Window يك نام به اكشن جديد بدهيد و عمليات ضبط را شروع كنيد. دكمه ضبط كه يك دايره قرمز رنگ است، فعال مي‌شود. تا زماني كه اين دكمه فعال است و دكمه Stop (مربع كناري) را فشار نداده‌ايد، عمليات ضبط ادامه خواهد داشت.
    پيشنهاد مي‌كنم هميشه در هنگام ساخت اكشن‌ها با دكمه ‌Create new snapshot كه دكمه مياني در پايين پالت‌History است، شروع به كار كنيد.

اين دكمه يك فايل مجازي از مرحله‌اي كه در آن هستيد را ايجاد مي‌كند و از اين جهت براي اكشن‌ها مفيد است كه اگر احتياج داشتيد، عمليات اكشن را از داخل پالت اكشن‌ها حذف‌كرده و به قبل از آن بازگرديد. ديگر احتياجي نيست تمامي مرحله‌هاي اكشن را يكي‌يكي به عقب برگردانيد. تنها كافي است ‌Snapshot ايجاد شده را كليك كنيد و به عقب برگرديد. تصوير2

از آنجايي كه احتياج داريد اكشن‌ها را در يك حالت استاندارد ضبط كنيد، بهتر است با فشردن دكمه D، رنگ‌هاي پيش‌زمينه و پس زمينه را به حالت پيش فرض سياه و سفيد تبديل‌كنيد.

اگر به پالت اكشن‌ها نگاه كنيد، تا به حال دو مرحله را پشت سرگذاشته و آن‌ها را در زير منوي اكشن جديدي كه ساخته‌ايد، ضبط كرده‌ايد. حال مي‌خواهيم يك اكشن بسازيم كه توسط آن، يك عكس عادي را به يك عكس كهنه قديمي تبديل‌كند. (يك مطلب آموزشي در همين ارتباط در شماره‌هاي قبل داشتيم). لايه فعال را روي آيكون ‌‌New Layer در پالت لايه‌ها بكشيد و رها كنيد تا يك لايه جديد از همان لايه اوليه حاصل شود. تصوير 3

از مسير‌ ‌Filter < Noise< Dust Scratches مقداري تصوير را كثيف و خاك‌آلودكنيد. تنظيمات داخل كادرهاي ‌Radius و‌ ‌Threshold را برابر مقادير تصوير روبه‌رو تنظيم‌كنيد. البته اين يك مقدار، سليقه‌اي است و مي‌توانيد ميزان محوشدگي و تغيير شكل لايه را در مراحل بعدي و يا در هنگام اجراي اكشن تغييردهيد كه درباره آن نيز توضيح خواهيم داد. احتمالاً تصويري كه مشاهده مي‌كنيد تا حدي دور از انتظارتان است. اما كار هنوز انجام نشده است. تصوير 4

حالا تنظيمات زير را پشت سر هم روي تصوير اعمال كنيد:
    Saturation: -27‌ Hue:0 Hue/Saturation 0Lightness

در مرحله بعد، ف يلتر ‌Unsharp Mask را اعمال نماييد:

Treshold:8‌ Radius:1 Amount:110

توجه داشته باشيد كه اين ف يلتر ها و تنظيمات تنها جهت دستيابي به يك جلوه خاص (جلوه كهنگي تصوير) است و هيچ تأثيري روي روند ساخت خود اكشن ندارد.

نكته جالبي كه اينجا وجود دارد اين است كه اگر يك اكشن آماده داشته باشيد، مي‌توانيد با كليك كرن مثلث آبي رنگ كنار هر مرحله، تمامي اطلاعات داده شده در هنگام ساخت ‌Action را در زير منوي مرحله ببينيد. در شكل روبه‌رو، تمامي اطلاعات داده شده در زير منوي هر فرمان نشان داده مي‌شود.

فرض مي‌كنيم مراحل ساخت اكشن به پايان رسيده است. با كليك‌كردن دكمه مربع كناري يا همان دكمه Stop، روند ساخت را متوقف مي‌كنيم. حالا يك اكشن داريم كه همه مراحل ذكر شده را در خود جاي داده است.
    مي‌توانيد يك عكس عادي را باز كنيد و با كليك‌كردن اين اكشن و سپس كليك‌كردن دكمه‌ ‌play (مثلث مياني) در پايين پالت ‌Actionها، تمامي فرامين را يكجا اجرا كنيد. تصوير 7

اما حالا اين‌طور فرض مي‌كنيم كه شما يك اكشن كهنه‌كننده را ساخته‌ايد. ولي هنگامي كه مي‌خواهيد آن را روي يك عكس ديگر اجرا كنيد، لازم است تنظيمات آن (مثلاً مقادير ف يلتر unsharp mask) را تغيير دهيد.

با كليك‌كردن مثلث آبي رنگ كنار نام اكشن، فرامين آن را باز كنيد. مرحله‌اي را كه مي‌خواهيد تغيير كند، پيدا كنيد

روي ستون دوم پالت اكشن‌ها كه در حال حاضر خالي است و دقيقاً روبه‌روي فرمان موردنظر كليك كنيد آيكون ظاهر شده باعث مي‌شود روند اجراي ‌اكشن‌ در مرحله مذكور متوقف شود و كادر محاوره‌اي مربوط به آن فرمان را بازمي‌كند تا آن را به دلخواه تغييردهيد.

حتماً متوجه كاربرد علامت تيك در ستون اول پالت هم شده‌ايد. اين علامت‌ها مراحل قابل اجرا را نمايش مي‌دهند. تصوير 8

مطالب آموزشي درباره Action‌ها فراوانند. خود من يك كتاب‌ 292pdf‌ صفحه‌اي در ارتباط با اكشن‌ها و فرامين‌ خودكار در فتوشاپ دارم (كه اگر بخواهم صادق باشم تا به حال تنها 10 صفحه از آن را خوانده‌ام!)

با كمي سروكله‌زدن با آن‌ها و نيز مطالعه روش‌هاي به كار گرفته شده و فرامين موجود در اكشن‌هاي آماده، مي‌توانيد اطلاعات خوبي در اين رابطه به‌دست آوريد.

اگر منابع اينترنتي را نمي‌شناسيد يا جستجو در انجمن‌هاي آنلاين برايتان مشكل است، از كتابخانه بسيار عظيم ادوبي استفاده كنيد.

كافي است از منوي پالت ‌Actionها (مثلث سياه رنگ بالا وسمت راست پالت) گزينه ‌Load Actions را كليك كنيد تا پنجره مجموعه‌هاي پيش‌فرض خود فتوشاپ باز شود. تا فراموش نكرده‌ام بگويم كه اكشني كه روي آن كار كرديم، دقيقاً بازسازي اكشن‌ ‌Aged Photo از مجموعه‌ ‌Image Effects بود.

به ادرس زیر مراجعه کنید

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

برچسب برای این موضوع