PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیزوفرن و...................

margaret
02-07-2010, 10:58 AM
هرتا مولر شیزوفرن است (http://www.khabaronline.ir/news-26429.aspx)

فرهنگ > ادبیات - معاون سرویس امنیتی رومانی در زمان کمونیست ها، هرتا مولر برنده امسال جایزه نوبل را به دیوانگی و ابتلا به بیماری شیزوفرنی متهم کرد و حرف های او در ارتباط با وضعیت امنیتی رومانی را سراسر دروغ خواند.
معاون سرویس امنیتی رومانی در زمان کمونیست ها، هرتا مولر برنده امسال جایزه نوبل را به دیوانگی و ابتلا به بیماری شیزوفرنی متهم کرد و حرف های او در ارتباط با وضعیت امنیتی رومانی را سراسر دروغ خواند.
رادو تینو در زمان حکومت کمونیست ها در رومانی یکی از مقام های بلندپایه در سرویس امنیتی رومانی بوده است. او به دلیل سخنان چندی پیش هرتا مولر در ارتباط با اوضاع پیشین رومانی با یکی از روزنامه های رومانی مصاحبه ای کرده و اتهامات را از خود دور کرده است. رادو در حال حاضر تحت بیمه بازنشستگی در رومانی زندگی می کند.
مولر در یکی از مصاحبه هایش بعد از دریافت جایزه نوبل خاطره ای را در مورد دستگیری اش در رومانی تعریف کرده بود. اتفاقی که منجر به مهاجرت همیشگی او به خاک آلمان شد. مولر در آن مصاحبه اشاره کرده بود که بعد از دستگیری به او اتهام بی بند و باری جنسی زده اند و اعلام کرده اند که او با چند عرب رابطه نامشروع داشته است. مولر با طرح این خاطره اشاره ای به خفقان حاکم بر سرزمین مادری اش داشت.
حالا بعد از حدود یک ماه رادو تینو مصاحبه ای جنجالی کرده که بسیاری از روزنامه های اروپایی حرف های او را نقل کرده اند. اما حرف های تینو در نوع خود بسیار جالب توجه است. روزنامه رومانیایی حرف های تینو به حمله ای علیه مولر تعبیر کرده است. او در این مصاحبه اشاره کرده که خود مستقیما مسئول شنود از خانه مولر بوده است: «من شخصاً میکروفن استراق سمع را خانه مولر که در آن زمان در شهر تمسوار زندگی می کرد، کار گذاشتم.»
تینو گفته است: «مولر در دهه 80 با یکی از اعضای سفارت بن در بخارست که جاسوس بودن او برای قطعی شده بود ارتباط داشت و به همین خاطر او را تحت تعقیب قرار دادیم. در خانه اش شنود گذاشتیم و به همین خاطر او به طور مرتب تحت کنترل بود.»
البته او تاکید کرده است که این کار طی مدت کوتاهی صورت گرفته و ادعای مولر مبنی بر اینکه او همواره تحت نظر سرویس امنیتی بوده دروغ است. اما ادعای دیگر این مقام امنیتی این است که مولر بیش از اینکه تحت نظر آنها بوده؛ از طرف سرویس امنیتی آلمان غربی مورد تجسس بود:«به همین خاطر من همیشه در حین کار در منزل مولر از دستکش استفاده می کردم.»
«مولر دروغگوست؛ او همیشه در کلاس درس بچه ها در مهدکودک سیگار می کشید و به همین خاطر اخراجش کردند.» رادو این را به این خاطر گفته که مولر می گوید او از طرف حزب از کارش اخراج شد. « من بعد از آن تلاش زیادی کردم که او به سر کار خود بازگردد.»
مولر در بیشتر آثارش رنج مردم رومانی و به خصوص طبقه روشنفکر را در زمان حکومت کمونیستی به ریاست نیکولای چائوشسکو را به زیبایی نوشته است. او بعد از دریافت جایزه نوبل به سنت دیگر برندگان از سیطره ظلم و دیکتاتوری در یرزمین های مختلف به طور مداوم سخن گفته است.
مولر بعد از دریافت جایزه نوبل و بعد از آن حقوق بشر در تمام سخنرانی هایش به حکومت های دیکتاتور تاخته است. خاطرات او از زمان زندگی اش در رومانی نیز باعش شد تا مقام بلند پایه امنیتی زمان حکومت کمونیستی مجبور به پاسخگویی شود.