PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درباره بهترین بازیکن جوان جام

مژگان
07-12-2010, 04:20 PM
«این پسر همه چیز دارد، سریع است، با هر دو پا شوت می‌زند، در هوا خوب است و در کانال‌ها فرارهای ترسناکی دارد. او به سرعت فکر می‌کند، جریان بازی را عالی می‌خواند و شمی دقیق برای گل‌زنی دارد.» این حرف‌های گرد مولر است که در گفتگو با سایت فیفا درباره وارثش در تیم ملی آلمان به زبان آورده است
«مولری کردن» فعلی شناخته‌شده در زبان محاوره‌ای آلمانی‌هاست، هر چند که مدت‌هاست از ساخت آن گذشته و کم کم داشت به دست فراموشی سپرده می‌شد. با این حال، 36 سال پس از آن که گرد مولر برای آخرین بار در دوران فوتبالش در جام جهانی 1974 حضور یافت، این فعل احتمالا بازگشتی ناگهانی و انفجاری به زبان آلمانی خواهد داشت که دلیل آن حضور توماس، هم‌نام گرد است. مولر 20 ساله پس از نمایش‌های برجسته در آفریقای جنوبی از سوی گروه فنی فیفا به عنوان بهترین بازیکن جوان هیوندا در جام جهانی 2010 انتخاب شد. پنج گل و سه پاس گلی که داد هم باعث شد کفش طلای آدیداس را هم از آن خود کند.
در بیانیه گروه فنی فیفا برای معرفی سه نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن جوان آمده بود: «رشد سریع توماس مولر در رده‌های سنی فوتبال به‌یادماندنی بوده. او دو فصل پیش بازیکن حاشیه‌ای بایرن مونیخ بود و اولین بازی ملی خود را در مارس امسال انجام داد. این مهاجم 20 ساله با رویکرد جذابش به فوتبال و گل‌های حیاتی‌اش توانسته دل هواداران سرتاسر دنیا را برباید.»
نمایش دیدنی مولر در جریان پیروزی سه بر دو مقابل اروگوئه در بازی رده‌بندی و زدن گل اول دیدار از سوی او – که پنجمین گل او در جام بود – باعث شد جوان بایرنی جیووانی دوس‌سانتوس (مکزیک) و آندره آیو (غنا) را پشت سر بگذارد و برنده جایزه شود. مولر سومین بازیکن آلمانی است که این عنوان را کسب می‌کند و پیش از او فرانس بکن‌باوئر (1966) و لوکاس پودولسکی (2006) بهترین بازیکن جوان جام‌های جهانی شده بودند.
کفش طلای مولر هم او را در کنار بزرگانی نظیر گری لینه‌کر، رونالدو و میروسلاو کلوزه قرار می‌دهد. مولر پنج گل در جام جهانی زد، اما سه پاس گل او باعث شد بالاتر از داوید ویا و وزلی اسنایدر قرار بگیرد که پنج گل زده بودند اما تنها یک پاس گل داده بودند.
مولر به سایت فیفا گفته است: «فصلی حقیقتا عالی در بایرن مونیخ داشتیم و برای من هم از نظر شخصی فصل خوبی بود، چون گل‌های زیادی زدم و پاس‌های گل فراوانی دادم. این به من اعتماد به نفس بسیاری بخشید، اما وقتی به تیم ملی دعوت شدم ناگهان خود را در سرزمینی جدید یافتم. وقتی تورنمنتی که پایان‌بخش یک فصل است این طور عالی پیش می‌رود حسی محشر به شما دست می‌دهد.»
این رفتار او بازتابی از بلوغ خارق‌العاده بازیکنی است که همین یک سال پیش پا به عرصه اصلی فوتبال دنیا نهاد. او این فصل به بایرن کمک کرد که قهرمان بوندس‌لیگا و جام حذفی شود و در فینال لیگ قهرمانان مقابل اینتر هم بازی کرد. این مهاجم 1.86 متری در مجموع در فصل 10-2009، 66 بازی برای تیمش انجام داد. او می‌گوید: «وقتی به گذشته نگاه می‌کنم می‌بینم که مسیر پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌ام، مسیری که کسی پیش‌بینی‌اش نمی‌کرد، حتی خودم. معمولا رسیدن به فینال لیگ قهرمانان را بالاترین حد فوتبال خود ارزیابی می‌کنید، اما ممکن است سپس به جام جهانی بروید و یک گام دیگر به پیش بگذارید. باورم نمی‌شود. در ماه می وقتی بایرن را ترک کردم و به تیم ملی پیوستم، حسی خوب داشتم. احساس می‌کردم تک تک بازیکنان نهایت اراده را برای درخشش در جام دارند.»
رکورد این بازیکن اهل باواریا در اولین جام جهانی‌اش تحسین‌برانگیز است: او در شش بازی پنج گل زد و سه پاس گل داد. او تنها پنج ضربه داخل چارچوب زد که هر پنج تا گل شد، آنچه که تعریفی دقیق از قدرت تمام‌کنندگی بالا است. نه تنها مولر تنها بازیکنی بود که در تورنمنت 2010 گل زد، که دومین بازیکن جوان تمام تاریخ است که در جام جهانی پنج گل می‌زند. رکورد جوان‌ترین بازیکنی که به این دستاورد رسیده به پله تعلق دارد که با سن 17 سال و 249 روز در جام جهانی 1958 سوئد چنین رکوردی را رقم زد.
کاربران سایت فیفا دو بار (مقابل انگلیس و اروگوئه) مولر را به عنوان برترین بازیکن مسابقه انتخاب کردند. او در نیمه‌نهایی مقابل اسپانیا غایب بود، چون در بازی‌های قبلی دو کارت زرد گرفته بود.
بسیاری از افراد در جریان جام از مولر ستایش‌های فراوانی داشتند. «این پسر همه چیز دارد، سریع است، با هر دو پا شوت می‌زند، در هوا خوب است و در کانال‌ها فرارهای ترسناکی دارد. او به سرعت فکر می‌کند، جریان بازی را عالی می‌خواند و شمی دقیق برای گل‌زنی دارد.» این حرف‌های گرد مولر است که در گفتگو با سایت فیفا درباره وارثش در تیم ملی آلمان به زبان آورده است.
جایزه بهترین بازیکن جوان جام معمولا باعث نشانی از دوران بازی درخشان پیش رو است. اولین جایزه بهترین بازیکن جوان به پله در سال 1958 رسید، و از دیگر برنده‌های آن می‌توان به انزو شیفو (1986) و مایکل اوون (1998) اشاره کرد.
رویدادهای آفریقای جنوبی آینده درخشانی را برای مولر پیش‌بینی می‌کند. اما مانند همیشه، تنها زمان است که نشان خواهد داد چه اتفاقی برای او می‌افتد و او گام بعدی را چطور برمی‌دارد.