PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ايرانسل حتما سيم‌كارت مي‌دهد

Dr.Mobile
11-27-2009, 05:38 PM
ايرانسل حتما شهريور سيم‌كارت مي‌دهد

فناوران - كريس كيلووان (Chris Kilowan) نماينده اصلي MTN در ايران، يكي از شركت‌كنندگان در همايش يك روزه «تلفن همراه از سياستگذاري تا اجرا» بود.

وي به عنوان نماينده شركت خارجي كه حضورش در كنسرسيوم ايرانسل با حرف و حديث‌هاي زيادي همراه بود در اين همايش با قاطعيت از واگذاري سيم‌كارت‌هاي 150 هزار توماني در نيمه دوم شهريور ماه امسال خبر داد.
با اين حال به نظر نمي‌رسد تمايل چنداني براي اظهارنظر درباره اپراتور دوم تلفن همراه و مسايل حاشيه‌اي آن داشته باشد. آنچه پيش رو داريد، حاصل گفت‌وگوي كوتاه فناوران با دكتر كيلووان است.

آقاي كيلووان لطفا ابتدا كمي راجع به MTN و ايرانسل بگوييد.
من هيچ وقت راجع به ايرانسل حرف نمي‌زنم ولي هميشه علاقه دارم راجع به شركت MTN صحبت كنم.

شما سهامدار و شريك ايرانسل هستيد چرا تمايلي براي صحبت در اين باره نداريد؟
اين درست است كه ما سهامدار و شريك كنسرسيوم ايرانسل هستيم اما آن شركت افرادي را براي پاسخگويي درباره نحوه عملكرد خود دارد و من نيازي به توضيح اين مسايل نمي‌بينم. البته مي‌توانم راجع به كليات اين كنسرسيوم صحبت كنم اما ترجيح مي‌دهم جزييات را به خودشان محول كنم. من هميشه راجع به MTN حرف مي‌زنم.

آيا فكر مي‌كنيد ايرانسل توانايي واگذاري سيم‌كارت تا آخر ماه را داشته باشد؟
بله من مطمئن هستم كه اين شركت واگذاري سيم‌كارت‌هاي خود را از 24 شهريور 85 آغاز خواهد كرد. اين سيم‌كارت‌ها در تمامي مناطق تهران و برخي نقاط ايران توزيع مي‌شود.

به نظر شما چرا تركسل كنار گذاشته شد؟
من راجع به گذشته چيزي نمي‌دانم. اما در مورد شركت MTN اين گونه است كه ما يك دعوتنامه در سپتامبر سال گذشته از طرف ايران دريافت كرديم و پس از آن وارد مذاكره شديم.

نظر شما درباره طرح تجاري (Business Plan) شركت ايرانسل چيست؟‌ آيا فكر مي‌كنيد با توجه به تغييرات بازار و ورود سيم‌كارت‌هاي جديد اپراتور اول، اين كنسرسيوم مي‌تواند به تعهدات خود عمل كند؟‌
اپراتور اول به صورت انبوه سيم‌كارت‌هاي خود را در بازار عرضه كرده و با توجه به اينكه اين اپراتور در آينده چگونه عمل خواهد كرد، مسلما اين مسايل بايدتوسط شركت ايرانسل در طرح تجاري شركت اعمال شود. البته اين شركت بايد به تعهدات خود در مورد پرداخت قسمتي از درآمد حاصله به دولت عمل كند، زيرا دقيقا اين موضوع در قرارداد ذكر شده است. ما مي‌دانيم كه هر اپراتور يا شركتي كه به عنوان فرد دوم وارد بازار مي‌شود هيچ ضمانتي در رابطه با بازار ندارد و بايد طرح تجاري خود را مجددا مورد بررسي قرار داده و يا طرح تجاري جديدي تدوين كند نه اينكه به طرح تجاري اوليه خود متكي شد. وقتي شما اپراتوري با اين ابعاد را توسعه مي‌دهيد بايد طرح تجاري مناسبي را نيز ارايه دهيد. ايرانسل هم بايد اين كار را انجام دهد. البته فكر نمي‌كنم ايرانسل براي بازبيني طرح تجاري‌اش لزومي براي مراجعه به رگولاتوري و وزارت ارتباطات داشته باشد. اين مساله منوط به بررسي‌هاي دقيق خود شركت است.

آيا ايرانسل حق بازبيني طرح تجاري خود را دارد؟
بله ايرانسل مي‌تواند طرح تجاري خود را تغيير دهد. اما به اين شرط كه به تعهدات خود در مورد پرداخت سهمي از درآمد به دولت پايبند بماند.

MTN هم اكنون در سطح جهان چه وضعيتي دارد؟
ما يك شركت خيلي بزرگ هستيم. هم اكنون 30 ميليون مشترك در 21 كشور داريم. اپراتور ما از سال گذشته در افغانستان شروع به كار كرده و همچنين اپراتورهايي در كشورهاي قبرس، يمن، سودان و سوريه داريم. هم اكنون ما بزرگترين اپراتور در خاورميانه و آفريقا هستيم.

ميزان سرمايه‌گذاري MTN در ايرانسل چقدر بوده است؟
550 ميليون دلار سرمايه‌گذاري كرديم كه از اين ميزان 300 ميليون دلار مربوط به حق ليسانس بوده است.
البته اميدواريم بعد از يك سال و با فروش 7/1 ميليون سيم‌كارت، بازگشت سرمايه داشته باشيم.

آيا از همكاري با يك شريك ايراني راضي هستيد؟
بله، همه چيز خوب پيش مي‌رود.

مشكلاتي هم داشته‌ايد؟
نه به طور جدي. البته چالش‌هايي جالب هم داشته‌ايم. اما من هميشه معتقدم MTN يك شركت قوي است و با تدبير خود مي‌تواند تمام مشكلات را حل كند و با مشكلات كنار بيايد. درواقع MTN اگر نمي‌توانست با چالش‌ها مواجه شود، نمي‌توانست به اين سطح برسد.

مي‌توانيد به يكي از آن «بزرگ‌ترين چالش‌هاي جالب»‌تان در ايران اشاره كنيد؟
نه نمي‌توانيم بگويم. دوست ندارم آن مسايل را دوباره به ياد بياورم. البته من معتقدم تمام مسايل در ايران قابل حل است.

چرا كنسرسيوم ايرانسل تمايلي به شفاف‌سازي ندارد؟
من هم از اين مساله متعجبم. ما به نوبه خود هيچ امر غيرشفافي نداريم.

آيا درست است كه ايرانسل به شما اجازه برگزاري ميزگرد خبري نمي‌دهد؟
نه. تا جايي كه مربوط به خود MTN به عنوان يك شركت حقوقي مي‌شود، هيچ كس نمي‌تواند به ما بگويد چه بكنيم و چه نكنيم. اما در مورد ايرانسل، مديران اين كنسرسيوم تصميم مي‌گيرند.