PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راز موفقیت پیکسار

Borna66
08-21-2009, 12:13 AM
http://pnu-club.com/imported/2009/08/1492.jpg

این روزها در تمام رسانه های اینترنتی که به انیمیشن می پردازند بحث انیمیشن تازه ی پیکسار/دیزنی ، UP ، داغ است. خود من هم با اینکه علاقه ای ندارم که در چند پست پیاپی به یک موضوع مشابه بپردازم، با اینحال به دلیل اینکه بسیار درگیر مسائل کاری هستم، فرصت چندانی برای جستجوی مقالاتی متفاوتتر نداشتم. اشکالی هم ندارد، فعلا با مقاله ای از سایت CNN ،با موج “UP” بالا! میرویم تا بعدتر و باز هم مقالاتی متفاوتتر…
از زمان نمایش عمومی فیلم ” داستان اسباب بازی” تا “ وال -ئی” ، پیکسار 9 فیلم بلند انیمیشن را روانه ی بازار کرده است که همه بر پرده سینما درخشیده اند وچه از دیدگاه منتقدین و چه در گیشه موفق بوده اند. حتما رازی در کار استودیوی پیکسار است، مگرنه؟
-مگرنه؟
- نه!!!
پیت داکتر Pete Docter کارگردان دهمین تولید پیکسار،یعنی Up می گوید:” من فکر نمی کنم که رازی در کار پیکسار نهفته باشد. دلیل موفقیت فیلمهای پیکسار در دو نکته ی اساسی نهفته است.نکته نخست این است که استودیوی پیکسار توسط هنرمندان اداره می شود. به جان لستر John Lasseter نگاه کنید. او یک کارگردان موفق است. یک هنرمند به تمام معنی و این موضوع هیچ ربطی به اینکه او فارغ التحصیل رشته تجارت و اقتصاد است ندارد. اگرچه که این وجه از تواناییهای او نیز کمک بزرگیست به مدیریت او. نکته دوم این است که ما تعدادی زیادی افراد خبره و ماهر داریم که به مرور در استودیو گرد هم آمده اند . UP دهمین فیلم ماست و هر فیلم ما نسبت به فیلم پیشین ، چه در متحرک سازی، چه درنورپردازی و یا جلوه های ویژه ،بهتر و بهتر شده است. و ما تمام این ها را مدیون تیم قوی و درجه یکمان هستیم.”
واقعا به نظر نمی آید که پیکسار بجز استفاده از بهترینها، از فرمول خاص دیگری پیروی کند. علیرغم اینکه ستاره های بزرگی چون تام هنکس و پال نیومن در فیلمهای پیکسارصدا پیشگی کرده اند، اما صدا های بزرگترین موفقیت تجاری استودیو یعنی “ در جستجوی نیمو” ، متعلق به دو کمدین یعنی الن دی جرنس و آلبرت بروکس بوده است. کاراکترهای فیلمهای پیکسار طیف وسیعی از فرم و رنگهای متفاوت را در بر میگیرند، از صورتهای خشن و زاویه دار روستایی ( داستان اسباب بازی) و کاراکترهای آبنباتی خوشرنگ (ماشینها) تا کاراکتر هایی با ظاهر کلاسیک ( رتتویی) و یا شخصیتهای بسیار مدرن ( وال - ئی).شوخیها و طنزی که در انیمیشنهای پیکسار مورد استفاده قرار می گیرند نیز اگرچه در مواردی نزدیک به فرهنگ عامیانه میشوند( مانند آنچه که در فیلمهای استودیوهایی چون دریم ورکز می بینیم) اما در کل طنز بکارگرفته شده در فیلمهای پیکسار بیشتروابسته به موقعیت داستان فیلم هستند نه جدای از داستان. در فیلمهای پیکسار داستان همیشه حرف اول را می زند.
تهیه کننده ی UP ، جوناس ریورا می گوید: ” یکی از نکاتی که در پیکسار وجود دارد و من عاشق آن هستم این است که در این استودیو مهم نیست که شغل شما چیست، تهیه کننده هستید، دستیار تهیه هستید، مسئول بازار یابی هستید یا حتی مسئول آبدارخانه،همه افراد در استودیوی پیکسار مثل یک فیلمساز فکر می کنند و عمل می کنند.ساخت UP پنج سال به طول انجامید و تمام دغدغه من این بود که مبادا در طول ساخت، فیلم از داستان اصلی منحرف شود. داستان فیلم ماجرای پیرمردی است بنام کارل فردریکسون که پس از مرگ همسرش و به دلیل اینکه توسط شهرداری مجبور به ترک خانه اش شده است، توسط صدها بادبادک خانه اش را بسوی امریکای جنوبی به پرواز در می آورد. او در طول سفرش بصورت نا خواسته با پسربچه ای بنام راسل همراه می شود و درگیر ماجراهایی می شوند. فیلم لحظات درخشان زیادی دارد، از صحنه ای که خانه به پرواز در می آید تا سکانس مربوط به آبشار، اما یکی از چالشهای بزرگ مربوط به صحنه آغازین فیلم بود. صحنه ای که در آن در طول چهار دقیقه، باید 50 سال زندگی کارل فردریکسن مرور شود.
پیت داکتر میگوید: ما برای این صحنه چیزی حدود 20 دقیقه فیلمنامه عالی نوشته بودیم، این 20 دقیقه انقدر بازنویسی شد و بخشهایی از آن حذف شد تا اینکه به چیزی رسیدیم که اکنون در فیلم می بینیم. با توجه به کمک بزرگی که طراح استوری بورد ما ، رانی دل کارمن Ronnie Del Carmen ، در طراحی این صحنه انجام داد، تمام دغدغه ما این بود که بتوانیم طراحی های او را تا حد ممکن به تصویر بکشیم، چرا که چنان کیفیت وزیبایی در طرح های او نهفته بود که بخوبی روح داستان را منتقل می کرد.
“UP ” که شروعی پر افتخار با افتتاح جشن.اره فیلم کن در فرانسه داشت، موفق شد در کنار فیلمهای پر سر و صدایی چون “Star Trek,”، قسمت دوم فیلم “Night at the Museum”و “Terminator Salvation” بتواند تشویق و تحسین تماشاچیان را برانگیزد. با توجه به تمام نکاتی که به آنها اشاره شد، باید بیشترین امتیاز مثبت را نه به فیلمهای استودیوی پیکسار، که به خود استودیو داد. از ده فیلم انیمیشن این استودیو، چهار فیلم برنده اسکار شده اند.بجز دو فیلم، بقیه فیلمهای پیکسار فروشی بالای 200میلیون دلار در بازار داخلی داشته اند،و تمام فیلمها با نقدهای مثبتی روبرو شده اند.حتی “رتتویی” را بسیاری از منتقدان در حد یک فیلم زنده( غیر انیمیشن) ارزیابی کردند.
پیت داکتر در شرح رمز موفقیت فیلمهای پیکسار ادامه می دهد:”ما خودمان را در جایگاه بیننده ها ی فیلممان قرار می دهیم.ما می دانیم که تماشاچیان خودشان را بجای شخصیتهای فیلمها قرار می دهند و دوست دارند بگویند:” این من هستم، این مثل پسر من است، این یکی دقیقا شبیه پدرمن است”. پس در نتیجه خود ما نخستین کسانی هستیم که این کار را انجام می دهیم و همیشه هم نتیجه مثبت گرفته ایم.
جوناس ریورا می افزاید:” مشکلات همیشه ادامه دارند و ما دائما در حال رقابت و جلو زدن از آنچه که تا کنون انجام داده ایم هستیم. اما هر کدم از ما در هر بخش از استودیو که باشیم ، از یکدیگر حمایت می کنیم. من در فیلم ” وال- ئی” نقشی نداشتم اما آن فیلم را فیلم خودم می دانستم و میخواستم که ” وال-ئی ” واقعا فیلم خوبی از آب درآید. ما ترسی از مشکلاتی که در سر راهمان است نداریم.ما چالشگریم، عاشق مبارزه ایم.

منبع : انيميشن امروز