PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گزارشی از مراسم اختتامیه جشنواره فیلم كن 64

O M I D
05-23-2011, 05:27 PM
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg
در مراسم اختتامیه كه شامگاه روز یكشنیه 22 می در كن برگزار شد، ترنس مالیک هنگام دریافت این جایزه در کن حضور نداشت،‌ این فیلمساز از حضور در جلوی دوربین‌ها و محافل.....
شصت و چهارمین جشنواره سینمایی کن، جایزه نخل طلای خود را به فیلم «درخت زندگی» اثر كارگردان مطرح آمریکایی، ترنس مالیک اهدا کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مالیک تاكنون برای فیلم «خط باریک سرخ» نامزد دریافت جایزه اسکار در دو رشته بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی شده است.
«درخت زندگی» روایتی از یک خانواده پدرسالار در دهه پنجاه میلادی است و همزمان رمز و راز خلقت را به تصویر می‌کشد.
کارهای او غالبا در زمره فیلم‌های طبیعت‌گرا و کارگردانی او نیز به عنوان سبکی متفکرانه و دقیق قرار می‌گیرد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه او در طول 39 سال تنها پنج فیلم ساخته است.
بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جشنواره فیلم كن، در مراسم اختتامیه كه شامگاه روز یكشنیه 22 می در كن برگزار شد، ترنس مالیک هنگام دریافت این جایزه در کن حضور نداشت،‌ این فیلمساز از حضور در جلوی دوربین‌ها و محافل مجلل پرهیز دارد و « بیل پوهلد» و «دد گاردنر» تهیه کنندگان فیلم این جایزه را از دست رابرت دونیرو دریافت کردند.
در فیلم «درخت زندگی» بازیگرانی چون، براد پیت، شون پن، کری متچت، جسیکا جاستین و بیل پوهلد به ایفای نقش پرداخته‌اند.
سارا گرین و بیل پولاد دو تهیه‌کننده فیلم «درخت زندگی» بودند که نخل طلایی را به نمایندگی از ترنس مالیک دریافت کردند.
بیل پولاد هنگام دریافت جایزه گفت ترنس مالیک «بدجوری خجالتی و آرام است ... اما می‌دانم که او هم با ما ذوق‌زده شده است.»
جایزه بهترین بازیگر مرد را ژان دو ژاردن فرانسوی برای بازی در فیلم «هنرمند» (بازیگر) ساخته میشل هازاناویسیوس دریافت کرد.
جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن، به بازیگر آمریکایی کریستن دانست اهدا شد، او بازی تاثیر گذاری در نقش جاستین در فیلم «مالیخولیا ساخته «لارس فون تریه» ارائه کرده بود.
وی بعد از دریافت جایزه اش گفت: من از فستیوال کن به خاطر نگه داشتن این فیلم در بخش مسابقه واقعا متشکرم و از لارس فون تریه نیز که به من اجازه داد با آزادی کامل نقش ام را بازی کنم، سپاسگذارم.
اشاره کریستن دانست به جنجالی است که «لارس فون تریر» پس از اظهارات جنجال‌آمیزش در نشست خبری فیلم «مالیخولیا» مجبور به خروج از جشنواره كن شد.
«فون تریر» كه از حواشی جشنواره كن فاصله گرفته است، در گفت‌وگو با بی.بی.سی اظهار كرد: «بیان چنین صحبت‌هایی واقعا احمقانه بود و من دیگر هرگز چنین نشست خبری نخواهم داشت. واقعا متاسفم و اگر موجب ناراحتی كسی شدم، اصلا تعمدی نبوده است.»
جایزه بزرگ جشنواره کن نیز به طور مشترک به فیلم های «پسری با دوچرخه» ساخته برادران داردن و «روزی روزگاری در آناتولی» ساخته «نوری بیلگه جیلان» كارگردان ترك تعلق گرفت.
«پسری با دوچرخه» داستان زندگی پسر نوجوانی است كه تنها رها شده و زنی سعی دارد تا او را نجات دهد.
برادران داردن یك‌بار در سال 1999 برای فیلم «روزتا» و پس از آن در سال 2005 با فیلم «نوزاد» نخل طلای كن را به‌دست آوردند. این دو همچنین در سال 2008 جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ كن را برای «سكوت لورنا» كسب كردند.
ژان لوک و پی یر داردن نیز از توماس دوره برای بازی در نقش سیریل و سیسیل دو فرانس در نقش سامانتا تشکر کردند.
نوری بیلگه جیلان که جایزه اش را از دست امیر کاستاریکا دریافت کرد، هنگام دریافت این جایزه گفت: از اینکه فیلم مرا در کن پذیرفتید، متشکرم. اما فیلم من در آخرین روز جشنواره نشان داده شد و بعید می دانم کسی آن را دیده باشد.
جایزه بهترین کارگردانی نیز توسط نیکول گارسیا ستاره فرانسوی به نیکولاس ویندینگ رفن کارگردان دانمارکی به خاطر فیلم «بران» (Drive) اهدا شد. این فیلم داستان یک بدل کار فیلم های اکشن هالیوودی است که بعد از اینکه قبول می کند به شوهر ایرنه، زن زیبایی که در همسایگی او زندگی می کند، کمک کند، وارد دنیای خطرناک دسته ای از جنایتکاران لوس آنجلس می شود.
جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم «پلیس» ساخته می ون لی بسکو از فرانسه تعلق گرفت.
می ون کارگردان و بازیگر فیلم پلیس که جایزه خود را از دست کایرا ماسترویانی، ستاره فرانسوی و دختر مارچلو ماسترویانی و کاترین دونوو دریافت کرد، هنگام دریافت این جایزه گفت: دخترم به من گفت که من نمی توانم هنگام گرفتن جایزه، گریه نکنم. وی از بریگاد پلیس حمایت از خردسالان فرانسه نیز به خاطر همکاری شان در ساختن این فیلم تشکر کرد.
جایزه بهترین فیلمنامه نیز به فیلم «پانوشت» ساخته جوزف سدار رسید.
نخل طلای بهترین فیلم کوتاه جشنواره کن نیز به فیلم کوتاه 15 دقیقه ای «صلیب» ساخته فیلمساز فرانسوی مارینا ورودا رسید و جایزه هیات داوری فیلم کوتاه را مایو شماره 46 ساخته وان دستوپ از بلژیک برد.
جایزه منتقدان بین المللی فیلم (فیپرشی) نیز به فیلم لو آور ساخته آکی کوریسماکی فیلمساز فنلاندی اهدا شد. این فیلم نگاه تازه ای به موقعیت مهاجران آفریقایی در سرزمین های اروپایی دارد که با سبک ویژه و غیر رئالیستی کوریسماکی بیان شده است. برخی از منتقدان این فیلم را شایسته دریافت نخل طلای کن می دانستند.
شصت‌وچهارمین جشنواره فیلم کن كه از روز چهارشنبه گذشته با نمایش فیلم «نیمه‌شب در پاریس» اثر وودی آلن آغاز شد و تا روزگذشته(یكشنبه) 22 می ادامه داشت، امسال «رابرت دنیرو»، بازیگر سرشناس آمریكایی ریاست هیات داوران را برعهده داشت.