PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ملاک خـــوشبختى در بين جوانــــان!!!

alamatesoall
01-17-2013, 07:44 PM
http://pnu-club.com/imported/2013/01/58.jpg

آیا شما در رده سنی 13 تا 24 سال قرار دارید؟ فکر می کنید چه چیزی شما را خوشحال می کند؟ از دیدگاه والدین نگران پاسخ به این سوال در خوشگذرانی، استفاده از مواد مخدر و گوش دادن به موسیقی های راک خلاصه می شود. بعضی هم پول فراوان را پاسخ صحیح این سوال می دانند.

اما آنچه درجواب به این سوال از گروه سنی فوق شنیده شده بسیار متفاوت بود. برای این دسته از افراد بودن در کنار خانواده و گذراندن وقت بیشتر با والدین معنی حقیقی خوشبختی و شاد بودن بود. در نظر سنجی که از 1280 نفر آمریکایی در رده سنی 13 الی 24 سال به عمل آمد، 100 سوال در مورد ماهیت خوشحالی در بین جوانان پرسیده شد.

پس ازبودن در خانواده، وقت گذراندن با دوستان دیگر نماد خوشبختی وشادی جوان های آمریکایی به حساب می آید. جالب اینکه حدود سه چهارم جوان ها در این مطالعه بیان داشتند که داشتن رابطه خوب و سالم و دور از تنش با والدین خود خوشحالی واقعی برای آنها است. یک دانش آموز 17 ساله دبیرستان می گوید؛ «آنها اصل و نسب و هویت ما هستند. مادرم همیشه می گوید حتی اگر من کار احمقانه یی هم انجام دهم در عشق او نسبت به من تغییری حاصل نمی شود. دانستن این امر باعث شد که من احساس بسیار خوبی داشته باشم و فکر کنم که خوشبخت ترین دختر روی زمینم.» این مطالعه نکات جالب دیگری را نیز مشخص کرد. به نظر می رسد تبعیض نژادی پنهان بین مردم آمریکا در میزان احساس خوشبختی آنها تاثیر داشته باشد. در حالی که اکثر جوان ها از شیوه زندگی فعلی خود راضی بودند محققان دریافتند که سفیدپوست ها بسیار بیشتر از رنگین پوستان از وضعیت اقتصادی خود راضی هستند. جوان هایی که از طبقه متوسط بودند بیان داشتند که به شدت دچار استرس و فشار هستند و پس از تجزیه پاسخ های جوان ها معلوم شد زنان آمریکایی فشار بیشتری را نسبت به مردان تحمل می کنند.

شاید شما فکر کنید که پول ارتباط مستقیمی با احساس خوشبختی داشته باشد اما در این پرسش و پاسخ حتی یک نفر هم به پول اشاره نکرد، البته جوان هایی که از طبقه مرفه تر جامعه بودند بیشتر از جوان های طبقه متوسط خوشحال به نظر می رسیدند. به نظر می رسد داشتن پدر و مادر تحصیلکرده بیشتر باعث ایجاد احساس خوشبختی در بین جوان ها می شود. اما داشتن روابط بی بندو بار جنسی، تحقیقات نشان داد جوان های 13 تا 17 ساله ای که دارای روابط غیراخلاقی هستند به شدت دچار افسردگی و ناراحتی های روحی و روانی بوده و کاملا از خوشبختی به دور هستند.حدود نیمی از جوان ها داشتن مذهب را عامل اساسی خوشبختی خود دانستند. به نظر آنها اعتقاد به خدا باعث می شود که قدرتی برتر کنترل زندگی آنها را در مسیری درست به دست گیرد و خوشبختی را به آنها هدیه کند اکثر نوجوان های مدرسه ای معتقدند داشتن پدر و مادر یکی از عواملی است که حس شادی را در آنها به وجود می آورد. اکثر این نوجوان ها قصد دارند در آینده ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند زیرا معتقدند خوشبختی در سایه داشتن خانواده پدید می آید.

سزاوار

کیهان