PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معمای پیچیده گلشیفته فراهانی

مژگان
03-27-2010, 03:41 PM
(http://www.niksalehi.com/public/archives/134643.php)

http://pnu-club.com/imported/2010/03/866.jpgشفاف ـ محمد تاجیک :جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت ارشاد روز گذشته در جمع خبرنگاران به طور تلویحی خبر داده که او می تواند به ایران بازگردد.
شمقدری با اشاره به اینكه بازگشت گلشيفته فراهاني به ايران از ديد معاونت سينمايي مشكل نيست، گفته است : بهزاد فراهاني(پدر گلشيفته فراهاني)
معمای پیچیده گلشیفته فراهانی
از شیفتگی حاتمی کیا نسبت به بازی گلشیفته تا روایت صدر عاملی از دختر خوب سینمای ایران .
شفاف ـ محمد تاجیک :جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت ارشاد روز گذشته در جمع خبرنگاران به طور تلویحی خبر داده که او می تواند به ایران بازگردد.
شمقدری با اشاره به اینكه بازگشت گلشيفته فراهاني به ايران از ديد معاونت سينمايي مشكل نيست، گفته است : بهزاد فراهاني(پدر گلشيفته فراهاني) نگراني‌هايي را درباره حضور و بازگشت گلشيفته فراهاني به ايران دارد كه اين موضوع به 6 ماه قبل بازمي‌گردد.
شمقدري عنوان كرده كه؛ اگر فراهاني مشكلي از لحاظ حقوقي و قضايي نداشته باشد؛ نبايد نگران ورود به ايران باشد.
/یک امضا برای بازگشت /
جواد شمقدری پیش از این در گفت وگوی دیگری با بیان اینکه معاونت سینمایی موافقت خود را نسبت به بازگشت گلشیفته فراهانی اعلام داشته، گفته بود : باید بگویم که فقط امضای معاونت سینمایی ارشاد برای بازگشت باقی مانده است.
شمقدری افزوده بود : در حال حاضر پرونده افرادی که مطرح شده‌اند که ممنوع‌التصویر سینما هستند در اختیار بخش قضایی است و در آنجا متوقف شده بود و رسیدگی آنها به تأخیر افتاده بود و ما فقط سعی کرده‌ایم که این پرونده‌ها به جریان بیفتد و چون بخش قضایی به ما مربوط نمی‌شود از جزئیات این پرونده‌ها با خبر نیستیم.
/دختر خوب سینمای ایران/
اما اظهارات رسول صدر عاملی در مراسم افتتاحیه سال گذشته جشنواره فجر از یاد نرفته بود . او با آرزوی بازگشت گلشیفته فراهانی به ایران گفته بود :کاش می توانستیم دختر خوب سینمای ایران را از برلین برگردانیم .
/تشکر از شمقدری و آرزوی حضور درایران/
پیش از این گلشیفته فراهانی در گفت وگویی با برخی رسانه ها بااشاره به اظهارات شمقدری درزمینه بازگشت او به ایران گفته بود :جا دارد که از آقای شمقدری خیلی تشکر کنم . شاید کمتر پیش آمده که دوستان در وزارت ارشاد این طوری به فکر چنین مسائلی باشند .
وی درعین حال گفته بود :در نهایت بزرگترین آرزوی من این است که به زبان خودم و برای مردم خودم فیلم بازی کنم .
/از درخت گلابی تا درباره الی/
گلشیفته فراهانی که بیش از یک دهه است در سینمای ایران فعالیت دارد دراین سالها در فیلم‌های مهمی چون درخت گلابی، زمانه، بوتیک، اشک سرما، به نام پدر، میم مثل مادر، دیوار ،همیشه پای یک زن درمیان است ،جایی دیگر ،ماهی ها عاشق می شوند ،نیوه مانگ ،درباره الی و سنتوری به ایفای نقش پرداخته‌است. او جوان‌ترین بازیگری است که سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده‌است. درخت گلابی جایزه بهترین بازیگر نقش اول بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۷۶ را در سن ۱۴ سالگی برایش به ارمغان آورد. برای فیلم اشک سرما برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین دوره جشن خانه سینما شد و برای فیلم بوتیک جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره بزرگ سه قاره (در نانت فرانسه) را بدست آورد.
/گلشیفته فراهانی بازیگر محبوب کار گردانان نسل انقلاب ودفاع مقدس/
اما یکی از ویژگیهای منحصر به فرد وقابل تامل خانم گلشیفته فراهانی این است که تا کنون سابقه همکاری با مطرح ترین ومهمترین کار گردان انقلاب و دفاع مقدس را داشته است . میم مثل مادر (رسول ملاقلی پور )،به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا)اشک سرما (عزیزالله حمید نژاد) ،همیشه پای یک زن در میان است (کمال تبریزی)و... فیلمهایی بوده که گلشیفته در آنها حضوری بسیار موفق و تحسین برانگیز داشته است .
/حاتمی کیاو گلشیفته /
جالب است بدانید که ابراهیم حاتمی کیا که در فیلم به نام پدر با گلشیفته فراهانی همکاری داشته درزمان نمایش این فیلم در یادداشتی در ماهنامه فیلم(شماره ۳۴۲) درباره خانم فراهانی می نویسد :گلشیفته فراهانی با همان اولین برخوردش چنان شیفته ام کرد که دیگر بازیگران کاندیدا که همگی قدرتمند بودند را برایم بی رنگ کرد .البته از بازیگران دیگر این فیلم همچون پرویز پرستویی ومهتاب نصیر پور نیز تمجید کرده بود .
/توانایی های ذاتی گلشیفته به روایت ملاقلی پور/
اما مرحوم «رسول ملاقلي‌پور» از مطرح ترین کار گردانان سینمای دفاع مقدس درزمان نمایش فیلم میم مثل مادر درباره انتخاب گلشيفته فراهاني براي ايفاي نقش مادر در فيلم «ميم مثل مادر» به خبرگزاری فارس گفته بود : از زمان نگارش فيلمنامه به خانم فراهاني براي ايفاي اين نقش فكر مي‌كردم.
وي افزوده : اولين و آخرين انتخابم براي نقش سپيده، خانم فراهاني بود،آن هم در حالي كه يك عده مدام به من مي گفتند انتخاب خانم فرهاني براي اين نقش به خاطر سن كم‌ شان،انتخاب درستي نيست.اما خانم فراهاني با توجه به توانايي‌هاي ذاتي كه در عرصه بازيگري دارند به خوبي توانستند سه مقطع عمر يك مادر را در اين فيلم به تصوير بكشند.البته من توانايي هاي ايشان را در فيلم‌هاي ديگر هم ديده بودم.
اين كارگردان فقید سینمای ایران ادامه داده بود : پس ار ديدن فيلم «اشك سرما» مطمئن شدم ايشان از عهده ايفاي نقش مادر به خوبي بر مي‌آيند.فيلمبرداري هم كه آغاز شد و چند روز گذشت خانم فراهاني آنقدر خوب ظاهر شد كه من خيالم از بابت اين انتخاب به كلي راحت شد.
/ایمان واقعی ملاقلی پور به روایت گلشیفته /
مرحوم ملاقلی پور همانطور که در گذشت او باعث تاثر بسیاری از مردم وعلاقه مندان سینما شد سبب شد تا بسیاری از هنرمندان وشخصیتها پس از در گذشت او به تمجید از شخصیت وویژگی های اخلاقی او بپردازند . یکی از آنها گلشیفته فراهانی بود که در مراسم بزرگداشت او زوایای پنها ن مانده دیگری از شخصیت مرحوم لاقلی پور را بازگو کرد . گلشیفته فراهانی بازیگر فیلم میم مثل مادر، در این مراسم گفت: رسول ملاقلی‌پور تنها یك كارگردان نبود، بلكه یك امید بزرگ برای سینمای ایران بود و آرامشی كه در وجود آن مرحوم موج می‌زد حاكی از ایمان واقعی و اخلاص وی در كارهایش است. به گفته گلشیفته فراهانی، رسول ملاقلی پور به عنوان یك انسان پرمهر با ایجاد ارتباط صمیمانه بین اعضاء گروه توانسته بود در عرصه هنر بسیار موفقیت آمیز عمل كند.