PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش برنامه نويسي تحت ويندوز - سي شارپ دات نت - قسمت سوم

Borna66
01-07-2010, 10:54 PM
خصوصيات کلاس فرم - Form Properties بعد از شناخت ساختار هريک از فرم ها در سي شارپ ، به بررسي خصوصيات مهم کلاس فرم مي پردازيم. وقتي شما يک فرم ايجاد مي کنيد ، براي فرمتان يک اسم مشخص مي کنيد ، اين اسم از طريق پنجره Properties و خصوصيت Name قابل دسترسي است. توجه داشته باشيد که اسامي به صورت پيش فرض با Form1 ، Form2 و .... ساخته مي شوند. براي مثال من اسم فرم اصلي خودم را به frmMain تغيير مي دهم. (پيشنهاد مي کنم در نام گذاري فرم هايتان يک قانون خاص را رعايت کنيد. به عنوان مثال من اسامي فرم ها را با frm شروع مي کنم و بعد اسم فرمم را ذکر مي کنم. استفاده از يک فرمول شبيه به اين خوانايي کد شما را بالا مي برد.)
خوب شما در تمامي فرم ها (به صورت پيش فرض) يک متن را در قسمت بالا سمت چپ به صورت عنوان فرم مي بينيد. براي مشخص کردن عنوان فرم خود از خصوصيت Text استفاده کنيد. خصوصيات ControlBox براي نمايش يا عدم نمايش Icon ، کليد بيشينه ، کليد کمينه و کليد بستن فرم استفاده مي شود. البته شما مي توانيد نمايش يا عدم نمايش کليد هاي بيشينه و کمينه را با استفاده از خصوصيات MaximizeBox و MinimizeBox کنترل کنيد. همچينين نمايش يا عدم نمايش آيکون فرم را با استفاده از گزينه ShowIcon مشخص کنيد. ضمنا با استفاده از گزينه Icon مي توانيد آيکون فرمتان را مشخص کنيد. همچنين با استفاده از گزينه ShowInTaskBar مي توانيد مشخص کنيد که فرم شما در TaskBar ويندوز نمايش داده شود يا خير.

http://pnu-club.com/imported/mising.jpg
خصوصيت BackColor و ForeColor براي مشخص کردن رنگ پس زمينه فرم و رنگ متون فرم استفاده مي شوند. خصوصيات BackgroundImage و BackgroundImageLayout براي مشخص کردن تصوير پس زمينه فرم و همينطور نحوه نمايش تصوير پس زمينه استفاده مي شود. به عنوان مثال اگر تصوير پس زمينه شما کوچکتر از اندازه فرم شما باشد. شما مي توانيد با مشخص کردن مقدار Tile يا Stretch براي BackgroundImageLayout اندازه تصوير را با فرمتان مطابقت دهيد. در حالت Tile تصوير شما به تعداد لازم بر روي صفحه تکرار خواهد شد و در حالت Stretch تصوير شما به اندازه فرمتان کش داده خواهد شد.

با استفاده از گزينه Size مي توانيد اندازه فرمتان را مشخص کنيد. همچنين مي توانيد با استفاده از خصوصيت WindowState وضعيت اندازه فرمتان را مشخص نماييد. مقادير Normal ، Minimize و Maximized را مي توانيد استفاده کنيد. در صورتيکه مقدار اين خصوصيت را Maximize يا Minimized ست کنيد خصوصيت Size شما اثر نخواهد کرد.
گزينه StartPosition مي توانيد محل باز شدن فرمتان را مشخص نمائيد. در صورتيکه مقدار اين خصوصيت را به Manual ست کنيد مي توانيد با استفاده از خصوصيت Location محل نمايش فرم را به صورت X,Y مشخص کنيد. يا اينکه با استفاده از مقادير CenterScreen يا CenterParent فرمتان را در وسط صفحه نمايش يا وسط فرم پدر نمايش دهيد. مقادير WindowsDefaultBound و WindowsDefaultLocation در محل پيش فرض پنجره در ويندوز مي باشند با اين تفاوت که وقتي مقدار بر روي WindowsDefaultBound ست شده باشد اندازه فرمتان نيز به اندازه پيش فرض Windows تغيير خواهد کرد.

فرم خصوصيات بسيار ديگري دارند که در پست هاي بعدي توضيح خواهم داد. در پست آينده به رويداد هاي فرم ها مي پردازيم. ادامه دارد...

گردآورنده: طه - Borna66