PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عزت نفس دیدنی نیست حس کردنی است

اقاقی
07-09-2011, 06:26 PM
نمی تونی با دستات لمسش کنی، ولی اون روی احساسات اثر می ذاره. نمی تونی ببینی اش، ولی وقتی توی آیینه به خودت نگاه می کنی، توی تصویرت وجود داره. نمی تونی بشنوی اش، ولی هر وقت راجع به خودت حرف می زنی یا فکر می کنی صدای اون توی ذهنت می پیچه. حالا اگه گفتی اون چیز مهم و مرموز چیه به اون می گن عزت نفس.

● عزت نفس چیست؟

شاید این کلمه برای بسیاری از شما ناآشنا باشد. عزت نفس یعنی این که شما تا چه اندازه خود را ارزشمند و مهم تلقی کنید. عزت نفس همان تصوری است که شما از خودتان دارید. احساساتی که درباره موفقیت های کوچک و بزرگ زندگیتان دارید هم از همین جا ناشی می شود.

عزت نفس داشتن به این معنی نیست که الکی به خودتان بنازید و دچار غرور و خودخواهی شوید، یا این که تصویر کنید انسان بی عیب و نقص و سراپا خوبی هستید (که هیچ کس اینطور نیست). عزت نفس یعنی خودتان را همانطور که هستید دوست داشته باشید و بدانید که با وجود تمام نقص ها و کمبودها، باز هم انسان ارزشمندی هستید و شایستگی این را که دیگران دوستتان داشته باشند و شما را بپذیرند دارید.

● چرا عزت نفس داشتن این قدر مهم است

داشتن عزت نفس بالا برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. زیرا موجب می شود شما شهامت انجام دادن کارهایی را پیدا کنید که قبلاً انجام نداده اید و به توانایی ها و استعدادهایتان اعتقاد داشته باشید. عزت نفس داشتن موجب می شود به خودتان احترام بگذارید، حتی زمانی که شکست می خورید یا اشتباه می کنید و زمانی که شما به خودتان احترام بگذارید دیگران هم برایتان ارزش و احترام قائل می شوند.

کسانی که عزت نفس بالایی دارند، معمولاً در زندگی تصمیمات درستی می گیرند. مثلاً اگر شما عزت نفس بالایی داشته باشید، زمانی که ببینید دوستانتان کار احمقانه یا خطرناکی انجام می دهند، دیگر به خاطر فکری که آن ها درباره شما می کنند یا پذیرفته شدن در گروه آن ها، از آن کار اشتباه تقلید کورکورانه نمی کنید. شما می دانید آنقدر باهوش هستید که بتوانید تصمیم درستی بگیرید. برای امنیت، سلامتی و احساساتتان ارزش قائلید و آن ها را بیهوده به خطر نمی اندازید.

● عزت نفس چطور در وجود ما شکل می گیرد

عزت نفس از زمانی که بسیار کوچک هستیم در ما به وجود می آید. در مورد بچه های نوپا یا خردسال، عزت نفس با تشویق ها و تأییدهای دیگران تقویت می شود. ولی وقتی بچه ها بزرگتر می شوند، نقش مهمی در بالا بردن عزت نفسشان پیدا می کنند. موفقیت هایی مانند گرفتن نمره خوب در امتحان، پیروز شدن در یک رقابت ورزشی و حتی دوست خوبی برای دیگران بودن یا توانایی شوخ طبعی و سرگرم کردن اطرافیان در تقویت عزت نفس مؤثر است.

خانواده و اطرافیان مانند مربی ها، معلم ها، هم تیمی ها و هم کلاسی ها هم می توانند در بالا بردن عزت نفس مؤثر باشند. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا به توانایی ها و قابلیت هایتان پی ببرید و زمانی که شکست می خورید شما را تشویق می کنند تا دوباره تلاش کنید. همه این ها موجب می شود تا شما دید مثبتی به خودتان داشته باشید، به موفقیت های قبلی، هر چقدر هم که کوچک باشند افتخار کنید و مطمئن باشید که کارهای بسیار زیادی هستند که می توانید در آینده به خوبی از پس انجام دادنشان بربیایید.

● چطور عزت نفس مان را را بالا ببریم

اگر بیش از حد به خودتان ایراد می گیرید یا به طور کل احساس خوبی درباره خودتان ندارید باید فوراً دست به کار شوید و برای افزایش عزت نفستان اقدام کنید، زیرا نداشتن عزت نفس موجب می شود غمگین باشید، جرأت امتحان کردن چیزهای جدید را نداشته باشید، نتوانید دوستان خوبی پیدا کنید و مدرسه برایتان غیرقابل تحمل شود. زمانی که بزرگ می شوید و باید تصمیمات مهم و سختی بگیرید وبا مشکلات زیادی روبرو شوید به عزت نفس زیادی احتیاج دارید تا به بیراهه نروید. فهرستی از کارهایی که در انجام آن ها تبحر دارید تهیه کنید می توانید هر چیزی را به فهرست اضافه کنید، از نقاشی کردن گرفته تا ورزش و حتی خوب جوک تعریف کردن. اگر چیزی به ذهنتان نمی رسد از پدر و مادر یا دوستانتان کمک بگیرید. حالا چند رشته ای را که دوست دارید در آن ها پیشرفت کنید به فهرست اضافه کنید. به کمک بزرگترها می توانید راهی برای پرورش استعدادها یا توانایی هایتان در آن زمینه ها پیدا کنید.

● هر روز سه بار از خودتان تعریف کنید

فقط نگویید «من فوق العاده هستم!» به نکات مثبت خودتان به طور خاص اشاره کنید. مثلاً «من امروز برای سارا دوست خیلی خوبی بودم»، «امتحانم رو از اون چیزی که فکر می کردم بهتر دادم». هر شب قبل از این که به رختخواب بروید، سه موضوعی را که در طول روز واقعاً شما را خوشحال کرده است، یادداشت کنید.

ٓ

● شما از نظر جسمی منحصر بفردید، لازم نیست شبیه کس دیگری باشید

اگر بیش از حد درباره وزن یا قد خود نگرانید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد. به جای این که از نظر جسمی خود را با دیگران مقایسه کنید، سعی کنید به نکات مثبت درباره خودتان توجه کنید. مثلاً «پاهای من خیلی قوی هستند و من عالی اسکیت می کنم.»

● با چیزهایی که نمی توانید تغییر بدهید کنار بیایید

رنگ پوست یا شماره پا جزئی از ویژگی های شما هستند. نمی توانید آن ها را تغییر دهید ولی می توانید آن ها را بپذیرید و دوستشان داشته باشید.

● به افکار منفی توجه نکنید

هر وقت متوجه شدید افکار منفی در ذهنتان وول می خورند، فوراً به چیزهای دیگری فکر کنید و نگذارید این نیروی منفی در وجود شما شکل بگیرد. با تمرکز بر چیزهای خوبی که دارید و توانایی منحصر بفردتان ، یاد می گیرید که خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید و این راهی برای افزایش عزت نفس شما خواهد بود.