PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Software Fast Food

Y@SiN
11-19-2009, 07:11 PM
به بحث معیارهای کی�?ی در تولید نرم ا�?زار بارها اشاره کرده ام، همچنین لزوم سرعت بخشیدن به تولید، این مطالب را هم در ادامه آن مطالب بخوانید. منتها از زاویه دید دیگر، ممنون!
به جای مقدمه :
1- در مهندسی نرم ا�?زار، با الگو برداری از صنایع و معماری سعی کردند روند تولید را مهندسی کرده و �?رآیند ها را بهبود بخشند، ورود مبحث معماری به طراحی نرم ا�?زار ، توسعه نرم ا�?زار مبتی بر مؤل�?ه ها (CBSD: Component Based Software Development) ، مهندسی همزمان و .... از جمله مطالب وارداتی است.
2- طرح مباحثی نظیر کارخانه نرم ا�?زار (Software Factory) و سوپرمارکت نرم ا�?زار (Software Supermarket ) باعث تغییر نگرش تولید کنندگان و مصر�? کنندگان نرم ا�?زار شد. لزوم تحویل سریع، اعطای حق انتخاب، بهره گیری از قطعات پیش ساخته، ایجاد خط تولید و ... از جمله این م�?اهیم است.

اما Software FastFood چیست و ایده اش از کجا آمد؟

صورت مساله :
چند روز پیش با یکی از دوستان، ر�?ته بودیم به یکی از رستوران هایی که غذای آماده به مشتریان عرضه می کنند و ما آنها را به نام FAST FOOD می شناسیم. گرچند بسیاری �?قط نام را یدک می کشند ولی این یکی از نوع جدی تر بود و واقعا به صورت بلادرنگ -یعنی در یک زمان از پیش مشخص- تحویل می داد.
�?رصتی شد و نگاهی کردیم به درون رستوران و نحوه آماده سازی غذا. قطعات از پیش آماده و نیم پخته که با ترکیب با هم و با پخت سریع، غذا آماده می شد. جالب بود. صحبت کردیم از نحوه کار این رستورانها و نحوه مدیریت آنها. اینکه باید یک برآورد درست داشته باشند از تعداد مشتری خود و بر اساس آن اقدام به آماده سازی غذای نیمه آماده و تعداد پرسنل بکنند. اینکه تنوع غذاییشان چطور است. در ایران که معمولا به دلایل سختی کار چند غذای محدود بیشتر نیست، چند مدل ساندویچ، مرغ سوخاری و پیتزا. اما صحبت شد از نمونه های غربی یا شرقی این رستوران ها، که تنوع غذایی بالایی هم دارند. رستوران های چینی که با آن غذای پر جزییات، می توانند مدل های متنوعی از غذا ها را در زمان کوتاه آماده کنند.
این جریان گذشت، منتها مدام این مساله ذهن من را مشغول کرده بود که آیا می شود همین مدل را در یک شرکت تولید کننده نرم ا�?زار هم تجربه نمود....
�?کر که کردم دیدم می شود. �?قط باید ماژولی آماده کرد که از کامپوننت بزرگ تر باشد -برای مثال یک Bussiness Component- و شناختی داشت از نیاز مشتریان. یک جوری مدل توسعه یا�?ته ای از Component Based. مدلی که در آن به جای آن که هد�? کی�?یت و تولید همه مدل نرم ا�?زار نمود، توجه کرد به سرعت تولید و یکنواختی تولید نرم ا�?زار، همراه با منطبق سازی با نیاز های مشتری. یک جوری شاید ترکیب متدولوژی Agile با CBSD.
طبیعتا این مدل برای یک شرکت تولید کننده بسته های نرم ا�?زاری همه منظوره (Package ) و یا مجری پروژه های نرم ا�?زاری اختصاصی بایستی به درستی اجرا شود. مدیریت همچین شرکتی مسائل خاص خودش را دارد، لزوم توجه به سرعت در تحویل همزمان با تنوع در محصول، با رعایت کی�?یت در تولید.
اما طبیعتا می تواند به یک طی�? خاص مشتریان، سرویس خوبی بدهد.
در هنگام تولید در چنین شرکتی، پیش بینی میزان �?روش بسیار مهم است، تا بتوانند پرسنل مناسب برای تولید و منطبق سازی سریع آماده کنند.
در مورد نیروی �?نی هم می توان پرسنل �?نی اینچنین شرکتی را در دو گروه Backend و Frontend اماده کرد. در گروه پشت صحنه یا Backend ، هد�? آماده سازی ماژول های نیمه آماده است. طبیعتا این گروه زمان بیشتری برای تولید دارد و هد�?ش تولید ماژول با رعایت پارامترهای کی�?ی است. اما در گروه پیشرو Frontend هد�? ترکیب درست ماژول ها و منطبق سازی سریع با نیاز های مشتری است. در هر موردی هم که امکان داشت ماژول نیمه آماده از طریق یک تولید کننده عمده خریداری شود ( مانند سیب زمینی نیمه آماده!) که همان بهره گیری از کارخانه نرم ا�?زار است.
.....
این ایده هنوز جای کار دارد، خیلی هم دارد، شاید �?رصت کنم و یک کمی کامل تر روی آن کار کنم و پخته اش کنم. شاید یک مقاله شود، نمی دانم.
همین!