PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آماتور هستید یا حرفه ای؟

yashar
09-12-2009, 03:48 PM
يقينا در اين چند ماه اخير بار ها شنيده و ديده ايد كه چگونه يه سايت حرفه اي را ايجاد كنيم؟! بله امروز اين سوال بيشترين درصد فكر سازندگان و برنامه نويسان وب را مشغول خود كرده است
اشاعه روز افزون فنا آوري اينترنت، كمبود فضاي مناسب كار، نياز اشخاص به حفظ پرستيژ و بالابردن شخصيت و علاقه ها و انگيزه ها همه دست به دست هم داده اند تا روزانه عده بسيار زيادي در سراسر گيتي براي ساخت يه وب سايت زيبا و كار آمد تلاش كنند.
بار ها شده كه پشت ميز كار خود نشسته ايم، ساعت ها را براي ساخت يه سايت بيهوده تلف كرده ايم و آخر نه تنها به نتيجه خاصي نرسيده ايم بعضا خسته و نا اميد هم شده ايم. اما..! نا اميد نشويد! آنچه مسلم است يقينا تنها باخواندن اين مقاله به حفره ها و ايراد هاي تكنيكي و كار خود در زمينه طراحي و اجراي يه پروژه موفق دست نخواهيم يافت اما آنچه واضح است به كمك اين نوشته به راحتي مي توانيم خود را در مسيري درست و معين قرار داده و به موفقيت هاي بزرگ برسيم.
تا به حال چند كتاب براي رسيدن به هدف خود مطالعه كرده ايد؟ تاريخ نشر اين كتاب ها چه زماني بوده است؟ آيا تنها به سراغ كتاب هاي كوچك رفته ايد تا بتوانيد سريعا دست به كار شويد؟
نام كدام نرم افزار طراحي وب را مي دانيد؟ فكر مي كنيد كدام شركت هاي نرم افزاري به توليد نرم افزار هاي ساخت مي پردازند؟ كدام شركت ها را در زمينه پيشبرد وب و طراحي وب موثر تر مي دانيد؟
نام كدام يك از طراحان معروف جهان را مي شناسيد؟ آيا تاريخ زندگي آنها را به دقت مطالعه كرده ايد؟
نام چند وب سايت بزرگ را براي خودتان بگويد! منظور شما از يك وب سايت بزرگ سايتي است كه موفق باشد و يا صفحات زياد داشته باشد؟ و يا نه موثر و مفيد و گستردگي موضوعي فراوان با قابليت هاي ويژه اما تنها در 100 مگابايت؟
آيا مي دانيد بزرگ ترين و معروف ترين وب سايت جهان چه نام دارد؟ از آمار روزانه آن باخبريد؟ آيا مي دانيد اين وب سايت خود از ديتا سنتر خصوصي استفاده مي كند و يا نه در يكي از شهر هاي آميركا ، كانادا و يا انگلستان سرور شخصي اجاره كرده است؟
آيا استاندارد هاي سخت افزاري يه سيستم و كامپيوتر طراحي را براي يك طراح مي دانيد؟ آيا فكر مي كنيد سخت افزار نمي تواند در طراحي شما تاثير بگذارد؟
اولين باري كه قصد كرديد دست به طراحي سايت بزنيد چه زماني بود چه موردي با چه امكاناتي؟
آيا فكر مي كنيد حرفه اي هستيد و يا آماتور؟
در بالا سوالاتي را از خودم و شما پرسيدم، شايد كسي بگويد آخر اين سوال ها چه تاثيري و يا فايده اي براي يك طراح و طرح دارند؟
اما آنچه كه پاسخ مي دهم بي شك اين است، اگر نمي توانيد پاسخ يكي از سوالات بالا را بدهيد و يا مشكوك به جواب خود هستيد و يا دليلي براي اثبات ادعاي خود نداريد دست نگه داريد! شما نم يتوانيد يك طراح و برنامه ريز خوب باشيد!
خشت اول چون نهد معمار كج، تا ثريا مي رود ديوار كج! اگر چه پدران ما تخصصي در وب و يا طراحي ندارد اما پند ها و اندرز هائي دارند كه به راحتي محسوس نيستند.
ممكن است دوستانتان شما را شخصي موفق در زمينه طراحي و وب بدانند، فردي بي نظير و يا اسطوره اي! اين را به پاي آن بايد گذاشت كه احتمالا ايشان خود تخصصي در امر وب و طراحي ندارند و اساسا مي توانند تنها مشاهده كننده باشند.
به ياد دارم اولين سايتي كه طراحي مي كردم در اواخر سال 1999 ميلادي بود. سفارش دهنده يكي از دوستان من بود و قرار بود در ازاي كار من در رستوران به شام دعوت شوم! تا آن زمان فقط طراحي كرده بودم و سفارشي نداشتم و مهمتر طراحي هاي من اصولي و تكنيكي نبودند. زماني كه طراحي به پايان رسيد دوستم آنچنان به به گفت كه لحظه اي فكر كردم فيليپ كرمن از شاگردان خودم بوده! اما بعد: سايت را به كافي نت برديم... فونت ها قابل اجرا نبودند! فضاي يك سايت 2 صفحه اي نزديك به 20 مگابايت شده بود! فضاي ما تنها 12 مگابايت آن هم رايگان بود. با خجالت برگشتيم. قسمت هائي را حذف كرديم تا به 12 مگابايت رسيد. سايت آپلويد شد اما فاجعه تازه اينجا بود. سايت در هر مانيتور به گونه اي ديده مي شد و رنگش متفاوت بود. آنچه كه فكر مي كردم مشكي ست تقريبا بادمجوني مي زد! و ايراد هاي ديگر... آنروز باز هم خجالت زده برگشتيم. قبل از آن نزد دوستم اسطوره اي در طراحي بودم اما بعد از آن شايد فردي خنگ يا كودن! با تمام آن وجود نا اميد نشدم و دوباره شروع كردم. كتاب ها، جستجوي هاي اينترنتي و اين كار ها! آن زمان موفق نشدم بابت دستمزد كار شامي با دوستم صرف كنم اما حال مشتريان كم و بيش هستند كه مرا به رستوران براي صرف شام دعوت كنند تا بتوانيم براي زمان تحويل سفارش كمي بحث كنيم!
با اينكه مي دانم با اطلاعات فعلي تا حدي مي توانم كار خود را پيش ببرم اما هنوز دست از مطالعه نكشيدم. تخصصي كار مي كنم و سعي نمي كنم خود را همه كاره نشان دهمو ، حرفه من تنها طراحي وب و تجارت الكترونيك است پس تنها در اين زمينه كار مي كنم و در امر برنامه نويسي و كد دخالت خاصي به خرج نمي دهم.
فكر نكنيد اگر بتوانيد تمامي نرم افزار هاي گرافيكي را كار كنيد برترين هستيد~ مطمئنا نه تنها اين گونه افراد برترين نيستند آخرين ها هستند!
من چگونه مي توان به فردي كه مثلا 2 سال است وب كار مي كند اطمينان داشته باشم و سفارشم را به وي واگذارم كنم اگر چه وي با تمامي نرم افزار ها كار كرده و به آنها آشنائي دارد و كار يه استاديوي 10 نفري را به تنهائي انجام مي دهد؟ مطمنا سفارشم را به چند نفر واگذار مي كنم كه انها هر كدام 2 سال در يك امر خاص به صورت تخصصي فعاليت كرده باشند. اينكه كسي ادعا بكند با تمامي موارد آشنائي دارد بيشتر مشابه جك هاي انگليسي مي ماند كه بعضا سرد و خنك هستند!
خوب اگر بگويم اينها تماما مقدمه اي بود براي گفتن تجربيات شوخي نكرده ام! اما آنچه از اينجا به بعد مي گويم بسيار مهم تر از واژه به واژه موارد بالاست.
معمولا كساني بهتر مي توانند با اشخاص و جامعه بهتر ارتباط برقرار كنند كه اصول روانشاسي را بدانند، يعني كتاب هائي در زمينه روانشناسي مطالعه كرده باشند. درسا است كه وب سايت يك پروژه است اما تنها پروژه هائي موفق مي شوند كه دفمند باشند پس روانشناسان و كساني كه با اين علم آشنائس دارند راحت تر مي توانند مسائل هدف مند را طرح و به آنها پاسخ دهند. پيرو مطالعه در زمينه روانشناسي شما موفق مي شويد:
مشتري مدار باشيد يعني آمار بازديد روزانه خود را در عين رضايت مشتري و تدام بالا ببريد. هميشه وقتي بگويم يك وب سايت موفق است يعني بازديد هاي روزانه متعدد داشته است و در عين تعدد بازديد بسياري از مشتريان مشتريان دائمي و عده اي مشتريان جديد هستند كه نه چندان دور آنها هم نيز مشتري دائمي خواهند شد و اين چرخه ادامه پيدا خواهد داشت!
مطمئن باشيد بازديد كننده تنها به شرطي به وب سايت شما باز خواهد گشت كه سايت شما طراحي بي نظير داشته باشد، بترين ها را عرضه كند و همه چيز به اصطلاح دم دست او باشد و بتواند به راحتي با آن كار كند. اگر من به عنوان يك مشتري زبان انگليسي ندانم و وارد سايت شما شوم هر چند هم كه سايت شما حاوي اطلاعات زياد و جالبي باشد و هر چقدر هم زيبا طراحي شده باشد بالاخره بعد از گشتي در سايت شما خسته مي شوم و مقصد را به سايتي فارسي زبان هر چند بي محتوا تغيير مي دهم تا بتوانم نياز خود را حتي در حداقل بر طرف كنم. در همينجا ياد آور شوم يقينا پيشرفت شما در بين مردم جامعه خودتان خواهد بودو درست است كه كار هاي بزرگ براي انسان هاي بزرگ است و قبول دارم كه شما هم انسان بزرگي هستيد اما متذكر شوم انسان هاي بزرگ آنقدر مراقب هستند كه يك دفعه خود را در موقيت دشوار قرار ندهند و نرم نرم رو به ترقي گام بر مي دارند. در حال حاضر سايت شما نيازي به بخش انگليسي ندارد اما بد نيست براي آنكه مشتريان شما تا حدي با اهداف شما آشنا شوند قسمتي را به توضيح اين موضوع اختصاص ندهيد. البته اين قسمت حتي مي تواند به صورت يك پيوند ( لينك) باشد كه نوشته است انگليسي. همين يك كلمه خود كافي ست تا مشتريان شما بدانند شما قصد داريد سايتي بين اللملي داشته باشد.
_ توصيه مي كنم اگر سرمايه خاصي براي افتتاح يك سايت داريد از آن صرف نظر كنيد! درست است خيلي ها به دنبال همين سرمايه هستند اما سرمايه اوليه اگر چه تا حد زيادي سازنده است اما بيشتر از آنچه گمان مي كنيد براي كار شما موضر است... اسن سرمايه مي تواند به شما را در راهي قرار دهد كه تنها بتوانيد با وجود پول كار خود را پيش ببريد. فرض كنيد با 10 ميليون تومان پول شروع كنيد. به هر دليل بعد از چند سال كار و كسب در آمد بالا ضرر مالي كنيد. مشتريان شما به اين كار ها كاري ندارند آنها تنها چيزي را كه مي خواهند خدمات شماست. اگر خدامات شما تمام شد خوب خداحافظ! خوب شما چند سال با روش مديريتي 10 ميليون توماني كار كرده ايد آيا كمي دير نيست كه از صفر شروع كنيد و تك به تك اين مراحل دوشار را دوباره سپري كيند؟
اما پيشنهاد من اين است سعي كنيد از اسپانسر ها كمك بخواهيد آنها مي توانند پدر خوانده مهرباني براي پروژه شما باشند.
در اين صورت شما هم پول را داريد و هم سياست اداره يك پروژه بزرگ با هزينه اوليه صفر! باور كنيد شدني ست تنها كمي همت م خواهد!