PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سان گه گه و کتاب «دوران کودکی» او

Borna66
09-15-2009, 11:12 AM
http://pnu-club.com/imported/2009/09/1882.jpg (mms://media.chinaradio.cn/persian/wh090120.wma)اخیراً در کتابفروشی های چین کتابی به نام «دوران کودکی» بسیار پر فروش شده است. این کتاب رمانی است متشکل از داستان های زیادی که به طرز جالبی با یکدیگر ارتباط دارند. نویسنده در این کتاب 89 کاریکاتور هم رسم کرده بر جذابیت خواندن آن می افزاید. این کتاب «کتابی با لحن کودکانه برای بزرگسالان» ارزیابی می شود که با استقبال جوانان متولد دهه های 70 و 80 قرن بیستم مواجه شده است.
http://pnu-club.com/imported/2009/09/1883.jpg
سان گه گه اهل تبت چین در پایان دهه 70 قرن بیستم در شهر چن دوی استان سی چوان واقع در جنوب غرب چین متولد شد. او در اطراف معدنی که پدر و مادرش در آن کار می کردند دوران کودکی بسیار آزاد و خوشبختی را گذراند. پس از آن که پدر و مادرش از هم جدا شدند، این اتفاق تأثیر زیادی بر زندگی سان گه گه گذاشت. در نوجوانی عاشق پسری شد که عهدش را شکست. سپس، استان سی چوان را ترک کرد و بیشتر زندگی خود را در سه شهر پکن، شانگهای و گوان جوئو گذراند. خودش می گوید که دوست دارد به شهرهای مختلف سفر کرده و مدتی در آنها زندگی کند. او به عنوان بازیگر پاره وقت، مانکن، فروشنده نوشابه و خبرنگار کار کرده و اکنون در مجله «شهرهای چین» به نویسندگی مشغول است.
در کتاب «دوران کودکی» داستان های زندگی دختری از شهر چن دو از 2 سالگی تا 27 سالگی به طرز بسیار جالبی به گویش محلی سی چوان بازگو می شود.
سان گه گه در روی جلد کتابش نوشته است: «گذشته یک جعبه شیرینی است، من آن را یواشکی خوردم.» سان گه گه در این کتاب خاطرات شخصی زیادی را بازگو کرده است. اما خودش بر این باور است که این خاطرات متعلق به گروهی از مردم چین است و او خواسته است با این کتاب احساساتی را در دل برخی مردم بر انگیزد.
«می خواستم تغییرات عصر را در زندگی حقیقیم نشان دهم. برای نمونه من مستقیماً در کتاب به تغییرات نظام کشور اشاره نکرده ام، اما تغییرات در معدن محل زندگیم را توصیف کرده ام. می خواستم آنچه را که در زندگی هر فردی ملموس بود، بازگو کنم.»
منتقدان می گویند «دوران کودکی» ماجراهای جالبی از یک عصر معین را در بر می گیرد و خاطرات گروهی از مردم را بازگو می کند. شیوه تعریف داستان ها نیز مانند خاطرات یک کودک پراکنده و جالب است. خوانندگان این کتاب با تجربیات و احساسات جوانان نسلی که پس از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز در چین متولد شدند آشنا شوند.
سان گه گه در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا ماجراهای کتابش واقعاً خاطرات خودش است می گوید:
«فکر می کنم همه رمان نویسان با این پرسش برخورد می کنند و پاسخ دادن به آن کار آسانی نیست. زیرا در هر رمان یک مدل اصلی از زندگی واقعی منعکس می شود. اما به نظر من این مهم نیست. برای من مهم این بود که در این رمان خاطرات عصری را که در آن زندگی کردم بازگو کنم. »
سان گه گه دوست ندارد او را به عنوان یک نویسنده زن جوان بشناسند. او دختر کمرویی است که معتقد است ثروت مثل چربی در بدن است و هر چه کمتر باشد، بهتر است. چمدان کوچکی دارد که لباس ها و لوازم آرایشی را که از حراجی ها می خرد، در آن می گذارد و وقتی به شهر دیگری سفر می کند، فقط آن را با خود همراه می برد و چیزهای دیگر برایش مهم نیست. او می گوید:
"دوران جوانی من بسیار غنی و لذت بخش است. من دختری با ذهنیت بسته نیستم و می خواهم تجربیات گوناگونی داشته باشم. همچنین بسیار کنجکاو هستم و می خواهم شغل های زیادی را تجربه کنم. این باعث می شود که نسبت به دیگران پرتجربه تر باشم».
سان گه گه از زندگی کنونی اش بسیار راضی است. می گوید نویسندگی شغل مشخص و همیشگی اش نخواهد بود. خودش احتمال می دهد که در آینده در فیلمی بازی کند یا شغل دیگری را امتحان کند.