PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گرید بندی

Borna66
07-26-2009, 12:28 AM
در اینجا به معنی قرار دادن تصاویر و اشکال به صورت سیستماتیک هست . یعنی به زبان خیلی ساده گرید بندی یعنی این که چی کجا باشه و چه طور . منتها این بر اساس یه سری اصول هست . حالا این اصول می تونن بر گرفته از اصول ریاضی برگرفته از طبیعت یا عرف یا حتی ایده های شخصی باشن . اما اصول هستند یعنی چهار چوب هایی هستند که در نهایت باعث می شن اونچه که مخاطب ما می بینه گیج کننده نباشه و متوجه پیام مورد نظره ما بشه . پس در اینجا وقتی ما می یایم از اصولی که ناشی از مثلا محاسبات منطقی ریاضی هستند استفاده می کنیم شانس فهمیده شدن معانی مورد نظره ما خیلی بیشتره تا وقتی که می یایم از اصول شخصی استفاده می کنیم .
اما گرید بندی در صفحه آرایی چی هست :
حب گرید بندی یعنی این که ما یه نظمی به مطالب و تصاویر یک صفحه بدیم . حالا این گاهی یه صفحه کتاب هست گاهی یه صفحه بروشور. مهم اینه که مامی خوایم یه نظمی بدیم . مثلا من دلم می خواد با فونت 18 مطالب تایپ بشه از کنار صفحه نیم سانت فاصله ، شماره صفحات وسطه کتاب و فاصله سطر ها نیم سانت ....! خوب این اصوله منه و لطفا به من نگین دیونه ! چون من نیستم اما منظورم اینه که به شما بفهمونم اگر به دست راست می گیم ،راست این به خاطره اینه که یه قرار داد باشه واسه ایجاد یه نظم . حالا اگه من یه نظم جدیدی ایجاد می کنم باید هر چی که هست در نهایت به خونده شدن مطالب درک اونها و تصاویر لطمه نزنه و از لحاظ اقتصادی هم به صرفه باشه .
وقتی با گرید بندی آشنا بشیم متوجه خیلی چیزا می شیم و واقعا تعجب می کنیم که چه نظمی بین عناصره یک صفحه هست.

این صفحه رو ترجیحا یک صفحه مجله یا کتاب فرض کردم تا بحث موضوعیت پیدا کنه و زیاد حاشیه نریم . عناصر صفحه به تمامی اونچه که در یک صفحه کتاب می تونه ظاهر بشه اشاره داره ، منتها همانطوری که واضحه این به این معنا نیست که همه اینها ضرورتا باید وجود داشته باشن. اما اونجا که لازم باشه حتما هستند منتها در اشکال و شکل های خاصه خودشون. یک چیز رو هم متذکر می شم و اون اینه که ما فعلا داریم در ارتباط با یک صفحه معمولی کتاب صحبت می کنیم نه مثلا صفحه فهرست و عنوان و غیره.

و اما عناصر
1. اندازه صفحه
2 . حاشیه صفحه از چهار جهت ( که نشان دهنده نهایت فضای اشغال شده توسط متن هست )
3 . نوع و اندازه حروف بسته به نوع مطلب ( متن ، عناوین و غیره )
4. طول سطرها
5 . فاصله سطرها از هم
6 . پاراگراف
7. ستون متن
8 . شماره صفحات
9 . پاورقی
10 . تصاویر