PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرهنگ و محيط زيست

Borna66
04-16-2009, 02:54 PM
مصاحبه اي با آقاي مهندس منصور حسام درباره محيط زيست و فرهنگ سازي آن ***

آقاي مهندس منصور حسام ، نظر كارشناسي شما در ارتباط با محيط زيست و ارتباط فرهنگ مردم چيست ؟ توضيح مختصري بفرمائيد.

ما هر چه درباره ي محيط زيست بگوئيم ، در افكار عموم مردم تأثير مثبتي نخواهد داشت. زيرا به عقيده ي بنده ، قبل از انجام يا مطرح كردن كاري ، ابتدا بايد ذهن مردم را در ارتباط با يك چيز نامعلوم بيدار كرد. وي افزود : زمانيكه من در اين راستا فعاليت داشتم ، صرفاً بر روي فرهنگ و بيان فرهنگ و تمدن حركت مي كردم. شايد برخي ها بگويند ؛ محيط زيست چه ربطي به تمدن دارد ؟ ولي بنده واقعاً به اين مهم اهميت مي دهم. از يك مثالي در داخل خانواده آغاز كنم. اعضاي يك خانواده هميشه از بزرگان خود تقليد مي كنند ، مثلاً يك نوجوان 13-14 ساله ، مطمئن باشيد در ابتداء از پدر خود خط مي گيرد. طبيعتاً اگر آن پدر بي بندوبار باشد ، نمي توان از كوچكترهاي آن خانواده توقع فرهنگ والا داشت لذا ، به عقيده ي من ، ما بايد بر افكار كودكان فعاليت داشته باشيم. نه اينكه بنام فرهنگ سازي ، بيائيم و بشكل مافيائي بر آنها تسلط پيدا كنيم خير ! بنده مي گويم ، روي ذهن كودكان ، نوجوانان و جوانان صد البته در زمينه ي فرهنگ سازي كار كنيم نه اينكه افكار آنها را اكتساب كرده و راه غلط برويم. يك نمونه ، بنده اكنون كه مديرعامل يك موسسه ي فرهنگي هنري نيز هستم ، به دوستان برنامه ساز تلويزيون ، خيلي تأكيد كردم ، حتي روش و طرحهائي نيز ارائه داده ام كه ما مي توانيم مطالب خود را از طريق انيميشن به سرانجام برسانيم ، كه اگر اين كار صورت پذيرد ، خود جاي چندين تريبون و برنامه سازي هاي بعضاً غلط كه باعث خستگي ذهن مخاطب مي شود مفيد خواهد بود.

اغلب صحبت ها ، داراي زيبائي و ويژگي خاصي هستند ، ولي در عمل آنگونه كه تصور مي شود بعضاً نيست. چرا ؟.

در ابتداي عرائضم لازم مي دانم به اين مطلب اشاره كنم كه اگر صحبتهائي از روند مديريتي و يا ديگر موارد خاص ، هيچ ارتباطي با كليت سياست كلان كشوري نداريم ، در همين محدوده اگر حرفي زده مي شود قرار دارد. پاسخ به اين سئوال جنابعالي ، شايد يك نكته ي كليشه اي و ساده باشد ، ولي به اين نكته توجه خاصي داشته باشيد كه بنده هيچ چيزي كوچك و ساده نمي گيرم. حتي اينگونه مي گويم كه ضعف اكثر مديران در قسمتهاي مختلف و پستهاي گاهاً حساس است كه وجود دارد. من اينگونه مطلب خود را اشاره كنم ، در سيستم مديريتي ، كسانيكه در اين رشته تخصص دارند ( البته مي تواند در برخي افراد ضمير خدادادي باشد ) خوب مي دانند كه اين معقوله ، ( مديريت ) اكثراً با ظرافتها و حساسيت ها روبروست. بر خلاف اين است كه برخي از دانشجويان عزيز اين رشته را انتخاب مي كنند صرفاً فريب نام مديريتي آنرا مي خورند ، ولي در عمل به نقصانهائي برخورد مي كنند كه مشكل ساز مي شود.
پاسخ شما ، با مقدمه اي كه عرض كردم ، به اين نكته برخورد مي كند كه ، ما بطور دقيق نظارت نداريم كه آيا وقتي مي خواهيم آقاي X را در فلان بخش پست مديريت به او بدهيم ، آيا براي اينكار فوق العاده ظريف و پيچيده بودنش صحيح است يا خير ؟ چرا آقاي y كه سابقه ي مديريتي خوب و مناسبي دارد را در پست خودش نمي گذاريم ؟ در يك كلام ؛ تا ما به يك بينش صحيح و هدفمند ، همراه با ابزارهاي نيروي انساني ، علم ، تخصص و موارد ديگر نرسيم ، در هيچ زمينه اي پيشروي نخواهيم كرد و من اميدوارم به حدود 10 سال آينده كه به اين مهم دست بيابيم.

آقاي مهندس حسام ، با فرمايشات خود يعني بر اين امر تأكيد داريد كه تا بحال كسي كاري نكرده ؟

شما مي خواهيد با مهارت خاص خبرنگاري خودتان مرا به جاده ي خاكي بكشانيد ، ولي من در جاده ي خاكي لاستيك هايم صاف است و پنچر مي شود.
من اصلاً نه چنين حرفي را زدم و نه از مطالبم بوي چنين موردي به مشام مي خورد. بنده اشكال مختلف تخصصي بودن اين رشته را عرض كردم و اينكه ما فقط بايد بدنبال فرهنگ سازي باشيم. يك مثال ديگر : مثلاً بنده اين زمانيكه با شما گذاشتم ، مي توانستم بروي چند داستان يا يك مقاله گذاشته و مبلغي دريافت كنم ( نگاه مادي ) ، ولي اين زمان را فداي مردم خودم ، ايرانيان عزيزم كرده و در اين ژانر با شما صحبت مي كنم و گلايه اي نيز ندارم. البته من از فرهنگ سازي هميشه و براي هر موردي آغاز مي كنم ، دوستان و اساتيد ديگر بنده ، به شكل و زبان خودشان مي گويند و بنده نيز كسب علم نموده و در محضر اساتيد بزرگ ، درس پس مي دهم .

وي در سخنان خود ، به مطلبي از ( ستاد ويژه توسعه فن آوري نانو ) كه خود اين منبع راعنوان كردافزود:

سپتامبر 2002- نانوتكنولوژي براي دانشمنداني كه دربارة آن مطالعه مي‌كنند، فن‌آوري تميزي به حساب مي‌آيد؛ حتي شايد راه ‌حلي براي برطرف ساختن برخي مسائل زيست محيطي موجود باشد.
ميهيل روكو، مشاور ارشدبنياد ملي علوم آمريكا (NSF) در زمينه نانوتكنولوژي مي‌گويد: "اين بنياد، برنامة زمانبندي خود را براي عرضه محصولات مبتني بر نانوتكنولوژي از پنج يا ده سال به دو يا سه سال تغيير داده است و اولين محصولات آن در زمينه پزشكي خواهند بود."نانوتكنولوژي در طي يك دهه يا بيشتر، دانش پزشكي، تغذيه، الكترونيك و محيط‌زيست را كاملاً متحول خواهد ساخت. روكو، بازار ساليانه هزار ميليارد دلاري را براي محصولاتي كه اجزاء نانومتري در آنها بكار رفته، از قبيل تمامي تراشه‌هاي رايانه‌اي، نيمي از داروها و نيمي از كاتاليست‌هاي شيميايي پيش‌بيني مي‌كند. با پيش‌بيني اينكه جمعيت جهان در سال 2050 به 11 ميليارد نفر مي‌رسد، دانشمنداني مانند روكو معتقدند كه نانوتكنولوژي با كاهش مواد زايد و كمك به فراهم آوردن غذا، آب و انرژي فراوان، به حكومت‌ها و صنايع اجازه مي‌‌دهد كه حيات اين سياره را حفظ كنند.
برنامةپيشگامي ملي نانوتكنولوژي آمريكا كه تلاشهاي دولت اين كشور را در اين زمينه هدايت مي‌كند، پژوهشي در ارتباط با مزاياي بالقوه زيست‌محيطي نانوتكنولوژي انجام داده است. به عقيدة روكو و ديگر فعالان اين عرصه، مي‌توان سيستمهاي تصفيه آب آشاميدني و فاضلاب، خطوط لولة گاز طبيعي و دودكش‌ها را به منظور زدودن حتي كوچكترين ناخالصي‌ها در حد مولكولي طراحي كرد. استفاده از نانوتكنولوژي براي تصفيه آب، موجب تهيه آب آشاميدني سالم‌تر و فيلتراسيون بهتر گاز باعث تميزتر سوختن و ايجاد آلودگي‌ها و دود و غبار كمتر مي‌شود. كارخانجات صنعتي ممكن است قادر به استفاده از زداينده‌هاي[17] حساس‌تري باشند كه حتي ذرات نانومتري دوده را از گازهاي آلوده بزدايند.
نانوذرات براي استفاده در حسگرهاي دستگاه كنترل سموم موجود در هوا و آب آشاميدني نيز بررسي مي‌شوند. به علاوه، چنين حسگرهايي ممكن است به صورت شبكه براي ارائه تصويري كامل از محيط و هر نوع آلودكننده در حال افزايش- حتي تسليحات شيميايي و بيوتكنولوژيكي- به كار روند. روكو مي‌گويد: "نانوذرات جاذب آلودگي كه مي‌توانند براي زدودن آلودگي آب و خاك بكار روند، ازجمله ديگر موارد تحت مطالعه هستند." وي مي‌افزايد كه برآيند كلي نانوتكنولوژي اين است كه محصولات كوچكتر خواهند شد، ضايعات كمتري در فرآيند توليد نانوابزار بوجود مي‌آيد و هنگامي كه اين مواد پس از مصرف دور انداخته شوند، آلودگي كمتري ايجاد مي‌كنند. با شناخت مقياس مولكولي، تمام مسيرها به سمت تجهيزات پيشرفته- بدون افزايش آلودگي- هدايت مي‌شود.

مهندس حسام به بيان معاون رئيس جمهور يادآور شد :

معاون رئيس جمهوري ، حفاظت از محيط زيست را وظيفه ديني و اخلاقي همگان دانست. به گزارش خبرگزاري مهر ، دکتر فاطمه جوادي همزمان با اولين روز از هفته معلم با حضور در مدرسيه شهيد تهراني باقر شهر گفت: شهيد مطهري از اساتيد بزرگ اخلاق وعلم است که راهش هميشه جاويدان خواهد بود.
وي افزود: گراميداشت ياد وخاطره اين عالم فرزانه در ميان فرزندان امام علي عليه السلام در جنوبي ترين نقطه تهران براي من تداعي کننده تمام درسهاي اخلاقي است که از استاد گرفته ام. جوادي ، باقر شهر را شهري رو به رشد دانست و افزود: اين شهر با وجود پايلوت هاي آلاينده محيط زيست ، نهايت تلاش خود را راي بالابردن فضاي سبز و حفظ آن صورت داده است. رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در اين ديدار در مجموعه تفريحي ، ورزشي و فرهنگي عطر سيب حضور يافت و ريشه زنده نهال سبزي را به زمين هديه کرد. "
**** خبرگزاري مهر ****

در پايان ، مهندس منصور حسام به يك نكته ي حائض اهميت اشاره كرد و گفت :

در پايان عرائضم ، همانگونه كه در حين مطالبم عرض كردم ، اين امر مديريت را بيشتر به آن ابعاد دهيم و به اين يقين برسيم كه اگر فرهنگ نباشد ، اگر محيط زيستي نباشد ، اگر آرامشي در جامعه نباشد ، اگر جامعه آسايش نداشته باشد و هزاران اگر و اگر ... اگر ، هيچ كس در هر عرصه و مقامي كه باشد به هدفش نمي رسد چرا كه چون تشنج حاكم است. در اين مصاحبه هر شما تلاش كرديد نتوانستيد مرا از معقوله ي فرهنگ جدا كنيد هيچ بلكه از دو منبع نيز استفاده ي سالم شد. لذا انشاءالله به شرط حيات در مصاحبه ي بعدي خود كالبدشكافي مديريتي كه همه چيز به مديريت برنمي گردد اشاره اي خواهم كرد. اميدوارم.
در اينجا مخاطبين خود را به دوستي _ دلسوزي كشور _ كمك به ايران و فرهنگ ايراني دعوت مي كنم0
پيروز باشيد