PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شناخت کامپایلر ها و محیط های توسعه مجتمع ( قسمت اول )

Y@SiN
09-29-2009, 01:01 PM
مطلبی که امروز برایتان مهیا کرده ام ارتباطی مستقیمی با OpenGL ندارد. ولی به چند دلیل لازم دیدم قبل از وارد شدن به مباحث اصلی و آموزشهای NeHe یک سری از کامپایلر ها و محیط های توسعه مجتمع را که برای زبانهای C و C++ تهیه شده اند و اکثرشان کیفیت های بالایی دارند و در ضمن رایگان نیز هستند را به شما معرفی کنم. البته در همین ابتدا باید نکته ای را روشن کنم. اصولا من از مایکروسافت بیزارم و تا جایی که مجبور نباشم از محصولات این شرکت عزیز استفاده نمیکنم. البته بحث در مورد چرایی این مورد ربطی با محتوای این وبلاگ ندارد و چندان مایل نیستم با بیان عقاید شخصی خود در این وبلاگ تجربیاتی که در سایتهای دیگر داشتم را اینجا نیز تکرار کنم و با دوستانی که عاشق سینه چاک محصولات مایکروسافت هستند به جر و بحث بر سر این مطلب بپردازم. در عوض ترجیح میدهم که وقت مفید دوستان با مطالب آموزنده پر شود.

و اما دلایل من در مورد معرفی این کامپایلر ها و IDE ها :

<LI class=MsoNormal dir=rtl style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt">همانطور که پیشتر نیز گفتم من از محصولات مایکروسافت استفاده نمیکنم مگر آنجایی که مجبور باشم. مانند سیستم عامل ویندوز و واژه پرداز Word (البته بخش مهمی و زیادی از زندگی من در دنیای شیرین و دوست داشتنی لینوکس میگذرد). <LI class=MsoNormal dir=rtl style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt">در هیچ کدام از آموزش هایی که در این وبلاگ به دوستان داده میشود از محیط ویژوال استدیو به هیچ عنوان استفاده نمیشود. <LI class=MsoNormal dir=rtl style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt">کار کردن با کامپایلر ها و IDE های مختلف دوستان را از این باور که تنها کامپایلر و IDE مایکروسافت در این دنیا وجود دارد دور میسازد. <LI class=MsoNormal dir=rtl style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt">بسیاری از این محیط ها و کامپایلر ها در عین رایگان بودن هیچ چیز از نمونه تجاریشان (مخصوصا ویژوال استدیو) کم ندارند. <LI class=MsoNormal dir=rtl style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt">دوستان با استفاده از محیط ها و کامپایلر های دیگر میتوانند توانایی ها و دانسته هایشان را بطور زیادی گسترش دهند و هیچگاه متکی به یک سیستم عامل یا محیط خاص نباشند.
و در آخر این نکته که تنوع هم چیز خوبی است.

و اما معرفی کامپایلر ها و IDE های رایگانی که برای C و C++ تهیه شده اند :

اولین پیشنهاد و شاید حرفه ای ترین پیشنهاد برای دوستان کامپایلر GCC میباشد. که محصولی رایگان بوده و قدرتی فراوان دارد بطوری که از آن بصورت حرفه ای در سیستم عامل های لینوکس و یونیکس استفاده میشود. اما ناراحت نباشید ورژن تحت ویندوز این کامپایلر قدرتمند بنام MinGW برای شما آماده شده است. که در حقیقت همان gcc است که کتابخانه ها و فایلهای هدر ویندوز به آن اضافه شده است. خوب برای این کامپایلر قدرتمند IDE های گوناگون و رایگان زیادی وجود دارد از جمله دو IDE به نامهای Dev-C++ و CodeBlock که شما با دانلود هر کدام از این IDE ها صاحب یک نسخه تر و تمیز از جدیدترین ورژن MinGW نیز میشوید. هر دوی این IDE ها بسیار زیبا و قوی هستند. هر چند Dev-C++ IDE یک مقدار قدیمی تر است و سابقه بیشتری دارد اما در مقابل CodeBlock نیز چیزی کم ندارد و با محیط جذاب و کارآیی خوبش آینده خوبی در پیش دارد.

برای دانلود IDE ی CodeBlocks به همراه کامپایلر MinGW میتوانید به این آدرس مراجعه کنید.البته لازم به ذکر است که این IDE با کامپایلر های دیگری مانند Borland C++ Builder ویا Digital Mars هم میتواند کار کند :

www.codeblocks.org (http://www.codeblocks.org/)

و برای دانلود IDE ی Dev-C++ به همراه کامپایلر MinGW میتوانید به این آدرس مراجعه کنید :

www.Bloodshed.net (http://www.bloodshed.net/)

سومین IDE ای که امروز قصد معرفی آن را دارم Relo میباشد که محیط فوق العاده ساده ای دارد و شاید به خاطر این ساده و خودمانی بودن یکی از بهترین IDE ها برای برنامه نویسان تازه کار C و C++ است که از سر و کله زدن با منو ها و قابلیت های گوناگون IDE های بزرگ بیزارند. این را جدا میگویم که اگر تازه به جمع برنامه نویسان C/C++ پیوسته اید حتما این IDE را امتحان کنید. این IDE در عین سادگی بسیار قدرتمند بوده و به راحتی با کامپایلرهای Borland-gcc-DMars-VC مجتمع میشود. و این یک مزیت است.

برای آشنایی و دانلود آن میتوانید به این سایت مراجعه نمایید :

http://www.fifsoft.com/relo/ (http://www.fifsoft.com/relo/)

خوب امروز برای شما دوستان یک کامپایلر و سه IDE مختلف معرفی کردم. چند عدد دیگر هم باقی مانده که در قسمت دوم و پایانی معرفی میشود و در پایان یک مقایسه بین آنها انجام میدهیم.