PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنايي با xml قسمت دوم

TAHA
09-23-2009, 08:29 PM
اکثر افرادی که قصد یادگیری XML رو دارند، نمی تونند XML رو خوب بفهمند. شما سعی کنید XML رو یک سیستم ذخیره اطلاعات بدونید.بعدا با یادگیری قسمتهای بعدی XML با کاربردهای XML آشنا میشید و راحتتر میتونید به صورت حرفه ای از اون استفاده کنید.البته این یادآوری کنم که من فقط قصد آشنا سازی شما با XML رو دارم نه آموزش کامل XML.
XML برای خود یک دستوره نگارشی و املایی دارد. شما در حین یادگیری عبارتهای XML با اون آشنا میشید.
تگها:
شما با عبارتهای HTML یا همان TAG ها آشنا هستید < تگ> در XML از همان تگها استفاده میشود ولی نکته مهم اینجاست که XML به شدت به حروف کوچک و بزرگ حساسیت داره پس اگر شما تگ ابتدای خودتون رو به دین صورت نوشتید < TaG> باید تگ پاییانی هم بدین صورت بنویسید < /TaG>.

اعلان شروع فایل XML:
فایل XML با یک اعلان شروع میشه که باید در اولین خط باشه (کاملا اختیاری):

حتما به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید. تگ اعلان XML به صورت < ؟ و بعد کلمه XML و بعد از اون نوع version که تا کنون آخرین اون "1.0" بوده قرار میگیره و سپس تگ پایانی اون ؟ >.
نوشتن تگها:
تگها در حقیقت همان رکوردها هستند که فیلدهای متغییری میتوانند داشته باشند(البته اگر با Database آشنا باشید). شما اطلاعات خودتون رو با استفاده از تگها ذخیره میکنید مثلا برای ذخیره اسمتون: AraSoft< /Name >
برای ذخیره اطلاعات شما به دو تگ نیاز دارید یکی آغازی و دیگری پایانی این دو در حقیقت تشکیل یک تگ صحیح را میدهند. یک تگ آغازی به صورت اول > و بعد اسم مورد نظر و سپس < نوشته میشود. تگ پایانی تنها یک تفاوت کوچک دارد که آن در آولین بخش تگ است. تگ پایانی به صورت یک علامت / هم وجود دارد:

Begin: < Name >
End: < /Name >

برای نوشتن تگها باید به این توجه کنید که اسم تگ شروع (< Name>) و اسم تگ پایانی (< /Name>) نباید از نظر کوچکی و بزرگی فرق کند. و نکته مهم اینکه شما باید XML خود رو با یک تگ اصلی بپوشانید و بقیه تگها رو داخل اون قرار دهید مثل:

< ? Xml version="1.0" ?>
< Root>
< /Child1 >
< /Child2>

< / Root>

تداخل تگها:
اگر شما تگی رو شروع کردید و میخواهید تگی رو داخل اون قرار دهید شروع و پایان تگ باید در داخل تگ اصلی باشد مانند زیر:

درست:
< ? Xml version="1.0" ?>
< root>
< child1/>

:غلط
< ? Xml version="1.0" ? >
< root >
< child1 >

< /child1 > ß-----Error

تگ پوچ:
شاید در مرور Xml های که من نوشتم یه این تگ < Child1 /> رسیده و تعجب کنید که چرا من قانون نوشتن تگها رو نقض کردم و لی در حقیقت این خود یک دستور نگارشی است مبنی بر اینکه اگر تگی هیچ مقداری رو در بر نمیگیرد بهتر است به صورت < Name/> نوشته شود "شبیه به HTML" تا به راحتی برسی XML افزوده شود.
افزوردن ویژگی به تگ:
تگ ها قدرت داشتن ویژگی رو دارند (Attribute).

1.Home< /SectionOfSite>
2.Home< /SectionOfSite>

شما میتوانید برای مقدار هر تگ یک خاصیت یا ویژگی تعیین کنید. مثلا من در شماره 1 گفتم قسمت سایت=خانه و با زبان فارسی و در شماره 2 گفتم که قسمت سایت=خانه و به زبان انگلیسی.