PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دستور خواندن صیغه عقد موقت

tania
05-31-2012, 05:00 PM
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

برای خواندن صیغه عقد موقت کافی است بعد از آن که مدت و مهر معین شد،
زن بگوید : « زوجتک نفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم» (من خودم را به همسری تو در مدت معین با مهر معین درآوردم)
مرد نیز بگوید : « قبلت» ( قبول کردم) یا این که وکیل زن بگوید : « متعت موکلتی موکلک فی المده المعلومه علی المهر المعلوم» ( موکله خودم را به ازدواج موکل تو در مدت معین با مهر معین درآوردم) وکیل مرد نیز بگوید : « قبلت لموکلی هکذا» ( قبول کردم برای موکل خودم همینطور) .

روش انجام ازدواج موقت به صورت خلاصه و کاربردی
کافی است که دختر و پسر پس از تعیین مقدار مهریه و مدت زمان ازدواج ، خطبه عقد موقت را به صورت زیر بخوانند :
ابتدا دختر بگوید : من خودم را به همسری تو در مدت معین با مهر معین درآوردم
و سپس پسر بگوید : قبول کردم
البته دختر و پسر با گفتن این جملات تمام مسئولیت ها و محدودیت های ازدواج موقت را می پذیرند ، بطور مثال پس از خوانده شدن خطبه عقد پسر تا ابد نمی تواند با مادر همسرش و پس از اولین نزدیکی تا ابد نمی تواند با دختر ِ همسر خود ازدواج ( دائم ، موقت ) نماید . اگر فرزندی متولد شود مسئولیت آن با پدر و مادرش است و از هردوی آنها ارث می برد و در صورتی که در مدت ازدواج ، نزدیکی انجام بگیرد اگر دختر خون می بیند به مدت دو حیض کامل و اگر خون نمی بیند به مدت 45 روز کامل باید عده نگه دارد ، مگر آنکه یائسه باشد . و ......
با وجود اینکه از دیدگاه شرع اسلام کسب اجازه از پدر برای ازدواج موقت دختر باکره رشیده الزامی نیست اما طبق حقوق مدنی جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دختر باکره رشیده قصد ازدواج موقت کند باید از پدر خود اجازه بگیرد .
ثبت ازدواج موقت از دیدگاه شرع اسلام لازم نمی باشد اما طبق حقوق مدنی جمهوری اسلامی ایران ، ازدواج موقت باید ثبت گردد البته در خیلی از موارد زن و شوهر ها ازدواج موقت خود را ثبت نمی کنند و هیچ مشکلی برای ایشان پیش نمی آید اما توصیه می شود حتما ازدواج موقت را ثبت نمایید ، یکی از فواید ثبت ازدواج موقت این است که در مواقعی که همسر موقت شما تخلفی نمود می توانید از حقوق ضایع شده خود به صورت قانونی دفاع نمایید .
لازم به ذکر است که ازدواج موقت در شناسنامه ثبت نمی شود .
عده چیست ؟
مدت زمانی پس از ازدواج است که زن باید در این مدت از ازدواج با مردان دیگر خودداری نماید البته زن می تواند در مدت عده با شوهری که در عده او می باشد دوباره ازدواج نماید