PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بالاترین و بازگشتی که دور از ذهن نبود

Borna66
06-24-2009, 06:56 PM
همانطوری که این چند روزه اخیر مطلع شدید وبسایت بالاترین توسط فرد یا افراد ناشناسی مور حمله قرار گرفت و در آخر هم هک شد. اما این هک بنابر اظهارات صورت گرفته از سوی مدیران بالاترین تنها به صورت سرقت دامنه بوده است که خوشبختانه حل شد.

آپدیت: در یک بررسی که بعد از نوشتن مطلب کردم بالاترین برای من بدون هیچ‌گونه مشکلی از طرف مخابرات به نمایش درآمد { اسکرین شات } . هر چند الان به رویا شبیه است اما آیا روزی می‌توان بالاترین را بدون محدودیت دید؟ شاید اتفاق افتاد. برای من که همین چند لحظه هم لذت‌بخش است!
برای هر دامنه‌ای یک پنل مدیریتی وجود دارد که از طریق آن می‌توان آن دامنه را به هر جایی که مایل بود راهنمایی کرد. برای مثال دامنه Balatarin.com به سرورهای بالاترین وصل می‌شود. این کار هم از طریق تنظیم یک سری چیزها که به DNS معروف است انجام می‌شود.
سارقان می‌توانند با به دست آوردن پسورد کنترل پنل دامنه آن دامنه را به هر جایی که دلشان می‌خواست هدایت کنند. روش‌های سرقت دامنه بسیار زیاد است و کمی پیچیده که اگر یک روز وقت شد درباره‌اش حرف می‌زنیم.
اما مسئله مهم‌تر این است که آیا دامنه قابل بازپس‌گیری است؟ جواب صراحتا بله است. برای این کار کافی است از طریق بالاترین جایی که دامنه ثبت می‌شود ( ثبت‌کننده مادر تقریبا ) شکایتی صورت بگیرد و مدارکی دال بر سرقت دامنه ارائه بشود.
این کار برای کسانی که ساکن کشورهای مشترک‌ المنافع با ایالات متحده هستند بسیار ساده‌تر انجام می‌شود که خدا را شکر مهدی یحیی‌نژاد مدیر سایت هم از این امکان استفاده می‌کند.
به همین دلیل ابدا در مورد حل مشکل بالاترین شک نداشتم و صادقانه بگویم اگر مدیران بالاترین این کار را هم نمی‌توانستند بکنند به تواناییشان شک می‌کردم!
حقیقتش را بخواهید آنقدر به تیم بالاترین مطمئن بودم که از این بابت نگران نباشم ولی این مانع از خوشحالی کنونی من نمی‌شود!
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg
اما چند نکته در این زمینه توجه من را به خود جلب کرد که شاید برای شما هم جالب بوده باشد.

یک/ بار دیگر دسته گلی از فارس!

بنگاه خبرپراکنی فارس که بارها و بارها در وبلاگستان از بی‌اخلاقی‌ها و اشتباهاتش سخن‌ها رانده شده است ببی این بار نیز اقدام به انتشار خبری جهت‌دار نمود که فارغ از درستی آن نفس جهت‌دار بودن آن نکوهیده است.
فارس می‌نویسد:

برپایه این خبر در جریان جنگ 22 روزه این لینک‌دانی به طور عمل کرده بود که به سختی خبری از جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه در صفحه اول این سایت نقش نقش می‌بست.
بر من پوشیده است آوردن این بند که در درستی آن جای سوال است چه ارتباطی به قضیه هک شدن بالاترین دارد که واجب می‌کرد در مشروح این خبر بیاید!
جالب است که فارس ادامه می‌دهد:

پیش بینی می‌شود این اقدام در راستای حمایت از مردم مظلوم غزه در جریان جنگ سایبری هکرها با رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.
سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که این «پیش‌بینی» توسط چه ارگانی صورت پذیرفته است و اصولا مگر تا زمانی که فارس درباره آن نوشت مگر جایی درباره این خبر نظری داده بود؟
برای من جالب بود که فارس حتی یک ویرایش‌گر هم ندارد که بگوید پیش‌بینی یعنی حدس درباره اتفاقی که در آینده رخ می‌دهد و نه گمانه‌زنی درباره چیزی که در گذشته رخ‌ داده است :)
در این میان آفتاب نیوز هم از این وضع استفاده کرده و خبر خود را بدون هیچ‌گونه اشکالی منتشر کرد که من حدس میزنم همین ارائه دقیق و منصفانه باعث محبوبیت آفتاب گردد و ارزش آن را در میان علاقه‌مندان به مقوله خبر بیش از پیش روشن سازد { ببینید: بالاترین هک شد }

مرتبط: داستان شنیدنی فارس و جشن شب یلدای پرشین ‌بلاگ

دو/ فرندفید و پایگاهی برای اطلاع‌رسانی

شاید هیچ کس تصور نمی‌کرد فرندفیدی ( فرندفید چیست؟ ) که همواره محلی برای مطرح کردن انتقادات به تیم بالاترین بود روزی این چنین به کمک بالاترین بیاید و به عنوان یک رسانه «واقعی» و کاربر مولف عمل کند
تیم بالاترین در این زمان به جای استفاده از وبلاگ‌های مدیران، از فرندفید استفاده کرد و با ارائه اطلاعات سریعا توانست یک اتحاد میان کاربرانش ایجاد کند که در نوع خود جالب توجه بود.
از سویی با ارائه اخبار در فرندفید که امکان کامنت‌گذاری هم دارد بحث‌های زیادی در این مورد اتفاق افتاد که باعث روشن شدن بسیاری از موضوعات شد. اوج این مباحث‌ را می‌توان در اکانت یکی از مدیران بالاترین ( عزیز ) یافت که فیدهایی با بیش از 100 کامنت‌ هم در میان آن به چشم می‌خورد.
نکته آخر ورود تعداد زیادی از اعضای بالاترین به فرندفید بود که امیدوارم بتوانند به درک درستی از امکانات و پتانسیل‌های فرندفید پی‌ببرند.
( یک فتحی در بالاترین )

سه/ تجربه‌ای ارزشمند

تیم بالاترین هم‌اکنون توانست با بازخورد‌های واقعی این اتفاق روبرو شود و حالا فرصت خواهد داشت که با تحلیل آنها به دستآوردهای مهمی برسد.
نارضایتی بعضی از کاربران که در این زمان به خوبی خود را نشان داد، در کنار حمایت همه جانبه هواداران و واکنش خوبی که نسبت به بالاترین در وبلاگستان شاهد بودیم چیزی نیست برای هر سرویسی شاهد باشیم و مدیران بالاترین اگر بخواهند هوشمندی خود را به رخ دیگران بکشند باید از این فرصت بهره کافی ببرند.

در جایی خواندم که مهدی گفته بود که بالاترین شغل او نیست. امیدوارم مهدی و دیگران مدیران درک کنند که چقدر استفاده از فرصت‌ها مهم بوده و نیاز به مدیریت قوی و تمام وقت حس می‌گردد. بالاترین بازگشتی قابل حدس داشت اما آیا با یک مدیریت معمولی می‌توان به روزهای اوج بازگشت؟

از کنار تعریف‌ها و تمجید‌ها و نگرانی‌ها برای بازگشت بالاترین که بگذریم بد نیست مدیران بالاترین نگاهی به نظرات کسانی http://pnu-club.com/imported/2009/06/1238.jpgداشته باشند که از این اتفاق، حتی به عنوان یک گوشمالی :) خوشحال شدند. مطمئنا مدیران بالاترین خود از کرده نیک و بد خود باخبر هستند و از وضع بالاترین به درستی مطلع هستند اما تحلیل نظرات مخالفین بر هر سرویسی واجب و عدم تحلیل نابخشودنی است.

در پایان به همه کاربران بالاترین یک تبریک صمیمانه عرض می‌کنم. خود من از این اتفاق بسیار خوشحال شدم چون از نزدیک با تیم مدیریت، مخصوصا علی در ارتباط هستم و شاهد تلاش‌های شبانه‌روزی آنها بوده ام.
امیدوارم بالاترین، اولین سرویس وب 2 فارسی، همیشه سالم و سلامت باشد :)