PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : «کچلو»مخاطب را از جهان«کلمات»به دنیای«تصویر»می برد

shima_glk
03-01-2015, 09:10 PM
نمایش «کچلو» از 21 بهمن ماه در تماشاخانه «آو» روی صحنه رفته است . به همین بهانه با کارگردان نمایش رضا کشاورز گفت و گویی انجام داده ایم که
می خوانید:

http://pnu-club.com/imported/2015/03/51.jpg

بعد از چند سال دوری از صحنه های تئاتر در ایران چه عاملی باعث شد نمایش «کچلو» را به صحنه بیاورید ؟
- همیشه دلم می خواست در کشور خودم کار کنم و مخاطبان ایرانی به تماشای نمایش های من بنشینند و از این تکنیک جهانی که در قالب نمایش ها و داستان های کهن خود ما شکل گرفته است، لذت ببرند. نمایش «کچلو» نیز از همین جنس آثاری است که با تکنیک «Mimoclown» خلق شده است و از داستان آشنا و کهن «حسن کچل» که تمامی ایرانی ها با آشنا هستند بهره گرفتم تا نمایشی را به صحنه بیاورم که به طور خاص و مشخص ایرانی است و در اجرا از یک زبان جهانی بهره گرفته است.

در خصوص تکنیک «Mimoclown» و چرایی استفاده از آن توضیح می فرمایید؟
- شیوه «Mimoclown» در اصل زیر مجموعه ای از تکنیک های «مایم» است و همان طور که از معنی آن بر می آید نوعی «مایم» کمدی است که از تکنیک های دلقک در آن استفاده شده است . در کل نوعی اجرای «مایم» کمدی با بهره گیری از تجربیات خودم و گروه از کمدیا دل آرته شکل گرفته است و به نوعی به کمدیا دل آرته پهلو می زند. برای رسیدن به این تکنیک دست به اتود های فراوانی زدم. در ابتدا قصد داشتم از تکنیک «Mimodrama» استفاده کنم، اما رفته رفته به این نکته رسیدم که شاید تکنیک «Mimoclown» بیشتر مناسب فضای این نمایش است و آن را به عنوان تکنیک اصلی اثر استفاده کردم.

در این اثر خود از « کلمه» استفاده نمی کنید، به جای آن شما با چه ابزاری داستان را به مخاطب خود عرضه می کنید و دلیل اصلی شما برای ان انتخاب چه چیزی بوده است؟
- در نمایش «کچلو» با حذف دیالوگ و تنها استفاده از تک کلمه ها فضای نمایش را ایجاد کرده ایم و بیشتر از اصوات و صداهایی که خود بیانگر یک حالت خاص هستند بهره گرفته ایم. ما روی صحنه فرم نداریم، بلکه اکت را اجرا می کنیم که این «مایم» است و به شخصه 20 سال است در این فضا غرق هستم. ما با حذف کلمه به «تصویر» رسیده ایم که باعث می شود در وهله نخست تماشاگر ایرانی کمی از فضای نمایش های مبتنی بر دیالوگ رها شده و قدم به دنیای تماشای تصویر و درک داستان از منظر تصویر بگذارد. از سوی دیگر نمایشی اجرا شود که زبانی جهانی دارد و از طریق آن می توان فرهنگ خود را به تمامی دنیا نشان دهیم. به این طریق هر تماشاگری از هر فرهنگی، چه داخل و چه خارج جذب نمایش می شود.

در این نمایش از فضاها، طراحی ها و موسیقی ایرانی بهره گرفته اید، دلیل انتخاب این عناصر و حضورشان در قالب تکنیک «مایم» چه بوده است ؟
- قصد داشتم تماشاگر را با نمایشی آشنا کنم که در تاریخ نمایش ما، کمتر به آن پرداخته شده است . بر این عقیده بودم که نمایش «مایمی» را به صحنه ببرم که مرتبط با خودمان است و از عناصر ایرانی بهره گرفته است و بتوانیم بگوییم مال خودمان است .در گام بعدی تماشاگر را از دنیای کلمه خارج کنیم تا به تماشای نمایشی بنشیند که 60 دقیقه بدون دیالوگ و تنها با تصویر او را سرگرم می کند و او لذت می برد.

برای تمرین این نمایش از نظرات بقیه گروه کمک گرفته اید؟
- طراحی نمایش «کچلو» به صورت کارگاهی و تعاملی بود، به عنوان کارگردان گروه، از همه نظر می گیرم و نظرات مثبت را با نگاهی به شکل اثر و تناسب آن اجرا می کنم، کل این کار با اتود شکل گرفته است و تمامی بازیگران این نمایش افرادی هستند که سالیان سال است با من کار می کنند و ما یکدیگر را می شناسیم و با نوع تفکر یکدیگر آشنا هستیم.

کلام آخر ؟
- تنها دوست دارم مردم، هنرمندان و هنرجویان تئاتر این نمایش را که آداپته شده یک تکنیک جهانی با فرهنگ خودمان است را ببیند و با آن بیشتر آشنا شوند.

منبع:بانی فیلم

http://pnu-club.com/imported/2015/02/30.gif