PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رسول‌ اكرم(ص): دهان را كه مجراي قرآن است، پاك نگهداريد

yamahdi
04-24-2010, 11:44 PM
رسول‌ اكرم(ص): دهان را كه مجراي قرآن است، پاك نگهداريد

رسول خدا فرموده است سه كس هستند كه خدا آنها را دوست مي‌دارد 1- كسي كه شببرخيزد و كتاب خدا را بخواند 2- كسي كه با دست راست صدقه دهد و از دست چپ پنهاندارد 3- كسي كه با گروهي به جنگ رود و يارانش بگريزند و او به سوي دشمن حملهكند.1
در جوامع ديني ما دستور داده‌اند دهان‌ها را پاك كنيد و پاك نگاهداريد. زيرادهان مجراي قرآن است، بايد از اين كانال بگذرد و اگر آلوده بود خواندن نماز كه قرآناست سودي ندارد. اگر آب زلال را از نهر كثيف لايروبي نشده بگذرانيد تيره مي‌شود وهيچ چيزي بعد از مرگ به حال ما سودي ندارد مگر همين انس با قرآن و عمل به سنّت وپيروي عترت و پاك كردن دهان به آن، كه نه حرف زشت بزند و نه غذايي كه حرام در آنباشد بخورد.
قال رسول الله(ص): نظِفّوا طريق القرآن. قيل: يا رسول الله و ما طريقُ القرآنِ؟قال: افواهكم. قيل: بماذا؟ قال: بالسوّاك.» رسول خدا فرمود راه قرآن را پاكنگاهداريد. گفتند اي رسول خدا راه قران چيست؟ فرمود دهان شما. گفتند به چه پاككنيم؟ فرمود با مسواك زدن2و در روايت به همين مضمون كنز العمال بهشماره 2751 و 2752 نقل كرده كه رسول خدا فرمود: قرآن در جايگاه بد غريب است. «الغرباء في الدنيا اربعه قرآنٌ في جوف ظالم و مسجدٌ في نادي قوم لايصّلي فيه ومصحف في بيت لايقرء و رجل صالح مع قوم سوءً» غريبان در دنيا چهارند1- قرآني كه دردرون مرد ستمگر است 2- مسجدي كه در آن نماز نمي‌خوانند 3- قرآني كه در خانه استمهجور مانده و نمي‌خوانند 4- مرد صالحي كه در ميان مردماني بدسرشت زندگيمي‌كند.3
رسول الله به قرائت قرآن تداوم داشت و جبرئيل هر سال آيات و سوره‌هائي كه به اوآورده بود به حضرتش مي‌خواند. با اين وصف علاقه داشت قرآن را از قاريان بشنود. عبدالله بن مسعود گويد روزي بمن فرمود براي من قرآن بخوان. گفتم قرآن به شما نازلشده من بخوانم؟! فرمود دوست دارم بخوانم و از ديگران بشنوم. سوره نساء را از اولآغار كردم به آيه 41 رسيدم «فكيف اذاجئنا في كلّ امةِ بشهيد و جئنابك علي هولاءشهيدً» ديدم چشم‌هايش پر از اشك شد و فرمود بس است. در روايت ديگر مي‌گويد: ديدم ازمن جدا شد و به سوي كعبه رفت. سپس ديدم از پرده كعبه گرفته چنان گريه مي‌كند. عرضكردم چه شد يا رسول الله؟ فرمود اين آيه مرا به گريه آورد، اگر خدا مرا بهگناهكاران امتم به شهادت طلبد چه گويم؟ اللهم اجعل عواقب امورنا خيراً.

1- كنز العمال ج 15 ص 820 حديث 43256
2- بحار ج 921 ص 213
3- كنز العمال خبر 2845

سایت کانون گفتمان قرآن کریم