PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش دستورات داس از مقدماتی تا پیشرفته به زبان ساده (قسمت اول)

TAHA
10-03-2010, 03:43 PM
با سلام
داس(Dos، مخفف کلمه Disk Operating System) اولین سیستم عامل ساخت شرکت مایکروسافت بود که بیل گیتس آن را در 17 سالگی ساخت و به شهرت زیادی رسید. این سیستم عامل از کمترین امکانات و زیبایی نسبت به ویندوز های کنونی این شرکت برخوردار بود. یک صفحه ی سیاه با نوشته های سفید ؛البته رنگ های دیگری هم داشت که آن ها هم زیاد دلچسب نبودند. امروزه که ویندوز های پیشرفته ای مانند Vista و Seven وارد بازار شده اند و Xp هم همچنان طرفداران زیادی دارد فکر نمی کنم کسی از سیسم عامل داس استفاده کند. عده ای فکر می کنند که داس به تاریخ پیوسته است اما اینگونه نیست. شرکت مایکروسافت با وجود پیشرفت های عظیم و چشم گیری که داشته است این سیستم عامل را که در زمان خود پیشرفته به نظر می آمد را فراموش نکرده است. داس قابلیت هایی دارد که ویندوز فاقد آنهاست و این باعث می شود که ضرورت یادگیری آن احساس شود. در این آموزش سعی شده است که با زبان ساده به آموزش دستورات و فرمان های داس پرداخته شود طوری که برای همه قابل فهم باشد و حتی کسی که هیچ چیز از داس نمی داند به یک حرفه ای تبدیل شود با این حال اگر سوالی بود در خدمتیم.
از منوی Run ، start را باز کنید
شما می توانید با نوشتن کلمه یcmd در Run داس را در محیط ویندوز تجربه کنید.cmd مخفف Command Prompt می باشد. که از Command آن گرفته شده است.

توضیحات بیشتر رادر ادامه مطلب می خوانید...

در پنجره ی باز شده در آخرین خط چنین کلماتی را می بینید:
C:\Documents and Settings\MohammadC نام درایوی است که ویندوز شما در آن نصب شده است. یعنی اگر ویندوز شما در درایو D نصب شده باشد خط آخر اینگونه خواهد بود:
D:\Documents and Settings\Mohammad

Mohammad هم نام User شماست که با توجه به اسم User شما متفاوت خواهد بود.اگر اسم User شما فارسی باشد با کلمات و عباراتی ناخوانا و عجیب روبرو خواهید شد چون Dos از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند.

عباراتی که در خط آخر نوشته شده اند آدرس یک فولدر است. که می توانید از طریق ویندوز به آنجا بروید.
برای اینکه در این سیستم عامل به فولدر ها بروید و به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید باید دستورات خاصی را تایپ کنید.

شما می توانید برای اطلاع از اطلاعات داخل یک فولدر تایپ کنید dir

برای من اینگونه شد:
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

1
این خط ها نشان دهنده ی وجود فایل هایی به همین نام هستند. توجه داشته باشید که داس پسوند یا فرمت فایل ها را هم نشان می دهد. ویندوز در حالت معمولی پسوند فایل ها را نشان نمی دهد. برای دیده پسوند فایل ها در محیط ویندوز My computer را باز کرده و از بالا سمت چپ از منوی Tools گزینه ی Folder Options را بزنید. در سربرگ View تیک گزینه ی Hide extensions for know file type را بردارید.

2
این خط ها نشان دهنده ی فولدر ها هستند

3
این دو خط تعداد فایل ها و فولدر ها و اطلاعاتی راجع به حجم آنها در اختیار شما قرار می دهد.

اگر عکس کامل برای شما لود نشده است در این آدرس میتوانید آن را ببینید:

http://learn4all.20upload.net/files/sh1/12857768301.jpg

شما می توانید از طریق My Computer به محل مورد نظر رفته و ببینید که داس اشتباه نکرده.
اگر توجه کرده باشید هر خطی که عبارت <DIR> در آن به کار رفته باشد البته به جز دو خط که بعد از <DIR> علامت . یا .. وجود دارد نشان دهنده ی یک فولدر است.

صفحه کمی شلوغ شده است و ما به نوشته های آن احتیاجی نداریم پس با دستور cls که مخفف clear screen به معنای پاک کردن صفحه است نوشته های داخل صفحه را پاک می کنیم.

شما شاید بخواهید به فولدر دیگری بروید با تایپ دستور ..cd شما می توانید یک فولدر به عقب برگردید یعنی عمل Up را انجام دهید. من در فولدر C:\Documents and Settings\Mohammad بودم ولی حالا با وارد کردن این دستور در C:\Documents and Settings هستم.دوباره می گویم که mohammad اسم User من است و برای شما اسمی دیگر خواهد بود و C هم درایو ویندوز شماست که ممکن است درایوی دیگر باشد.

برای رفتن به یک فولدر از دستور cd استفاده می شود. مثلأ من می خواهم به یک فولدر بروم. dir را تایپ می کنم تا بدانم چه فولدر هایی وجود دارند.مثلأ می خواهم وارد فولدر All Users شوم.باید تایپ کنم cd All users حالا من در این فولدر هستم:
C:\Documents and Settings\All Usesr
داس به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست یعنی من اگر تایپ می کردم cd all users کار می کرد یا اگر تایپ می کردم cD aLl usERs باز هم مشکلی پیش نمی آمد.

حالا می خواهیم به اول درایو C برویم باید چه کار کنیم؟ خوب معلوم است باید دوبار دستور..cd را تایپ کنیم. اما راهی ساده تر؛ شما می توانید باتایپ دستور \cd هر جا که باشید به اول درایو مربوطه بروید.

برای رفتن به دیگر درایو ها نمی توان از دستور ..cd استفاده کرد چون در داس My Computer وجود ندارد. برای رفتن به یک درایو دیگر باید اسم درایو و : را به کامپیوتر بدهیم. مثلأ برای رفتن به درایو E باید بنویسید:E . اینجا هم کوچک و بزرگ بودن حروف مهم نیست.

با دستور dir می توانستیم فایل ها و فولدر های داخل فولدر جاری را ببینیم اما اگر فایلی مخفی(Hidden) بود چه؟
شما می توانید با تایپ دستور attrib تمام فایل هایی را که مخفی(hidden) ، سیستمی(system) ، تنها خواندنی(read only) و آرشیو(archive) را ببینید.

در داس از حروف اول این کلمات استفاده می شود مثلأ برای نشان دادن read only بودن یک فایل آن را با حرف r نشان می دهد.

من در همین فولدر تایپ می کنم attrib
3 فایل که دارای حداقل یکی از این خاصیت های چهارگانه باشد را پیدا کردم.
مثلأ فایل Aurorun.inf دارای خواصS ,H ، A بود. یعنی Hidden وArchive و System.
برای دیدن فایل های سیستمی و مخفی در محیط ویندوز، My Computer را باز کرده و از بالای صفحه از منوی Tools گزینه ی Folder Options را انتخاب کنید. از تب view برای دیدن فایل های مخفی(Hidden) گزینه ی show hidden files and folders را انتخاب کنیدو برای دیدن فایل های سیستمی تیک این گزینه را بردارید و Yes را بزنید:
(Hide protected operating system files (Recommended

حالا می توانید از طریق My Computer به فولدری که در داس در آن هستید بروید و فایل های سیستمی و مخفی را که در آنجا وجود داشتند را در محیط ویندوز ببینید. اما اگرفایل سیستمی در فولدر جاری وجود ندارد به اول درایو ویندوز خود بروید آنجا فایلی با نام Boot.ini را می بینید که دارای این خواص است.(هیچ گاه یک فایل سیستمی را که در درایو C و مخصوصأ درایو ویندوز است را پاک نکنید زیرا این کار ممکن است باعث خرابی ویندوز شما شود.)

شاید شما دوست داشته باشد خودتان یک فایل را سیستمی کنید تا آن را از دید دیگران دور نگه دارید. در درایو E(یا ها جا که هستید) یک فولدر به اسم a بسازید سپس در داس با استفاده از دستوراتی که آموزش داده شد به محل مورد نظر بروید ولی وارد خود فولدر a نشوید.

حالا در داس تایپ کنید:
Attrib +s +h a
با این کار شما فولدر a را سیستمی و مخفی کرده اید.برای باز گرداندن آن به حالت اول تایپ کنید:
Attrib -s -h a
علامت + خاصیتی را به فایل یا فولدر شما می دهد و علامت - آن خاصیت را خنثی می کند و برمی دارد.
توجه داشته باشد که برای انجام کار روی فایل بر روی فایل ها حتمأ باید فرمت فایل رابنویسید مثلأ:
attrib -s +h +r mn.jpg
jpg و bmp دو فرمت رایج عکس ها هستند.

برای تغییر نام یا Rename کردن یک فایل از دستور ren استفاده می شود. برای تغییر نام mihanblog.jpg به mohammad.jpg می نویسیم:
ren mihanblog.jpg mohammad.jpg

اگر بخواهیم عکس را به فولدری به نام m در درایو D کپی کنیم باید با دستور زیر اقدام به این کار کنیم:
copy mohammad.jpg d:\m
توجه داشته باشید که مبدأ عکس باید در فولدری باشد که در داس درون آن هستید.

برای پاک کردن دو راه داریم:
1:
می توانیم با دستورات آموزش داده شده با داس به محل عکس رفته و از آنجا پاکش کنیم.بعد از رفتن به محل عکس تایپ کنید:
del mohammad.jpg
2:
هر جا که هستید با دادن آدرس عکس خیلی راحت پاکش کنید:
del d:\m\mohammad.jpg
من که راه دوم را ترجیح می دهم.
برای ساخت فولدر از دو دستور md و mkdir می توان استفاده کرد. این دو دستور فرقی با هم ندارند.
mkdir mohammad
md mohammad
برای پاک کردن یک فولدر خالی نام mohammad می نویسیم:
rd mohammad
برای پاک کردن اطلاعات داخل یک فولدر می توان از دستور del استفاده کرد که سوالی پرسیده می شود و شما باید با y جواب دهید.
سعی کنید در محیط خارج از داس یک فولدر با نام aux بسازید. آیا این کار امکان پذیر است؟؟!! در محیط داس چطور؟
aux یک اسم غیر مجاز است که ویندوز اجازه ی ساخت آن را به شما نمی دهد. اما راهی برای ساختن این فولدر وجود دارد. ابتدا با اسامی غیر مجازی که اجازه ی ساخت آنها را ندارید آشنا شویم:
نام های غیر مجاز :
PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1 LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9 , CON
حالا می تونید در داس اون ها رو این طوری بسازید:
md\\.\c:\aux mkdir\\.\f:\learn4all\lpt9
برای تغییر نام و پاک کردن این فولدر ها هم باید از همین روش استفاده کنید:
del\\.\c:\aux rd\\.\c:\aux ren\\.\f:\learn4all\lpt9 mohammad
اگر نام فایلی از اسامی غیر مجاز باشد قابل اجرا نیست و پاک هم نمی شود پس برای حفاظت اطلاعاتتان می توانید فقط اسم فایلتان را عوض کنید و از اسامی غیر مجاز قرار دهید:
ren\\.\d:\mahramaneh\aks\a.jpg prn.jpg

منبع: learn4all.ir (http://pnu-club.com/members/learn4all-ir.html)

saeedifar
03-21-2013, 05:15 PM
با سلام اول اینکه زررر نیست و ضرر درسته بعدشم شما چرا انقدر فکر میکنید خیلی میدونید؟ مطالبطون در حد مبتدی هست. سعیدی فر از بابل دانشجوی نرم افزار.72

arash.arya43
12-23-2013, 01:41 PM
دوست من اول باید چیزای پیش پا افتاده رو فهمید یا نه.بعدشم یکی زحمت میکشه اموزش میزاره حمایت نمیکنی حد اقل دلسرد نکن.ما که از شما چیزی ندیدیم تا مقایسه کنیم:97: