PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه براي كنكور ارشد اقتصاد درس بخوانيم *( جدید)

donya88
06-22-2012, 01:44 AM
سلام به دوستان. خیلی وقته این قسمتا را به روز نکردم . از طرفی هم فرصتی ندارم و درگیر کارای خودم هستم. دیدم راهنمای زیر از یکی از دوستان عزیز در وبلاگ اقتصاد دانشجویان دانشگاه مازندران که به طور اتفاقی بهش برخوردم و نسبتا از بقیه منابعی که تو نت دیدم بهتره دوباره برای کسانی که تو اون وبلاگ ندیدن بذارم. از طرفی دیگه تو منابع ارشد به روز نیستم .
به هر حال امیدوارم مفید واقع بشه و از بچه های دانشگاه مازندران هم تشکر می کنم.

تو محاسبه رتبه و گزینش نهایی کنکور 80% نمره آزمون و 20% معدل تراز شده دوره کارشناسی لحاظ میشه. برای کسانی که هنوز در حال تحصیل(سال آخر کارشناسی) هستند، معدل کل تا ترم 6، زمان ثبت نام ثبت میشه و همین معدله که حتی تو محاسبه تراز و رتبه نهایی اعمال میشه
دانشجوهای ترم 6 داوطلب کنکور، معدل این ترمتون میتونه خیلی تاثیر گذار باشه...
برای درس خوندن همون طور که میدونید حتما باید برنامه ریزی داشت و منظم پیش رفت. بدون شک هر کسی به توانایی ها و استعداد خودش بیشتر از دیگران آشنایی داره. پس بهترین مشاور برای برنامه ریزی تحصیلی خود داوطلبه.
دروس امتحانی و منابع(منابعی که تو پرانتز قرمز معرفی کردم منابعی هستند که معمولا پیشنهاد میشن.)

1-زبان انگلیسی: این درس ضریب 1 داره. با توجه به ضریب پایینش اغلب داوطلبها این درس رو نمیخونن و تو آزمون هم پاسخنامه سوالات این بخش سفید باقی می مونه.

به دلیل ضریب پایین زبان نسبت به درسهای دیگه، اهمیتش به طور نسبی کم تره.

برای کسانی که پایه زبان انگلیسی قوی دارند و زمان کافی هم در اختیار دارند زدن تست های این بخش کمک زیادی به پایین آوردن رتبه میکنه. چون اکثر بچه ها تست های این بخشو رها میکنند.

به کسانی که زمان کافی در اختیار ندارن معمولا توصیه میشه بیشتر وقتشونو رو دروس دیگه برنامه ریزی کنند. چون هم وقت خوندن رو تنگ میکنه و هم فکر کردن به سوالات زبان تو جلسه آزمون وقت پاسخ دادن به سوالات دروس دیگه رو میگیره

(کتاب الهه ستوده نما برای زبان پیشنهاد میشه. چون دامنه لغات زبان انگلیسی خیلی گسترده ست، تست زیاد کار کنید. مخصوصا تست های کنکور سالهای گذشته!)
2-اقتصاد خرد: این درس ضریب 4 داره. پس اهمیتش خیلی بالاست. منابعی که من مطالعه کردم: اقصاد خرد، دکتر محسن نظری، کتاب ارشد، نشر پوران پژوهش. این کتاب کل مباحثو بطور فشرده پوشش داده، نکته های تستی و آخر هر فصل تستای کنکور سالهای گذشته جمع آوری شده...(این کتاب به تنهایی یه مقدار سطحش پایینه) + نظریه اقتصاد خرد، فرگوسن، ترجمه محمود روز بهان. البته جلد 2 این کتاب یه مقدار سنگینه + جزوه خرد 1 و 2 دکتر علمی.
(معمولا بچه ها جزوه خرد تیمور محمدی رو میخونن.و جلد 2 خرد عباس شاکری)
چون زمان برای خوندن این منابع محدوده، به نظرم کتاب ارشد محسن نظری و جزوه تیمور محمدی کفایت میکنه.
سوالات اقتصاد خرد هم تو سالهای اخیر به سمت سوالات مفهومی پیش رفته. پس بچه هایی که زیاد پایه ریاضی قوی ای ندارن در مورد این درس نگرانی به دلشون راه ندن.
3-اقتصاد کلان: این درس هم ضریب 4 رو به خود اختصاص میده. سوالات کنکور تو 2، 3 سال اخیر اکثرا از کتاب اقتصاد کلان عباس شاکری(2 جلدی) طرح میشه. این کتابو حتما کامل مطالعه کنید و به همراه مطالعه حتما از نکته ها یادداشت برداری کنید.اگه وقت یادداشت برداری ندارید زیر جملات مهم خط بکشید، هایلایت کنید... چون خاصیتی که این درس داره اینه که به شدت فراره و چون حجم این کتاب زیاده و نسبت به درسهای دیگه خوندنش بیشتر طول میکشه دوباره خوندن کل مطالب وقت مفیدتونو از بین میبره. در کنارش بعد از خوندن هر فصل کتاب تست تیمور رحمانی رو میتونید بزنید.
4-ریاضیات: ضریب 2 داره.با اینکه ضریبش پایینه ولی خیلی تو پایین اومدن رتبه تاثیرگذاره
کتاب ریاضیات و کاربرد آن در اقتصاد-هادی رنجبران کامله.البته این کتاب اشتباه زیاد داره ولی میشه به راحتی رفعش کرد.
(کتاب پور کاظمی برای کسانی که پایه ریاضیشون چندان قوی نیست پیشنهاد میشه)
5-آمار: این درس هم مثل ریاضی ضریب 2 داره.کتابی که من مطالعه کردم:آمار کاربردی-درس،تست،تمرین- تالیف دکتر وحید ناصحی فر
(کتابی که معمولا پیشنهاد میشه: آمار محسن طورانی-انتشارات پارسه. حتما سعی کنید این کتابو تهیه کنید.فوق العاده ست)
آمار هم مثل کلان فراره. چون بیشتر حفظ فرموله.
6-مجموعه دروس تخصصی: این درس ضریب 3 داره. 3 ساله که سوالات این دروس هم در کنار بقیه دروس کنکور قرار می گیره و بالا زدن درصد این درس رتبه رو تا حد زیادی پایین میاره. چون اغلب فارغ التحصیلان رشته های غیر از اقتصاد که آزمون اقتصاد میدن تو این درس ضعف دارن.
(اگر فرصتشو داشتید، برای این 5 درس تک تک کتابها رو مطالعه کنید. مثلا سالواتوره برای تجارت و مالیه بین الملل، پژویان :بخش عمومی، صدر: اقتصاد اسلامی و میشکین برای پول و بانکداری به علاوه جزوه های اساتید دانشگاه، مخصوصا تجارت و مالیه دکتر راسخی و جزوه های دکتر گیلک)
اما این خیلی زمان بره. من امتحان کردم: جزوه های دانشگاه و برای بخش، کتاب پژویان. خیلی وقت می بره.
کتاب مجموعه دروس تخصصی علوم اقتصادی، مدرسان شریف یه کتاب جامعه که چکیده و خلاصه تمام این کتابها به طور خیلی فشرده داخلش گنجونده شده. خط به خط این کتاب و تک تک جملاتش نکته تستیه.اگه خوب بخونیدش پاسخ دادن به سوالات خیلی آسون میشه.

آزمون های آزمایشی

شرکت تو این آزمون ها، هیچ تضمینی برای قبولی نمیده. ادعای افراد مختلف رو، برای مثال "سوالات آزمون های این موسسه استانداردتره" یا "هم سطح سوالات سازمان سنجش طرح میشه" یا "رتبه های داوطلبو مشابه رتبه کنکور محاسبه می کنه"، جدی نگیرید.

البته این به معنی تاثیر منفی این آزمون ها نیست. نقطه قوتی که داره اینه که برنامه ریزی داره، از درس دور نمیشید، شرایط امتحان(نحوه نشستن سر جلسه، پاسخ دادن به سوالات، ترتیب تستهای آزمون، زمان بندی آزمون و...) شبیه سازی شده ست، سطح خودتون رو می سنجید، نقاط قوت و ضعفتونو میشناسید و ...

بعضی از این موسسات مشاوره هم میدن. مشاور، رتبه برتر کنکور سال های گذشته ست و میتونه راهنمای تحصیلی خوبی برای داوطلب باشه
برنامه ریزی
در مورد برنامه ریزی برای کنکور در مورد ساعت مطالعه و استراحتتون خودتون تصمیم بگیرید. از ساعت خواب عادی نزنید چون خواب آلودگی بهره وری مطالعه تونو میاره پایین و حتی شاید نتیجه معکوس داشته باشه. ساعت مطالعه بیشتر به معنای نتیجه بهتر نیست. چرا که ممکنه یکی 10 ساعت در روز درس بخونه ولی ساعت مطالعه مفیدش از 5 ساعت هم بیشتر نباشه. ساعت مطالعه با نزدیک شدن به زمان آزمون خود به خود بیشتر میشه.معمولا از 4، 5 ساعت در روز شروع میشه و روزهای آخر به 13 الی 15 ساعت می رسه. مطالب خیلی زیاده و وقتمون تنگ! پس دانشجوها باید سعی کنند هر چه زودتر، مثلا 1 الی 2 هفته بعد از پایان امتحانات دانشگاه شروع کنن به خوندن. کسانی که حداکثر 24 واحد برای ترمهای بعدشون میمونه، میتونن ترم هفتشونو مرخصی تحصیلی بگیرن.مزیت این کار اینه که تو آرامش بیشتری درس میخونن و استرس کلاسها و امتحانات دانشگاه رو ندارن. اما این مرخصی نمیتونه هیچ تضمینی برای قبولی بده. چیزی که از اون خیلی مهم تره اراده و پشتکار فرده.
اما کسانی که نمیتونن یا به هر دلیلی نمیخوان مرخصی بگیرن و هم زمان با خوندن منابع ارشد مجبورن چند واحدی رو هم در کنارش بگذرونن!
یه مقدار فشار رو این دسته بچه ها بیشتره. چون ممکنه از برنامه ریزیشون عقب بمونن. کلاس های دانشگاه، رفت و آمد، امتحانات، ارتباط با دوستان و اساتید و ... میتونه اثرات مثبت و منفی زیادی رو روحیه بذاره
بچه های ترم 7 ، تا میتونید تعداد واحدهاتونو زمان انتخاب واحد به حداقل برسونید. زمان برگزاری کلاس ها هر چه به هم نزدیکتر باشه بهتره.مثلا 12 واحد، 5 کلاس 2 ساعته، 2 روز در هفته، حداکثر 3 روز!
تو انتخاب واحد بیشتر درس های اختیاری یا سبک بردارید. دنبال اساتیدی بگردید که کار زیاد نمیخوان یا سوالات پایان ترمشونو تستی طرح میکنن یا ...
درسها رو با دقت تو کلاس گوش بدید و سعی کنید تو دانشگاه، وقتای اضافه، میون کلاسا درس هر روزو مطالعه کنید. تو برنامه ریزیتون هم روزانه قسمت کوچکی از وقتتونو به درس دانشگاه اختصاص بدید. انباشته کردن درسهای دانشگاه برای خوندنشون تو پایان ترم مخصوصا تو دی و بهمن ماه استرس زیادی میاره و ...

امیدوارم چیزی رو از قلم ننداخته باشم. اگه سوالی داشتید میتونید تو قسمت نظرات بپرسید. بنده در خدمتم
من ندا اوصیا، دانشجوی ترم 8 ورودی 87 رشته اقتصاد بازرگانی دانشگاه مازندران هستم.
رتبه کنکور ارشدم، 95
درصدهای کنکورم:
زبان انگلیسی: سفید
اقتصاد خرد: 41.67%
اقتصاد کلان: 69.44%
ریاضیات: 72%
آمار: 33.33%
مجموعه دروس: 46.67%

موفق باشید.

منبع : وبلاگ اقتصاد دانشجویان دانشگاه مازندران