PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش دستورات داس فقط در يك دقيقه!!!

TAHA
10-03-2010, 03:49 PM
سلام دوستان
آموزش دستورات داس به زبان شيرين فارسي فقط در يك دقيقه!!!
درباره داس:
http://fa.wikipedia.org/wiki/داس_(سیستم‌عامل (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D8%B3_%28%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9% 85%E2%80%8C%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84))
مزيت هاي داس:
راحترين راه براي اجرا ايجاد فايل در ويندوز
پيدا كردن آي پي
پيدا كردن ويروس و كرم و تروجان
هم چنين شما با دانستن دستورات داس مي توانيد يك هكر شويد
داس كجاست:
داس يا Command prompt هم با تايپ عبارت cmd در ران و هم از منوي استارت ...قابل دستيابي است.
اولين دستور:CD
اين دستور جزء دستورات واقعاً مفيد ويندوزه در مواقعي كه سيستم شما دچار ويروس زدگي شده باشد واقعاً فرشته نجاتي براي شماست
اين دستور در واقع شبيه به مرورگر عمل ميكنه شما با تايپ اين دستور +سويچ لازم جهت رفتن به يك درايو ديگر عمل مرور را انجام بديد.
بصورت پيش فرض شما در درايو c و شاخه داك قرار داريد.براي مثال من قصد دارم به درايو D بروم
ابتدا با تايپ دستورCD.. يك شاخه به عقب برميگرديم در صورت نياز اگر در مسير اصلي منظور درايو C نبوديد دوباره دستور را تايپ كنيد . حالا من در درايو ‍C هستم در اينجا كافي با تايپ نام درايو به همراه:عمل مرور را انجام دهيد ميشهD:
دستورات نوشته شده:
cd..
در آموزش بعدي نحوه پيدا كردن يك پروسه مشكوك و كشف اتصالات اينترنتي توضيح داده ميشود

TAHA
10-03-2010, 03:49 PM
دستور tasklist , taskkill
اين دو دستور واقعاً خداين يادتون هست موقعه اي كه سيستم ويروس زده هست نه تسك منيجر فعال ونه فولدر آپشن ...
اينجور مواقع وارد محيط كامند بشيد و براي ديدن تمام پروسه هاي فعال اين دستور را تايپ كنيد
tasklist اين دستور تمام پروسه هاي فعال را نشون ميده
اين دستور داراي سوييچ هاي زياديه كه از همه مهم تر سوييچ هاي m/ وv/بسيار كار آمد هست
حالا شما ليست پروسه ها رو داريد ميخواهيد پروسه اي را خذف كنيد دستور taskkill را با ?/ به اين صورت تايپ كنيد تا هلپ آن را مشا هده كنيد
taskkill /?
فرض كنيد ما ميخواهيم بروسه اي به نام explorer.exe را حذف كنيد پس ميشود
taskkill/f /im explorer.exe
دستور هلپ را يادتون هست /؟ مجدداً سوييچ ها را ببينيد سوييچ f مشخص كننده پروسه غير سيستمي هست im سوييچي براي نام فايل سوييچ هاي ديگر هم وجود دارد مانندS كه مخصوص نابود كردن پروسه هاي سيستمي است
راستي ?/براي تمام دستورات استفاده ميشه و هلپ كلي ويندوز را هم با تايپ دستور help ميتوانيد مطالعه كنيد