PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال ذهن کنجکاو من

geuomtel
05-29-2011, 08:05 PM
من چندتا سوال برام پیش اومده یکیش اینه
چرا نماز باید به زبان عربی خونده بشه ؟
کسی بتونه جواب منطقی بده ممنون میشم از هر کی پرسیدم داستان گفت!

نگاه
05-29-2011, 08:20 PM
من چرا شو نميدونم يادم مياد كه مثه اينكه يه اقايي در تلويزيون گفت زبان صحبت با خداونده چون قران هم عربيه :36:
ولي خوب اينو هم ميدونيم همون قصه موسي و شبان هركس به زبان خودش با خدا صحبت ميكنه و يه دركي داره
فكر ميكنم دستور پيامبر هم براي انجام فعلي كارها و واجباتي كه خداوند دستور داده همين عربي بوده

geuomtel
05-29-2011, 08:33 PM
من چرا شو نميدونم يادم مياد كه مثه اينكه يه اقايي در تلويزيون گفت زبان صحبت با خداونده چون قران هم عربيه :36:
ولي خوب اينو هم ميدونيم همون قصه موسي و شبان هركس به زبان خودش با خدا صحبت ميكنه و يه دركي داره
فكر ميكنم دستور پيامبر هم براي انجام فعلي كارها و واجباتي كه خداوند دستور داده همين عربي بوده

ممنون از اینکه نظرتو گفتی
از حرفات میشه فهمید تو هم قانع نشدی
به نکته جالبی اشاره کردی (موسی وشبان) حرف دل منم همینه چرا پارسی (فارسی عربیه چون عربها زمان اشغال ایران نمیتونستند بگن پارس)خدا را شکر نکنیم دوست من مگر خدا خودش خالق همه زبانها نیست چطور زبان صحبت با خدا زبان منحصر بفرده؟

geuomtel
06-01-2011, 07:44 PM
از دوستان تقاضا دارم نظرشونو بگن
خوشحال میشم

ستاره ی سهیل 10
06-01-2011, 08:27 PM
اینجاست که خلاء یه روحانی توی باشگاه احساس میشه . :270:

geuomtel
06-01-2011, 09:31 PM
اینجاست که خلاء یه روحانی توی باشگاه احساس میشه . :270:

کسی سراغ داری بتونه این نقشو ایفا کنه؟

ستاره ی سهیل 10
06-01-2011, 09:44 PM
کسی سراغ داری بتونه این نقشو ایفا کنه؟

نه . شاید بچه های الهیات و معارف اسلامی بتونن بهتر راهنماییت کنن.

geuomtel
06-01-2011, 10:36 PM
کسی تا حالا به این موضوع فکر نکرده بود
همه از روی عادت خدا را عبادت میکنید
پس تفکر این قدرت آدمیزاد چی میشه؟

amir26arak
06-02-2011, 02:22 PM
تو قران گفته مسلونا عربی بخونن
(القیامه): لَا تحَُرِّكْ بِهِ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِهِ (16) إِنَّ عَلَيْنَا جَمْعَهُ وَ قُرْءَانَهُ (17) فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْءَانَهُ (18)
به تعجيل زبان به خواندن قرآن مجنبان - كه گردآوردن و خواندنش بر عهده ماست – پس چون قرائتش نمودیم، تو آن قرائت را پيروى كن.‏

وَ كَذلِكَ أَنْزَلْناهُ حُكْماً عَرَبِيًّا وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَكَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِيٍّ وَ لا واقٍ. (الرعد – 37)
و این چنين حکم (قرآن) را به زبان عربى نازل كرديم و اگر پس از دانشى كه به تو رسيده است، از پى خواسته‌هاى (نفسانی) آنان بروى، در برابر خدا كارساز و نگهدارنده‏اى نخواهى داشت.

این جواب از منظر اسلام بود

amir26arak
06-02-2011, 02:32 PM
داستان موسی و شبان یک داستان واقعی نیست مولانا هم این سوال براش پیش اومده بوده و در چارچوب شعر سوالش رو در اورده ازمنظر دین به قضیه نگاه نکرده و موسی رو به یه سری دلایل مخاطب قرار داده ومحکومش کرده که اشتباه می کرده

adeleh 2
06-06-2011, 11:49 AM
(القیامه): لَا تحَُرِّكْ بِهِ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِهِ (16) إِنَّ عَلَيْنَا جَمْعَهُ وَ قُرْءَانَهُ (17) فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْءَانَهُ (18)
به تعجيل زبان به خواندن قرآن مجنبان - كه گردآوردن و خواندنش بر عهده ماست – پس چون قرائتش نمودیم، تو آن قرائت را پيروى كن.‏

وَ كَذلِكَ أَنْزَلْناهُ حُكْماً عَرَبِيًّا وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَكَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِيٍّ وَ لا واقٍ. (الرعد – 37)
و این چنين حکم (قرآن) را به زبان عربى نازل كرديم و اگر پس از دانشى كه به تو رسيده است، از پى خواسته‌هاى (نفسانی) آنان بروى، در برابر خدا كارساز و نگهدارنده‏اى نخواهى داشت.

این جواب از منظر اسلام بود

به نظر من چون هر آیه ای که از قران میخونیم هزازان هزار معنی داره که ما یه همشونو نمیدونیم یا اگه میدنیم اون طور که خدا بیان کرده نمیتونیم با زبان فارسی یا هر زبان دیگه ای بیان کنیم پس باید با همون زبانی که خدا انتخاب کرده ما هم نمار بخونیم مثلا فقط و فقط بسم الله الرحمن الرحیم اون قدر معنی داره که اگه ما بخوایم با زبان فارسی بگیم فقط میتونیم بگیم به نام خداوند بخشنده مهربان.مطمئنا معانی دیگه ای هم مد نظر خدا بوده که با نگفتن عربی این جمله انگار ماقص نماز خوندیم. نظر تونو بگید اگه یه کمی تونتم متقاعدتون کنم

amir26arak
06-06-2011, 01:19 PM
به نظر من چون هر آیه ای که از قران میخونیم هزازان هزار معنی داره که ما یه همشونو نمیدونیم یا اگه میدنیم اون طور که خدا بیان کرده نمیتونیم با زبان فارسی یا هر زبان دیگه ای بیان کنیم پس باید با همون زبانی که خدا انتخاب کرده ما هم نمار بخونیم مثلا فقط و فقط بسم الله الرحمن الرحیم اون قدر معنی داره که اگه ما بخوایم با زبان فارسی بگیم فقط میتونیم بگیم به نام خداوند بخشنده مهربان.مطمئنا معانی دیگه ای هم مد نظر خدا بوده که با نگفتن عربی این جمله انگار ماقص نماز خوندیم. نظر تونو بگید اگه یه کمی تونتم متقاعدتون کنم

سوره فصلت آیه 44:

وَ لَوْ جَعَلْناهُ قُرْآناً أَعْجَمِيًّا لَقالُوا لَوْ لا فُصِّلَتْ آياتُهُ ءَ أَعْجَمِيٌّ وَ عَرَبِيٌّ ...

هرگاه آن را قرآنی عجمی قرار میدادیم حتماً میگفتند: «چرا آیاتش روشن نیست؟! قرآن عجمی از پیغمبری عربی؟!»

سوره یوسف آیه 2:

إِنَّا أَنْزَلْناهُ قُرْآناً عَرَبِيًّا لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ
ما آن را قرآنی عربی نازل کردیم، شاید شما درک کنید (و بیندیشید)!

تفسیر نمونه جلد 9 صفحه 300 می گوید:

مسلم است كه اسلام از جزيره عربستان از يك كانون تاريكى و ظلمت و توحش و بربريت طلوع كرد، و در درجه اول مى بايست مردم آن سامان را گرد خود جمع كند، آنچنان گويا و روشن باشد كه آن افراد بى سواد و دور از علم و دانش را تعليم دهد و در پرتو تعليمش دگرگون سازد و يك هسته اصلى براى نفوذ اين آئين در ساير مناطق جهان به وجود آورد.
آیات و واژه های قران بگونه ایست که اعراب بی سواد آن زمان قادر به فهم و درک آن بوده است

اوصاف قرآن در قرآن - یونس نیک اندیش - صفحه 262:

«زبانی که قرآن به آن نازل شده زبان عربی خالص و صریح بوده است و هیچگونه اشکالی از نظر ابهام و گنگی که در زبان های غیرعرب و یا غیر صحیح یافت می شود در آن یافت نمی شود زیرا در آن صورت عرب متعصب که در پی یافتن بهانه بود که در برابر قرآن و آورنده آن قد علم کند از پذیرش آن امتناع می ورزید.»

طه (1)

مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى ﴿2﴾
قرآن را بر تو نازل نكرديم تا به رنج افتى (2)

إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن يَخْشَى ﴿3﴾
جز اينكه براى هر كه مى‏ترسد پندى باشد (3)

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ ﴿القمر- 17﴾
و قطعا قرآن را براى پندآموزى آسان كرده‏ايم پس آيا پندگيرنده‏اى هست

ما آن را قرآن عربي نازل كرديم، باشد كه بينديشيد (آيه 2 سوره يوسف)

ما آن را قرآن عربي قرار داديم، باشد كه بينديشيد (ايه 3 سوره زخرف)

geuomtel
06-06-2011, 05:05 PM
فکر کنم دوستان درست متوجه منظورم نشدند همه میخواهند فقط جوابی داده باشند!:301: ونصیحتم کنند
من گفتم چرا باید نماز را عربی بخوانیم نگفتم چرا قرآن عربی نازل شده!
نماز که دیگر سخن گفتن خدا با انسان نیست
نماز سخن انسان با خداست چه بساکلمات و سخنانی در دل من باشد که نتوانم آنرا به عربی به زبان بیاورم
ای دوستان این چه قانونیست که من نمیتوانم با خدای خود به زبانی که خود به من عطا کرده سخن بگویم؟
من وقتی به زبان فارسی با خدا راز و نیاز میکنم از نظر روحی و روانی آرامش میگیرم و حس بهتری بهم دست میده چون هر چیزی که در دل دارم بر زبان میاورم نه اینکه دیکته وار چیزی بگویم

amir26arak
06-06-2011, 06:25 PM
مگه نماز از چی تشکیل شده وسط نماز هم قران باید بخونی
انسان وقتی یه دین رو قبول می کنه یه سری دستورات و فرمان هارو باید انجام بده مثلا نمی تونه بگه چرا نماز ظهر 4 رکعت من می خوام سه رکعت بخونم
شما درست میدونی فارسی نماز بخونی اسلام اینو صحیح نمی دونه
بعضی ها رنگ اسلام رو به خودشون میزنن بعضی ها هم رنگ خودشون رو به اسلام می زنن که خیلی با هم فرق دارن مثل خیلی از حرفای علی شریعتی که ربطی به اسلام نداره و نظر شخصیشه میگه اسلام اینو گفته

از جمله اعتقادات شيعه اقرار به اين است که نماز ستون دين است واول چيزي است که روز قيامت از آن سوال ميشود که اگر قبول شود مابقي اعمال نيز قبول است واگر مردود شود ما بقي اعمال نيز رد ميشود.
یعنی شما هر قدر هم به بشریت خدمت کرده باشی و کار مثبت کرده باشی اگه نمازت قبول نشه اونها هم حساب نمیشن

amir26arak
06-06-2011, 06:42 PM
مثلا شما داری به فارسی تو نماز سوره اخلاص رو می خونی
قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ

بگو: او خداوند، یکتا و یگانه است

geuomtel
06-06-2011, 10:54 PM
مثلا شما داری به فارسی تو نماز سوره اخلاص رو می خونی
قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ

بگو: او خداوند، یکتا و یگانه است

به نظرت خدا فارسی میفهمه من که فکر نکنم

ستاره ی سهیل 10
06-06-2011, 11:31 PM
تازه اگه وضو رو درست نگیری مثلا گردی صورت کامل خیس نشه، که سه روزم نماز بخونی با اون وضو ، خدا اصلآ تحویلت نمیگیره :39: وقتی نمازت قبول نباشه بعدش هر کار مثبت دیگه ای هم بکنی انگار بادمجون واکس زدی :301:

Mehrdad_rp
06-07-2011, 12:03 AM
جالبیش می دونید کجاست
تمام علم صرف و نحو عربی توسط دانشمندان ایرانی پایه گذاری شده
کتاب های مربوط به صرف و نحو یا توسط یک ایرانی نوشته شده یا استاد اون شخص یک ایرانی بوده
بعد این عربا به پارس ها میگن عجم
به نظرتون اگر قرآن به زبان پارسی نازل می شد عرب ها توانایی درک اون رو داشتن؟!!!!

در مورد عربی خوندن نماز
بعضی دوستان گفتن چون مثلا لغات عربی معانی وسیعی داره ، به کار بردن لغات فارسی به جای اونها معانی رو ناقص می کنه
به نظرتون همین الان ما اون معانی وسیع لغات عربی رو می دونیم؟

geuomtel
06-07-2011, 12:59 AM
جالبیش می دونید کجاست
کتاب های مربوط به صرف و نحو یا توسط یک ایرانی نوشته شده یا استاد اون شخص یک ایرانی بوده
به نظرتون اگر قرآن به زبان پارسی نازل می شد عرب ها توانایی درک اون رو داشتن؟!!!!

در مورد عربی خوندن نماز
بعضی دوستان گفتن چون مثلا لغات عربی معانی وسیعی داره ، به کار بردن لغات فارسی به جای اونها معانی رو ناقص می کنه

تازه اگه وضو رو درست نگیری مثلا گردی صورت کامل خیس نشه، که سه روزم نماز بخونی با اون وضو ، خدا اصلآ تحویلت نمیگیره :39: وقتی نمازت قبول نباشه بعدش هر کار مثبت دیگه ای هم بکنی انگار بادمجون واکس زدی :301:

:74::74::74::74::74::55:
بلاخره یکی پیدا شد درد منو بفهمه
دوستتون دارم

amir26arak
06-07-2011, 01:17 AM
جالبیش می دونید کجاست

در مورد عربی خوندن نماز

همنجور که گفتم این دستوری که قران داده هزار تا دلیل هم بیاری از نظر منطقی نماز باید عربی خونده بشه اگه فارسی بخونی مسلمون نیستی

Mehrdad_rp
06-07-2011, 01:36 AM
همنجور که گفتم این دستوری که قران داده هزار تا دلیل هم بیاری از نظر منطقی نماز باید عربی خونده بشه اگه فارسی بخونی مسلمون نیستی

البته از نظر منطقی که نمیشه گفت
از نظر مذهبی و دینی و عرفی

amir26arak
06-07-2011, 01:52 AM
البته از نظر منطقی که نمیشه گفت
از نظر مذهبی و دینی و عرفی
این دوتا حالت داره قضیه جواب درون دینی بدیم یا برون دینی بدیم
اسلام میگه نماز باید به عربی باشه شما می گی چرا؟
خوب یه سوال دیگه هم می تونی بپرسی چرا نماز 17 رکعت چرا 18 رکعت نیست
چون دستور داده شده
اگه کسی فارسی می خونه اون دیگه اسمش اسلام نیست

ستاره ی سهیل 10
06-07-2011, 02:01 AM
اینکه ما چی دوست داریم با اینکه واقعیت چی هست خیلی متفاوته . دین اسلام همینیه که هست چه ما دوس داشته باشیم چه نداشته باشیم وقتی یه دین رو قبول کردیم باید سر تسلیم فرود بیاریم. مگه اینکه قبولش نداشته باشیم.همین اختلاف عقاید باعث به وجود اومدن فرقه ها و شعبه های زیادی در دین اسلام شده که اصلا قشنگ نیست.

ستاره ی سهیل 10
06-07-2011, 02:03 AM
من خودم با حرفای دوستم راجع به خوندن نماز به زبان فارسی موافقم . ولی موافقت من چیزی رو عوض نمیکنه.

Mehrdad_rp
06-07-2011, 02:03 AM
این دوتا حالت داره قضیه جواب درون دینی بدیم یا برون دینی بدیم
اسلام میگه نماز باید به عربی باشه شما می گی چرا؟
خوب یه سوال دیگه هم می تونی بپرسی چرا نماز 17 رکعت چرا 18 رکعت نیست
چون دستور داده شده
اگه کسی فارسی می خونه اون دیگه اسمش اسلام نیست

یه سری از این مسائل کاملا دقیق و واضح نیست
نمیشه حکم قطعی براش صادر کرد
اگه تهش رو بگیرید برمیگرده به روایات و احادیثی که اصلا صحتش معلوم نیست
بعضی از این مسائل در طول زمان تبدیل به عرف شده
مثلا تو نماز شیعه ها و سنی ها اختلافاتی وجود داره
شما رو چه حسابی می گید مثلا روش شیعه ها درسته و روش سنی ها غلط؟
منطقی توش وجود داره؟
اگه بحث تعداد باشه که اونا تعدادشون بیشتره
اگه منبع اینها کامل و دقیق مشخص بود که سر مهم ترین مسئله دین اختلاف نظر به وجود نمیومد
البته درسته این اخلافات جزئی هست
ولی سر مسئله ای که به قول شما تا این حد مهمه اختلاف جزئی هم نباید باشه

amir26arak
06-07-2011, 02:04 AM
اینکه ما چی دوست داریم با اینکه واقعیت چی هست خیلی متفاوته . دین اسلام همینیه که هست چه ما دوس داشته باشیم چه نداشته باشیم وقتی یه دین رو قبول کردیم باید سر تسلیم فرود بیاریم. مگه اینکه قبولش نداشته باشیم.همین اختلاف عقاید باعث به وجود اومدن فرقه ها و شعبه های زیادی در دین اسلام شده که اصلا قشنگ نیست.
منم همینو می خواستم بگم خوب شسته رفته گفتیش

amir26arak
06-07-2011, 02:11 AM
منطقی توش وجود داره؟
اگه منبع اینها کامل و دقیق مشخص بود که سر مهم ترین مسئله دین اختلاف نظر به وجود نمیومد

مهرداد جان عربی خواندن قران روایت نیست نص صریح قرآن

Mehrdad_rp
06-07-2011, 02:16 AM
تو کدام یک از آیات قرآن نوشته شده : نماز را به زبان عربی بخوانید؟
اصلا تو کدام آیه نوشته شده در نماز سوره ای از قرآن خونده بشه؟
در کدام آیه نوشته شده نماز صبح چند رکعته، نماز ظهر چند رکعت؟

این ریزه کاری ها همه از روایات گرفته شده و تبدیل به عرف شد
هیچ کدام وحی منزل نیست

amir26arak
06-07-2011, 03:19 AM
تو کدام یک از آیات قرآن نوشته شده : نماز را به زبان عربی بخوانید؟
اصلا تو کدام آیه نوشته شده در نماز سوره ای از قرآن خونده بشه؟
در کدام آیه نوشته شده نماز صبح چند رکعته، نماز ظهر چند رکعت؟

این ریزه کاری ها همه از روایات گرفته شده و تبدیل به عرف شد
هیچ کدام وحی منزل نیست

یه سوال سوره حمد برای چی تو قران نازل شده ؟ به نظرت سوره حمد جز برای نماز خوندن؟
یکم به معنیش دقت کن

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ: به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

[188]

اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ: ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است.

اَلرَّحْمنِ الرَّحیمِ: بخشنده و بخشایشگر است.

مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ: (خداوندى که) صاحب روز جزا است.

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِینُ: (پروردگارا) تنها تو را مى پرستیم و تنها از تو یارى مى جوییم.

اِهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ: ما را به راه راست هدایت فرما!

صِراطَ الَّذینَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ: راه کسانى که آنان را مشمول نعمت خود ساختى،

غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لا الضّآلّینَ: نه راه کسانى که بر آنان غضب کردى و نه گمراهان

خود خدا که بخودش نمیگه منو به را ه راست هدایت کن اینو میگه که تو اینجور ستایشش کنی

در روایت به نقل از شیع و سنی آمده است:

لا صلاه لمن لم يقرأ بفاتحة الكتاب – کسی که سوره‌ی حمد را در نماز قرائت نکند، نماز نخوانده است.

وسائل الشيعه، ج6، ص37؛ صحيح بخاري، ج1، ص192.

علمای اسلام همگی (از شیعه و سنی) گفته‌اند: نماز باید به عربی صحیح خوانده شود. و یا باید تقلید نماید و هیچ فقهیی نه تنها جوازی بر غیر عربی خواندن نماز صادر ننموده است، بلکه همگی تصریح نموده‌اند که نماز باید به عربی صحیح خوانده شود.

در کجای قرآن آمده است که می‌توانید نماز را به هر زبانی بخوانید؟ یا کدام حدیث وجود دارد که دال بر چنین مجوزی باشد؟ یا در کدام منبع تاریخی ذکر شده است که آنان چنین نماز خوانده‌اند و یا نزدشان چنین نماز خوانده شده و آنان صحه گذاشته‌اند؟! آیا برای این بدعت جوازی لازم نیست؟! چه گونه است که برای وجوب اقامه‌ی نماز به زبان عربی سند می‌خواهند، ولی برای جواز فارسی یا ... خواندن نماز، هیچ سندی لازم نیست؟!

philosopher
06-07-2011, 04:23 AM
سوره فصلت آیه 44:

وَ لَوْ جَعَلْناهُ قُرْآناً أَعْجَمِيًّا لَقالُوا لَوْ لا فُصِّلَتْ آياتُهُ ءَ أَعْجَمِيٌّ وَ عَرَبِيٌّ ...

هرگاه آن را قرآنی عجمی قرار میدادیم حتماً میگفتند: «چرا آیاتش روشن نیست؟! قرآن عجمی از پیغمبری عربی؟!»

عکس این سوال رو عجم ها حق دارن بپرسن؟

philosopher
06-07-2011, 04:28 AM
اوصاف قرآن در قرآن - یونس نیک اندیش - صفحه 262:
«زبانی که قرآن به آن نازل شده زبان عربی خالص و صریح بوده است و هیچگونه اشکالی از نظر ابهام و گنگی که در زبان های غیرعرب و یا غیر صحیح یافت می شود در آن یافت نمی شود زیرا در آن صورت عرب متعصب که در پی یافتن بهانه بود که در برابر قرآن و آورنده آن قد علم کند از پذیرش آن امتناع می ورزید.»

پس چرا انقدر تفسیر های مختلف وجود داره؟

philosopher
06-07-2011, 04:43 AM
منطقی توش وجود داره؟

وقنی روایتی هم تو شیعه تایید شده هم سنی صحتش تایید میشه از نظر اسلام هم شیعه هم سنی میگن نماز باید به عربی خونده بشه
پیامبر اسلام گفته طوری که من نماز می خونم نماز بخونید یه حدیث محکم
هر جور که می خونده مطمئنا فارسی نمی خونده

philosopher
06-07-2011, 04:48 AM
فتواي جديد سروش: به زن امريکاي
عبدالکریم سروش که اظهارات چندی قبل او در مورد قرآن کریم با واکنش‌های متعددی روبرو شده بود، فتوای جدیدی درخصوص مجاز بودن اقامه نماز به زبان فارسی صادر کرد.

به گزارش رجانیوز، سروش که با ضمیمه روزنامه اعتماد گفتگو می کرد، اظهار داشت: يک بار خانمي در امريکا به من گفت؛ من از نماز خواندن به عربي هيچ لذتي نمي برم و درکي ندارم و ديگر ادامه نمي دهم. من گفتم؛ بسيار خوب به همان زبان که درک مي کني نماز را بگزار.
این اظهارات عجیب در حالی از سوی سروش بیان شده است که اساساً فقها قرائت نماز به زبانی غیر از عربی را باطل و بدعت می‌دانند.
سروش در این گفتگو که به‌مناسبت تجلیل از ترجمه قرآن عبدالمحمد آیتی منتشر شده است، می‌افزاید: ما اگر از ابتداي آشنايي با اسلام -از 13 قرن پيش- قرآن را به فارسي مي خوانديم اسلام ما متفاوت بود با اسلامي که امروز داريم.
وی البته توضیح نداده است که این تفاوت در چه حوزه‌هایی رخ می‌داده است.
سروش چندی قبل نیز بر خلاف نص قرآن کریم مبنی بر ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی، ادعا کرده بود مضمون وحی الهی بر قلب پیامبر(ص) نازل شده و بنابراین قرآن کریم دریافت‌های شخصی آن حضرت بوده است.
وی حدود 10 روز قبل به ایران مراجعت کرده و برخی معتقدند سفر وی مانند سال 84 که در آستانه انتخابات به ایران آمد، در راستای فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح طلبان است.
منبع
http://www.rajanews.com/detail.asp?id=25306

خود سروش هم با این حرفش که گفته قران وحی خدا نیست مرتد شده

Mehrdad_rp
06-07-2011, 09:57 AM
وقنی روایتی هم تو شیعه تایید شده هم سنی صحتش تایید میشه از نظر اسلام هم شیعه هم سنی میگن نماز باید به عربی خونده بشه
پیامبر اسلام گفته طوری که من نماز می خونم نماز بخونید یه حدیث محکم
هر جور که می خونده مطمئنا فارسی نمی خونده

من یه سوال دارم از شما
مگه پیامبر ما و سنی ها یکی نیست؟
پس چرا نماز ما و اونها اختلافاتی داره؟
بعضی ا این اختلافات جدیه
مثلا اونا به هیچ وجه از مهر استفاده نمیکنن چون اون رو نماد بت پرستی و کفر می دونن
حالا که پیامبر ما یکیه چرا این اختلاف وجود داره؟
ما درست می گیم یا اونها؟
نمیشه در مورد بقیه مسائل هم چنین اشتباهاتی به وجود اومده باشه؟
احتمالش وجود نداره که برداشت ما یا اونها اشتباه باشه؟

Mehrdad_rp
06-07-2011, 10:03 AM
یه سوال سوره حمد برای چی تو قران نازل شده ؟ به نظرت سوره حمد جز برای نماز خوندن؟
یکم به معنیش دقت کن

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ: به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

[188]

اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ: ستایش مخصوص خداوندى است که پروردگار جهانیان است.

اَلرَّحْمنِ الرَّحیمِ: بخشنده و بخشایشگر است.

مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ: (خداوندى که) صاحب روز جزا است.

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِینُ: (پروردگارا) تنها تو را مى پرستیم و تنها از تو یارى مى جوییم.

اِهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ: ما را به راه راست هدایت فرما!

صِراطَ الَّذینَ اَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ: راه کسانى که آنان را مشمول نعمت خود ساختى،

غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لا الضّآلّینَ: نه راه کسانى که بر آنان غضب کردى و نه گمراهان

خود خدا که بخودش نمیگه منو به را ه راست هدایت کن اینو میگه که تو اینجور ستایشش کنی

در روایت به نقل از شیع و سنی آمده است:

لا صلاه لمن لم يقرأ بفاتحة الكتاب – کسی که سوره‌ی حمد را در نماز قرائت نکند، نماز نخوانده است.

وسائل الشيعه، ج6، ص37؛ صحيح بخاري، ج1، ص192.

علمای اسلام همگی (از شیعه و سنی) گفته‌اند: نماز باید به عربی صحیح خوانده شود. و یا باید تقلید نماید و هیچ فقهیی نه تنها جوازی بر غیر عربی خواندن نماز صادر ننموده است، بلکه همگی تصریح نموده‌اند که نماز باید به عربی صحیح خوانده شود.

در کجای قرآن آمده است که می‌توانید نماز را به هر زبانی بخوانید؟ یا کدام حدیث وجود دارد که دال بر چنین مجوزی باشد؟ یا در کدام منبع تاریخی ذکر شده است که آنان چنین نماز خوانده‌اند و یا نزدشان چنین نماز خوانده شده و آنان صحه گذاشته‌اند؟! آیا برای این بدعت جوازی لازم نیست؟! چه گونه است که برای وجوب اقامه‌ی نماز به زبان عربی سند می‌خواهند، ولی برای جواز فارسی یا ... خواندن نماز، هیچ سندی لازم نیست؟!

ببینید با حدس و گمان نمیشه به نتیجه قطعی رسید
همه بحث از اونجایی شروع شد که شما گفتید "منطقی اینه که بگیم ...." و من گفتم این منطقی نیست
منطق حکم می کنه که خدا که کمال مطلق هست براش فرقی نمیکنه بندش به چه زبانی عبادتش کنه و منطق این رو میپذیره

سوالی که از دوستمون پرسیدم از شما هم میپرسم
مگه گفته نمیشه که سنت و حرف پیامبر هم باید مثل قرآن بهش عمل بشه؟
مگر پیامبر ما و سنی ها یکی نیست؟
چرا بین نماز ما و اونها اختلاف وجود داره؟
آیا این به خاطر اختلاف برداشت ما و اونها از سنت پیامبر نیست؟
احتمالش وجود نداره که برداشت های اشتباه صورت گرفته باشه؟
نماز و جزئیات اون هیچ کدام به صراحت در قرآن اشاره نشده بلکه از سنت پیامبر گرفته شده

amir26arak
06-07-2011, 11:09 AM
ببینید با حدس و گمان نمیشه به نتیجه قطعی رسید
همه بحث از اونجایی شروع شد که شما گفتید "منطقی اینه که بگیم ...." و من گفتم این منطقی نیست
منطق حکم می کنه که خدا که کمال مطلق هست براش فرقی نمیکنه بندش به چه زبانی عبادتش کنه و منطق این رو میپذیره

سوالی که از دوستمون پرسیدم از شما هم میپرسم
مگه گفته نمیشه که سنت و حرف پیامبر هم باید مثل قرآن بهش عمل بشه؟
مگر پیامبر ما و سنی ها یکی نیست؟
چرا بین نماز ما و اونها اختلاف وجود داره؟
آیا این به خاطر اختلاف برداشت ما و اونها از سنت پیامبر نیست؟
احتمالش وجود نداره که برداشت های اشتباه صورت گرفته باشه؟
نماز و جزئیات اون هیچ کدام به صراحت در قرآن اشاره نشده بلکه از سنت پیامبر گرفته شده

درسته بطور صریح و دقیق نیومده اختلاف شیعه سنی تو نماز سر فارسی یا عربی خوندن نماز نیست
من میتونم کلی روایت بیان کنم که نماز به عربی باید خونده بشه وقتی یه ادعایی می کنید لااقل یه روایتی حدیثی چیزی که گفته فارسی هم می تونید بخونید رو بیان کنید تا این نظر هم در کنار سایر نظر ها لحاظ بشه
شما جواب سوال من رو بدبد تو سوره حمد خدا داره میگه مرا به راه مستقیم هدایت کن یا منظور انسان و حالت دعایی داره؟
منظور من منطق از منظر درون دینی بود اگه بخوایم از طریق کمال مطلق قضیه رو عرض یابی کنیم شاید ضرورت خود نماز هم مورد تردید قرار بگیر ومثل فیلسوفا به قضیه نگاه کرد
کسی که ایمان داره به اسلام باید این موضوع رو بپذیر که نماز باید عربی خونده بشه

amir26arak
06-07-2011, 11:25 AM
من همون اولین پستها به مولانا اشاره کردم که از منظره برون دینی به قضیه نگاه کرده بود که چه اشکالی دار هرکس به زبان خودش خدا رو ستایش کنه

adeleh 2
06-07-2011, 11:29 AM
خوب اشکالی نداره که اگه شما دوست داری به زبان مادری با خداتون رازو نیاز کنی یا تشکر کنی این کار رو انجام بده اما میتونی نماز و عربی بخونی بعد تو خلوت خودتون هر چی دلتون میخواد با خدا فارسی صحبت کنیداین کار که رد نشده یا نگفتن گناه که با خدا غیر عربی صحبت کنید یا این که میتونی همون موقع که نماز میخونی هر آیه ای که میخونی فارسیشو تو ذهنتون بیاری اتفاقا فکر میکنم بهتر باشه اما بدونین ما همه ی معانی که خدا در زبان عربی با گفتن مثلا یه آیه گفته رو نمیدونیم عین این که خیلی از بزرگان فقط و فقط از یه بسم الله الرحمن الرحیم یه کتاب نوشتن که فقط ما آدم های عادی بتونیم بگیم به نام خداوند بخشنده مهربان.پس برای این که ادای مطلب کرده باشیم نماز و عربی بخونیم که ازنظر خدا کامله بعد هر راز و نیازی داریم فارسی بگیم چطوره؟:42:

adeleh 2
06-07-2011, 11:36 AM
به نظرت خدا فارسی میفهمه من که فکر نکنم

این دیگه چه حرفیه:265: یادمون باشه هیچ وقت خدا رو دست کم نگیریم اگه گفته یاه کاری و باید هوم طوری که اون میخوا انجام بدیم فقط به خاطر اینه که ما دلیلشو نمیدونیم و حکمتشو درنیافتیم

geuomtel
06-07-2011, 12:00 PM
این دیگه چه حرفیه:265: یادمون باشه هیچ وقت خدا رو دست کم نگیریم اگه گفته یاه کاری و باید هوم طوری که اون میخوا انجام بدیم فقط به خاطر اینه که ما دلیلشو نمیدونیم و حکمتشو درنیافتیم

شاید حقیقته هر چیز اونجوری که تو فکر میکنی نباشد لطفا به عمق مطلب دقت کنید دوست عزیز

geuomtel
06-07-2011, 12:13 PM
سلام به همه دوستان
میبینم که این سوال هم توی ذهن شما پرسه میزده
در غیر اینصورت تو بحث شرکت نمیکذدید
فقط خواهشی که ازتون دارم اینه که بدون تعصب توی بحث شرکت کنید و منطقی جواب بدید( لطفا از احادیث کمتر کمک بگیرید )و خودشونو جای خدا نذارن
در همه جای قران گفته نماز بخونید
به گفته دوستامون در هیچ جای قران ندیدم که بگه نماز را چطوری بخونید(فارسی یا عربی یا به هر زبان دیگر)مثل روزه گرفتن به جزئیات نپرداخته دست انسانو باز گذاشته(به نظر شما چرا مراحل نماز را به طور یقین توضیح نداده)
دلیل نزول سوره حمد هم دال بر استفاده در نماز نبوده دلیل تاریخی داشته مربوط به اون زمان
خدا خودش گفته نحن اقرب من ورید "ما از رگ گردن به شما نزدیکتریم" یعنی اگر اراده کنی تو دلت با خدا راز و نیاز کنی خدا میفهمه بعد ما باید نماز عربی بخونیم تا خدا متوجه بشه! تازه اگر" ظ" را" ز" تلفظ کنیم سه متر میریم زیر زمین!!!!!!

geuomtel
06-07-2011, 12:17 PM
من خودم با حرفای دوستم راجع به خوندن نماز به زبان فارسی موافقم . ولی موافقت من چیزی رو عوض نمیکنه.

همین که موافقی کافیه

Mehrdad_rp
06-07-2011, 12:56 PM
درسته بطور صریح و دقیق نیومده اختلاف شیعه سنی تو نماز سر فارسی یا عربی خوندن نماز نیست
من میتونم کلی روایت بیان کنم که نماز به عربی باید خونده بشه وقتی یه ادعایی می کنید لااقل یه روایتی حدیثی چیزی که گفته فارسی هم می تونید بخونید رو بیان کنید تا این نظر هم در کنار سایر نظر ها لحاظ بشه
شما جواب سوال من رو بدبد تو سوره حمد خدا داره میگه مرا به راه مستقیم هدایت کن یا منظور انسان و حالت دعایی داره؟
منظور من منطق از منظر درون دینی بود اگه بخوایم از طریق کمال مطلق قضیه رو عرض یابی کنیم شاید ضرورت خود نماز هم مورد تردید قرار بگیر ومثل فیلسوفا به قضیه نگاه کرد
کسی که ایمان داره به اسلام باید این موضوع رو بپذیر که نماز باید عربی خونده بشه

من نگفتم روایت شده که میشه نماز رو فارسی خوند
من گفتم همون طور که اختلاف های جدی بین شیعه و سنی وجود داره که ناشی از برداشت های مختلف از سنت پیامبر هست
ممکنه برداشت های غلط هم صورت گرفته باشه و هیچ جوری نمیشه ثابتش کرد
بله از نظر دینی و عرفی باید عربی خوند
منطق ، دینی غیر دینی نداره

سوره حمد هم هر مفهومی داشته باشه نشون دهنده این نیست که باید در نماز استفاده بشه
بحث منطقی یه چیزه بحث تعصبی یه چیز دیگه است
تو بحث تعصبی هر چیزی رو میشه پذیرت ولی در بحث منطقی باید دلیل منطقی وجود داشته باشه که عقل سلیم بدون چون و چرا بپذیره

بله متاسفانه در دین چیزهایی هست که فقط باید گفت چشب و نباید دلیلش رو پرسید
اینم یکی از هموناست
اما خواهشا نگید منطقیش این هست
این واژه ها خیلی مهم هستند

amir26arak
06-07-2011, 01:48 PM
من نگفتم روایت شده که میشه نماز رو فارسی خوند
من گفتم همون طور که اختلاف های جدی بین شیعه و سنی وجود داره که ناشی از برداشت های مختلف از سنت پیامبر هست
ممکنه برداشت های غلط هم صورت گرفته باشه و هیچ جوری نمیشه ثابتش کرد
بله از نظر دینی و عرفی باید عربی خوند
منطق ، دینی غیر دینی نداره

سوره حمد هم هر مفهومی داشته باشه نشون دهنده این نیست که باید در نماز استفاده بشه
بحث منطقی یه چیزه بحث تعصبی یه چیز دیگه است
تو بحث تعصبی هر چیزی رو میشه پذیرت ولی در بحث منطقی باید دلیل منطقی وجود داشته باشه که عقل سلیم بدون چون و چرا بپذیره

بله متاسفانه در دین چیزهایی هست که فقط باید گفت چشب و نباید دلیلش رو پرسید
اینم یکی از هموناست
اما خواهشا نگید منطقیش این هست
این واژه ها خیلی مهم هستند
منظورم از منطق کلام اسلامی مثلا وجود خدا از نظر کلام اسلامی اثبات شده ولی فلاسفه غربی دلایلی که که کلام اسلامی ارایه داده رو صحیح نمی دونن
ایمان فرقش با دانستن همین مثلا همه میدونن گنجشک وجود داره ولی همه نمیدونن جن وجود داره ایمان دارن مسلمونا که جن وجود داره

این که مگید سوره حمد هر مفهومی داشته باشه نشون دهنده این نیست که در نماز باید خونده بشه واقعا عجیب شما برداشت شخصی تون رو از این سوره بگید؟
100 ها روایت و حدیث هست که میگه سوره حمد در نماز باید خونده بشه

اگر حدیث نباشد از کجا معلوم میشود کدام آیه ناسخ و کدامیک منسوخ است؟

بر اساس قرآن پیامبران علاوه بر کتاب، حکمت نیز به مردم می آموزند، یعنی الله پیامبران را نه تنها برای آموختن کتاب، بلکه برای آموختن حکمت، در کنار کتابشان ارسال میکند

سوره ماده گوساله (بقره) آیه 129
رَبَّنَا وَابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْهُمْ يَتْلُوعَلَيْهِمْ آيَاتِكَ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُزَكِّيهِمْإِنَّكَ أَنتَ العَزِيزُ الحَكِيمُ.
ای پروردگار ما ، از ميانشان پيامبری بر آنها مبعوث گردان تا آيات، تورا برايشان بخواند و به آنها کتاب و حکمت بياموزد و آنها را پاکيزه سازد و توپيروزمند و حکيم هستی

درمورد احکام قضائی اسلام، بسیار باید به احادیث مراجعه کرد، مثلا وقتی قرآن میگوید دست دزد را قطع کنید، از کجا میتوان فهمید که از کجا باید این دست را قطع کرد؟ در چه شرایطی باید قطع کرد؟

Mehrdad_rp
06-07-2011, 01:58 PM
منظورم از منطق کلام اسلامی مثلا وجود خدا از نظر کلام اسلامی اثبات شده ولی فلاسفه غربی دلایلی که که کلام اسلامی ارایه داده رو صحیح نمی دونن
ایمان فرقش با دانستن همین مثلا همه میدونن گنجشک وجود داره ولی همه نمیدونن جن وجود داره ایمان دارن مسلمونا که جن وجود داره

این که مگید سوره حمد هر مفهومی داشته باشه نشون دهنده این نیست که در نماز باید خونده بشه واقعا عجیب شما برداشت شخصی تون رو از این سوره بگید؟
100 ها روایت و حدیث هست که میگه سوره حمد در نماز باید خونده بشه

اگر حدیث نباشد از کجا معلوم میشود کدام آیه ناسخ و کدامیک منسوخ است؟

بر اساس قرآن پیامبران علاوه بر کتاب، حکمت نیز به مردم می آموزند، یعنی الله پیامبران را نه تنها برای آموختن کتاب، بلکه برای آموختن حکمت، در کنار کتابشان ارسال میکند

سوره ماده گوساله (بقره) آیه 129
رَبَّنَا وَابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْهُمْ يَتْلُوعَلَيْهِمْ آيَاتِكَ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُزَكِّيهِمْإِنَّكَ أَنتَ العَزِيزُ الحَكِيمُ.
ای پروردگار ما ، از ميانشان پيامبری بر آنها مبعوث گردان تا آيات، تورا برايشان بخواند و به آنها کتاب و حکمت بياموزد و آنها را پاکيزه سازد و توپيروزمند و حکيم هستی

درمورد احکام قضائی اسلام، بسیار باید به احادیث مراجعه کرد، مثلا وقتی قرآن میگوید دست دزد را قطع کنید، از کجا میتوان فهمید که از کجا باید این دست را قطع کرد؟ در چه شرایطی باید قطع کرد؟

متاسفنه بر خلاف شما من اعتقادی بر بی عیب و نقص بودن اسلام ندارم
شما برای اثبات حرفاتون دارین از منابعی استفاده می کنید که خودشون جای بحث دارن
و به این میگن برخورد تعصبی

فرض کن شما می خوای کسی رو که هنوز اسلام نیاورده و قرآن رو قبول نداره روشن کنی
باز هم از همین آیه ها و روایات استفاده می کنین؟
برای چنین کسی باید دلیل منطقی بیارید

amir26arak
06-07-2011, 02:06 PM
متاسفنه بر خلاف شما من اعتقادی بر بی عیب و نقص بودن اسلام ندارم
شما برای اثبات حرفاتون دارین از منابعی استفاده می کنید که خودشون جای بحث دارن
و به این میگن برخورد تعصبی

فرض کن شما می خوای کسی رو که هنوز اسلام نیاورده و قرآن رو قبول نداره روشن کنی
باز هم از همین آیه ها و روایات استفاده می کنین؟
برای چنین کسی باید دلیل منطقی بیارید
منظور من این بود از نظر اسلام حکم اینه نماز باید عربی خونده بشه بحث من هم این بود که بعضی ها میگن از نظر اسلام میشه نماز رو به فارسی هم خوند
این که چرا اسلام اینو گفته یه سوال دیگست
بحث من این بود که اسلام گفته نماز باید به عربی خونده بشه

amir26arak
06-07-2011, 02:15 PM
یه مثال بزنم من میگم تقی ایجور گفت شما میگی تقی اینجوری نگفته
این که من بگم تقی اینجور گفت یا انجور دلیل بر موافقت یا مخافت من با حرف تقی نیست

Mehrdad_rp
06-07-2011, 02:25 PM
منظور من این بود از نظر اسلام حکم اینه نماز باید عربی خونده بشه بحث من هم این بود که بعضی ها میگن از نظر اسلام میشه نماز رو به فارسی هم خوند
این که چرا اسلام اینو گفته یه سوال دیگست
بحث من این بود که اسلام گفته نماز باید به عربی خونده بشه

فکر نمی کنم کسی تو این سایت گفته باشه از نظر اسلام میشه نماز رو فارسی خوند
بحث سر اینه که چرا نمیشه؟

بحث سر اینه که نماز و جزییاتش از سنت پیامبر برداشت شده
و در طول تاریخ ثابت شده که برداشت ها از سنت پیامبر می تونن متفاوت باشن
دلیل وجود انواع و اقسام فرقه ها هم همین برداشت های متفاوت هست
هیچ کدوم از این فرقه ها هم دلیل منطقی برای برداشتشون ندارن
هر کس فقط میگه ما درست میگیم
پس خیلی راحت این برداشت ها می تونه کاملا غلط باشه
حتی برداشت هایی که بین چند فرقه مشترک هست

shia1984
10-21-2011, 09:48 AM
پاسخ اول:
می دانیم که قرائت حمد و سوره در نماز واجب است. بنا بر آنچه قرآن پژوهان در تبیین ابعاد اعجاز قرآن گفته اند، قوی ترین جنبه اعجاز قرآن، فصاحت و بلاغت و به طور کلی جنبه ادبیات خارق العاده این کتاب شریف آسمانی است.
باید دانست که زبان عربی به خودی خود اعجازی ندارد و آنچه دارای اعجاز است، کلام خداست. شاید بتوان برخی از کلمات زبان عربی را به نحو دقیق ترجمه کرد اما کلام خدا به دلیل همین جنبه اعجازگونه اش به هیچ وجه ترجمه پذیر نیست، از این رو اگر قرار باشد نمازمان را به زبان فارسی بخوانیم آنگاه در ترجمه اولین جمله آن در خواهیم ماند، چرا؟
چون به عنوان مثال کلمه “الله” در آیه شریفه “بسم الله الرحمن الرحیم”، اسمی است که جامع جمیع اسماء و صفات الهی است به همین دلیل ترجمه ناپذیر است.
هیچ کدام از معادلهایی که برای ترجمه این کلمه پیشنهاد کرده اند دقیق نبوده و نمی تواند حتی یک هزارم بار معنایی کلمه “الله” را به دوش کشد، به عنوان مثال، کلمه خدا که برابر نهاده “الله” در زبان فارسی است به معنای “صاحب” یا “خودآ” ست یعنی همان چیزی که فلاسفه به آن می گویند “واجب الوجود” و واجب الوجود تنها یک ویژگی از ویژگیهای “الله” را به تصویر می کشد، که همان جنبه ذاتی و ضروری وجود خداوند است.
همینطور است کلمه های “رحمن” و رحیم”. تمام معادل هایی که در زبان فارسی برای این دو کلمه نهاده اند نارساست، مثلا “بخشاینده” فراخ بخشایش”، “بخشایشگر” و… همه به معنای کلمه “جواد”(به عربی) است یعنی کسی که در بخشش گشاده دست است، حال اینکه رحمن، اشاره به رحمت فراگیر خداوند دارد که گستره آن، همه را شامل می شود اعم از کافر و مومن، و کلمه “رحیم” ناظر به وصف رحمانیت خاص خداست که در آخرت تنها شامل حال مومنان می شود.
باز تاکید میکنم که زبان عربی به خودی خود اعجازی ندارد و آنچه دارای اعجاز است، کلام خداست. شاید بتوان برخی از کلمات زبان عربی را به نحو دقیق ترجمه کرد اما کلام خدا به دلیل همین جنبه اعجازگونه اش به هیچ وجه ترجمه پذیر نیست،
پاسخ دوم:
نماز “عبادت ” است و روح عبادت، “تسلیم”، بنابراین کسی که به آیین اسلام گردن نهاده و خود را مسلمان می‌نامد می‌بایست تسلیم خواسته پروردگار باشد. انشاء نماز به زبان عربی خواست خداست و اگر بنده، خواست خود را بر خواست معبود ترجیح دهد در حقیقت خود را عبادت کرده نه معبود را.
ممکن است بگویید چرا خداوند چنین چیزی را خواسته است؟
پاسخ این است که اراده خدا مبتنی بر پاره ای حکمت ها و مصالح است، شاید برخی از این حکمت ها برای ما روشن باشد و ممکن است پاره ای دیگر را ندانیم اما همین اندازه که به حکم صریح آیات قرآن پذیرفته ایم خدا حکیم است، کفایت می کند چرا که می دانیم حکیم هیچگاه کار لغو و بیهوده نمی کند. بنا براین باید به آنچه خداوند اراده کرده است(قرائت نماز به زبان عربی) تن داده و تسلیم رضای معبود شویم تا به معنای حقیقی کلمه خدا را “عبادت” کرده باشیم.
پاسخ سوم:
قرائت نماز به زبان عربی عامل وحدت بخش میان ملل اسلامی در اقصا نقاط جهان است.
توضیح بیشتر اینکه “وحدت” یکی از ارکان امت اسلامی است و آویختن به این ریسمان و حبل متین خدایی، حقیقت اسلام را از گزند دشمنان و دین ستیزان حفظ می کند. طبیعی است که خداوند برای تحقق این آرمان تدابیری بیندیشد که از جمله آنها، وجود زبانی مشترک در میان همه پیروان اسلام است. این همان چیزی است که ما از آن تحت عنوان “حکمت های” عربی خواندن نماز یاد کردیم.
یکرنگی برخی از عبادات چون حج، نماز و… برای تحقق همین هدف متعالی است.
همه ساله بیش ار دو میلیون مسلمان از نقاط مختلف جهان برای شرکت در کنگره عظیم حج، به مکه مشرف می شوند، تصور کنید اگر بنا باشد هر کس در نماز جماعت مسجدالحرام به زبان خودش نماز بخواند آنگاه آیا فلسفه حج که همان همزاد پنداری و وحدت بین المللی مسلمین است، تحقق می یابد؟ حاشا و کلا!
حکمت های دیگری نیز بر خواندن نماز به زبان عربی مترتب است که ذکر آنها از حوصله این مقال بیرون است.

shia1984
10-21-2011, 09:50 AM
پاسخ اول:
می دانیم که قرائت حمد و سوره در نماز واجب است. بنا بر آنچه قرآن پژوهان در تبیین ابعاد اعجاز قرآن گفته اند، قوی ترین جنبه اعجاز قرآن، فصاحت و بلاغت و به طور کلی جنبه ادبیات خارق العاده این کتاب شریف آسمانی است.
باید دانست که زبان عربی به خودی خود اعجازی ندارد و آنچه دارای اعجاز است، کلام خداست. شاید بتوان برخی از کلمات زبان عربی را به نحو دقیق ترجمه کرد اما کلام خدا به دلیل همین جنبه اعجازگونه اش به هیچ وجه ترجمه پذیر نیست، از این رو اگر قرار باشد نمازمان را به زبان فارسی بخوانیم آنگاه در ترجمه اولین جمله آن در خواهیم ماند، چرا؟
چون به عنوان مثال کلمه “الله” در آیه شریفه “بسم الله الرحمن الرحیم”، اسمی است که جامع جمیع اسماء و صفات الهی است به همین دلیل ترجمه ناپذیر است.
هیچ کدام از معادلهایی که برای ترجمه این کلمه پیشنهاد کرده اند دقیق نبوده و نمی تواند حتی یک هزارم بار معنایی کلمه “الله” را به دوش کشد، به عنوان مثال، کلمه خدا که برابر نهاده “الله” در زبان فارسی است به معنای “صاحب” یا “خودآ” ست یعنی همان چیزی که فلاسفه به آن می گویند “واجب الوجود” و واجب الوجود تنها یک ویژگی از ویژگیهای “الله” را به تصویر می کشد، که همان جنبه ذاتی و ضروری وجود خداوند است.
همینطور است کلمه های “رحمن” و رحیم”. تمام معادل هایی که در زبان فارسی برای این دو کلمه نهاده اند نارساست، مثلا “بخشاینده” فراخ بخشایش”، “بخشایشگر” و… همه به معنای کلمه “جواد”(به عربی) است یعنی کسی که در بخشش گشاده دست است، حال اینکه رحمن، اشاره به رحمت فراگیر خداوند دارد که گستره آن، همه را شامل می شود اعم از کافر و مومن، و کلمه “رحیم” ناظر به وصف رحمانیت خاص خداست که در آخرت تنها شامل حال مومنان می شود.
زبان عربی به خودی خود اعجازی ندارد و آنچه دارای اعجاز است، کلام خداست. شاید بتوان برخی از کلمات زبان عربی را به نحو دقیق ترجمه کرد اما کلام خدا به دلیل همین جنبه اعجازگونه اش به هیچ وجه ترجمه پذیر نیست،
پاسخ دوم:
نماز “عبادت ” است و روح عبادت، “تسلیم”، بنابراین کسی که به آیین اسلام گردن نهاده و خود را مسلمان می‌نامد می‌بایست تسلیم خواسته پروردگار باشد. انشاء نماز به زبان عربی خواست خداست و اگر بنده، خواست خود را بر خواست معبود ترجیح دهد در حقیقت خود را عبادت کرده نه معبود را.
ممکن است بگویید چرا خداوند چنین چیزی را خواسته است؟
پاسخ این است که اراده خدا مبتنی بر پاره ای حکمت ها و مصالح است، شاید برخی از این حکمت ها برای ما روشن باشد و ممکن است پاره ای دیگر را ندانیم اما همین اندازه که به حکم صریح آیات قرآن پذیرفته ایم خدا حکیم است، کفایت می کند چرا که می دانیم حکیم هیچگاه کار لغو و بیهوده نمی کند. بنا براین باید به آنچه خداوند اراده کرده است(قرائت نماز به زبان عربی) تن داده و تسلیم رضای معبود شویم تا به معنای حقیقی کلمه خدا را “عبادت” کرده باشیم.
پاسخ سوم:
قرائت نماز به زبان عربی عامل وحدت بخش میان ملل اسلامی در اقصا نقاط جهان است.
توضیح بیشتر اینکه “وحدت” یکی از ارکان امت اسلامی است و آویختن به این ریسمان و حبل متین خدایی، حقیقت اسلام را از گزند دشمنان و دین ستیزان حفظ می کند. طبیعی است که خداوند برای تحقق این آرمان تدابیری بیندیشد که از جمله آنها، وجود زبانی مشترک در میان همه پیروان اسلام است. این همان چیزی است که ما از آن تحت عنوان “حکمت های” عربی خواندن نماز یاد کردیم.
یکرنگی برخی از عبادات چون حج، نماز و… برای تحقق همین هدف متعالی است.
همه ساله صدها هزار مسلمان از نقاط مختلف جهان برای شرکت در کنگره عظیم حج، به مکه مشرف می شوند، تصور کنید اگر بنا باشد هر کس در نماز جماعت مسجدالحرام به زبان خودش نماز بخواند آنگاه آیا فلسفه حج که همان همزاد پنداری و وحدت بین المللی مسلمین است، تحقق می یابد؟ حاشا و کلا!
حکمت های دیگری نیز بر خواندن نماز به زبان عربی مترتب است که ذکر آنها از حوصله این مقال بیرون است.

shia1984
10-21-2011, 10:34 AM
فکر نمی کنم کسی تو این سایت گفته باشه از نظر اسلام میشه نماز رو فارسی خوند
بحث سر اینه که چرا نمیشه؟

بحث سر اینه که نماز و جزییاتش از سنت پیامبر برداشت شده
و در طول تاریخ ثابت شده که برداشت ها از سنت پیامبر می تونن متفاوت باشن
دلیل وجود انواع و اقسام فرقه ها هم همین برداشت های متفاوت هست
هیچ کدوم از این فرقه ها هم دلیل منطقی برای برداشتشون ندارن
هر کس فقط میگه ما درست میگیم
پس خیلی راحت این برداشت ها می تونه کاملا غلط باشه
حتی برداشت هایی که بین چند فرقه مشترک هست

یکی از فلسفه های اصلی اعتقاد تشیع به لزوم وجود امام معصوم - بخوانید معیار تشخیص برداشت صحیح - همین جلوگیری از رواج برداشتهای شخصی می باشد که به تفرقه و چندپارگی اجتماع مسلمین منجر گشته است. جالب اینکه همان تفکری که - بخوانید اشخاصی که - پس از رحلت حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) با وجود اما معصوم در جامعه به مخالفت پرداختند چند صد سال بعد با قبول اشتباه و در نتیجه آشفته بازاری که محصول برداشتهای شخصی غلط اشخاص از دین بود مجبور به گزینش نظرات اشخاص غیر معصوم بعنوان معیار شد و جالب تر اینکه این صاحبان معیار های جدید همگی بدون واسطه یا به واسطه شاگرد امام معصوم بوده اند و اینگونه بود که مذهبهای چهارگانه اهل سنت - شافعی مالکی حنفی و حنبلی - شکل گرفت!!!!

amir26arak
10-21-2011, 01:08 PM
اینگونه بود که مذهبهای چهارگانه اهل سنت - شافعی مالکی حنفی و حنبلی - شکل گرفت!!!!
فهرست فرقه‌های شیعه
دوازده امامی • اسحاقیه • اسماعیلیه/باطنیه (آقاخانیه، بُهره، بهره داوودی و سلیمانی، دروزیه، طیبیان، قرمطیه، مبارکیه، مستعلیه، نزاریه/حشیشیون) • افطحیه • امامیه • باقریه • خطابیه • زراریه • زیدیه • سبائیه • شیخیه • شیطانیه • علیاییه • فاطمیان • فطحیه (عمادیه) • قرمطیان • قطعیه • کاملیه • کیالیه • کیسانیه • مختاریه • مغیریه • منصوریه • موسویه/مفضلیه • ناووسیه • نصیریه/علویه • نعمانیه • هاشمیه • واقفیه • یونسیه

غُلات شیعه: دسته‌ها: کاملیه ۲- سبائیه ۳- منصوریه ۴- غرابیه ۵-طباریه ۶-برغیه ۷- یعقوریه ۸- غمامیه ۹-اسماعیلیه
فرقه‌های غلات
آل مشعشع • اباحیه • احمدیه • اخیه • ازدریه • اسحاقیه • اسحاقه حارثیه • اسماعیلیه • امریه • اهل حق • بابکیه (اباحیه) • باطنیه (اسماعیلیه) • بدعیه • برکوکیه • بزیغیه • بشریه • بکتاشیه • بومسیلمیه • بلالیه • بیانیه • تعلیمیه • تمیمیه • تناسیخیه • جناحیه • جواربیه • حابطیه یا حائطیه • حارثیه • حدثیه • حربیه • حروفیه • حلاجیه • حلمانیه • حلولیه • حماریه • خابطیه یا حابطیه • خرسیه • خطابیه • خطابیه مطلقه • خلالیه • زمامیه • ذمیه • راوندیه • رجعیه • رزامیه • زراریه • سبائیه • سبعیه • سپید جامگان • سرخ جامگان • سلمانیه (شامغانیه) • علویه • علیائیه (علیاویه) • علی اللهیان • عمیریه • عینیه • غمامیه • قادیانیه • قرامطه (اسماعیلیه • باطنیه • تعلیمیه • و سبعیه) • کاکائیه (اخیه) • متنبئین • محمدیه (از علیائیه) • محمدیه (از مغیریه) • محمره • مشبهه • مشعشعیه (آل مشعشع) • معمریه • مفیریه • مفضلیه • مفوضه • مقنعیه • ملاحده (اسماعیلیه) • باطنیه • تعلیمیه • سبعیه • قرامطه • منصوریه (کسفیه) • موسویه • میمونیه • میمیه • یزیدیه • یعقوبیه
منابع
(http://www.hawzah.net/Per/E/FerDefa.asp?URL=Start/FerStart.htm)
پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت (http://www.hawzah.net/Hawzah/QandAs/QandAs.aspx?id=7408)
http://www.moridenur.ir/tswf-4.htm
مشکور، محمد جواد. فرق اسلامی. چاپ چهارم، انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۸۴، ۶۷.
طریقت های تصوف (http://www.aftab.ir/articles/religion/theosophy/c7c1135513029p1.php)

amir26arak
10-21-2011, 06:38 PM
کلام خدا به دلیل همین جنبه اعجازگونه اش به هیچ وجه ترجمه پذیر نیست، .

اگه محتوای قران ترجمه پذیر نیست پس مردم چطور بدونن قران چی فرموده ؟وقتی مردم معنی جملات رو نمی دونن چیه رو بگن چه تاثیراتی داره؟ یعنی مترجانی که در طول تاریخ قران رو ترجمه کردن کار شون صحیح نبوده؟

به عنوان مثال کلمه “الله” در آیه شریفه “بسم الله الرحمن الرحیم”، اسمی است که جامع جمیع اسماء و صفات الهی است به همین دلیل ترجمه ناپذیر است.

شما که خودتون ترجمش کردید بعد می فرماین ترجمه نمیشه

جامع جمیع اسماء و صفات الهی

همه ساله صدها هزار مسلمان از نقاط مختلف جهان برای شرکت در کنگره عظیم حج، به مکه مشرف می شوند، تصور کنید اگر بنا باشد هر کس در نماز جماعت مسجدالحرام به زبان خودش نماز بخواند آنگاه آیا فلسفه حج که همان همزاد پنداری و وحدت بین المللی مسلمین است، تحقق می یابد؟ حاشا و کلا!.
من یک سوال دارم از محضرتون الان در حال حاضر که نماز به عربی خونده میشه نماز تمام فرقه های اسلامی مثل همه؟ مثلا سنی ها از مهر استفاده نمی کنن ایا به یک پارچگی صف نماز گذاران لطمه نمی زنه؟
یا حالتی دستشون و تفاوت های دیگه فقط زبان فارسی به وحدت صدمه می زنه؟

نماز “عبادت ” است و روح عبادت، “تسلیم”، بنابراین کسی که به آیین اسلام گردن نهاده و خود را مسلمان می‌نامد می‌بایست تسلیم خواسته پروردگار باشد. انشاء نماز به زبان عربی خواست خداست
موافقم

rivand
11-04-2011, 04:01 PM
اولین بار در زمان سامانیان، شاه سامانی (الان اسمش یادم نیست) از علما خواست که در مورد ترجمه تفسیر قرآن به زبان فارسی نظرشون رو بگن و علما هم (احتمالا برخلاف میلشون) فتوای ترجمه به فارسی رو صادر کردند و کتاب تفسیر طبری به فارسی ترجمه شد.

حالا فکرشو بکنید اگه در اون زمان این اتفاق نمی افتاد الان حتی ترجمه کردن قرآن هم گناه محسوب میشد چه برسه به فارسی خوندن نماز!!!