PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گزارش مصور شگفتي آور يك تلويزيون آمريكايي كه دستگاه امنيت دولت سعودي را در برابر علامت سئوال قرار داده بود

Borna66
09-18-2009, 07:47 PM
گزارش مصور شگفتي آور يك تلويزيون آمريكايي كه دستگاه امنيت دولت سعودي را در برابر علامت سئوال قرار داده بود

نهم ماه مه 2004 شبكه نلويزيوني سي بي اس آمريكا مصاحبه با تني چند از متهمان خارجي حادثه انفجار سال 2000 رياض را كه سالها در كشور سعودي زنداني بودند در مجله تلويزيوني خود، « 60 دقيقه» پخش كرد. از اين خارجيان پنج تن انگليسي، دو نفرشان كانادايي و فرد ديگر بلژيكي است. يكي از متهمان، دكتر سامسون (تبعه كانادا و فعلا مقيم انگلستان) در اين مصاحبه گفت كه در كشور سعودي در امور بازرگاني فعاليت داشت. چند روز پس از وقوع حادثه انفجار، او را در خيابان گرفتند و در زندان شكنجه بسيار كردند، از جمله هفت روز به زنجير كشيدند و به يك در آهنين بستند و مانع خواب رفتن او شدند. وي افزود: آنان (ماموران سعودي) مي خواستند كه صريحا اعتراف كنم كه در حادثه انفجار دست داشته و اين كار را طبق نقشه دو تن از ديپلماتهاي سفارت انگلستان در رياض انجام داده بودم، و من كه سرانجام طاقت مقاومت را از دست داده بودم هرچه را كه آنان ديكته كردند نوشتم و امضاء كردم و بعد شنيدم كه بازجوي مرا به خاطر گرفتن اين اعتراف به درجه سرگردي ترفيع داده بودند. من و ديگران در زندان در انتظار گردن زده شدن در ميدان معروف رياض بوديم كه نخست وزير انگلستان شخصا مداخله كرد و عفو ما را از پادشاه سعودي دريافت داشت و خلاص شديم.

ساير مصاحبه شوندگان هم مطالب مشابهي بيان داشتند و گفتند كه هنوز به درستي برايشان روشن نشده است كه چرا از ميان آن همه خارجي، تنها آنان را متهم كرده بودند و چه اصراري داشتند كه بگوييم از جانب سفارت انگلستان ماموريت اين انفجار را داشتيم.

«اد بردلي» روزنامه نگار كهنسال (سياهپوست) آمريكايي كه اين گزارش را تهيه كرده بود ضمن مصاحبه با ناراضيان سعودي كه در انگلستان اقامت دارند سبب را به دست داد. يكي از فعالين ضد دولت سعودي گفت: چون دولت سعودي نتوانست از طريق مذاكرات ديپلماتيك دولت انگلستان را وادار به اخراج ما از اين كشور كند آن نقشه را كشيد و از فرصت به دست آمده از انفجار رياض كه توسط مخالفان داخلي سياستهاي دولت سعودي انجام شده بود بهره گرفت و خارجيان را متهم، و آنان را وادار به اعتراف بر ضد سفارت انگلستان كرد تا از اين راه اين دولت را تحت فشار بگذارد كه ما را ديپورت كند و ....
اين گزارش مصور مجله تلويزيوني «سي.بي.اس» پس از پخش شدن، در جهان توليد شگفتي كرد و دستگاه امنيتي دولت سعودي را كه ساختمان مقر آن در رياض چند روز پيش از پخش اين برنامه در يك انفجار انتحاري تخريب شده بود در برابر يک علامت سئوال بزرگ قرار داد.
همچنين افشاگري هاي بهار سال 2004 در رسانه ها كه دولت آمريكا نقشه اشغال نظامي عراق را قبلا به اطلاع مقامات سعودي رسانيده بود و دولت سعودي كه با دولت بوش روابط بسيار نزديك دارد قول داده كه در صورت بالا رفتن بهاي نفت خام در تابستان و پاييز سال 2004 ، توليد نفت در آستانه انتخابات نوامبر 2004 آمريكا را با هدف پايين نگهداشتن قيمت در جايگاههاي بنزين بالا ببرد تا جورج بوش بارديگر پيروز شود؛ سران سعودي را در جهان عرب دچار ضعف موضع كرده بود.