PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اندازه گیری 5- سازمانها، کلیات

Y@SiN
11-19-2009, 07:12 PM
�?ارغ از مطالب ذکر شده قبلی در مورد معیار های نرم ا�?زار، در یک سازمان کاری معیارهای مختل�?ی قابل تعر�? و اندازه گیری است. این معیارها در سطوح مختل�? سازمان و با اهدا�? مت�?اوتی تعری�? می شوند که مهمترین معیارها در جهت تحقق یک مدیریت صحیح می باشد. در چند مطلب جداگانه به بحث اندازه گیری در سازمانها، خصوصا در سطوح مدیریتی خواهم پرداخت.

پیش از نوشتار:
نکته مهم آنکه من تخصص سازمانی و یا معماری سازمانی ندارم و صر�?ا بر اساس مطالعات شخصی و یا علاقه مندی های �?نآوری در این مورد صحبت می کنم.بنابراین تا دلتان بخواهد ممکن است اشتباه یا نقص داشته باشد این مطلب. وبلاگ است دیگر ... ! از سوی دیگر، این اندازه گیری به شکلی محدود است به مواردی که در رادمان (http://www.radmanitd.com/)با آنها به شکلی سروکار داریم و آنهم به خاطر مشارکت با شرکت مشاوران تعالی سازان (http://www.eraghi.com/) در توسعه نرم ا�?زارهای تخصصی مدیریتی است.

سطوح اندازه گیری در یک سازمان :
در یک سازمان کاری می توان با اهدا�? مختل�?ی -که به برخی از آنها در مطالب قبل اشاره شده- و در سطوح مختل�?ی بسته به جایگاه سازمانی معیار تعری�? و با اندازه گیری پیوسته آنها، اهدا�? را محقق ساخت.
- سطح عملیاتی: در این سطح ، معیارها و اندازه گیری ها مرتبط می شود با سنجش عملکرد پرسنل، تعری�? معیارهای کی�?ی برای �?رآیند کاری و محصول، سنجش رضایت مندی مشتری (Customer Satisfaction) ، معیار های �?عالیت های شخصی و �?رم های ارزشیابی تکریم ارباب رجوع و ....
-سطح مدیران میانی: در این سطح که به برنامه های کوتاه مدت سازمان بر می گردد، تدوین معیارهایی که روند حرکت جاری سازمان را مشخص سازد اهمیت ویژه ای دارد.علاوه بر معیارهای �?وق، معیارهایی برای کنترل پروژه، سنجش بهره وری، معیارهای مبتنی بر رعایت استانداردهای ISO و سایر استانداردهای مشابه در کنترل کی�?ی، معیارها و شاخص های مالی ، تدوین نیازسنجی آموزشی و تعری�? معیار های مرتبط با آن در پرسنل و .... از جمله معیارهای این گروه می باشد.
- سطح مدیران ارشد: طبیعتا معیارهای این بخش بر خلا�? معیارهای قبل که نقش تاکتیکی دارد، نقش استراتژیک و راهبردی پیدا می کند. معیارهایی برای سنجش کارایی عمومی سازمان، Cashflow ، معیارهای مقایسه ای برای سازمانها باهم ، دوره های مختل�? باهم و یا ... ، معیارهای اندازه گیری حرکت سازمان به سمت آرمانها و اهدا�? کلی سازمان، شاخص های استراتژیک ، سود و زیان و .... معیارهایی است که در این بخش تعری�? می شوند.
�?ارغ از این سطح بندی، مدل هایی وجود دارد که با بهره گیری از آن می توان کلیت سازمان را در همه سطوح و یا در سطوح مشحصی مدل سازی نموده و با تعری�? معیارهای کمی، پارامترهای کی�?ی سازمان را بهبود بخشید.
مدلهایی نظیر TQM ، EFQM و یا BSC از اینجمله اند. مدلهایی که بسیار کاربرد دارند و �?ارغ از جنبه تخصصی هر سازمان، عمومیت دارند. از سوی دیگر مدل هایی نظیر PAEM نیز که یک مدل داخلی است قابل تعری�? است.
دقت کنید که همانگونه که در اصول اندازه گیری گ�?تیم، یک معیار من�?رد برای اندازه گیری یک چیز نداریم و مدلهای �?وق هر یک از جنبه های مختل�?، معیارهایی را تعری�? و اندازه گیری می کنند.
در نوشته های بعدی برخی از این مدل ها را معر�?ی می کنم...
همین!