PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اندازه گیری - 1

Y@SiN
11-19-2009, 07:15 PM
"اگر بتواني چيزي را اندازه گيري کني مي تواني آن را مديريت کني!" (!If you can mesure it you can manage it) جمله بالا جمله معروفي است، حداقل در بين مديران که طرفداران زيادي دارد. من هم دوستش دارم و بارها از آن استفاده مي کنم.معني کاملي دارد. اشکال بسياري از مديران ما در آن است که نمي توانند براي سازمان کاري خود معيار تعريف کنند و بر اساس اين معيار ها حرکت سازمان خود را بسنجند. اين مشکل محدود به بخش هاي نرم افزاري کشور نمي شود و زمينه هاي مختلف صنعتي و اقتصادي چه در بخش خصوصي و چه در بخش دولتي با آن دست به گريبانند. اهمیت اندازه گیری در مهندسی به حدی است که در مورد آن نقل قولی است که در مورد چیزی آگاهی داری که بتوانی آن را اندازه بگیری. چنانچه بخواهيم در يک سازمان و يا در يک پروژه مديريت مناسبي داشته باشيم يکي از راهکار ها تعريف معيارهاي درست و اندازه گيري مدام آنهاست. مهمترين مساله در تعريف معيار ها آن است که بتواني براي ملاک هاي کيفي، معيار هاي کمي تعريف کرد. يعني براي آنکه بداني در يک زمينه کيفي وضعيتت چيست، يک يا چند معيار کمي بدست بياوري که با اندازه گيري آنها به يک شناخت نسبي از وضعيت سازمان یا پروژه دست يابي. در سلسله مراتبی به بحث اندازه گیری در پروژه ها، سازمانها و سایر موارد مرتبط با فنآوری اطلاعات و ارتباطات خواهم پرداخت. فعلا ... همین!