PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش کامل ساخت منوهای حرفه ای با Dhtml

TAHA
10-11-2009, 09:30 AM
ر این مقاله قصد دارم چگونگی ساخت منوهای Rollover و Drop-Down را با DHTML (و نه جاوااسکریپت) توضیح بدهم... من این مقاله را طوری نوشتم که اگر در زمینه DHTML مبتدی باشید، یعنی هیچی از آن ندانید، قادر به ساخت منوهای مورد نظر خود خواهید بود. این منوها را با جاوااسکریپت هم می توان ساخت، اما به نظر من استفاده از DHTML بهتر است...

به یاد داشته باشید که این منوها فقط در IE قابل استفاده خواهد بود و در مرورگرهای دیگر نظیر Netscape و Opera جواب نخواهد داد!

خوب، برای شروع به هیچ نرم افزار خاصی نیاز ندارید. از آنجا که می خواهید با DHTML کار کنید، یعنی می خواهید کدنویسی کنید، نرم افزارهایی نظیر Microsoft FrontPage و یا Macromedia Dreamweaver نمی توانند کمکی به شما بکنند. پس نرم افزار Notepad را باز کرده و فایل مورد نظر را در جای مناسب و با پسوند htm و یا html ذخیره نمائید. دقت داشته باشید که اگر می خواهید درون فایل خود فارسی تایپ کنید، در قسمت Encoding گزینه UTF-8 را انتخاب کنید. همچنین نرم افزار Notepad به طور اتوماتیک به آخر نام فایل وارد شده، پسوند txt را اضافه می کند. به عنوان مثال اگر فایل خود را با نام DHTML.htm ذخیره کنید، فایل نهایی به صورت DHTML.htm.txt خواهد بود. برای جلوگیری از چنین عملی، نام فایل را درون علامت کوتیشن ( " ) قرار دهید. یعنی چیزی شبیه به "DHTML.htm".
پس از ذخیره فایل، کدهای زیر را درون آن وارد کنید. این کدها برای هر صفحه وبی نیاز می باشد (هر چند مرورگرهای امروزی بدون نوشتن این کدهای ضروری هم، صفحه وب شما را 99.99% درست نمایش می دهند!).

کد HTML:

<html>

<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
<title>DHTML Menus</title>
</head>

<body>

</body>

</html>
چون در ساخت این منوها، ما از CSS استفاده کرده ایم، می توانید برای تایپ این کدها (کدهای CSS)، به دو طریق عمل کنید:

1- کدهای CSS را درون یک فایل خارجی و با پسوند css ذخیره کنید و سپس آن را به صفحه خود لینک کنید.

2- کدهای CSS را مستقیما درون صفحه تایپ کنید.