PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : محمد علی فردین

Borna66
09-11-2009, 03:17 AM
فردین

http://pnu-club.com/imported/2009/09/476.jpg

زمینه فعالیت بازیگر

سینماملیت ایرانی
تولد ۱۳۱۹ تهران
مرگ ۱۳۷۹ تهران مدفن قطعه هنرمندان بهشت زهرا
سال‌های فعالیت۱۳۳۸ - ۱۳۵۷

محمدعلی فردین (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۰۹ تهران - درگذشته ۱۸ فروردین ۱۳۷۹ تهران)، بازیگر سرشناس سینمای ایران بود.
وی سینمای حرفه‌ای را با بازی کوتاهی در فیلم «دو قلوها» به کارگردانی شاپور یاسمی درنقش برادر دوقلوی ناصر ملک‌مطیعی درچند پلان آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد. او در فروردین ۱۳۷۹ در ۷۰ سالگی درگذشت. همچون بسیاری دیگر از هنرمندان آزاده پس از انقلاب اسلامی سال 57 از ادامه فعالیت بازماند و تقریبا خانه نشین شد و بین او و هوادارانش فاصله افتاد که باعث آزردگی روحی او در سالهای واپسین عمر شد. این جلمه در جمع خصوصی هنرمندان از او گویای حال و هوای وی در آن دوران سخت زندگی است "مرگ حق است و همه باید برویم اما ما یکبار نمی میریم هر روز داریم صد بار می میریم."

فعالیت ها

فعالیت ها قهرمان سابق وزن پنجم (۷۳ کیلو گرم) تیم ملی کشتی آزاد
برنده مدال نقره وزن پنجم مسابقات کشتی آزاد جهانی توکیو در سال ۱۳۳۳
همکاری با دکتر مصطفی اسکویی در هنر کده سینما و تئاتر آناهیتا ۱۳۳۷
صاحب استویو فروردین فیلم
شروع فعالیت در سینماپس ازبازی کوتاهش درفیلم «دو قلوها» با بازی در فیلم چشمه آب حیات (سیامک یاسمی) ۱۳۳۸

جایزه

بهترین بازیگر مرد برای فیلم سلطان قلبها در جشنواره فیلم سپاس ۱۳۴۸ تهران - ایران

http://pnu-club.com/imported/mising.jpg
فردین (سمت راست) به همراه گوگوش

کارگردان

بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
قرار بزرگ (۱۳۵۴)
قصه شب (۱۳۵۲)
جهنم + من (۱۳۵۱)
قصر زرین (۱۳۴۸)
سلطان قلبها (۱۳۴۷)
حاتم طائی (۱۳۴۵)
گدایان تهران (۱۳۴۵)
خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
عشق و انتقام (۱۳۴۴)
گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)

نویسنده

قصه شب (۱۳۵۲)
سلطان قلبها (۱۳۴۷)
حاتم طائی (۱۳۴۵)
خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
عشق و انتقام (۱۳۴۴)

مشاور فیلمنامه

قرار بزرگ (۱۳۵۴)

بازیگر

برزخی‌ها (۱۳۶۱) (در نقش علی فرح تاج شیراز هوابرد)
بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
غزل (۱۳۵۵)
تعصب (۱۳۵۴)
قرار بزرگ (۱۳۵۴)
جوانمرد (۱۳۵۳)
سلام بر عشق (۱۳۵۳)
شکست ناپذیر (۱۳۵۳)
مواظب کلات باش (۱۳۵۳)
ناجورها (۱۳۵۳)
جبار سرجوخه فراری (۱۳۵۲)
قصه شب (۱۳۵۲)
جهنم + من (۱۳۵۱)
ایوب (۱۳۵۰)
بابا شمل (۱۳۵۰)
راز درخت سنجد (۱۳۵۰)
مرد هزار لبخند (۱۳۵۰)
مردان خشن (۱۳۵۰)
میعادگاه خشم (۱۳۵۰)
همای سعادت (۱۳۵۰)
یک خوشگل و هزار مشکل (۱۳۵۰)
سکه شانس (۱۳۴۹)
کوچه مردها (۱۳۴۹)
مردی از جنوب شهر (۱۳۴۹)
یاقوت سه چشم (۱۳۴۹)
بهشت دور نیست (۱۳۴۸)
دنیای پر امید (۱۳۴۸)
قصر زرین (۱۳۴۸)
نعره طوفان (۱۳۴۸)
خشم کولی (۱۳۴۷)
سلطان قلبها (۱۳۴۷)
طوفان بر فراز پاترا (۱۳۴۷)
مردانه بکش (۱۳۴۷)
چرخ فلک (۱۳۴۶)
شکوه جوانمردی (۱۳۴۶)
طوفان نوح (۱۳۴۶)
امیرارسلان نامدار (۱۳۴۵)
جهان پهلوان (۱۳۴۵)
حاتم طائی (۱۳۴۵)
گدایان تهران (۱۳۴۵)
مردی از تهران (۱۳۴۵)
ببر کوهستان (۱۳۴۴)
خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
عشق و انتقام (۱۳۴۴)
قهرمان قهرمانان (۱۳۴۴)
گنج قارون (۱۳۴۴)
مو طلایی شهر ما (۱۳۴۴)
آقای قرن بیستم (۱۳۴۳)
انسان‌ها (۱۳۴۳)
ترانه‌های روستائی (۱۳۴۳)
جهنم زیر پای من (۱۳۴۳)
دهکده طلایی (۱۳۴۳)
مسیر رودخانه (۱۳۴۳)
زن‌ها فرشته‌اند (۱۳۴۲)
ساحل انتظار (۱۳۴۲)
زمین تلخ (۱۳۴۱)
طلای سفید (۱۳۴۱)
گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)
بیوه‌های خندان (۱۳۴۰)
دختری فریاد می‌کشد (۱۳۴۰)
فریاد نیمه شب (۱۳۴۰)
فردا روشن است (۱۳۳۹)
چشمه آب حیات (۱۳۳۸)
دوقلو ها (۱۳۳۸)

تهیه کننده

بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
قرار بزرگ (۱۳۵۴)
قصه شب (۱۳۵۲)
جهنم + من (۱۳۵۱)
سکه شانس (۱۳۴۹)
خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)

تدوین

قرار بزرگ (۱۳۵۴)

Borna66
http://pnu-club.com/imported/2009/09/477.jpg
زندگي نامه محمد علي فردين

نقل از:شهلا يادگار پور
خبرنگار هفته نامه سينما ورزش

خبر كوتاه بود محمد علي فردين درگذشت ولي همان قدركه خبر كوتاه بود تاْثيرآن بر شنونده بي پايان بود،هر كس كه خبر را مي شنيد براي چند لحظه مات و مبهوت مي ماند.پيران با تاُسف سرتكان مي دادند.انگار كه با رفتن فردين،بخشي از گذشته آنها هم مرده بود.شايد هم به ياد دوره جواني خودشان مي افتادند.به ياد روزهايي كه به ديدن فيلمهاي او مي رفتند،از چشمه آب حيات گرفته تا برزخي ها براستي كه فردين از بين ما رفت و سينماي فردين به پايان رسيد.براي خاكسپاري پيكرش هزاران نفر به دنبالش روان شدند و خيلي از آنان همان هايي بودند كه در بودنش به او تاختند،او را زير رگبار فحش و ناسزا گرفتند و او را سمبل سينماي آن زمان دانستند و در اين ميان حتي به گذشته ورزشي او نيز رحم نكردند و گناه سينماي مبتذل و مطرود آن زمان را به پاي او نوشتند.شايد نسل جوان كشور ما اورا به خوبي نشناسند ولي پيران همگي او را به خاطر دارند. نه تنها به خاطر وجه سينما گرش،بلكه به خاطر دلاوري هاي او درعرصه كشتي و رسيدن به مقام نايب قهرماني جهان كه آرزوي هر كشتي گير ايراني است.
محمد علي فردين به بركت چهره جذاب و دلنشين خدا داده اي كه داشتبنا بر دعوت مديران مقتدر سينما به عرصه بازيگري پاي نهاد و خيلي زود محبوب نسل جوان آن دوره شد.امير ارسلان نامدار به زودي تبديل به علي بي غم گنج قارون شد و ديري نپاييد كه
سلطان قلبها توانست محبوب مردم و يكه تازسينماي كشور گردد.فروش بالاي فيلمهاي فردين در آن زمان نشان از آن دارد كه او مورد علاقه مردم بوده است،و اين نه به خاطر محتواي فيلمهاي او،بلكه به لحاظ وقار و جذابيتي كه در شخص خودش بوده است،اگر چه كه خيلي ها معتقدند كه او هنر بازيگري نداشت و او را مظهر فيلمهاي فارسي وآبگوشتي آن زمان مي دانند،ولي با نگاهي دقيق تر مي توان متوجه شد كه او فيلمهاي خوبي چون غزل ساخته مسعود كيميايي را نيز در كارنامه سينمايي خود دارد.به عبارت ديگر بايد گفت كه ضعف ساختار و موضوع فيلمهاي گاه بسيار آبكي آن دوره را نبايد به پاي قدرت بازيگري امثال(فردين)گذاشت.هرچند كه بزرگاني مانند پرويز فني زاده نيز درآن دوره بودند كه عليرغم تمامي اين مسائل بسيار خوش درخشيده اند ولي بودند بازيگراني كه به خاطر جو حاكم بر سينماي آن دوره محكوم به ابتذال بودند ،چرا كه امروز بسياري از آنان حتي كساني كه در مبتذل ترين فيلمها حضور داشتند،هنوز در اين حرفه فعاليت مي كنند وگاه حتي از آنها تقدير هم مي شود.
البته قصد ندارم كه از هنر بازيگري فردين تقدير كنم،ولي معتقدم كه هرگز نبايد كار بازيگري را به خاطر شرايط او در زمان استبداد به زير سوال برد چرا كه امروز در سينماي غرب بزرگاني هم هستند كه گاه در مبتذل ترين صحنه ها حضور دارند و اين به حساب ضعف بازيگري آنها گذاشته نمي شود.نگته انساني اين است كه فردين از لحاظ شخصيتي بسيار غني بوده و همه از او به نيكي ياد
ميكنند.به عبارت ديگر ابتذال كه برخي از بازيگران تا گلو در آن فرو رفته بودند و در زندگي نيز در آن غرق بودند،در زندگي خصوصي فردين به چشم نمي خورد و او در كنار شهرت خود روحيه جوانمردانه خود را همچنان حفظ كرده بود،البته نا گفته نماند كه او بر روي پرده سينما هم از خيلي از كساني كه هنوز در اين حرفه هستند،پاك تر بود.يادش گرامي و روحش شاد باد

Borna66
گفت وگوي منتشر نشده از مرحوم محمد علي فردين از زبان خودش
نقل از روزنامه سينما ورزش شماره 108 فروردين1379

نتوانستم بعد از انقلاب خدمتگزار كوچكي در زمينه بازيگري سينماي انقلاب باشم

* چرا كار خود را ادامه ندادي؟

o ما ايريني ها ملت عجيبي هستيم مهمان نواز صميمي وبا استعداد شگرف ،كه در همه علوم و فنون كه نمونه هاي آن را در رشته هاي ورزشي كشتي-فوتبال-واليبال و بالاخره ورزش هاي رزمي.و همچنين در زشته هاي علوم-فيزيك-شيمي-رياضيات-قهرمانان صاحب نام و درو كننده مدال هاي طلا و نقره بوده و هستيم.
اما در اتفاقات ناگوار و معمولي هميشه به دنبال يك مقصر ميگرديم و كمتر مي پذيريم كه شايد خودمان اشتباه كرده ايم.بارها گفته ام و باز هم مي گويم كه بعد از انقلاب با اينكه آسيب پذير ترين و سرشناس ترين بازيگران و هنرمندان وطن بودم نه به جهت اينكه منتي بر سر وطن ويا خداي ناكرده بر سر مردم وطنم داشته باشم.بلكه به دو دليل ماندم:
1-پشت به مردم كردن و ترك وطن كردن و فرار ،كار من نبود

اگر چه در پرونده زندگي و سينمايي خود ورق سياه نداشتم

2-ولي مهم تر از آن اينكه در وطن بمانم و در خدمت سينماي انقلاب باشم واز همه مهم تر بتوانم با حركت در سينماي بعد از انقلاب،اشتباهات گذشته خود را جبران كنم كه گذشته هركسي اندوخته اي است فراوان براي فردا.
به همه چيز فكر مي كردم جز اينكه مشمول اين دو بيت شوم توجه كنيد خطاب به من است:

به كدام رو سپيدي،طمع بهشت بندي
تو كه درجريده،چندين ورق سياه داري

به هر صورت بعد از انقلاب خيلي چيزها بايستي تغيير ميكرد.من هم مورد قهر مسئولان اجرايي وزارت ارشاد قرار گرفتم.در واقع طبق تعريف پيش گفته گناه صنعت فيلمسازي گذشته و همه اعمال ناصواب آنها بر سر من كه شهرت بيشتري داشتم،خراب شد كه اگر نبودم ويا تنها بازيگر آن سينما نبودم آن سينما هم به وجود نمي آمد.اگر چه آن سينما
جاده اي بود گرچه نا هموارولي ولي در اصل راهي بود براب پيمودن و هموار كردن يك سينماي درست و سالم.
(كه اگر چه مشهور نبودم،فكر ميكنم به گناهي به گناهي كمتر متهم مي شدم)
بدين ترتيب من نتوانستم بعد از انقلاب خدمتگذار كوچكي در زمينه بازيگري سينماي انقلاب باشم و از اين بابت سخت متاسفم.

* نسبت به علاقه عمومي به خود كه نمونه اي ازآن را در جريان مسابقات كشتي ديديم چه نظري داريد؟

o دل چيست؟
بله نصيب دل خون شدن است.
احوال دل هر لحظه دگرگون شدن است
علامت زنده بودنش،خون و خون شدن است
سرنوشت دل؟
شايد به دليل اينكه سر و كازش با خون است.دلش نيز پر خون است. و بزرگ ترين تفريحش با اويعني گردش با خون است عاقبت كارش چيست؟نيستي.يعني از قفسه سينه بيرون بيرون شدن است.و وقتي بيرون شدمزرعه سبز وجود او چون كوير خشك و بي جان مي شود.

زندگي چيست خون دل خوردن
اولش رنج و آخرش مردن

o رفتار و اعمال دل
و اما از اعمال دل بشنويد.به وسيله ساير دوستانش،(اعضاي بدن)و فرمانده كل(مغز)تاثير پذير است و چه اعمالي كه انجام مي دهد يا نمي دهد.وقتي آتش بگيرد آتش آن جهانگير مي شود.و اما وقتي عاشق شد ديگر از فرمانده«مغز»فرمان نمي گيرد.خود تصميم
مي گيرد و عمل مي كند وقتي خونش گرم شد دلش گرم مي شود و صميمي و مهمان نواز مي گردد.و از جنگ و جنايت و خون ريزي متنفر مي شود.عشق سازندگي به وجود مي آورد.آشنا و غريبه را دوست دارد.
نام اينجانب از هيجده سالگي براي مردم تهران نامي شناخته شده بود بعد هم به سرعت با مسابقات كشتي و قهرماني كشور و سپس مقام هاي قهرماني جهان به ترتيب در ايران و سپس در جهان به شهرت رسيد بنابراين شهرت خيلي زود به سراغم آمد و حضورم در سينما با نمايش فيلم گنج قارون تپبيت و آوازه شهرتم را به اوج رسانيد.
راديو،تلويزيون،مجلات سينمايي و غير سينمائي.همگي از فردين و سينماي فردين بحث و گفت وگو ميكردند.چند فيلم خارجي از من ساخته شد. در هندوستان،لبنان،اردن و بالاخره ايتاليا.
امكانات ماندنم در كشورهاي فيلمساز مثل ايتاليا و هندوستان به درخواست خودشان بسيار زياد و سهل بود ولي شوق ديدار وطن و
هم وطنانم و سينماي كشورم مرا به سرعت به ايران كشاند و در ايران كارم را دنبال كردم.بعد از انقلاب،در وطنم ماندم.با مردم صادق بودم.مردم را دوست داشتم و دارم.من از ميان طبقات زحمت كش و بي سرمايه برخاسته ام.با آنها بزرگ شده ام.هيچ وقت خودم را از مردم جدا ندانسته ام.و جدا نكردم.در اوج شهرتم در كوچه پس كوچه هاي قديمي خيابان سيروس به دنبال ديروزم مي گشتم.
تعداد زيادي از خانواده هاي تهران مرا عمو فردين خطاب مي كردند.بعضي ها به من مي گويند پدر.و بعضي ها علي بي غم را شريك شريك روزهاي غم خود ميدانند و خلاصه در اكثر خانه و خانواده ها حضور دارم چه روزها و چه شبها.و خلاصه هر كس در كارش و زندگي اش با خود و مردم صادق باشد موفقيتش هتمي است.و فراموش نكنيم كه شكست يا پيروزي هر فرد يا هر جمعيتي بستگي به اعمال آنها دارد.و خداوند هميشه شاهد و ناظر بر اعمال ماست.
در خاتمه.من متعلق به مردم هستم.واين مردم هستند كه جواب صحيح تري را براي سوال شما خواهند داشت كه نمونه اي از آن را در سالن ورزشي خود شاهد بوديد.
* راجع به كار سينمائي خود چه انتظاري از دولت دريد؟

o اسلام دين رحمت است.اسلام دين جنگ و نفرت و كينه توزي و كينه ورزي نيست.اسلام از دشمني نفرت دارد.
به يكي از پند و اندرزهاي حضرت علي عليه السلام در نهج البلاغه توجه بفرمائيد:
«اگر به دشمنت دست يافتي به پاس زور بازوئي كه خدا به تو ارزاني داشته است او را عفو كن»
به معني ديگر در عفو لذتي است كه در انتقام نيست.آيا جدائي فردين از سينما و مردم كافي نيست آن هم براي بيست سال؟!
آيا هنگام عفو فردين نرسيده؟كه اگر دشمن هم بودم و در چنگال يك مسلمان اسير مي شدم به فرمايش حضرت علي عليه السلام بايد مورد عفو قرار مي گرفتم.
يادم هست كه در سربازخانه،سربازي هنگام خدمت هميشه مورد خشم و ستم فرمانده قرارمي گرفت چرا كه هنگام فرمان(فاصله بگير) توسط فرمانده كم فاصله مي گرفت و مرتب كتك مي خورد.بالاخره از پادگان فرار كرد و گريخت،يك روز نامه اي به دست همان فرمانده رسيد كه همان سرباز فراري برايش نوشته بود. بدين مضمون:«من در پاكستان هستم وتا اينجا فاصله گرفته ام چنلنچه كم است دستور دهيد بيشتر فاصله بگيرم ولي به شرط آنكه ديگر كتكم نزنيد»
حال حكايت من است اگر چه اصلا كتك نخورده ام ،اگر 20سال فاصله با سينما كافي نيست ولي تا مرگ فاصله زيادي نمانده.

Borna66
فردين نظر ارباب جرايدو مديران كمپاني هاي فيلمبرداري را بخود جلب كرد تا بالاخره با عشق و علاقه اي كه به هنر سينما پيداكرد عاقبت الامر در سال 1338شمسي براي بازي وايفاي نقش در فيلمي به نام «چشمه آب حيات»به استوديوي پارس فيلم دعوت شد وبا آقايان سيامك ياسمي ودكتر اسماعيل كوشان همكاري نمود كه با نجابت ذاتي و اخلاق نيكو واستعدادي كه تز خود بروز داد توانست نظر تمام تهيه كنندگان فيلم هاي اخلاقي-اجتماعي و سرگرم كننده را بخود معطوف داردكه با بازي و نقش آفريني در بيش ازشصت فيلم گوناگون هنر واستعداد خود را به نمايش گذاشت و عالم سينماي ان روزگار را كه رو به انحطاط و ركود بود متحول نمود وبازار سينماي ورشكسته آن روزگاررا رونقي به سزا بخشيد و براي كسب آبروي هنر پيشگان و هنرمندان از هيچ كوششي دريغ نكرد و آنچنان بين خواص و عوام محبوب گرديد كه محبوب القلوب شد و به جوانمردي شهره ي آفاق گرديدتا اينكه در سال 1353شركت توليد وپخش سازمان سينمائي پانوراما فيلمي از او تهيه كرد به نام«جوان مرد»كه با نمايش اين فيلم آنچنان مشهور و محبوب گرديد كه به پيشنهاد مديران و تهيه كنندگان استوديو ميثاقيه كه معروفترين استوديو هاي آن زمان بود فيلمي از او تهيه كردند بنام(سلطان قلبها)كه سناريو-فيلمنامه و كارگرداني فيلم به عهده ي خودش بود كه اين فيلم شهرت جهاني پيدا كرد و كنيه اي شد براي مرحوم محمد علي فردين كه از آن به بعد به او لقب سلطان قلبها دادند و هنوز كه هنوز است او را با اين نام ميشناسند.
گويندhttp://pnu-club.com/images/smilies/frown.gifهركه از ديده رود ازدل برئد)
با اينكه مدت قريب 20سال معتكف بود و از منظر عام دور و در انظار مردم ظاهر نميشد و به كلي از صحنه سينما دور بود و حتي كمتر جواني كه او را ديده باشد ولي هنگام تشييع جنازه اش آنچنان ستقبالي از او به عمل آوردند كه مشكل ميتوان باور كرد.و ثابت شد يادو خاطره اش هنوز در دلهاست.
نكته قابل توجه تر اينكه با وجود آنكه فردين هم ميتوانست مانند بعضي از همكاران و ياران ديگرش جلاي وطن نمايد ودعوتنامه هايي هم از كشورهاي مترقي و بيگانه داشت به لحاظ ايمان و عشق و علاقه اي كه به ميهن و مردم كشورش داشت از هرگونه دعوتي امتناع ورزيد و مي گفتhttp://pnu-club.com/images/smilies/frown.gifمردم مرا فردين كردند)
او زندگي در ايران و ميان مردم ايران را به تمام دنيا ترجيح مي داد وتا آخر عمر در ميان مردم زيست و از هيچگونه كمك و مساعدتي به مردم مستمند و مستحق دريغ نميكرد و در تمام مدت اعتكاف هم هرگز اعتراض نكرد و تنها آرزويش اين بود كه بتواند خدمتگزار مردم و هنر سينماي ايران باشد و آنچه در توان داشت جهت انجام وظيفه ملي و ميهني و اعتلاي هنرسينماي امروز همت مي گماشت ولي شانس با او يار نشد چون به هيچ گروه و حزب ودسته و جناحي وابسته نبود او فقط به ورزش و سينما و خدمت به افراد بي بضاعت وابستگي داشت و به آن عشق ورزيد
او الگوي عشق و جوان مردي بود كه زندگي نامه پر ماجراي او ميتواند سرمشقي براي جوانان امروز و نسل فرداي ايران باشد .
محمد علي فردين چون خوش نام بود و نكو نام زيست و با عشق زندگي كرد هرگز نمرده است و خاطره اش هميشه در دل مردم باقي است و براي اينكه از روزي كه خود را شناخته تا هنگامي كه جان به جان آفرين تسليم كردهمواره عاشق خانواده- ميهن- مردم-ورزش و سينما بود و تمام هستي و عمرش را در راه عشق ايثار كرد كه با توجه به روز رحلت اوكه در روز 18 فروردين ماه1379كه به نام سال مولاي متقيان حضرت علي(ع)و مقارن با اولين روز ماه محرم الحرام1421 قمري اتفاق و تاريخ تولدش كه در16 فروردين ماه1309بوده است مي توان گفت كه فردين مورد تاُييد و آمرزش خداوند بخشنده و مهربان قرار گرفته است.

Borna66
09-11-2009, 03:18 AM
حال ميخواهيد بدانيد كه چطور وارد كار سينما شدم؟

از آن جايي كه كارهاي هنري از پدرم به من به ارث رسيد،پس از كناره گيري از اين هنر خشن يعني ورزش كشتي،نتوانستم بيكار بنشينم.لذا به دعوت چند استوديوي فيلمبرداري تصميم گرفتم هنر ظريف سينما را انتخاب كنم و فعاليت را از اين راه شروع نمايم،بالاخره وارد كار سينما شدم.هر كسي وارد ساختمان پارس فيلم بشود،به درب ورودي اتاق دفتر،پلاك كوچكي ميبيند كه روي آن نوشته(دكتر اسماعيل كوشان) شايد اين اسم را نود درصد مردم شنيده باشند.همان طور كه اسم زيبا و قشنگي است،صاحب آن نيز مرد خوش قيافه، پخته و دنيا ديده است،كه با اولين برخورد،هر كسي تشخيص ميدهد كه با يك مرد با تجربه روبرو است. دكتر كوشان به چند زبان خارجي تكلم ميكند و بيشتر عمر خود را صرف كارهاي هنري نموده است. همكاران ايشان كه از كارگردانان معروف سينمايي ايران ميباشند عبارتند از آقايان:سيامك و شاهپور ياسمي و عده ديگري كه افتخار آشنايي ايشان را پيدا كردم.فيلم چشمه آب حيات كه در دست تهيه است،كارگردان آن آقاي سيامك ياسمي است كه ارزش كار خودش را در فيلم طلسم شكسته و ظالم بلا نشان داده و اين خود نمودار پيشرفت كار سينمايي ايران و ارزش اين مردان زحمتكش مي باشد و براي ايشان و همچنين آقاي محمود كوشان فيلمبردار فيلم طلسم شكسته،عروس فراري و چشمه آب حيات جاي چگونه تعريف و تمجيد باقي نيست زيرا همين افتخار بس كه فيلم ايراني(طلسم شكسته)،براي اولين مرتبه 3 بار در فستيوال سينمايي برلن نمايش داده شد.براي من جاي بسي خوشبختي است كه در اولين قدم با چنين اشخاصي آشنا شدم و بدون هيچ تعارف مي خواهم بگويم،همان گونه كه در كار ورزشي خود با استاد يا مربي خوبي روبرو بودم،اين بار نيز آقاي سيامك ياسمي مربي من هستند و ايشان را به استادي قبول ذارم و بسيار از كار هنري خود و همكاران خود راضي هستم و اميدوارم بتوانم فرد نافع و خدمت گزار سالمي براي هنر سينمايي ايران باشم زيرا به عقيده من سينما بهترين جا براي تنوير افكار مردم ،بخصوص نسل جوان وآموزش اخلاق و شناساندن فرهنگ جامعه به جوامع ديگر و مكان مناسبي براي تفريح و سرگرمي مردم است و هنر منداني كه وقت مردم را براي مشاهده كارهي هنري خود بگيرند، بايد اشخاص سالمي باشند تا گفته ها و هنرنمايي هايشان به دل بنشيند كه اميدوارم من هم لايق اين كار باشم و بتوانم دل مردم هنر پرور ايران را شاد كنم و همان طوري كه با استعانت از ذات پروردگار در كار ورزش موفق بودم،در كار هنر سينما و اعتلاي فرهنگ آن به نتيجه دلخاه برسم. انشاء الله

محمد علي فردين

Borna66
نام فردين همه جا ورد زبانهاست هنوز
چون كه سلطان دل مردم دنياست هنوز
خاطراتش نرود از دل مردم بيرون
هردلي از غم او واله و شيداست هنوز
بزمي آراسته است از هنروورزش وعشق
كه بر آن چشم جهان مست تماشاست هنوز
نتوان گفت كه لب بسته و خاموش شده است
كه زبان هنرش زنده و گوياست هنوز
افتخار هنر وزش ايران بوده است
نكته هايي است دراينجا كه معماست هنوز
گرچه گويند كه او مرده ولي شهرت او
به دل اهل هنر محكم و برجاست هنوز
او نمرده است ونميرد كه بسي جاويداست
چونكه نامش همه جا ورد زبانهاست هنوز
http://pnu-club.com/imported/2009/09/478.jpg

Borna66
فردین یک ورزشکار بود او نائب قهرمان کشتی جهان در سال 1333 بود
او
ابتدا از فوتبال شروع کرد نه به طور حرفه ای وپس از فوتبال شنا ،ژیمناستیک وهالترروی آوردودر پی یک اتفاق به کشتی روی آورد او با اخذ مدرک دیپلم به سربازی رفت ودرجه دار نیروی هوایی شد ودر سن 18سالگی ازدواج نمود که تا پایان عمرادامه داشت .

سعدیا مردنکونام نمیرد هرگز
مرده ان است که نامش به نکوئی نبرند
http://pnu-club.com/imported/2009/09/479.jpg
محمد علی فردین فرزندعلی گل فردین در شانزدهم فروردین 1309شمسی در یک خانواده متوسط واهل هنردرحوالی خیابان شهبازبه دنیا آمد ودرشب هیجدهم فروردین1379خورشیدی پس از هفتاد سال زندگی درتهران فوت کرد فردین دارای دوبردار به نامهای عباس فردین(تنی)وایرج فردین(ناتنی)ویک خواهر ناتنی است فردین اهل روستای خراوات است محمد علی فردین دارای چهار فرزند (دوپسرودو دختر) به نامهای عید (44ساله) سیاوش(42ساله) عاطفه (40ساله) آمنه (27ساله) است واز آنها 4 نوه دختری و نیز 2 نوه پسری بجا مانده است در ادامه باید بگویم که فردین یک ورزشکار بود او نائب قهرمان کشتی جهان در سال 1333 بود او ابتدا از فوتبال شروع کرد نه به طور حرفه ای وپس از فوتبال شنا ،ژیمناستیک وهالترروی آوردودر پی یک اتفاق به کشتی روی آورد اوبااخذمدرک دیپلم به سربازی رفت ودرجه دار نیروی هوایی شد ودر سن 18سالگی ازدواج نمودکه تا پایان عمر ادامه داشت بازیگر مورد علاقه والگوی هنری او ناصر ملک مطیعی بود اوتوسط ناصر ملک مطیعی وبا بازی درفیلم چشمه آب حیات وارد سینما ایران شد۰فردین با بازی درفیلم های(فرداروشن است و فریاد نیمه شب)به کارگردانی ساموئل خاکچیان که توانست عنوان بهترین وپرفروشترین فیلم سال را ازان خود کندفردین درسال1341اولین فیلمش را تهیه وخود ان را کارگردانی کرده است از فیلم های مطرح او می توان به فیلم ساحل انتظاربه کارگرانی سیامک یاسمی اشاره کرد فردین در سال1343 با بازی درفیلم آقای قرن بیستم تیپ جدیدی را وارد سینما ایران کرد فردین در سال 1343با بازی در فیلم های چون:گنج قارون وانسان ها ومسیر رودخانه لقب مرد اول سینمای ایران را بدست آورد اودرفیلم چرخ وفلک که بازسازی شده ی یک فیلم هندی(هندی آوراره به کارگردانی وبازیگری راج کاپور بود)به کارگردانی صابر رهبر بازی کرد در سال 1347فردین با استفاده از یک داستان هندی فیلم معروف ومشهور سلطان قلبها را کارگردانی وبازی کرد ازآن زمان به بعدبه فردین لقب سلطان قلبها رادادنداین فیلم در جشنواره سپاس برنده جایزه بهترین فیلم وبهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد در همان سال فردین برای بازی در یک فیلم وسترن به نام وحالا روحت را به خدا بسپارکه در ایران بانام مردانه بکش به نمایش درآمد به ایتالیا رفت نکته قابل توجه آن است که فردین در این فیلم در کنار ستارگانی مشهوری چون:فابیوتستی واتوره مانی بازی کرد ودر تیتراژنام او بالا تر از این ستارگان قراردارد
.فردین پس از بازگشت از ایتالیا استودیویی به نام فرودین فیلم را تاسیس کرد لازم به ذکر است که فردین صاحب استودیو دالیا فیلم نیز بود ولی همیشه فیلم ها را در فرودین فیلم تهیه می کرد فردین قبل از فیلم مردانه بکش در فیلمهای چونمردی از تهران وطوفان برفرازپترا که هردودر لبنان ساخته شد نقش آفرینی کرد فردین از سال 48 به تهیه کنندگی نیز پرداخت در سال 1349به کارگدانی وبازی در سه فیلم پرفوش سال به نام های:قصر زرین-سکه شانس-یاقوت سه چشم-کوچه مردهااشاره کرد درسال1350 فردین درفیلم همای سعادت محصول مشترک ایران وهند بازی کرد که در این فیلم بابازی در کنار ستارگان هند بر محبوبیت خود افزود این فیلم در هندوستان با نام صبح وشام به نمایش درامد فردین در فیلم های چون میعاد گاه خشم وراز درخت سنجد از جلال مقدم وبابا شمل از حاتمی نیز نقش آفرینی کرده است فیلم بابا شمل برنده جایزه دومین فیلم سال از جشنواره سپاس شد بعد از این فردین فقط در فیلم هایی که خود تهیه کننده وکارگردان ان بود بازی می کرد ازاین فیلم ها می توان به فیلم های چون:جهنم+من ودر سال جبار سر جوخه فراری که در نوروز 1352به فروش سرسام آوری رسید فردین درسال 1353دوباره پرکار شد ودر فیلم هایی چون جوانمرد و ناجورها بازی کرد اودر سال 1355 در فیلم غزل با شخصیت متفاوتی ایفا نقش نمود آخرین فیلم اوفبل از انقلاب برفرازآسمانها بود که خود او کارگردانی وتهیه کنندگی انرا بر عهده داشت فردین پس از انقلاب در آخرین فیلم خود ساخته ایرج قادری به نام برزخی ها ایفا نقش نمود ودر همان فیلم وداع تلخ فردین از سینما ایران به چشم می خورد فردین بعداز انقلاب به کار فرش فروشی وسپس به کار قنادی روی آورد فردین دوست صمیمی جهان پهلوان تختی بود وپدری مهربان برای چهار فرزند خود وحامی مستضعفان بود ما خبر فوت فردین را از یک رادیو بیگانه شنیدیم
تیتر روزنامه ها پس مرگ فردین از زبان بازیگران سینما ایران:
جمشید مشایخی:دیگر کسی به محبوبیت او نمی رسد0
مجید مظفری:نمی توانیم نام فردین را از سینما ایران جدا کنیم0
عزت الله انتظامی:فردین محبوب تر از همیشه0
ایرج راد:فردین یک پدیده بود0
http://pnu-club.com/imported/mising.jpg این عکس تغییر سایز داده شده است. روی این جایگاه کلیک کنید برای دیدن عکس کامل. تصویر اصلی دارای اندازه 1024x768 یا سنگینی میباشد 669کیلو بایت.http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

http://pnu-club.com/imported/mising.jpg این عکس تغییر سایز داده شده است. روی این جایگاه کلیک کنید برای دیدن عکس کامل. تصویر اصلی دارای اندازه 823x1012 یا سنگینی میباشد 138کیلو بایت.http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

او مرد عشق بود ووفادار زندگی
آری برین مرد خدا می توان گریست