PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربه اي مفيد از يک مالباخته!

tania
10-17-2010, 03:42 PM
"سلام"
در کشور ما با توجه به هوش سرشار ايراني ها (متاسفانه بيشتر در بعد منفي!) ايجاد سبک هاي متفاوتي از سرقت و سوء استفاده هاي متنوع از وسايل مسروقه توسط سارقين قابل پيش بينيه. خواندن چند سطر زير از خلاصه شرح ما وقع يک سرقت و نکات کوتاه تيترواري که حاصل تجربه قشر پليس و يکي دو روز ترددم در اداره آگاهي، دادسرا و کلانتريه خدمت شما ارايه ميشه . يحتمل نکات جالبي بدستتون مياد!

"غروب روز جمعه حوالي دانشگاه تهران دو موتور سوار(راکب ترک موتور سيکلت) در کسري از ثانيه تلفن همراهم رو که کمتر از يکماه قبل به مبلغ 400000تومان در اوضاع دانشجويي خريده بودم از دستم قاپيدند (به عبارتي صحيح تر دزديدند!) به سرعت دنبالشون دويدم و حتي از يک موتور سوار گذري کمک گرفتم ولي خب همانطور که قابل حدس بود دستم بهشون نرسيد! با شماره خودم باهاشون تماس گرفتم جالب بود که با فراغ بال صحبت مي کردند و براي پس دادن گوشي مبلغ بالايي پول طلب مي کردند. بلافاصله به کلانتري محل اطلاع دادم و اونها واقعه رو صورتجلسه کردند. با توجه به اينکه روز جمعه سرقت انجام شده بود عملا امکان قطع سيم کارت بسيار مشکل بود. اولين مشتري صبح روز بعدِ اداره مخابرات من بودم که اقدام به ابطال سيم کارت قبلي و دريافت سيم کارت جديد با همان شماره کردم. بند کفشم رو محکم بستم و يک روز کامل از اين دادسرا به اون دادسرا، از اين کلانتري به اون کلانتري واسه پيگيري رد يابي تلفن همراهم اقدام کردم... اما بشنويد از اقدامات حضرات دزد که از لحظه سرقت(6 غروب) تا 8 صبح فردا که سيم کارت باطل شد به مدت 14 ساعت وقت براي سوء استفاده از سيم کارت داشتند:
*از شماره ام به تمام افرادي که در تلفن همراهم اسمشون ثبت شده بود پيام کوتاهي با اين عنوان ارسال کردند:
" در موقعيت خطرناکي قرار دارم و نمي تونم صحبت کنم لطفا هر چه سريعتر تا آنجا که امکان داره براي من شارژ ايرانسل بخريد و sms کنيد!".
*به صورت راندوم با چند نفر تماس گرفته، قرار ملاقات گذاشته و درخواست وجه نقد با مبالغ بالا از طرف من کردند!
اين پايان ماجرا نبود!
* با تلفن همراه سرقت شده و سيم کارتم، به نام من با پليس 110 تماس گرفته و دردسر ساز شدند!!!

با عنايت به خلاصه اي از شرح ماوقع توجه تان را به نکات مهم زير و توصيه هاي پليس جلب مي کنم:

1-سرقت کيف و موبايل شغليست بسيار پر درآمد که روز به روز بر تعداد شاغلين به اين شغل شريف افزوده مي شه! کافيست سري به کلانتري محلتان بزنيد و ببينيد تعداد پرونده هاي شکاياتي که روزانه در اين مقوله به کلانتري ارسال ميشه.

2-سرقت واقعاَ در کسري از ثانيه اتفاق مي افته- هيچ کس هم مستثني نيست- در خيابان هميشه حس کنيد که ممکن است سارقي در صدد ربودن کيف يا موبايلتان باشه.

3-روزهاي تعطيل، روزهاي اضافه کاري حضرات دزد مي باشد(سارقين ميدانند که ابطال سيم کارت در روزهاي تعطيل به سختي امکانپذير است لذا فرصت بيشتري براي تماس با contact listشما دارند).

4-اشتباهم را تکرار نکنيد! به تنهايي سارقين را تعقيب نکنيد. به گفته يکي از افسران پليس شايد يک سارق با سلاح سرد از شما پذيرايي نکنه ولي مطمين باشيد هرگز با عذر خواهي وسيله مسروقه را به شما پس نخواهد داد! علاوه بر اين معمولا موتور سوار دوم همدستي هم براي حمايت از سارقين با فاصله مراقب اوضاعست تا در صورت لزوم به اونها کمک کنه.

5-بدون اطلاع پليس براي معامله با سارقين جهت پس گرفتن وسيله مسروقه در قبال پول اقدام نکنيد.

6-سريعاَ براي تشکيل پرونده و شکايت اقدام کنيد به دو علت: شخصا در همان يک روزي که در اداره آگاهي تردد داشتم شاهد سه مورد دستگيري سارقين و پس گرفتن کيف و موبايل مال باخته ها بودم. دوم اينکه فراموش نکنيد سارقين ممکنه به پليس 110 از طرف شما تماس گرفته باشند و براي شما دردسر ايجاد کرده باشند.

7-براي پيگيري رديابي تلفن همراه از طريق اداره آگاهي کفش مناسبي بپوشيد چرا که 2-1 روز پيگيري مستمر لازم است! البته اين پروسه بيشتر از 10000 تومان براي شما هزينه در بر نخواهد داشت.

8-حتماَ پرينت مکالمات را از مخابرات بگيريد. وقت زيادي از شما نمي گيره ولي تماسها و پيام کوتاه هاي سارقين را مشخص خواهد کرد.

9-جعبه تلفن همراهتان را هرگز دور نياندازيد. شماره سريال گوشيتان بر روي جعبه حک شده است. ارايه اين شماره به اداره آگاهي روند رديابي موبايل را بسيار تسهيل خواهد کرد.

10-همين الان شماره سريال تلفن همراهتان را در سايت همراه اولwww.mci.ir (http://www.mci.ir/) ثبت کنيد اينکار روند رديابي موبايلتان را براي مخابرات تسهيل خواهد کرد.

11-هميشه يک کپي از contact list خود داشته باشيد. اگر گوشي شما سرقت شد مي توانيد تا زماني که سيم کارتتان را ابطال مي کنيد با دوستتانتان تماس گرفته و سرقت را اطلاع دهيد تا سارقين نتوانند سوء استفاده هاي بيشتري از طريق سيم کارتتان انجام دهند. حداقل مزيت اينکار حفظ شماره هاي دوستانتان است که شايد دسترسي مجدد به شماره هاي آنها براي شما مشکل باشه.

12-هرگز عکس يا فيلم خانوادگي در موبايلتان ذخيره نداشته باشيد. از اين طريق سارقين مي توانند از شما اخاذي کنند. هر نوع عکس خانوادگي يا پيام هاي کوتاه مهم را در جايي ديگر ذخيره کرده و از تلفن همراهتان Delete کنيد.

13-نامهاي دوستانتان را به طور کامل در تلفن همراهتان ذخيره نکنيد. يعني تا آنجا که امکان داره نام و نام خانوادگي به طور کامل نوشته نشه مثلا با نام مستعار ذخيره کنيد. اين کار سارقين را در جهت ايجاد ارتباط از طرف سيم کارت شما با دوستانتان و فريب آنها جهت دريافت وجه نقد يا کد شارژ ايرانسل دچار مشکل خواهد کرد.

14-همين الان براي تلفن همراهتان password ايجاد کنيد. از آيکون security اينکار به راحتي قابل انجام است.