PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : میزگرد فلسفی

bigbang_theo
07-06-2011, 12:58 PM
دوستان هر کی سوال فلسفی داره بپرسه یا یه بحثی رو راه بندازه در موردش گپ فلسفی بزنیم :36:

مورچه‌خوار
07-11-2011, 02:54 PM
پوچگرایی چیست؟ چرا یک انسان به پوچگرایی میرسد و...

مورچه‌خوار
07-11-2011, 03:06 PM
اختيار چيست ؟
تعريف علمي اختيار چيست ؟
تعريف فلسفي اختيار چيست ؟

amir26arak
07-15-2011, 04:15 PM
پوچگرایی چیست؟ چرا یک انسان به پوچگرایی میرسد و...

نیهیلیسم یا پوچگرایی یعنی:

وجود نداشتن اخلاقیات عینی (Objective Morality).و باقی مسائلی که از این گزاره مشتق می شوند

amir26arak
07-15-2011, 04:17 PM
سارتر میگه: انسان زندگانی خویش است و نه چیز دیگری از همین رو زندگی طرحی از پیش تعیین شده ندارد و پوچ است.اگه این تفسیر درستی از پوچ گرایی باشه فکر کنم من پوچ گرا هستم.

amir26arak
07-15-2011, 04:23 PM
اختيار چيست ؟
تعريف علمي اختيار چيست ؟
تعريف فلسفي اختيار چيست ؟

قبل از اینکه به تعریف اختیار پرداخته شود دو مسئله بسیار مهم باید تعریف شوند، آنهم دترمینیسم و ایندیترمینیسم است.

دترمینیسم-جبرگرایی
ویلیام جیمز دترمینیسم را اینگونه میبیند که چیزهایی که هم اکنون وجود دارند، بطور قطعی و یقینی تعیین میکنند که چه چیزهایی در آینده رخ خواهند داد. اگر دترمینیسم درست باشد هر اتفاق از دو حالت ضروری یا محال خارج نخواهد بود. هرچیز که رخ داده است ضرورتاً باید رخ میداد و بطور قطعی و یقیناً قابل پیش بینی بوده است و آینده نیز در صورتی که تمام ویژگیهای وضعیت فعلی دانسته شود قابل پیشبینی خواهد بود.

ایندیترمینیسم-غیر جبرگرایی
چیزهایی که وجود دارند بطور شل و ول با چیزهایی که در آینده رخ داده اند ارتباط دارند و اتفاقات بصورت احتمالی رخ میدهند، یعنی اتفاقهای مختلف را علاوه بر ضروری و محال میتوان در دسته بندی ممکن نیز قرار داد. برخی از چیزهایی که قبلا رخ داده اند میتوانستند رخ ندهند و آینده نیز بطور قطعی قابل پیشبینی نیست.

amir26arak
ایندیترمینیسم در سه صورت میتواند درست باشد، نخست اینکه برخی اتفاقات بی علت باشند، دوم اینکه اتفاقاتی که در آنها علت وجود داشته باشد ولی نتیجه را نتوان از روی علت بطور قطعی پیشبینی کرد، و سوم در صورتی که افراد بصورت اختیاری در یک رابطه علی، علت شوند. از همین رو است که در تاپیک دیگر عرض کردم این مسئله به مسئله ذهن و کوانتوم ایندیترمنسی بسیار مرتبط است.

amir26arak
حال اختیار را میتوان برای یک موجود مانند الف اینگونه تعریف کرد،

موجود الف مختار است، درصورتی که موجود الف خود قدرت انتخاب رفتارش را داشته باش.

amir26arak
07-15-2011, 04:24 PM
روشن است که اگر دترمینیسم درست باشد، قطعا اختیار وجود نخواهد داشت و اگر ایندیترمینیسم درست باشد وجود اختیار ممکن است.

amir26arak
11-03-2011, 04:08 PM
"شايد اين جهان جهنم سياره ديگري است."
-- آلدوس هاکسلي (1894-1963)
نظرتون چیه دوستان

pinkrainbow
11-03-2011, 05:15 PM
تناسخ؟!!!!!

amir26arak
11-03-2011, 05:20 PM
تناسخ؟!!!!!

بله

HaMiD_Z
11-03-2011, 06:28 PM
بچه ها تناسخ یعنی همونیکه اگه بمیریم . یه زندگی با یه کالبد دیگه رو شروع میکنیمه ؟

amir26arak
11-03-2011, 06:34 PM
بچه ها تناسخ یعنی همونیکه اگه بمیریم . یه زندگی با یه کالبد دیگه رو شروع میکنیمه ؟
بله یعنی قبل از این زندگی و بعد از این زندگی بارها زنده میشیم و میمیریم و حتی ممکنه در کالبد حیوان بریم یا بودیم

HaMiD_Z
11-03-2011, 06:39 PM
بله یعنی قبل از این زندگی و بعد از این زندگی بارها زنده میشیم و میمیریم و حتی ممکنه در کالبد حیوان بریم یا بودیم
این نظریه واقعیت داره ؟ مکارم شیرازی با کلی سند و مدرک ردش کرده بود که.

amir26arak
11-03-2011, 07:26 PM
این نظریه واقعیت داره ؟ مکارم شیرازی با کلی سند و مدرک ردش کرده بود که.
بحثایی که تو این تایپیک هست مذهبی نیست هدف از این تایپیک پرسیدن سوالات علمی فلسفی و استدلال کردن
اگه دوستان استدلالی در رد یا تایید این قضیه دارن بیان کنن در حال حاضر بیش از 90 در صد مردم ژاپن به تناسخ اعتقاد دارن دانشمندانی مشهوری هم هستند که به تناسخ اعتقاد دارن تامس هاکسلی زیست شناس نامی نمونه این مدعاست دانشمندانی هم بودن که مخالف این قضیه بودن برتاند راسل بزرگترین ریاضیدان ومنطق دان قرن 20

pinkrainbow
11-03-2011, 09:25 PM
به نظر من تناسخ یه جورایی درسته چون وقتی میمیریم بعد از سالها جسدمون تجزیه میشه وتبدیل به مواد تشکیل دهنده خاک میشه این خاک هم توسط گیاه مصرف میشه و مواد معدنی اون از طریق میوه و برگ و ... وارد بدن بقیه موجودات میشه پس این سلولهایی که بدن منو ساخته هر کدومش ممکنه از یه آدم و حیوون و هر موجود زنده دیگه ای ساخته شده باشه روح قضیش جداست منظور من فقط جسمه

HaMiD_Z
11-04-2011, 11:58 AM
بحثایی که تو این تایپیک هست مذهبی نیست هدف از این تایپیک پرسیدن سوالات علمی فلسفی و استدلال کردن
اگه دوستان استدلالی در رد یا تایید این قضیه دارن بیان کنن در حال حاضر بیش از 90 در صد مردم ژاپن به تناسخ اعتقاد دارن دانشمندانی مشهوری هم هستند که به تناسخ اعتقاد دارن تامس هاکسلی زیست شناس نامی نمونه این مدعاست دانشمندانی هم بودن که مخالف این قضیه بودن برتاند راسل بزرگترین ریاضیدان ومنطق دان قرن 20
خوب منم که نخواستم بحث رو مذهبی کنم. فقط گفتم یه کتابی خوندم که اون ردش کرده. همین.
فک کنم به جز ژاپنی ها , کره ای ها هم اعتقاد دارن از سریالاشون میشه فهمید.

rivand
11-04-2011, 03:24 PM
اگه تناسخ (اون جوری که ژاپنی ها میگن) واقعیت داره پس چرا ما زندگی قبلیمون رو یادمون نمیاد؟ به نظر من انسان وقتی بمیره دیگه مرده و زنده شدنی وجود نداره.

HaMiD_Z
11-05-2011, 11:55 AM
اگه تناسخ (اون جوری که ژاپنی ها میگن) واقعیت داره پس چرا ما زندگی قبلیمون رو یادمون نمیاد؟ به نظر من انسان وقتی بمیره دیگه مرده و زنده شدنی وجود نداره.
چونکه کالبد دوباره شکل میگیره واسه همین حافظه عوض میشه و هیچی یادمون نمیاد. د

samane-89
11-05-2011, 05:57 PM
چونکه کالبد دوباره شکل میگیره واسه همین حافظه عوض میشه و هیچی یادمون نمیاد. د

یعنی بدن من بدن خیلیاست که قبل از من به دنیا اومدن و رفتند! جالبه! :169: این قضیه اثبات هم شده؟:42:

HaMiD_Z
11-05-2011, 07:36 PM
یعنی بدن من بدن خیلیاست که قبل از من به دنیا اومدن و رفتند! جالبه! :169: این قضیه اثبات هم شده؟:42:
آره دیگه. موقع مردن روح از جسم خارج میشه و به جسم دیگه حالا ممکنه انسان باشه یا ممکنه حیوان ویا حتی میکروب ! وارد میشه. این قضیه قابل اثبات نیست چون هیچکس یقین نداره بعد از مرگ چه اتفاقی ممکنه بیفته.

rivand
11-05-2011, 11:17 PM
آره دیگه. موقع مردن روح از جسم خارج میشه و به جسم دیگه حالا ممکنه انسان باشه یا ممکنه حیوان ویا حتی میکروب ! وارد میشه. این قضیه قابل اثبات نیست چون هیچکس یقین نداره بعد از مرگ چه اتفاقی ممکنه بیفته.

این جوری با افزایش جمعیت با کمبود روح مواجه میشیم!!! معتقدان به تناسخ نگفتن روح از کجا به وجود میاد؟!

amir26arak
11-16-2011, 04:59 AM
این جوری با افزایش جمعیت با کمبود روح مواجه میشیم!!! معتقدان به تناسخ نگفتن روح از کجا به وجود میاد؟!

اگه فرض رو بر این بذاریم روح وجود داره ممکنه از روح حیوانات دیگه بیاد مثل دایناسور ها که منقرض شدن الان روحشون تو بدن انسان رفته یا سیارات دیگه هم موجود زنده داشته باشن که روح اونا به جسم ما بیاد و افزایش جمعیتی که مطرح می کنین توجیح بشه