PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیندۀ گاوداری خانوادگی

Borna66
07-05-2009, 02:37 PM
آیندۀ گاوداری خانوادگی
گرك هارتشا» مثل تمام گاوداران جوان كار در مزرعه را با برداشت علوفه در تابستان اغاز كرد.هر كسی كه در یك گاوداری خانوادگی كار كرده می داند كه مجموعه ای از افراد لازم است تا كارها به صورت مرتب انجام شود. گاوهایی وجود دارند كه باید دوشیده شوند.خوراكی كه باید مخلوط شود،كودی كه باید پخش شود و محصولی كه باید كشت شود.خانواده هایی كه در سر تا سر كشور هستند فهرست كارهای روزمره و حتی بیشتر از آن را هر روز انجام می دهند.یكی از گاوداری های خانوادگی در شمال شرق اوهایو،نزدیك «سی كامور» قرار دارد كه متعلق به خانواده «آلن هارتشا» است.مزرعه 200 هكتار است و 125 راس گاو هلشتاین را می دوشد،متوسط تولید گله 3/11905 كیلوگرم شیر در سال است.خانه «گرك هارتشا» برنده جایزه سال 2004 بهره وری تولید محصولات لبنی ملی FFA ،نیز در این گاوداری قرار دارد.
مشاركت فعال...
اكثر فرزندان گاودارانی كه در گاوداری بزرگ می شوند،به یكی از دو مورد علاقه مند می شوند.گاوها یا تجهیزات گاوداری . گرك به دومی علاقه مند بود. او می گوید:«مورد دوم راهی بوده كه همیشه در راستای آن حركت كرده ام ،زمانی كه بچه بودم همیشه دوست داشتم یك چیز بسازم . بنابراین طبیعی بود به محض این كه به قدر كافی بزرگ شدم،كمك كردن در كارهای مزرعه را آغاز كنم».گرك از 9 سالگی كار در مزرعه را شروع كرد.در آن زمان به قدر كافی بالغ بود تا بتواند تجهیزات را مدیریت كند. پدر گرك می گوید«من و همسرم همیشه می خواستیم پسرهای مان تا زمانی كه به قدر كافی بزرگ نشده اند و كار با تجهیزات را یاد نگرفته اند ،به تنهایی با وسایل كار نكنند .لذا ما در ابتدا به او كارهای ساده ای مثل برداشت علوفه می دادیم و او به آرامی راه ها را پیمود تا به اینجا رسید».
گرك با افزایش سن مسئوولیت های بیشتری را در مزرعه متقبل شد.در حال حاضر او مدیریت بیشتر كارهای زراعی در بهار و برداشت در پاییز را به عهده دارد.در این مزرعه خانوادگی با مساحت حدود 200 هكتار ،علوفه و ذرت قسمت عمده محصولات را به خود اختصاص داده اند و مقدار كمی هم محصولاتی مانند گندم و سویا كشت می شود.گرك می گوید«كارها خوب پیش می رود.برادرم به درمان گاوها و مدیریت گله علاقه بیشتری دارد ومن بیشتر وقتم را صرف تجهیزات مزرعه ای می كنم». آلن می افزاید«پسرها همیشه دوست داشتند در كارها به ما كمك كنند و وقتی به مدرسه می رفتند ما واقعاً برای شان دلتنگ می شدیم ». گرك و برادرش برایان هر دو به اوهایو می رفتند ،در حالی كه برادر كوچك ترشان،جیسون ،اولین سال تحصیلی خود را در دبیرستانی در وین فرد می گذراند. آنها یك سرپرست گاوداری و تعدادی كارگر را در این زمان استخدام كردند. خانوادۀ «هارتشا» طرحی را برای توسعه مزرعه شان در سال 2000 در نظر گرفتند.گرك گفت ما به بازدید سایر گاوداری ها رفتیم و در مورد استفاده از فری استال جدید فكر كردیم ،ولی چون قیمت شیر رضایت بخش نبود ،خانواده تصمیم گرفت فری استال جدید را به اصطبل دهۀ 1960 خود اضافه كند. یك بخش انتظار زایمان در سال 2002 اضافه شد كه 28 جایگاه فری استال داشت.
در حال حاضر آنها روی مسقف كردن و فضای تمرین و توسعه آخورها با كمكهای مالی NRCS كار می كنند . تهویه تونلی و نوردهی بلند مدت نیز برای بهبود تولید به گاوداری شان اضافه كردند.درهر یك از این طرح ها ،گرك بخشی از كار هر قسمت ،از طراحی تا ساختن و سیم كشی ساختمان را انجام می داد.گرك توضیح می دهد كه اخیراً خانواده روی بهبود عملكرد گاوهای انتقالی متمركز شده اند.افزایش فضای آخورها به آنها این امكان را می دهد كه گاوهای خشك و تلیسه های آبستن را زودتر با جیره گاوتازه زا تغذیه كنند.این امر باعث كاهش بیماری های متابولیكی و بهبود آغاز شیر دهی می شود.
مالكیت مهم است...
گرك خیلی بی پرده در مورد نحوه تشكر وقدردانی خودش نسبت به كارهایی كه والدینش در كودكی به او سپرده بودند سخن می گوید.او درسن 9 سالگی اولین گوساله خود را برای یك جشنواره می فرستد.بعد از آن مسوولیت 4 تلیسه ای كه برای گله خریداری شده بود به او سپرده شد و بعداً این تعداد به 10 گاو و 11 تلیسه افزایش یافت. او متذكر شد این مالكیت مشوق نقش فعالی كه در گاوداری ایفا می كرد بود.گرك می گوید:من فكر می كنم نگاه من نسبت به بچه های گاوداران سایر مناطق متفاوت بود.برخی از آن ها صاحب هیچ حیوانی نبودند و به همین خاطر فكر می كنم آنها به اندازه من و برادرانم احساس مسوولیت نمی كنند و بسیاری از آنها هیچ علاقه ای به برگشت به گاوداری ندارند. برادرها در ازای شیری كه گاوهای شان تولید می كردند،دستمزد می گرفتند. این درآمد براساس متوسط قیمت شیر در دوره شیردهی منهای هزینه های مربوط به درمان و تلقیح مصنوعی گاوها بود. گرك توضیح می دهد این برنامه از زمانی كه او 9 ساله بود در گاوداری اجرا می شد. این كار به آنها اجازه می داد كه مقداری از پولشان را در سنین پایین تر پس انداز كنند و بعد در مدرسه این پس انداز را خرج كنند. به تازگی او و برادرش برایان تصمیم گرفتند مقداری از سودشان را برای خرید زمین سرمایه گذاری كنند.«تیرماه گذشته والدین ما تصمیم گرفتند مزرعه همسایه مان را بخرند.بعد از بحث زیاد،آن را خریدند و 8 هكتار آن را به من و برادرم فروختند» . قابل ذكر است كه آنها از این كه در چنین سن و سال كمی صاحب زمین می شدند خوشحال بودند.
گرك در دوران مدرسه در چند طرح مشاركت كرده بود و در سال 2003 گروه مهندسی كشاورزی او در رقابتی در سطح ایالت به مقام دوم رسید.جایزۀ آنها مسافرت به ایالت های شرق در غرب Spring field بود.علاوه بر این او در داوری گاوهای شیری و دریك مباحثه شركت كرد.
«گرك یكی از برجسته ترین اعضا FFA بود كه ما تا به حال داشته ایم » این جمله ای بود كه معلم دبیرستان می گوید.هافمن و تام دایبر،سرپرستان برنامه FFA در وین فرد هستند كه حدود 55 تا 75 دانش آموز دارد. او یكی از اعضاء دخیل در فعالیت های FFA است و همیشه درتلاش است كه دانش آموز بهتری باشد و پول بورسیه را به دست آورد.
تلاش گرك برای به دست آوردن جایزۀ ملی FFA در سال 2004 از یك سال پیش شروع شد.درسال 2003 او مقام دوم تولید گاوهای شیری را به دست آورد.بعد از تشویق هایی از طرف معلمان FFA ، او تصمیم گرفت دوباره طرحی را شروع كند.گرك می گوید «من از سال پیش می دانستم كه در برخی زمینه ها باید بهتر شوم و جزئیات بیشتری را به آماره های ثبت شده ام اضافه كنم.» مصاحبۀ بی نظیری بود و با تعداد زیادی سوال كه شما را به فكر وا می داشت. در این زمان گرك در اوهایو برنده شد.چند ماه بعد او نامه ای دریافت كرد كه به عنوان یكی از چهارنفری كه به رقابت های نهایی راه یافته بودند،دعوت شده بود.بعد از یك مصاحبه كه با 10 داور مختلف انجام شد ،گرك به عنوان برنده ملی اعلام شد . گرك می گوید«من فكر می كنم شانس خوبی داشتم كه آنجا بودم و گمان می كنم هیچ چیز رضایت بخش تراز این نیست كه برندۀ عنوان درجۀ دامپروری امریكا گردم . این پایان خوشی برای من بود»
در دومین سال كه در اوهایو در رشته سامانه های مدیریتی كشاورزی تحصیل می كرد هر آخر هفته به خانه باز می گشت و در كارهای مزرعه به خانواده اش كمك می كرد.از آنجایی كه هدف نهایی او این است كه با خانواده اش در كارهای مزرعه مشاركت كند ،لذا برنامه او این است كه كاری در ارتباط با فروشندگی تجهیزات كشاورزی پس از فارغ التحصیل شدن از اوهایو در سال 2007 پیدا كند.مهمتر از همه برای گرك جایی است كه از آنجا آمده است . گرك می گوید «من می دانم كه گاوداری به قدر كافی بزرگ نیست كه زندگی همۀ ما را تامین كند.اما در حال حاضر ما در آن كار می كنیم >» قضاوت در مورد تلاش آنها، ما را به این نتیجه می رساند كه روحیه همكاری است كه برای آنها پیروزی هایی را به دنبال دارد.