PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش دریم ویور(Dream Weaver)

TAHA
04-27-2010, 07:46 PM
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg آموزش دریم ویور(Dream Weaver)
آموزش دریم ویور(Dream Weaver)
سلام دوستان
اگر میخواهید دریم ویور را از ابتدا تا پیشرفته یاد بگیرید بیاید تو....
با آموزشهای الکترونی ما را همراهی کنید....

TAHA
04-27-2010, 07:47 PM
درس نخست...
دریم ویور که محصول شرکت ماکرومدیا بود و اکنون در انحصار شرکت ادوبی قرار دارد یکی از پیشرفته ترین نرم افزار های طراحی حرفه ای وب است.
در این نرم افزار امکانات متعددی قرار دارد که می تواند به کاربر امکان طراحی یک صفحه بسیار زیبا را می دهد.
من از ابتدا شروع به آموزش دریم ویور می کنم و از دوستانی که هم سر رشته دارند کمک میگیرم تا بتونم به تمامی سوالات شما در حد امکان جواب بدم.
پس بنام او...

TAHA
کاربرانی که آشنایی خوبی با محیط ویندوز دارند می توانند از محیط دریم ویور گلیم خود را از آن بیرون بکشند.
البته من سعی میکنم با به تصویر کشیدن آیکون های موجود در محیط نرم افزار شما را با آنها آشنا کنم.
برای آشنایی کلی شما من عکس زیر را با توضیحات مختصری آماده کردم که با پیشرفت آموزش تمامی قسمت ها را فرا خواهید گرفت.البته دوستان توجه داشته باشند که شما همراه آموزش باید تمرین کنید تا مطالب را فراموش نکنید.

عکس شماره 1
http://pnu-club.com/imported/mising.jpgاندازه این تصویر کوچک شده است ! برای مشاهده تصویر اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی تصویر 670x484 و حجم آن 91 کیلوبایت میباشد.http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

در عکس بالا محیط نه چندان سخت دریمویور را میبینید که با توضیحات من آمیخته شده.
برای بهتر یاد گرفتن محیط من قسمتهای مختلف را به صورت مجزا نیز آماده کرده ام:

عکس شماره 2
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

تبی است که حاوی عناصر مختلف دریمویور می باشد از جمله طراحی جداول، ایجاد دکمه ها، ایمپورت فلش به سایت و ...

تب لایوت همانطور که از اسمش پیداست مدیریت لایه ها، مدیرت فریم ها و جداول لایه ای را بر عهده دارد

مدیریت فرم های پذیرش اطلاعات کاربر هستند

مدیریت متن های موجود در سایت

تغییر و ایجاد و مدیریت تگ های اچ تی ام ال را در خود جای داده است

مدیرت دیتا بیس ها و دیگر برنامه های سایت شما را انجام می دهد

میریت فایل های فلش در سایت شما

علاقمندی های شما به هر یک از این تب ها را در خود جای می دهد.

برای درس نخست ما تا همین جا کافی است امیدوارم استفاده نمایید

TAHA
2
سلام
درس دوم را با ادامه دادن آموزش امکانات دیگر نرم افزار شروع می کنیم:

مانند دیگر نرم افزار های جدید شرکت های مختلف دریم ویور هم برای کار با فایل ها یا طراحی وب یک محیط کار یا استیج دارد

همچنین در دریم ویور برای ویرایش و تنظیمات قسمت های مختلفی که توسط کاربر انتخاب می شود منوی تنظیمات آن انتخاب با نام Propertises یا تنظیمات وجود دارد که می توان در آن بنا بر انتخابی که کردیم تغییراتی ایجاد کنیم.

در بالا منوی تنظیمات صفحه اصلی دریم ویور را مشاهده می کنید که مربوط به متن های احتمالی است که کاربر ممکن است در آن وارد کند.
نیازی ندارد که من شما را خسته کنم و تک تک این آیتم ها را به تفصیل توضیح بدم چون مطمئنم اگر با این آموزش همراه شوید خواهید توانست به راحتی همه آنها را یاد بگیرید و عملی کنید.
در درس بعد میخواهم ابتدا از وارد کردن متن در صفحه اصلی نرم افزار صحبت کنم.
امیدوارم با من همرا و مرا از نظراتتان بی نصیب نگذارید.
به امید روزهایی شاد برای همه شما....

TAHA
3
در این درس سعی می کنم ابتدا به توضیحاتی در مورد تنظیمات اولیه صفحه بپردازم و بعد به سراغ وارد کردن متن در صفحه می روم ، همراه من باشید:

برای اینکه یک سایت یا صفحه وب بسازیم ابتدا باید یک سند HTML جدید باز کنیم پس:

سراغ منوی نام آشنای file می رویم و اولین گزینه یعنی new را انتخاب میکنیم تا عکس زیر نمایش داده شود؛

شما در این تصویر چندین انتخاب میتوانید داشته باشید اما برای پیچیده نشدن کار بهتر است فعلا با انتخاب گزینه اول یعنیHTML و زدن دکمهCreate یک صفحه جدید درست کنید

2. در قدم بعدی شما باید صفحه ای که ایجاد کرده اید را تنظیم نماید پس دکمه پایین صفحه یعنیPage Propertises را کلیک میکنید تا منوی Page Propertises برای شما ظاهر شود.
اما دوستان چون توضیحات این صفحه از حوصله این درس خارج است اجازه بدهید این صفحه را در درس بعدی توضیح دهم و فعلا از بقیه مطالب نگذریم

3. توجه داشته باشید که همه ما معمولا می خواهیم یک سایت فارسی بسازیم پس باید تنظیمات سایتمان را سعی کنیم حتی المقدور فارسی باشد.

شمایی که با اینترنت آشنایی دارید حتما با واژه Encoding آشنایی دارید بله این کلمه هم در نرم افزار دریم ویور کاربرد دارد این قابلیت امکان میدهد که کاربر سایت شما بتواند واژگانی که در سایتتان به صورت فارسی نوشته اید را فارسی ببیند و بخواند. در صفحه ای که در بند 2 معرفی کردم این آیتم وجود دارد اما برای اینکه شما برای هر صفحه جدیدی که باز می کنید مجبور نباشید آن را تنظیم کنید از راه زیر پیروی کنید:

ابتدا از منوی Edit مشهور گزینه Preferences را انتخاب کنید تا منوی Preferences باز شود
حالا از لیست سمت چپ آن گزینه New Document را برگزینید با آیتم های آنها نمایش داده شوند
و بعد برای اینکه مجبور نباشیم هر بار که یک سند جدید باز می کنیم Encoding پیش فرض صفحه را تغییر دهیم از صفحه ای که برای یمان باز شده گزینه Default Encoding را به Arabic(Windows) یا به Unicode(UTF-8) تغییر می دهیم

فرق بین ویندوز اربیک و یونیکد در این است:

در اینکودینگ ویندوز اربیک نوشته های شما در سایتتان همانطوری که در نرم افزار می بینید در مرورگر وب نیز به همان صورت میبینید
در یونیکد علایم فارسی در نرم افزار از چپ به راست و نامرتب هستند اما در مرورگر مرتب و خوانا هستند. پس فرق بین این دو در در طریقه نمایش در نرم افزار است.

می بخشید که این بحث نسبتا طولانی شد...

TAHA
04-27-2010, 07:48 PM
5

سلام دوستان
می بخشید که دیروز آموزش نذاشتم البته داشتم می نوشتم که کاری برام پیش اومد و رفتم خوب بهرحال امروز جبران می کنم و دو درس می نویسم
همانطوری که در درس قبل قول داده بودم برای تنظیمات اوله سایتتون پنجره Preferences رو توضیح می دهم.

در درس قبل گفتم که پنجره Preferences از منوی edit و گزینه پرفرنسس نمایان می شود پنجره مذکور تنظیمات اولیه و پیشرفته نرم افزار و همچنین سند شما را انجام میدهد.
شما در لیستcategory میتوانید با انتخاب هر یک از آیتم های موجود تنظیمات مربوط به آن را ظاهر کنید. دوستان برای جلوگیری از سردر گمی شما و زیاد بودن آیتم های موجود در Category شما را فقط با آیتم هایی که در ابتدا استفاده دارند آشنا میکنم

در قسمت code coloring شما می توانید با انتخاب کد مورد نظر رنگ آن را در پنجه کد نویسی تغییر دهید
با انتخاب آیتمCode format شما می توانید تنظیماتی از قبیل فاصله بین تب ها، فاصله بین کلمات و غیره تنظیم کرد
در پنجره FileType/editor میتوان فایل هایی که میتوانید در سایتتان مورد استفاده قرار دهید و همچنین ویرایشگر آن را مشاهده و یا اضافه کنید همچنین در این قسمت می توان کد فایل های را که توسط دریم ویور دید را در قسمت بالای این پنجره مشاهده کرد
در قسمت FONT نوف فونت های قسمتهای مختلف نرم افزار تنظیم می شوند
قابل ذکر است که پنجره New Document همانطور که در درس قبلی گفتم می توان اینکودینگ صفحه را با آن تغییر داد
در پنجره Panels پانل هایی که در سمت راست نرم افزار هستند را می توان کم یا به آنها اضافه کرد.
در آیتم Preveiwin browser می توان مرورگر پیش فرض دریم ویور را تغییر داد. شما برای تست کردن صفحه ای که ساخته اید مجبور هستید که صفحه را در یک مرورگر تست کنید.

خوب این از پنجره تنظیمات نرم افزار.
در درس بعدی ایجاد یک سایت جدید را خدمتتون آموزش می دهم

TAHA
04-27-2010, 07:49 PM
6
سلام دوستان
امروز می خوام وارد کردن جدول رو در صفحه اصلی آموزش بدم
تمامی سایتهایی که شما در وب می بینید به شکلی از جدول بندی بهره می برند اما شما در بعضی از موارد از دیدن آنها بی بهره اید که این خود در زیبا تر دیدن صفحه به بیننده کمک می کند.
جدول هم به نوشته ها و عناصر شما در صفحه نظم می دهد و هم شما را در مرتب کردن های بعدی کمک می کند.

حالا ایجاد جدول:

برای ایجاد جدول شما میتوانید از تب Commonمطابق شکل زیر که براتون آماده کردم روی گزینه Table کلیک کنید.
بعد از این کار منوی Table مانند شکل زیر ظاهر میشود که علاوه بر آن که در شکل هم توضیح دادم در متن هم به توضیح بیشتری از آنها می پردازم

توضیح عناصر موجود در منوی Table:

Rowsو columns: تعداد ردیف ها و ستون هایی که مورد احتیاج شما را ایجاد میکند
Table width پهنا یا عرض جدول را مشخص می کند. دوستان توجه داشته باشید که با انتخاب عرض 100 درصد جدول شما تمام عرض صفحه نمایش را می پوشاند. که این کار باعث می شود وب شما در تمام مانیتور ها با رزلوشن های متفاوت به صورت تمام صفحه بدون استفاده از اسکرول نمایش داده شود.
Border thickness : ضخامت دیواره سلول ها را نشان میدهد. اگر این مقدار صفر باشد جدولی برای بیننده سایت شما نمایش داده نمیشود اما اگر 1 یا بیشتر باشد جدول شما برای بیننده نمایش داده می شود
cell padding : (فاصله عناصر از دیواره سلول ها) اگر به فرض مثال شما این مقدار را 10 پیکسل در نظر بگیرید فاصله نوشته های شما از دیواره سلول های جدول 10 پیکسل خواهد بود
cell spacing: (فاصله سلول های جدول شما از هم) اگر این مقدار از 0 فراتر رود سلول های جدول از هم فاصله میگیرند
در قسمتHeader شما می توانید محل قرار گیری جدول را در صفحه مشخص کنید با انتخاب گزینه اول یعنیNONE جدول به صورت پیش فرض در صفحه قرار می گیرد
Accessibility: فکر کنم درشکل در این زمینه گویا تر باشد

تا بعد...

TAHA
04-27-2010, 07:51 PM
7
سلام
امروز میخوام تغییر تنظیمات جدول رو بعد از وارد کردن به صفحه براتون شرح بدم.
به شکل زیر توجه کنید:

این شکل بعد از انتخاب جدول وارد شده در صفحه ظاهر می شود برای راحتی کار من اونا رو شماره گزاری کردم که حالا براتون یکی یکی توضیحشون میدم:

تغییر تعداد سطر های جدول
تعداد ستون ها
عرض جدول که هم می تواند به صورت درصد باشد و هم به صورت پیکسل
ارتفاع به همان صورت عرض
فاصله نوشته ها از کناره هر سلول
فاصله سلول ها از هم دیگر
محل قرار گیری جدول در صفحه
ضخامت دیواره های جدول
کلاس css جدول رو در اینجا انخاب می کنید(در درس های آینده به طور کامل شما را با نحوه css نویسی در دریم ویور آشنا می کنم که خیلی هم کار راحتی است)
اگر شما ضخامت دیواره جدول را غیر از 0 تعریف کرده باشید می توانید در این قسمت رنگ بوردر را تعیین کنید
رنگ پس زمینه جدول را تعیین می کنید
عکسی را به عنوان پس زمینه برای جدول تعین می کنید.

حال شما توانسته اید یک جدول ایجاد کنید و تنظیمات آن را به طور دقیق تغییر و یا اعمال کنید

یکی از قسمت های مختلف یک سایت نوشته های آن است که شما برای اینکه مرتب در صفحه وارد شوند باید جداولی را ایجاد کنیم
با وارد کردن متن در صفحه تنظیمات متن در آنجا ظاهر می شود که دیگر نیاز به توضیح ندارد چون کسی که حداقل با برنامه ورد آشنا باشد می تواند با این تنظیمات کار کند
تا درس بعدی

TAHA
04-27-2010, 07:57 PM
8
سلام دوستان
تا حالا تنظیمات اولیه برنامه را یاد گرفتید از این به بعد ساخت یک سایت ساده را از ابتدا شرع می کنیم
لازم میدونم که این مطلب رو بگم چون من از معلوماتی که از جاهای مختلف فرا گرفتم این مطالب را بازگو می کنم اگر از دوستان احساس کرد که چیزی رو فراموش کردم لطفا گوشزد کنه که خوشحال می شم.

برای ساخت یک سایت ابتدا باید مکان ذخیره شدن آن را در برنامه مشخص کنید برای این کار من برای شما توضیح میدهم:

تصویر بالا منویی است که در سمت راست برنامه قرار دارد شما بازدن منوی پایین افتادنی که در شکل بالا در اون Desktop نوشته شده است و انتخاب گزینه Manage sites... یک منوی دیگری باز می شود با نتخاب گزینه new یک سایت جدید ایجاد می کنید که در منوی اولی نام سایت خودتون را وارد کنید و بقیه آن ها را یا به صورت پیش فرض بگذارید و یا گزینه non را انتخاب کنید
با این کارتون شما یک سایت جدید ساخته اید که در منوی file به اسم سایت شما نمایش داده می شود
و هر فایل جدیدی که ایجاد می کنید برنامه از شما می خواهد که فایل جدید را در پوشه سایت ذخیره کنید
در درس های آینده شما را با انتشار سایت خودتان در گستره وب جهانی آشنا می کنم

یک نکته مهم:
پیشنهاد من این است که قبل از ایجاد سایت شما نقشه و تعداد صفحات اصلی که می خواهید در سایتتون وجود داشته باشد را روی کاغذ پیاده کنید که در هنگام طراحی دچار سر در گمی نشوید.

در درس بعد نحوه ایجاد کردن راحت فایل های html را برای شما توضیح می دهم.
تا درس بعد...

TAHA
04-27-2010, 07:57 PM
9
سلام
امروز در مورد شروع ساخت یک سایت صحبت میکنم
شما برای ساخت یک وب سایت ابتدا باید تمامی فایل هایتان را در یک پوشه در هارد خود روی کامپیوتر ذخیره کنید تا در یک فرصت مناسب و پیشرفت کارتان آن را بر روی اینترنت انتشار دهید
اگر تصاویر زیر را دنبال کنید به نتیجه میرسید اما من همراه با هر تصویر توضیح مختصری خواهم داد.

طبق تصویر زیر به منوی manage site بروید
گزینه new را انتخاب کنید و بعداز آن به گزینه Site بروید تا منوی site difinition of unnamed site1 باز شود
نام سایت خود را تایپ کنید و به صفحه بعدی بروید
گزینه no...را انتخاب کنید و به صفحه بعد بروید( در آینده گزنه Yes ... را توضیح خواهم داد)
مسیر را انتخاب کنیدhttp://pnu-club.com/imported/mising.jpg
گزینه NON را انتخاب کنید و به صفحه بعدی برویدhttp://pnu-club.com/imported/mising.jpg
در آخر هم گزینه doneرا کلیک کنیدhttp://pnu-club.com/imported/mising.jpg

و خواهید دید که یک سایت در منوی Manage site ایجاد شده است که مسیر آن را بعد از کلیک کردن دکمه done در منوی file خواهید دید
از این به بعد شما هر صفحه یا عکسی را به سایت اضافه کنید باید در این مسیر ذخیره کنید این کار به انتشار آسانتر وب سایت شما کمک می کند
تا درس بعدی........

سجاد خدائی
06-14-2013, 11:32 AM
:72:سلام خسته نباشید:72:
تصاویر که نشان داده نمی شود لطفا بگید مشکل از مورور گرمه یا از سایت شما
لطفا راهنمایی کنین