PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : وب ۲ در سال ۸۸

Borna66
06-26-2009, 04:41 PM
سال جدیدی در پیش است و بهتر است در ابتدای آن نگاهی داشته باشیم به آینده نزدیک. اینبار می خواهم نگاهی بیاندازم به اتفاقاتی که ممکن است در حیطه «وب ۲» در اینترنت فارسی زبان رخ دهد.
اگر به سمبلهای اصلی وب ۲ بعنوان شاخص هایی مهم نگاه کنیم٬ می توانیم بگوییم هرچه این سمبلها بیشتر و بیشتر محبوب شوند فضای اینترنت فارسی زبان٬ وب دویی تر شده است! اگرچه این تنها قدم اولیه است و باید علاوه بر افزایش کمیت به ارتقا کیفیت در فضای وب ۲ فارسی زبان نیز اهتمام کرد.
معتقدم دو قسمت بسیار بسیار مهم از فضای وب ۲ هنوز هم مثل قبل است: ۱- وبلاگها ۲- شبکه های اجتماعی.
وبلاگها و شبکه های اجتماعی هسته اصلی و مرکزی اتمسفر وب ۲ را تشکیل می دهند.گسترش بیش از پیش آنها بسیار مهم و مفید است. در این بین شخصا به دو سمبل از این دو فضا بیش از بقیه علاقه مند هستم: ۱-وردپرس.کام از دسته وبلاگها و ۲- فیس بوک از شبکه های اجتماعی.
این دو در دسته خود بیشترین و سریعترین رشد را در بین رقبای خود داشته اند.کاربران ایرانی نیز به این دو روی خوش نشان داده اند. بر طبق رده بندی الکسا از ۱۰۰ سایت برتر در ایران (http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=IR&ts_mode=country&lang=none)٬ هم اکنون فیس بوک در پله ۸ نشسته و وردپرس.کام نیز در پله ۱۲ .
معتقدم اگر محدودیتهایی که از جانب کمیته فیل ..تر…ینگ بر این سایتها اعمال می شود برداشته شود٬ در طی سه ماه اول سال فیس بوک می تواند به جمع سه سایت برتر - در کنار گوگل و یاهو- بپیوندد و وردپرس.کام نیز در جمع ۱۰ سایت برتر قرار گیرد.
اما اوضاع سایر سرویسهای وب دویی نیز خوب است. محبوبیت سرویس اشتراک ویدیو- یوتیوب- و اشتراک عکس-فلیکر - و از همه مهمتر اشتراک دانش- ویکی پدیا- در ایران بسیار خوب است ( با در نظر گرفتن بلاک شدنهای پی در پی این سایتهای مهم). سایر نمونه ها از جمله توییتر و فرندفید و … نیز اوضاع خوبی دارند.
اما تمامی این سرویسها زمانی غنی تر می شوند که تعداد بیشتر و بیشتری از افراد از ان استفاده کنند- این راز بزرگ وب ۲ است- به همین دلیل دعوت و تشویق دیگران برای استفاده از هرکدام از این سرویسها به معنای کمک به گسترش مصادیق وب ۲ است.کار بسیار با ارزشی که هر کدام از ما می توانیم در حد توان خود بدان همت گماریم.
من در همین ابتدای سال از همگی شما عزیزان خواهش می کنم تا با دعوت و تشویق دوستان خود به استفاده از این سرویسها به گسترش آنها در بین کاربران فارسی زبان کمک کنید
نکته بینهایت مهم: می دانم این حرف من در تضاد با عقیده بسیاری از شما دوستان قرار دارد. اما دیگربار و دیگربار تکرار می کنم که باید از همه افراد و اقشار دعوت کرد تا این نمونه ها را تست کنند و استفاده کنند. نترسیم از این که با آمدن مثلا کاربران فلان سرویس به فیس بوک٬ فیس بوک تبدیل به مکانی در اصطلاح «خز و خیل» شود. اگر من و شما معتقدیم که سرویسهایی مثل فیس بوک وردپرس.کام و فرندفید و … قدرتمند هستند باید بتوانند خودشان در برابر سطحی شدن ایستادگی کنند(چیزی که معتقدم با «تنظیمات» موجود در این سرویسها کاملا ممکن است).
و نکته مهم دیگر هم این است که افرادی را که کاملا از نظر فکری با شما متفاوت هستند نیز بدین سرویسها دعوت کنید.برای مثال اگر در بین افرادی که از فیس بوک و وردپرس.کام فرندفید و … استفاده می کنند افرادی باشند که از نظر کمیته فیل …تر ..ینگ افراد موجهی محسوب بشوند و یا در اصطلاح معمول «خودی» باشند آنگاه احتمال این که ان سرویس مورد خشم واقع شود کمتر خواهد شد. وجود افراد خودی کمک بزرگی است برای این که به آنها ثابت کند این «سرویسهای اینترنتی» به خودی خود بد نیستند بلکه کاملا وابسته به نوع مصرف ما هستند که چگونه بخواهیم از آنها استفاده کنیم. پس : بپرهیزیم از این که فلان سرویس خوب اینترنتی به سرویس قشر خاصی محدود و منسوب گردد.
در سال ۸۸: همگان را به استفاده از وردپرس.کام٬ فیس بوک٬ توییتر٬فرندفید٬یوتیوب٬فلی کر و … دعوت کنید...