PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بر روی سنگ قبر کوروش چه نوشته شده

Borna66
09-12-2009, 02:00 AM
مقبره او هنوز هم پا برجاست,از یک اتاقک وشش پله درست شده است.بنابر گفته آریان(180-96 یعد از میلاد)جنازه کوروش را در یک تابوت سنگ آهک قرار دادند.

بر روی مقبره این جمله به چشم میخورد:

{( ای مرد, بدان هر که هستی و از هر جا آمده ای, من کوروش, کسی هستم که امپراطوری را برای ایرانیان آوردم.پس هیچ وقت به این مقبره من و این خاکی که من را در خود جای داده غبطه نخور )}

گزنفون در نوشته های خود گفته:او توانایی توسطه دادن کشور خود را در قسمتی از دنیا داشت.که همه را متحیر بکند و هیج کس کاری که به زیان و ضرر او بود انجام نمیداد.تمام خواسته های مردم را که انگار به او الهام شده بود انجام میداد و هر کسی آرزو داشت که در امپراطوری او زندگی کند.کوروش فرمانروای بزرگترین منطقه جهان که از دریای مدیترانه تا به شرق ایران و از شمال از دریای سیاه تا به مرزهای عربی ادامه داشت.تمام اینها از روی لوحه کوروش که به "استوانه کوروش"(در موزه بریتانیا)معروف است و مانند یک بشکه است که روی آن با خط میخی حکایت گرفتن بابل حکاکی شده است و کوروش خودش را در آن فرمانروای دنیا میخواند.کوروش هم چنین بازگو میکند که چطور مردمی را که بصورت برده در بابل بودند به سرزمینهای خود برگردانده است.در این لوح از یهودیان نامی برده نشده است,اما به صورت مشخص در کتاب "ازرا"(3-1,1)گفته شده که تمام اسیرانی که بوسیله نبوکد نصر گرفتار شده بودند به کشور خود اورشلیم مراجعت کرده و معبد خود را از نو بنا کردند.این سندی است که عقیده و ایمان کوروش که همیشه به آن ممارست میکرد و میخواست که صلح و صفا را به زندگی مردم بیاورد و این خودش باش و درودی است که در اولین فصل حقوق بشر آمده است.با این که قسمتی از لوحه کوروش بر اثر مرور زمان از بین رفته است اما قسمت اعظم ان باقی مانده و ترجمه هم شده است.