PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زندگی را چگونه می‌بینید؟

alamatesoall
02-01-2011, 08:58 PM
زندگی را چگونه می‌بینید؟

{همه باید من را دوست داشته باشند/من باید در هر کاری موفق باشم/هر چی بدبختی در دنیاست مال منه/من توانایی هیچ کاری رو ندارم} اینها نمونه هایی از باورهای غیرمنطقی است که میتواند موجب ناراحتی و رنج و ناخشنودی ما از زندگی شود و باعث شود ما حال خوبی نداشته باشیم.در واقع ما در این نوع تفکر خودمون رو اسیر بایدها و نبایدها و باورهایی میکنیم که اکثرا واقعیت ندارند و زاییده فکر ما هستند.

اما باورهای منطقی چگونه میتواند باشد؟:{هر کسی آزاد است که هر طور مایل هست در مورد من فکر کند/من تلاشم را خواهم کرد و خوشحال میشوم که موفق شوم و اگر نشدم این برای من تجربه ای خواهد بود/مطمئنا در تجربه های سختی که من داشتم نکته مثبتی برای من وجود دارد/حتما من در خیلی زمینه ها انسان مفید و توانمندی هستم}اینها نمونه هایی بود از باورهای صحیح نسبت به خود.دیگران.اتفاقات و اطرافمون که میتواند گونه ها و فرم های مختلفی داشته باشد.

حال ما چگونه می توانیم از تفکر منطقی استفاده کنیم؟

برای اینکه بتونیم از تفکر منطقی استفاده کنیم ابتدا باید انواع تفکر غیر منطقی را بشناسیم.در مطلب قبلی به این موضوع اشاره شد که ما انسانها ذاتا تمایل به فکرهای منفی داریم و به طور اتوماتیک افکاری منفی به ذهن ما خطور میکند.این افکار اتوماتیک منفی را میتوان به ۴ دسته تقسیم کرد:

۱-تفکر همه یا هیچ(یا باید اول شوم یا نه/فقط این که من میگم درسته):افرادی که این نوع تفکر را دارند چون نمیتوانندبه همه دست پیدا کنند ناکام میشوند و این باعث رنج آنها خواهد شد.

۲-تفکر فاجعه آمیز کردن(حالا چه خاکی تو سرم بریزم که دیر میرسم/دیدی بدبخت شدم نمره ام کم شد):این نوع تفکر یعنی بزگ کردن مسائل و از کاه کوه ساختن.

۳-تفکر فیلتر ذهنی(تو هیچ وقت برای من گل نمیخری/دیدی چقدر خرابکاری کردم/زندگی من هیچ نقطه مثبتی نداره):در این تفکر وقایع مثبت داخل ذهن نمیرود و ذهن فقط وقایع منفی را میگیرد. در واقع ذهن فقط نیمه خال لیوان را می بیند.

۴-تفکر ذهن خوانی(اونها حتما دارن به من می خندند/دیدی به من چه جوری سلام کرد/من میدونم اون از من خوشش نمیاد/الان داره فکر میکنه من چقدر زشت و احمقم):در این نوع تفکر در واقع ما بدون این که از نظر و عقیده و ذهن افراد خبر داشته باشیم ذهن اونها رو میخونیم یعنی پیشداوری و قضاوت میکنیم.

حال باید این تفکرات غیر منطقی و اشتباه را در زندگی روزمره کشف کنیم تا بتوانیم تفکری صحیح و منطقی را جایگزین آن کنیم.