PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هوشنگ مرادی کرمانی

MIN@MAN
03-31-2010, 01:50 PM
کتاب شما که غریبه نیستید رو به تازگی خوندم همین بهان ای شد برای این پست

هوشنگ مرادی کرمانی ، زاده ۱۶ شهریور ماه سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان نویسنده معاصر ایرانی است. شهرت او بابت کتاب‌هایی است که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌است.

تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش (روستای سیرچ) آغاز کرد و دوره متوسطه را در کرمان و تحصیلات عالی را در تهران طی کرد و در رشته زبان انگلیسی موفق به اخذ مدرک لیسانس شد. از سال ۱۳۳۹ در کرمان و همکاری با رادیو محلی کرمان نویسندگی را آغاز کرد، و در سال ۱۳۴۷ با چاپ داستان در مطبوعات فعالیت مطبوعاتی اش را گسترش داد. اولین داستان وی به نام " کوچه ما خوشبخت‌‏هاً در مجله خوشه منتشر شد که حال و هوای طنز آلود داشت. در سال ۱۳۴۹ یا ۱۳۵۰ اولین کتاب داستان وی «معصومه» حاوی چند قصه متفاوت و کتاب دیگری به نام «من غزال ترسیده‌ای هستم» به چاپ می‌رسد. در سال ۱۳۵۳ داستان «قصه‌های مجید» را خلق می‌کند که انعکاس زندگی حقیقی وی بود که همراه با «بی‌‏بی» پیر زن مهربان ،زندگی می‌‏کند. همین قصه‌ها ، جایزه مخصوص «کتاب برگزیده سال۱۳۶۴» را نصیب وی ساخت.اما اولین جایزه نویسندگی اش به خاطر «بچه‌های قالیبافخانه» بود که در سال ۱۳۵۹ جایزه نقدی شورای کتاب کودک و جایزه جهانی اندرسن در سال ۱۹۸۶ را به او اختصاص داد. این داستان سرگذشت کودکانی را بیان می‌‏کند که به خاطر وضع نابسامان زندگی خانواده مجبور بودند در سنین کودکی به قالیبافخانه‌ها بروند و در بدترین شرایط به کار بپردازند.درمورد نوشتن این داستان می‌گوید:«برای نوشتن این داستان ماه‌‏ها به کرمان رفتم و در کنار بافندگان قالی نشستم تا احساس آنها را به خوبی درک کنم».درک و لمس آنچه که می‌‏نویسد از خصوصیات نویسندگی کرمانی است ،که در تمام داستان‌‏های او می‌‏توان احساس کرد.می توان گفت مرادی با تمام وجود می‌نویسد. برای جلد دوم «قصه‌‏های مجید» در سال ۱۳۶۰، لوح تقدیرشورای کتاب کودک را دریافت می‌کند و آثار او به زبان‌‏های هندی، عربی، انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، هلندی و فرانسوی ترجمه می‌شود. اما اولین اثری که از او به زبان انگلیسی ترجمه شده بود داستان «سماور» از «قصه‌های مجید» بود که برای یونیسف فرستاده شد.
آثار
داستان

* معصومه
* من غزال ترسیده‌‏ای هستم
* قصه‌‏های مجید
* بچه‌‏های قالی بافخانه
* نخل
* چکمه
* داستان آن خمره
* مشت برپوست
* تنور
* پلو خورش
* مهمان مامان
* مربای شرین
* لبخند انار (مجموعه داستان)
* مثل ماه شب چهارده
* نه ترو نه خشک
* شما که غریبه نیستید (خاطرات)

فیلمنامه

* کاکی
* تیک تاک
* کیسه برنج

نمایشنامه‌‏ها

* کبوتر توی کوزه
* پهلوان و جراح
* ماموریت (تلویزیونی)

اقتباس سینمایی

* داستان صنوبر(بیگانه) ، محصول افغانستان
* قصه‌‏های مجید (چهارده داستان)یازده فیلم تلوزیونی و سه فیلم سینمایی ، کارگردان کیومرث پوراحمد
* خمره (فیلم سینمایی)کارگردان: ابراهیم فروزش
* چکمه (فیلم سینمایی) کارگردا ن: محمد علی طالبی
* مهمان مامان(فیلم سینمایی) کارگردا ن : داریوش مهرجویی
* تنور(فیلم سینمایی) کارگردان : محمد علی طالبی
* مثل ماه شب چهارده ، ۱۱ قسمت سریال تلویزیونی ، یک فیلم سینمایی(کارگردان: محمد علی طالبی)

جوایز و افتخارات

* جایزه جهانی اندرسن - سال ۱۹۸۶ میلادی
* جایزه ویژه هیات داوران جایزه هانس کریستین آندرسن- سال ۱۹۹۲ میلادی
* جایزه کتاب سال ۱۹۹۴ کودکان و نوجوانان اتریش
* سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۲)
* جایزه مهرگان ادب
* عنوان نویسنده برگزیده کشور کاستاریکا
* جایزه خوزه مارتینی (نویسنده و قهرمان ملی آمریکای لاتین) - سال ۱۹۹۵ میلادی