PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جلسه پرسش و پاسخ با دکتر شیبانی مدیر گروه رشته مهندسی مدیریت پروژه دانشگاه پیام نور کشور

sepideh222
04-24-2011, 02:20 AM
جلسه پرسش و پاسخ با دکتر شیبانی مدیر گروه رشته مهندسی مدیریت پروژه
تاریخ : جمعه، 2 ارديبهشت ماه ، 1390
موضوع : همایش و گفتمان ها

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

با توجه به مشکلات گسترده ی دانشجویان رشته مهندسی مدیریت پروژه و سوالات زیادی که درپیش روی این دانشجویان در مورد ماهیت رشته ، منابع درسی رشته ، نوع واحدهای درسی و همچنین آینده ی شغلی این رشته و... وجود داشت ،گروهی از دانشجویان رشته مهندسی مدیریت پروژه دانشگاه پیام نور مرکز ساری(آقایان : میثم طهماسبی، حسین لامع ، سید نبی الله کیا و هومن قربانی بهنام از دانشجویان مرکز تهران )به نمایندگی از دانشجویان این رشته تصمیم گرفتند جلسه پرسش و پاسخی با جناب آقای دکتر شیبانی مدیرگروه رشته مهندسی مدیریت پروژه در سراسر کشور تشکیل دهند و با هماهنگی هایی که با شخص دکتر شیبانی انجام شد و استقبال خوبی که ایشان از این اقدام کردند این جلسه در صبح روز سه شنبه 23/12/89 صورت گرفت .
متن کامل این جلسه به شرح ذیل میباشد......

سوال 1) ماهیت این رشته چیست و هدف از ایجاد این رشته چیست؟
جواب : با توجه به بررسی های مسئولین امر در وزارت علوم و وجود خلاء های غیر قابل پوشش به خصوص در بخش مدیریت در پروژه های عمرانی توسط مهندسین عمران تصمیم بر این گرفته شد تا رشته ای تاسیس شود که فارغ التحصیلان آن علاوه بر دانش عمرانی دارای معلومات آکادمیک مدیریتی در زمینه ی مدیریت منابع انسانی- مدیریت کارگاه – مدیریت ایمنی کارگاه – مدیریت مالی - مدیریت پیمان و قرارداد باشند تا این خلاء های مدیریتی در پروژه های عمرانی کشور مرتفع شود.
سوال 2) آینده شغلی این رشته چیست و بازار کار در آینده چه انتظاری از فارغ التحصیلان این رشته خواهد داشت؟
جواب : مطمئنا فارغ التحصیلان این رشته می توانند در پروژه های عمرانی کرده و به علت داشتن دانش آکادمیک در بخش مدیریت کارگاه و مدیریت پروژه تنها با 2الی 3 سال فعالیت مستمر و پشتکار میتوانند به عنوان یک مدیر پروژه زبده در بازار کار فعالیت کنند
سوال 3) به نظر میرسد تنها راه ورود به پروژه های عمرانی برای ما فعالیت کنترل پروژه میباشد نظر شما در مورد این دیدگاه چیست؟
جواب : خیر بنده با این دیدگاه مخالفم زیرا کنترل پروژه تنها راه نمی باشد چون همانطور که قبلا گفتم میتوانید با تلاش و پشتکار در بخشهای دیگر پروژه های عمرانی نیز کارکنید و این به شما بستگی دارد. و هیچ وقت منتظر کارهای پشت میزی نباشید.و به دنبال پیشرفت باشید.
سوال 4) یکی ازنگرانی های دانشجویان این رشته بعد از ورود رشته مهندسی عمران به دانشگاه پیام نور تضعیف و کوچک شدن این رشته میباشد آیا برای گسترش این رشته اقدامی صورت گرفته است یا خیر؟
جواب : هیچ تضعیفی وجود ندارد و این دو رشته در کنار هم به فعالیت خود ادامه میدهند و باعث پیشرفت یکدیگر خواهند شد.
سوال 5) آقای دکتر آیا اقدامی برای آوردن ارشد این رشته انجام شده ؟ و آیا برای این رشته پودمان اعلام خواهدشد یا باید دانشجویان این رشته با رشته های دیگرامتحان ارشد بدهند ؟
جواب : خیر پودمانی اعلام نخواهد شد و بنده به شما پیشنهاد میکنم با بچه های عمران امتحان ارشد بدهید و در گرایشهای این رشته ادامه تحصیل دهید در بحث آوردن کارشناسی ارشد این رشته این قانون وجود دارد که برای اینکه ارشد رشته ای وارد مرکزی شود باید حداقل 2 نفر دکترای آن رشته که برای شما باید دکترای عمران باشد عضو هیئت علمی در آن مرکز وجود داشته باشد که در سال آینده پیگیریها ادامه خواهد داشت تا بتوانیم به این موهم دست پیدا کنیم و با جذب اساتید زبده در مراکز مستعد، ارشد این رشته را پایه گذاری کنیم.
سوال 6) پیشنهاد ما برای گسترش این رشته پذیرش دانشجو در این رشته توسط دانشگاه های مطرح کشور مثل دانشگاه صنعتی شریف – امیرکبیر – تهران و ... میباشد نظر شما در مورد این پیشنهاد چیست؟
جواب : البته پیشنهاد خوبیست ولی در مورد اینکه این دانشگاه ها رشته ی شما را بیاورند کاری از دست ما بر نمی آید و اصلا به ما مربوط نمیشود و همت مسئولین امر در وزارت علوم را می طلبد البته همانطور که قبلا هم گفتم گسترش این رشته همت و تلاش مسئولین دانشگاه پیام نور و خود دانشجویان را می طلبد.
سوال 7) آیا اقدامی برای معرفی این رشته به وزارت خانه های مربوطه و جامعه از طرف دانشگاه صورت گرفته است یا خیر؟
جواب : خیر تا حالا اقدامی صورت نگرفته است ولی قرار است در سال جدید با گسترده تر کردن فعالیت های اینترنتی و حتی تبلیغات تلویزیونی به معرفی این رشته در جامعه بپردازیم .
سوال 8) وضعیت منابع درسی این رشته واقعا بحرانی است، بعضی از درسها بدون منبع هستند ، منابع بعضی درسها نیز دائما در حال تغییرند و بعضی درسها نیز منابع غیر مدون و ضعیفی دارند که البته منابع انتشاری خود دانشگاه پیام نور هم که انتظار خود آموز بودن از آنها میرود چنگی به دل نمیزند نظر شما چیست ؟
جواب : من با شما موافقم منابع درسی به صورت مشورتی در هیئت علمی انتخاب شده و حداکثر سعی خودمان را میکنیم که از انتخاب های سلیقه ای جلوگیری شود.درسهایی که منبع ندارند به علت اینکه منبع قبلی آنها ضعیف بوده و یا منبع خوبی وجود ندارد به این حالت هستند منابع تغییر یافته نیز با صلاحدید هیئت علمی صورت گرفته که البته برای درس طراحی اجرایی 2 این احتمال وجود دارد که به منبع قبلی خود (شاپور طاحونی ) بازگردد. و همچنین سعی می شود منابع انتشاری خود دانشگاه نیز خاصیت خود آموز بودن خود را پررنگتر ایفا کنند و بهتر از قبل بشوند.
سوال 9) نظر شما در مورد ضرورت وجود درسهای مبانی مهندسی برق – فرآیند های تولید و برنامه سازی رایانه و همچنین وضعیت منبع این 3 درس چیست؟
جواب : وجود درسهای مبانی مهندسی برق و فرآیندهای تولید در این رشته بر میگردد به تصمیم اشتباهی که قبلا گرفته شده و قرار شد سه رشته ی مهندسی مدیریت پروژه و مهندسی مدیریت اجرایی و مهندسی صنایع تجمیع گردد و دروس 4 ترم اول آنها مشابه یکدیگر باشند.که البته بنده شخصا با اینکار مخالف هستم.
در مورد فرآیندهای تولید و مبانی مهندسی برق با شما موافق هستم چون با وجود این منابع ضرورتی ندارد زیرا درس مبانی مهندسی برق دیگر از چارت دروس مهندسی عمران حذف شده و البته منبع پیش روی شما نیز ضغیف می باشد.و این موضوع برای درس فرآیندهای تولید نیز صدق می کند این کتاب نیز پیچیده است و باید اصلاحاتی در آن انجام گیرد. ولی در مورد درس برنامه سازی رایانه خیر این درس بسیار مهم است و باید هر مهندسی با برنامه سازی آشنا باشد البته بنده معتقدم برنامه c++ مناسب نیست و فورترن بهتر و پرکاربردتر برای مهندسین می باشد .
سوال10) نظر شمادرمورد اینکه برخی از واحدهای اختیاری مثل نرم افزارهای کنترل پروژه - اصول مهندسی زلزله - اجرای پل - تحلیل سازه 2 - نقشه برداری عملیات – نقشه خوانی مهندسی به واحدهای اجباری تبدیل شوند چیست؟
جواب: البته این اقدام خوب است ولی ما در تعداد واحد در مضیقه هستیم اما قبل از پاسخ به این سوال باید عرض کنم از بین رشته های مهندسی صنایع ،مهندسی مدیریت پروژه و مهندسی مدیریت اجرایی تا حالا فقط رشته ی شما دفترچه مصوب دارد و بنده در دفترچه جدید سعی کردم واحدهای عمرانی بیشتری را بگنجانم مثلا دروس اصول مهندسی زلزله و تحلیل سازه 2 را به عنوان دروس اجباری قرار داده تا از یک طرف بار علمی قوی تری تزریق شود و از طرف دیگر دانشجویان برای گرفتن حق امضا از نظام مهندسی به مشکل برنخورند.
سوال11) در مورد گرفتن حق امضا از نظام مهندسی چه اقداماتی انجام داده اید؟
جواب : همانطور که قبلا عرض کردم دفتر چه ی جدیدی که تدوین کرده ایم بیشتر دروسی که مورد نظر سازمان نظام مهندسی است مثل اصول مهندسی زلزله – مهندسی پی – تحلیل سازه 2 را در قرار داده ایم .تا فارغ التحصیلان این رشته جهت گرفتن حق امضا مشکلی نداشته باشند.
سوال 12) آقای دکتر منابع جانبی بسیار کمی در بازار وجود دارد و دانشجویان برای مطالعات بیشتر در مورد رشته دچار مشکل هستند برای حل این نقیصه چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
جواب : البته کمبود منابع جانبی فارسی صحیح است ولی بنده به شما پیشنهاد می کنم خود را محدود به منابع و کتابهای فارسی نکنیدو کتابهای لاتین مربوط به رشته ی خود را نیز مطالعه کنبد تا هم با دانش رشته ی خود در خارج از کشور آشنا شوید و هم به تقویت زبان تخصصی خود کمک کنید و دامنه ی اطلاعات خود را با مطالعه ی این کتابها افزایش دهید.
سوال 13) یکی از معضلات دیگر دراکثر مراکزنبود یا کمبود اساتید زبده و مجرب حداقل در دروس تخصصی این رشته است برای حل این معضل چه اقداماتی انجام داده اید ؟
جواب : این مشکل پیامد چند علت است که در صدد رفع آنها هستیم.
1) کمبود اساتید مجرب آشنا به این رشته در کشور
2) نا آشنا بودن برخی از اساتید با این رشته
3) برخورد بد برخی از مسئولین مراکز با اساتید مجرب و انتظارات غیر اصولی از آنها
4) مهیا نبودن شرایط مالی خوب برای اساتید زبده در دانشگاه پیام نور
سوال 14) کمبود ساعات تدریس به خصوص در دروس تخصصی علت اصلی برخی از مشکلات تحصیلی دانشجویان می باشد برای حل این مشکل و افزایش ساعات تدریس چه اقداماتی انجام داده اید؟
جواب: با توجه به کاهش ساعات تدریس با شما موافق هستم که شاید بتوان از طریق بندی از قانون دانشگاه پیام نور مبنی بر اینکه به دروسی که ماهیت ریاضی دارند 1 واحد حل تمرین تعلق می گیرد ساعت تدریس دروس تخصصی این رشته را که عمدتا ماهیت محاسباتی دارند افزایش داد که تحقق این امر در دست اقدام میباشد.
سوال 15) مشکل دیگری که دانشجویان دانشگاه پیام نور با آن روبرو هستند عدم فعالیت های فوق برنامه مدون از سوی دانشگاه و استقبال و همکاری کم رنگ دانشگاهها با فعالیت های دانشجویی نظر شما در مورد این معضل چیست ؟
جواب : با توجه به حجم بالای دانشجویان پیام نور زیر ساخت های این دانشگاه اجازه ی فعالیت های فوق برنامه گسترده را نمی دهد و شاید حل این مشکل در سالهای آینده نیز ممکن نباشد.و این مشکل تمامی مراکز این دانشگاه می باشد.
سوال 16) به عنوان سوال آخر چه توصیه یا راهنمایی برای دانشجویان این رشته دارید؟
جواب:بنده برای تمامی دانشجویان این رشته آرزوی موفقیت میکنم ودر درجه اول درخواست دارم که به شایعات توجه نکنند و اخبار را از منابع موثق دانشگاهی دریافت کنند.مطمئن باشید آینده ی خوبی پیش روی شماست که چگونگی آن بستگی به تلاش خودتان دارد.
این معضل عدم شناخت که برای تمامی رشته های جدید یک مشکل طبیعی است با گذشت 2الی3 سال از ورود فارغ التحصیلان این رشته به بازار کار حل خواهد شد.در اوایل تاسیس رشته مهندسی عمران این مشکل عدم شناخت وجود داشت و اکثر مردم این رشته را محدود به عمران و آبادی روستا ها میدانستند که با گذر زمان کاملا در جامعه جا افتاد.نسبت به رشته ی خود امیدوار و خوش بین باشید و نا امیدی را از ذهنتان پاک کنید. واین را بدانید مشکل برای همه وجود دارد .
موفق باشید
تهیه کننده: کارگروه مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی مدیریت پروژه - جلسه پرسش و پاسخ با دکتر شیبانی (http://www.pme-gw.com/modules.php?name=News&file=article&sid=67)
منبع این مقاله : مهندسی مدیریت پروژه
مهندسی مدیریت پروژه (http://www.pme-gw.com)