PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سعی کنید، بهترین دوست خود باشید!

alamatesoall
03-16-2011, 07:55 PM
سعی کنید، بهترین دوست خود باشید!
عشق ورزیدن به خود
از:نینا گرانفلد/ شبنم لولاچی
.
1. این شما هستید که قلب همه ارتباطات­هایتان هستید یعنی در مرکز آن قرار دارید.
2. شما مسئول عزت، عشق و احترامی که به خود دارید هستید.
3. شما مسئول بهبود مسیر روابط خود هستید و این به معنی آن نیست که مسئول همه­ آن، خودتان هستید.
4. شما بار یا لذت شکوفایی و خوشبختی خود را به عهده دارید.
5. از این پس بدانید که کسی دیگر مسئولیت شما را به عهده نمی­گیرد تا نیازهای شما را برآورده سازد، ترس­های شما را بخواباند و شما را از نگرانی­ها حفاظت کند.

6. از کسی دیگر انتظار نداشته باشید که پاسخ مشکلات شما را بیابد؛ سئوال کنید، درک کنید، به آن چه حس می­کنید توجه کنید و به این ترتیب به آن چه در وجودتان غیرمنتظره است اعتماد کنید.
7. جرأت کنید که تکلیف خودتان را تعیین کنید و اختلاف آن را با هنگامی که کسی دیگر با توجه به دیدگاه خودش برایتان تکلیف معنی می­کند، تشخیص دهید.
8. ورای باورهایتان به تجربه دست بزنید و چیزی واقعی خلق کنید. شما مسئله­ای که نتوانید حل کنید را طرح نمی­کنید.
9. هر روز به خودتان رسیدگی کنید. شما منحصر به فرد و فوق­العاده­اید. حتی وقتی آن را فراموش کرده­اید. طوری زندگی کنید که گویی تنها هستید و قبول کنید که هر بار ممکن است با دیگران وارد ارتباط شوید.
10. دیگران را بسان یک هدیه ببینید و بیش از آن مانند ره­آوردی بدانید که به زندگی شما غنا می­بخشد.
11. بدترین تنهایی­ها تنها بودن نیست. دوست وحشتناکی برای خود بودن و کسالت به هنگام با خود بودن است.
12. پس تردید نکنید، دوست خوبی برای خود باشید.
13. زندگی به شما صدچندان پس خواهد داد.
14. به مرحله­ای می­رسیم که در آن تجربه­ فرد، با تجربه نسل­های پیشین برخورد می­کند. این همان میراث بی­انتهای موجودات زنده و ریشه­های عمیق آن در بنیادی اصیل و بی­کران است.
15. من نه تنها باید بر تکامل احساساتم نظارت کنم بلکه محیطی بارور برای دریافت احساسات دیگران نیز باشم، البته اگر قابل دریافت باشد.
16. اگر من بپذیرم که «مسئول آن چه حس می­کنم هستم»، بسیاری از رفتارها و عادات ذهنیم و نظرم درباره خودم و دیگران تغییر خواهد کرد. البته این کار به دشواری ریاضت کشیدن است و زمان لازم برای انجام آن به درازای یک عمر است. در زندگی هدف اصلی دستیابی به این تغییر و بهترین دوستِ خود شدن است.
17. دوست خوبی برای خود بودن به معنی آن است که توجه داشته باشیم:
الف ـ تنها بودن می­تواند بارور، کافی و سرچشمه­ ملاقات­های بسیار باشد.
ب ـ تنهایی می­تواند کسالت­آور نباشد.
پ ـ باید دیدی خیرخواهانه نسبت به خود داشت.
ت ـ باید از محروم کردن خود و بی­توجهی به نیازها و آرزوها پرهیز کرد. چون ما غالباً منتقدی سختگیر و مشوقی ناتوان و ناسپاس برای خود هستیم.
دوست خوبی برای خود بودن، قبول رشد دادن کمال بیشتر در خود است، کمالی که نه از طریق حذف یا جبران کمبودها حاصل می­شود بلکه با به تعویق نینداختن التیام زخم­های مربوط به این کمبودها صورت می­گیرد؛ چون در بسیاری از موارد ما با جستجوی کمال در خارج از خود و با دادن اختیار به دیگری برای ترمیم دردهایمان (دردهایی که به یک کمبود وابسته­اند) خطر حفظ آن­ها را به جان می­خریم. این به نوعی حفظ وابستگی دوران کودکی در آغاز زندگی خارج از رحم است، وقتی نیازها و آسایش­ ما از طریق رفتار و سخنان کسی دیگر ارضا می­شود. همه چیز به گونه­ای است که گویی ما سعی داریم عملاً یا ظاهراً کسی دیگر را به خدمت آرزوها و ترس­های خود بگماریم. ما سعی داریم وابستگی ثبت شده در سال­های نخست را در بخشی طولانی از عمر خود ادامه دهیم و تمامی دلبستگی­هایمان را در این مسیر قرار دهیم. باقیمانده این وابستگی دو جانبه است که منشأ تروریسم ارتباطی در روابط والدین و فرزندان و همچنین زن و شوهرها می­گردد.
18. برای آن که در جهت رفاقتی بهتر با خود گام برداریم باید چهار نکته­ اساسی را رعایت کنیم.
الف ـ آلودگی حاصل از هر رابطه را که به ناچار ایجاد می­شود بهتر دفع کنیم.
ب ـ به آثار و انعکاس پیام­های دیگران در خودمان بهتر رسیدگی کنیم.
پ ـ یاد بگیریم که وقایع، مسائل شخصی یا تهاجم­هایی که در زندگی روزمره رخ می­دهند را با هم مرتبط سازیم.
ت ـ مسئولیت تعدادی از نیازهایمان را مستقیماً به عهده بگیریم.