PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هزینه های زندگی در هندوستان ومقایسه با دیگر کشورها

Borna66
08-12-2010, 03:49 AM
سلام
همونطور که میدونید کشور هند یکی از ارزونترین کشورها برای تحصیل است که نسبت به سطح علمی بالا و رایج بودن زبان انگلیسی در این کشور، باعث شده که تعداد زیادی از ایرانیان جهت ادامه تحصیل برای این کشور اقدام کنند.
من هزینه های تحصیل و زندگی در هندوستان رو در ادامه می یارم و از دوستان عزیز می خوام در صورتیکه اطلاعاتی در مورد سایر کشورها دارند، بنویسند که یه مقایسه خوبی بوجود بیاد.

هزینه های زندگی در حیدرآباد به دسته های زیر تقسیم میشن:
1- شهریه دانشگاه: این هزینه بصورت سالیانه و در اول سال پرداخت میشه (چه نظام سالی و چه نظام ترمی) و با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت هست.

2- هزینه خرید وسایل خانه که شامل یخچال، تلویزیون، تخت، وسایل آشپزخانه و ..... میشه که انشاالله در یک مقاله جدا کاملا در موردش خواهم نوشت.

3- هزینه اجاره خانه: مقدار هزینه جهت اجاره خانه به عوامل زیادی بستگی داره. ولی عموما اجاره یک دستگاه آپارتمان دو خوابه در نقاط مختلف شهر از حدود 7000 روپیه (توضیح: هر روپیه در شرایط کنونی تقریبا برابر با بیست تومان است) در ماه شروع میشه تا قیمتهای خیلی خیلی نجومی. البته مسلما خانه هایی با اجاره پایین تر هم پیدا میشه ولی زندگی در این خونه ها برای ما ایرانیها امکان پذیر نیست. میشه گفت پولی که می تونید با اون یک دستگاه آپارتمان دو خوابه مناسب (از لحاظ امکانات، سال ساخت، وضعیت در و دیوار، منطقه) در حیدرآباد پیدا کنید در حدود 9000 روپیه هست که می تونید با این پول در کنار دانشگاه ها یه آپارتمان مناسب اجاره کنید (مثلا دانشگاه جواهر یا عثمانیا) ولی همونطور که گفتم شاید بتونید خونه ای با اجاره پایین تر هم پیدا کنید.

نکته: یکی از عواملی که تاثیر زیادی در هزینه اجاره خونه داره اینه که مجرد باشید یا متاهل و یا اینکه در صورت مجرد بودن می تونید یه همخونه مناسب پیدا کنید یا نه. در صورتیکه یه همخونه مناسب پیدا کنید مطمئنا می تونید با پول کمتر، خونه بهتری رو اجاره کنید.

نکته: بنا به تجربه شخصی خودم و دوستان، نباید در اجاره خونه خیلی اقتصادی عمل کرد و باید بیشتر به منطقه و شرایط خونه توجه کرد بعد به قیمت. یعنی اینکه شاید مجبور بشید که در هر ماه مثلا هزار روپیه بیشتر کرایه بدید، ولی سعی کنید که خونه ای رو انتخاب کنید که از لحاظ بهداشتی و آرامش بهتر باشه.

4- هزینه های جاری زندگی : این هزینه ها شامل هزینه های خوراک و پوشاک، رفت و آمد، تفریح، درمان و سایر هزینه های ناخواسته است.

در مورد هزینه های خوراک و پوشاک باید گفت که این هزینه ها بستگی کامل به شخص داره. مثلا اگر بخواید هر روز در رستوران های درجه یک غذا بخورید و لباس های گرون بپوشید، مسلما هزینه بیشتری باید بپردازید. در مقابل اگر سعی کنید که خودتون غذا بپزید و در خرید پوشاک اقتصادی تر عمل کنید، مسلما هزینه کمتری خواهید نمود. در کل میشه گفت که هزینه مواد غذایی در هند کمتر از ایران هست مگر مواد غذایی خاص که مخصوص کشورهایی مثل ایران هستند و در هند کمتر استفاده میشه. مثلا شما اگر به ترشیجات، سوسیس کالباس، پنیر سفید(پنیر گچی) و ..... علاقه دارید، باید پول بیشتری پرداخت کنید و گرونتر از ایران هست. بخاطر اینکه این محصولات ساخت هند نیستند و از کشورهایی مثل ایتالیا وارد میشه. در ضمن سعی می کنم ظرف چند روز آینده یک لیست کامل از قیمتهای مواد غذایی رو در یک مقاله جدا بنویسم.

هزینه پوشاک: کلا هزینه پوشاک در حیدرآباد از ایران خیلی پایین تره. میشه گفت در بعضی موارد یک سوم تا نصف قیمت های پوشاک در ایران هست. البته بدلیل اینکه در طول سال فصل سردی وجود نداره هزینه خرید پوشاک به مراتب کمتر از ایران هست.

هزینه رفت و آمد: یکی از توصیه هایی که به دانشجویان عزیز دارم اینه که سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که حتما در نزدیکی دانشگاه ساکن بشید و نخواید مسیر طولانی جهت رفت و آمد طی کنید. چرا؟ دلیل اول: بخاطر اینکه متاسفانه حیدرآباد و کلا شهرهای بزرگ هند، مشکل ترافیکی دارند و میشه گفت یکی از معظلات شهرهای هند ترافیکه. دلیل دوم اینکه سروکله زدن با راننده های ریکشا کاری بس دشواره و همچنین سیستم حمل و نقل عمومی مناسبی وجود نداره که بشه استفاده کرد (مثل مترو - البته مترو هست ولی کیفیت خوبی نداره - و ...) البته اتوبوس شهری هست که امکان استفاده برای دانشجویان ایرانی میسر نیست (بدلیل اینکه استفاده کنندگان از اتوبوس های شهری در هند باید یک سری حرکات آکروباتیک خاصی رو بلد باشن. مثلا سوار شدن به اتوبوس در حال حرکت، پیاده شدن از اتوبوس در حال حرکت، آویزون شدن از اتوبوس و ....) و دلیل سوم اینکه در صورتیکه حتی وسیله نقلیه تهیه کنید و بخواید خودتون رانندگی کنید، باز هم به صرفه نیست. چون باید برای هر لیتر بنزین حدود هزار تومان پرداخت کنید. در اینجا از تمام زن و شوهرها یا خواهر و برادرها که می خوان با هم بیان ،خواهش می کنم که سعی کنید تا جایی که امکان داره در یک دانشگاه پذیرش بگیرید و به فکر رفت و آمد نباشید.

حالا می رسیم به هزینه رفت و آمد: بنزین هر لیتر حدود هزار تومن (مصرف موتور سیکلت هندا 125 سی سی در هر صد کیلومتر حدود دو لیتر و هندا 100 سی سی در هر 70 کیلومتر یک لیتر - سواری 800 یا 1000 سی سی - مثل پرایدهای ایرانی- در هر صد کیلومتر حدود 6 تا 8 لیتر - با کولر - و ....)
ریکشا: (ریکشا یک وسیله نقلیه عمومی در کشور هند است که سه چرخ داره و توانایی حمل چهار نفر با احتساب راننده رو داره. این وسیله بجای تاکسی انجام وظیفه می کنه و چیزی تحت عنوان تاکسی خطی در حیدرآباد وجود نداره - البته تاکسی های تلفنی با کیفیتی وجود داره که از نوع سواری معمولی و تویوتا استیشن هستند ).

هزینه رفت و آمد با ریکشا: ورودی 12 روپیه برای یک و نیم کیلومتر اول و به ازاء هر یک و نیم کیلومتر اضافه ده رویپه. (البته این راننده های ریکشا تازگی ها خیلی شیطون شدن و تا چشمشون به خارجی میفته قیمتهای بالا می پرونن که اینجاست که شما باید خودی نشون بدید و فقط طبق تاکسی متر بهشون پول بدید)

تاکسی تلفنی: تاکسی تلفنی یا CAB دارای کیفیت بالایی هست و بچه ها عموما برای مسیرهای طولانی از این وسیله استفاده می کنند. هزینه رفت و آمد با تویوتا استیشن : ورودی حدود سی روپیه و به ازاء هر کیلومتر 15 روپیه و برای هر ساعت انتظار شصت روپیه. این وسیله ظرفیت حداقل هشت نفر (با راننده) رو داراست.

اتوبوس: هزینه رفت و آمد با اتوبوس بسته به مسیر از دو روپیه شروع میشه. ولی اقتصادی ترین روش رفت و آمد در هند همین اتوبوس هست (البته همون طور که گفتم باید یک سری مهارتهایی داشته باشید)

تفریح: این هزینه هم به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و میتونه عددی برابر با صفر یا چند هزار روپیه در ماه باشه. ولی بنا به تجربیات گذشتگان، بهتره که هزینه ای رو جهت تفریح هفتگی یا ماهیانه کنار بذارید. بخاطر اینکه بعضی مواقع زندگی در غربت و بعضی مشکلات باعث خستگی میشه که تفریح می تونه سهم بزرگی در برطرف کردن این خستگی داشته باشه. جاهای تفریحی در حیدرآباد زیاد هست که بیشتر این جاها دیدنی هست. می تونم به جرات بگم که اگر بصورت معمول در ماه بخواید از مراکز دیدنی، دیدن کنید مطمئنا حداقل دو سال طول می کشه که بتونید همه جا رو ببینید.
در کل هزینه ای که بصورت میانگین می تونید برای تفریح حساب کنید در هر ماه می تونه در حد هزار تا دوهزار روپیه باشه که می تونه شامل چند وعده غذایی در رستوران های خوب و تفریح و بازدید از مکان های دیدنی باشه.

هزینه درمان:
همیشه سعی کنید که شرایطی برای خودتون فراهم کنید که خدای نکرده بیمار نشید (چه از لحاظ انتخاب محل زندگی و چه از لحاظ مواد غذایی که می خورید) چونکه بیمار شدن در هر جای دنیا که باشه، سخته. و از اونجا که هزینه درمان در هند بالاتر از ایران هست میشه گفت که دلیل قانع کننده ای وجود داره که به فکر سلامتی خودمون باشیم. البته داروهای موجود در بازار هند از لحاظ کیفیت و اثر بخشی واقعا عالی هستند و قابل مقایسه با داروهای ایرانی نیستند (هند یکی از کشورهای پیشتاز در صنعت داروسازی جهان است). و همچنین بیمارستان ها علی رغم دریافت هزینه تقریبا بالا یک سری امتیازات مثبت به بیماران خودشون میدن مثلا بیماری که به Care Hospital در حیدرآباد مراجعه کنه و درمان بشه، می تونه تا 15 روز یا تا سه بار (در صورت عدم درمان) بدون پرداخت حق ویزیت و سایر هزینه ها دوباره تحت درمان قرار بگیره.

سایر هزینه های ناخواسته: همونطور که از اسمش پیداست این هزینه ها ناخواسته و غیرقابل پیش بینی هستند و نمیشه میزان خاصی براشون درنظر گرفت. البته من سعی کردم کل هزینه هایی که ممکنه وجود داشته باشه رو بنویسم ولی در نهایت این بخش رو برای هزینه هایی گذاشتم که ممکنه از قلم افتاده باشه.
همونطور که گفتم، سعی می کنم که این مقاله رو بروز نگه دارم و هر چند وقت یکبار ویرایش کنم که بیشتر قابل اعتماد دوستان باشه.

جمع بندی: بر اساس هزینه های ذکر شده در بالا، متوسط هزینه زندگی ماهیانه برای یک دانشجوی مجرد حدود 300 هزارتومان (بدون احتساب شهریه) و برای زوج حدود 400 تا 500 هزار تومان است. یک بار دیگه تاکید می کنم که بسته به فرد، این هزینه ها می تونه کمتر یا بیشتر باشه.

توضیح:
- هر روپیه هند تقریبا برابر با بیست تومان است.
نظر فراموش نشه
- لیست سبزیجات و میوه ها رو می تونید در اینجا ببینید