PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شما فقیرید یا ثروتمند؟

O M I D
04-01-2013, 06:44 PM
چکیده:
شما فقیرید یا ثروتمند؟ فاصله در آمدتان، با دهک بالای جامعه چقدر است، با دهک پایین چقدر؟ فاصله آن دوتا با هم چقدر است؟ این فاصله و تفاوت را با عددی مشهور به «ضریب جینی» نشان می دهند. هرچه قدراین ضریب کمتر باشد جامعه، جامعه ای متوازن تر است، این یکی از شناسه های توسعه هم هست. شناسه های جامعه ای موفق. شاید برای شما این ضریب ملموس نباشد، اما بانک مرکزی ایران می گوید، این ضریب در دو سال اخیر کمتر شده. یعنی فاصله فقیر وغنی در ایران بعد از قانون یارانه ها کمتر شده است.

http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

ماشین های لوکس و کیسه کیسه پولی که پای آن ها ریخته شده است. اینجا نه دبی و لندن بلکه خیابان های تهران است.شهری که روزگاری نه چندان دور خیابان هایش را باید می جوریدی تا ماشینی لوکس را بیابی اما حالا مثل نقل و نبات ریخته. روزنامه وطن نوشته بود تنها پارسال 596 پورشه در ایران فروخته شد. اگر تحریم ها مانع از ادامه کار این شرکت نمی شد چه بسا آمار بالاتر هم می رفت، در کنار این هم خبر از درد زیاد است، خبر از خیابان خوابی و بی پناهی، خبراز محتاجان به نان شب و گرانی که کمر خیلی ها را شکسته، آیا این نشانه ایست از بیشتر شدن شکاف طبقاتی؟
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg از نظر آمارهای رسمی نه. بانک مرکزی ایران در گزارشی اعلام کرده ضریب جینی یا همان ضریب توزیع ثروت کم شده است آن هم کم ترین میزان از سال 1361 تا به حال و این یعنی توزیع ثروت عادلانه تر انجام شده است. گزارش حاکی از این است که نسبت ده درصد ثروتمند جامعه به ثروت ده درصد فقیر جامعه به کم ترین حد در سی سال گذشته رسیده است. در نگاه اول همه این ها یعنی توزیع عادلانه ثروت – دست کم از نظر عددی – اما همان طور که کارشناس های اقتصادی معتقد هستند، این کافی نیست.
دولت همیشه می تواند با گرفتن مالیات فراوان از ثروتمندان جامعه و انتقال سریع آن به اقشار کم درآمد جامعه ضریب جینی را به صورت موقت کاهش دهد. اما چیزی که مهم است این است که آیا این کاهش پایدار خواهد بود یا خیر؟ و یکی از شاخص های خیلی خوب در سنجش آن این است که ببینیم آیا اشتغال و در آمد در اقشار کم درآمد افزایش پیدا کرده یا نه؟ که متاسفانه با توجه به افزایش شدید بیکاری و عدم افزایش درآمد قشر کم درآمد جامعه این امر به احتمال قریب به یقین در آینده ادامه نخواهد یافت.
در بخش دیگری از همین گزارش بانک مرکزی آمده است که لامبورگینی و پورشه سواران که دهک بالای جامعه را تشکیل می دهند کم ترین افزایش را در میزان هزینه ها داشته اند. اما بقیه جامعه افزایش هزینه هایشان از نرخ تورم هم بیشتر بوده است. این یعنی سوراخ جیب فقیرها گشادتر بوده و پولشان نیامده از دست رفته.

accountantvillage.com

elya tarlan
04-06-2013, 08:19 AM
من آمار بانک مرکزی را نمی پذیرم چون در دادن این آمار سیاست نیز دخالت دارد
بارها مشاهده کردم میزان تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی و اقتصادانان تفاوتی آشکار با هم دارند
اینکه تعداد سوارن پورشه افزایش یافته دلیل مناسبی نیست با توجه به افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش جمعیت بیکار و فقیر جامعه نسبت دست کم در همان حد باقی مانده است یعنی اگر تعداد سواران پورشه افزایش یافته به همان نسبت یا واقع گرانه تر بلکه بیشتر نیز تعداد فقیران و دهک پایین جامعه افزایش یافته.
و به نظر من شکاف طبقاتی هر روز عمیق تر میشه
و از آنجایی که من پورشه ندارم پس فقیر محسوب میشم.

917509251
04-13-2013, 06:37 PM
خدارو شکر دستمون به دهنمون میرسه:39: