PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال فوری و فوتی در مورد فیزیک نوین

مصطفی شبانی
04-30-2013, 12:10 PM
سلام خدمت کاربران. من تازه عصو شدم و دانشجوی فیزیکم. یه حرده اطلاعات میخواستم در مورد فیزیک جدید و بحث سفر در زمان. ی چند تا سایت رو زیر ورو کردم ولی خیلی پیچیده و طولانی توصیحیده بودن. یکی اگه باشه طوری که ما بفهیم در این مورد توضیح بده. میسی.

مثلا این پارادوکس دوقلوها جیه؟ جهان های موازی؟ اصلا آیا امکان پذیر هست این سفر در زمان یا نه؟

Intellectual
04-30-2013, 04:55 PM
سلام خدمت کاربران. من تازه عصو شدم و دانشجوی فیزیکم. یه حرده اطلاعات میخواستم در مورد فیزیک جدید و بحث سفر در زمان. ی چند تا سایت رو زیر ورو کردم ولی خیلی پیچیده و طولانی توصیحیده بودن. یکی اگه باشه طوری که ما بفهیم در این مورد توضیح بده. میسی.

مثلا این پارادوکس دوقلوها جیه؟ جهان های موازی؟ اصلا آیا امکان پذیر هست این سفر در زمان یا نه؟

سلام. به طور خلاصه واست توضیح میدم.

مبحث سفر در زمان اولین بار توسز انیشتین به طور علمی مطرح شد و پس از ایشون پروفسور هاوکینگ دنباله روی این مبحث بود. به طور علمی اگه شما بتونید به سرعتی بیشتر از سرعت نور دسترسی پیدا کنی میتونی در زمان به عقب حرکت کنی و واسه اینکه بخوای در زمان به جلو بری و به آینده بری باید از کرم چاله ها و سیاهچاله ها استفاده کنی که رابط های فضا و زمان هستن.
پارادوکس دوقلوها: یکی از خصوصیات سفر با سرعت نور این هست که جسمی که به سرعت نور میرسه زمان براش بسیار کند سپری مشه و یه جورایی متوقف میشه. پارادوکس دوقلوها میگه که اگه ما دوتا نوزاد دوقلوه داشته باشم و یکی رو داخل فضاپیمایی بزاریم و با سرعت نور به فضا بفرستمیش ، 1 سال بعد که اون فضاپیما به زمین برگرده واسه نوزاد درون فضاپیما یک سال زمان سپری شده واسه اون یکی که رو زمین بوده شاید 10 ها سال.
در مورد جهانهای موازی گفتی: این مبحث توسط دکتر میچیو کاکو بررسی و مطرح شده و جهان اصلی رو مانند دریایی در نظر میگیره که شامل صدها حباب هست و دنیایی که الان ما الان توش هستسم فقط یک دونه از این حبابها رو تشکیل میده. ایشون میگه شاید 100 ها دنیا مانند دنیای ما در جهان خلقت وجود داشته باشه که به علت داشتن بیشتر از 4 بعد ما قدر به دیدنش نیستیم!!!( یکی از فلسفه های ندیدن خدا هم همین موضوع است)... و اینکه میفرماید ما در دنیاهای دیگه هم زندگی میکنیم. مثلا الان من در این دنیا مشغول تایپ کردن واسه شما هستم. در یه دنیای دیگه شاید در همین زمان رئیس جمهور یه کشور باشم. در یه دنیای دیگه شاید یه تک تیرانداز باشم که در همین لحظه هدفم رو نشونه گرفتم و .....

در مورد سفر به زمان در کل باید بگم که از لحاظ تثوری قابل رد شدن نیست. به شرطی که ابتدا پارادوکس هایی مثه پارادوکس پدر بزرگ و پارادوکس های فلسفی مثه پاردوکس شیطان رو بشه حل کرد...میتونی در مورد پارادوکس پدر بزرگ در نت مطلب گیری بیاری... خلاصش میگه فرض کن شما تونستی راهی رو گیر بیاری و به گذشته و هنوز به وقتی که خودت به دنیا نیومده بودی برگردی و به عنوان مثال پدربزرگ خودت رو بکشی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خوب حالا در آینده شما نیز وجود نداری که بتونی به گذشته برگردی و بابا بزرگت رو بکشی...

پارادوکس شیطانرو خودم این اسم رو روش گذاشتم: پارادوکسی که میگه شما اگه به گذشته سفر کنی فقط یه تماشاگر هستی و نمیتونی هیچ تغییری در گذشته بدی...( دقیقا مذهب شیطان هم همین دید رو داره و میگه شما فقط به این دلیل به این جهان اومدد که نظاره گر باشید. فقط یک تماشاچی ساده....و بنده به همین جهت این اسم رو روش گذاشتم...) در کل سفر در زمان از لحاظ تئوریک اثبات شدنی ولی از لحاظ آزمایشگاهی در حال حاضر قابل انجام نیست...

مصطفی شبانی
05-02-2013, 08:27 AM
دوباره سلام... ما این متن رو در سر کلاس واسه استادمون گفتیم ولی یه دو تا سوال پرسیدن...اگه یه توضیح کوچمولو بدین میسی

اول اینکه اونجایی که نوشته بودین خدا دیده نمیشه رو گفتن یعنی چی
دوم اینکه گفتن چرا سفر با سرعت نور غیرممکن
سوم اینکه گفتن اگه بیفتی تو سیاهچاله چی میشه

Intellectual
05-02-2013, 01:11 PM
دوباره سلام... ما این متن رو در سر کلاس واسه استادمون گفتیم ولی یه دو تا سوال پرسیدن...اگه یه توضیح کوچمولو بدین میسی

اول اینکه اونجایی که نوشته بودین خدا دیده نمیشه رو گفتن یعنی چی
دوم اینکه گفتن چرا سفر با سرعت نور غیرممکن
سوم اینکه گفتن اگه بیفتی تو سیاهچاله چی میشه

ببین گفتم آقای میچیو گفته که در دنیا ما بیشتر از چهار بعد داریم. سه بعد فیزیک و یه بعد زمانی. تا 11 بعد و 22 بعد هم گفته شده است. بنابراین اگه موجوداتی وجود داشته باشن که 6 بعدی باشن ما قادر به دیدن اونها نیستیم. روی یه میز روفرض کن چندتا بعد داریم؟2 تا یکی طول و دیگری عرض. خوب ما میتونیم تمام موجوداتی رو که با فرض مثال روی میز زندگی میکنن ببینیم اگه اونا خونه داشته باشن داخل خونه هاشون رو هم میتونیم ببینیم اینور دیوار و اونور دیوار. ولی اون آقایی که دو بعدی هست ما رو که سه بعدی هستیم نمیتونه ببینه.

سرعت با سرعت نور طبق معادله انیشتین e=mc2 غیر ممکن هست. چون اگه سرعت به سرعت نور برسه جرم جسم به بی نهایت میرسه...مثلا اگه یه مگس سرعتش به سرعت نور برسه جرمش اندازه کره زمین میشه و انرژی که شما بیاد بهش بدی هم به بی نهایت میل میکنه...

اگه بیفتی تو سیاهچاله کار خاصی نمیشه فقط اتمهای بدنت تجزیه میشن. وقتی که به افق رویداد نزدیک میشه گرانشی بهت وارد میشه که تمام اجدات خودت و من جلوی چشمت حاظر میشن. چشمات از تو حدقه در میاد. خونت بخار میشه و وقتی هم که داخل خود سیاهچاله بشی سلولهای بدنت تجزیه میشن. کلا حالت خوبی نیست. منتهی اگه سیاهچاله سیاهچاله مخروطی بسته باشه ولی اگه باز باشه از یه نقطه دیگه در فضا و شاید از یه جهان جدید با یه بازه زمانی متفاوت سر در بیاری.