PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیوگرافی بازیگران سینما و تلویزیون ایران

sunyboy
09-19-2008, 11:41 AM
بیوگرافی جالب و کامل از محمد رضا فروتن

بازیگری را از سال 1373 آغاز کرد و پس از بازی در سریال سرنخ (قسمت تماشاخانه) یک دوره بازیگری و کارگردانی تئاتر و یک دوره فیلمنامه نویسی گذراند.او با بازی در فیلم مرسدس شناخته شد و با بازی در فیلمهای قرمز، دوزن، متولد ماه مهر، زیر پوست شهر و بخصوص شب یلدا توانایی هایش را به رخ همگان کشید.

http://www.pnu-club.com/imported/2008/09/10.jpg

نام اصلی: محمدرضا
نام خانوادگی اصلی: فروتن
سمت (در بخش های): بازیگران،
......................................
تاریخ تولد: 1347
تاریخ وفات:
محل تولد: تهران
ملیت: ایران
مدرک تحصیلی: لیسانس روانشناسی بالینی
بیوگرافی
- بازیگری را از سال 1373 آغاز کرد و پس از بازی در سریال سرنخ (قسمت تماشاخانه) یک دوره بازیگری و کارگردانی تئاتر و یک دوره فیلمنامه نویسی گذراند.
- او با بازی در فیلم مرسدس شناخته شد و با بازی در فیلمهای قرمز، دوزن، متولد ماه مهر، زیر پوست شهر و بخصوص شب یلدا توانایی هایش را به رخ همگان کشید.
- او برای بازی در فیلم قرمز در هفدهمین جشنواره فیلم فجر و در فیلم شب یلدا از پنجمین جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.
- پس از بازی ماندگارش در فیلم شب یلدا نزدیک به چهار سال است که با وجود اکران فیلمهایش (آخرین آن سربازهای جمعه ) کمتر خبری مربوط به بازی او می شنویم!
- او دو فیلم به نمایش در نیامده نیز در کارنامه دارد: رقص با رویا و بر باد رفته.
- پس از بازی در چهار فیلم متوالی از مسعود کیمیایی (مرسدس، فریاد، اعتراض و سربازهای جمعه) در بیست و پنجمین فیلم مسعود کیمیایی جایی نداشت. او در کنار بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، فرامرز صدیقی، فریبرز عرب نیا، داریوش ارجمند، محمدعلی فردین، سعید راد، احمد نجفی، عزت الله انتظامی و بهرام رادان در نقش قهرمان همیشگی آثار کیمیایی در چهار فیلم ایفای نقش کرد.
برروی ادامه کلیک کنید ...

بخشی از فیلم شناسی:
1385 اتوبوس شب ( کیومرث پوراحمد ) [بازیگر]
1384 خاک سرد ( رضا سبحانی ) [بازیگر]
1384 نوک برج ( کیومرث پوراحمد ) [بازیگر]
1384 وقتی همه خواب بودند ( فریدون حسن پور ) [بازیگر]
1383 مجردها ( اصغر هاشمی ) [بازیگر]
1383 بازنده ( قاسم جعفری ) [بازیگر]
1383 هشت پا ( علیرضا داودنژاد ) [بازیگر]
1383 باغ های کندلوس ( ایرج کریمی ) [بازیگر]
1383 به آهستگی ( مازیار میری ) [بازیگر]
1382 سربازهای جمعه ( مسعود کیمیایی ) [بازیگر]
1381 شاه خاموش ( همایون شهنواز ) [بازیگر]
1381 ملاقات با طوطی ( علیرضا داودنژاد ) [بازیگر]
1381 بر باد رفته ( صدرا عبداللهی ) [بازیگر]
1379 شب یلدا ( کیومرث پوراحمد ) [بازیگر]
1378 اعتراض ( مسعود کیمیایی ) [بازیگر]
1378 زیر پوست شهر ( رخشان بنی اعتماد ) [بازیگر]
1378 متولد ماه مهر ( احمدرضا درویش ) [بازیگر]
1377 دو زن ( تهمینه میلانی ) [بازیگر]
1377 فریاد ( مسعود کیمیایی ) [بازیگر]
1377 قرمز ( فریدون جیرانی ) [بازیگر]
1376 مرسدس ( مسعود کیمیایی ) [بازیگر]
1375 ماه و خورشید ( محمدحسین حقیقی ) [بازیگر]
1374 فاتح ( بهرام ری پور ) [بازیگر]
1373 آخرین بندر ( حسن هدایت ) [بازیگر]
1373 هدف ( بهرام کاظمی ) [بازیگر]
جوایز و انتخابها
>> کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (مرسدس)
[ دوره 16 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1376 ]
.................................................. ..............
>> برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (قرمز)
[ دوره 17 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1377 ]
.................................................. ...............
>> برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد (به آهستگی)
[ دوره 24 جشنواره فیلم فجر (مسابقه بین الملل) - سال 1384 ]
>> برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد (شب یلدا)
[ دوره 5 جشن خانه سینما (مسابقه) - سال 1380 ]
>> کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد (به آهستگی)
[ دوره 10 جشن خانه سینما (مسابقه) - سال 1385 ]
>> برنده لوح زرین بهترین بازیگر مرد (شب یلدا)
[ دوره 2 منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) - سال 1381 ]
>> کاندید لوح زرین بهترین بازیگر مرد (زیر پوست شهر)
[ دوره 1 منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) - سال 1380 ]
>> 1 - بهترین بازیگر نقش اول مرد سال (قرمز)
[ دوره 14 منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال 1378 ]
>> 3 - سومین بازیگر نقش اول مرد سال (زیر پوست شهر)
[ دوره 15 منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال 1379 ]
>> 1 - بهترین بازیگر نقش اول مرد سال (شب یلدا)
[ دوره 16 منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) - سال 1380 ]

sunyboy
09-19-2008, 04:23 PM
گزارش كامل بيوگرافي محمدرضا گلزار (http://www.niksalehi.com/learn/archives/001083.php)
http://www.pnu-club.com/imported/2008/09/11.jpg

نام: محمدرضا گلزار
تاريخ تولد: 1354
مدرك تحصيلي: فارغ التحصيل رشته مهندسي مكانيك از دانشگاه آزاد اسلامي.
...............................................
قبل از اينكه به سينما بيايد، نوازنده بود و به عنوان گيتاريست با گروه آريان همكاري مي كرد. آشنايي اتفاقي اش با ايرج قادري باعث مي شود تا در فيلم « سام و نرگس » بازي كند. از آن به بعد در فيلمهاي « زمانه »، « بالاي شهر، پايين شهر » و « شام آخر » بازي كرد كه فيلم آخري زودتر از ديگر فيلمهايش به نمايش درآمد.
محمدرضا گلزار در سال 1381 در فيلمهاي « بوتيك » و « چشمان سياه » بازي و سال 1382 را با بازي در فيلم « 13 گربه روي شيرواني » آغاز كرد.
شايد كسي باور نمي كرد كه گلزار هم بتواند خوب بازي كند. اما او در فيلم « بوتيك » نشان داد كه اگر بخواهد مي تواند بازيگر موفقي باشد. به شرطي كه ...
بخشي از فيلمشناسي
سام و نرگس (ايرج قادري، 1378)
زمانه (حميدرضا صلاحمند، 1379)
بالاي شهر، پايين شهر (اكبر خامين، 1380)
شام آخر (فريدون جيراني، 1380)
بوتيك (حميد نعمت الله، 1381)
چشمان سياه (ايرج قادري، 1381)
زهر عسل (ابراهيم شيباني، 1381)
13 گربه روي شيرواني (علي اكبر عبدالعلي زاده، 1382)
كما (آرش معيريان، 1382)
گل يخ (كيومرث پوراحمد، 1383)

sunyboy
09-19-2008, 04:30 PM
بیوگرافی بهرام رادان (http://www.persianv.com/view/001743.php)

http://bbcpersian7.com/behzad/images/263.jpg

نام : بهرام رادان
تاریخ تولد: 8 اردیبهشت 1358
هنرپیشه -او را به جرات می توان یک استعداد تمام عیارو یک حادثه کم سابقه سینمای ایران دانست. اگر چه حضور اولش تنها به یک چهره و چشم آبی و زیبا محدود می شد ، اما رادان ثابت کرد که می تواند در حد و اندازه های یک ستاره بدرخشد . انتخابهای بعدی رادان در عمده موارد ، آگاهانه او را به مسیری درست هدایت کرد که امروز می تواند با افتخار آن تندیس زرشک زرین را برای شور عشق نادیده بگیرید. بهرام متولد 1358 و کارشناس مدیریت بازرگانی است ، او در سال 78 در آموزشگاه هیوا فیلم بازیگری را آموخت و همان سال برای بازی در شور عشق ساخته نادر مقدس انتخاب شد . داستان عاشقانه فیلم و چهره جذاب دو جوان اول کار یعنی رادان و ومهناز افشار فروش فیلم به زیبایی شکوفا شد و او امروز خود را به نمایش بگذارد. استعدادهای درونی رادان در هر فیلم در هر فیلم به زیبایی شکوفا شد و امروز ستاره ای است که مورد توجه هر کارگردانی قرار گرفته و تقریبا هر نقشی را در کارنامه اش بازی کرده. حضور بعدی او درآبی به کارگردانی حمید لبخنده باز می گردد که سال 79 ساخته شد و او در کنار سوپر استاری چون هدیه تهرانی به زور آزمایی می پرداخت. ساقی را در کنار یکتا ناصر بازی کرد که همان سال ساخته شد . اما چندان کار قابل توجهی نبود . سال 80 آواز قو از او به اکران در آمد که نقش مقابلش بر عهده ساره آرین بود. این فیلم ساخته سعید اسدی با فروش بسیار بالایی روبرو می شود و بازی رادان مورد توجه هئات داوران قرار می گیرد و او را کاندیدا دریافت جایزه نقش اول می کنند . از اینجا به بعد رادان می شود ستاره اول سینمای ایران که بالا طرفداران بیشماری مواجه بود. همان سال در تجربه فیلم کوتاه ابراهیم شیبانی با نام طلوع تاریک بازی می کند و اینگونه سال 80 را با موفقیت به پایان می رساند. محبوبیت رادان کارگردانان را متوجه او می سازد و همه به سویش هجوم می آورند.
سال 81 ،داریوش فرهنگ از او در رز زرد استفاده می کند که یک درام ترسناک نوجوان پسند بود. فیلم برداشتی ضعیف از اثر هالیوودی می دانم تابستان گذشته چه کردی ؟ که با استقبال مناسبی روبرو می شود. سپس در عطش ساخته محمد حسین فرح بخش بازی کرد که اثر چندان حرفه ای به شمار نمی رفت.بهروز افخمی در برگردان سینمایی یک اثر دشوار ادبی او را مورد ارزیابی قرار داده و این گونه فیلم عجیب گاو خونی ساخته می شود که رویکرد رادان به سینمای متفاوت و به دور از جنجال و جنبه های تجاری محسوب می شد.بازی در این نقش متفاوت به شدت مورد تحسین واقع می شود و رادان ثابت می کند که می تواند به عنوان بازیگر آثار هنری هم محسوب شود. سال 82 در سه کار درخشان به تم های بسیار متفاوت به عنوان بازی می کند که نشان از دقت انتخاب کارکترهای متفاوت داشت. ابتدا در ساخته درخشان بنی اعتماد با نام ننه گیلانه بازی می کند که از جمله بازی های اثر گذار و زیبای او به شمار می رود . او در این فیلم به نقش پسر فاطمه معتمد آریا که در بازگشت از جنگ دچار معلولیت جسمی شده و نامزدش تن به ازدواج ناخواسته داده است.رادان با نقش آفرینی خود در این قالب دشوار همه را انگشت به دهان می کند اما هیات داوران جشنواره بیست و سوم حضور او را نادیده می گیرند. سپس در اثر پر فروش شمعی در باد در کنار شهاب حسینی و حسام نواب صفوی به بازگویی مشکلات روز جوانان و مساله اعتیاد به قرص های توهم زا می پردازند . این دومین کار رادان با یک کارگردان خانم (پوران درخشنده )بود. سپس به تیم سربازهای جمعه مسعود کمیایی می پیوندد و در واقع به جای گلزار که از بازی در فیلم کنار کشید می آید، او در رستگاری در هشت و بیست دقیقه به کارگردانی الوند در سال 83 نقشی به شدت متفاوت را تجربه می کند و باز در کنار شهاب حسینی قرار می گیرد . ازدواج صورتی در نوروز 84 اکران می شود ،اما رویکردی منجر به شکست برای رادان در عرصه کمدی محسوب می شود. او بازی در ساخته آخر کمیایی با عنوان حکم را به پایان رسانده. مشغول بازی در تقاطع می باشد. بهرام رادان به خاطر بازی در شمعی در باد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را تصاحب کرد.
در مورد او:
ا برادر به نام شهرام و یک خواهر به نام الهام و یک خواهر ناتنی به نام ژیلا دارد .
و حیوان خانگی او یک سگ است

sunyboy
10-06-2008, 12:38 PM
پطروسیان شاید تنها زنی باشد که از اقلیت ارمنی باشد که تا حد یک ستاره اول سینمای ما جلو آمده است.او که لیسانس بازیگری از تئاتر هنرهای زیبای دانشکده تهران را دارد در سال 1348 متولد شده است . او در دوران تحصیل در تئاترهای تجربی و دانشجویی بازی کرد و به تدریج وارد حیطه تئاترهای حرفه ای شد . بازی را با عشق و مرگ ساخته محمد رضا اعلامی و در سال 1368 در سینما تجربه کرد که جای کار چندانی برای او نداشت . اما درست یک سال بعد و با فیلم دوم خود همه متوجه استعداد و توانایی های خود کرد.
پرده آخر تنها ساخته واروژ کریم مسیحی چنان نقدهای مثبتی دریافت می کند که کسی باور نمی کرد با داستانی راز آلود و فضایی غریب مورد توجه منتقدان و سینما روها قرار گیرد و در این میان سهمی مناسبی ازتشویق ها نیز نصیب پطروسیان می شود که یک نقش یک دختر لال را ایفا می کرد . سال 70 تهمینه میلانی با یک فانتزی کمدی عرصه جدیدی را برای یک زن عنوان نقش اول کمدی فراهم می آورد پطروسیان در کنار دانیال حکیمی در آن می درخشد . فروش سرسام آور فیلم را باید مدیون و حضور پطروسیان دانست.

http://www.pnu-club.com/imported/mising.jpg
محسن مخملباف در سال 71 ساخته ای درخشان به نام هنرپیشه را روانه اکران می کرد که بازیگر نقش اول آن را اکبر عبدی در می آید فیلم توانایی های بسیاری از این دختر جوان را به نمایش می گذارد و او خودش را به عنوان یک چهره قابل اعتنا نثبیت می کند . راز گل شب بود در حسرت، دیدار، نابخشوده ، قاصدک و کمکم کن کارهای قابل اعتنایی نبودند و جای کار چندانی برای او نداشت . قاسم جعفری در سال 77 دست به تهیه و ساخت یک مجموعه تلویزیونی به نام گل من گلی می زند که بحث و جدل های فراوانی را می آفریند و ممانعت از پخش کاربه دلایلی نا مشخص آن را به یک پروژه جنجال بدل می کند و بعد هم از پخش دو قسمت جلوی کار گرفته می شود . بعد از ان دختری به نام تندر ساخته حمید رضا آشتیانی پور (79) یک نقش دوگانه بر عهده می گیرد و می توانید او را سوار بر موتور نیز مشاهده کنید.
همان سال به خاطر بازی در هفت پرده به کارگردانی موتمن سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم را دریافت می کند و پس از آن در ساخته بهرام کاظمی با عنوان از صمیم قلب یکی از بهترین بازیهای خود را ارایه می دهد همراه با حسام نواب صفوی و امین حیایی در کمدی عروش خوش قدم به کارگردانی کاظم راست گفتار در سال 81 یک بازی دیدنی از خود به نمایش می گذارد . ملاقات با طوطی جای کار چندانی نداشت و انتخاب همرا ه با مهران غفوریان یکی از آخرین کارهای او است.

گفتگو با ماهایا پطروسیان در مورد مسلمان شدنش

من در سالهای گذشته از دین اسلام دور نبودم، در مدارس ایرانی و مسلمان درس خوانده‌ام و دوستان مسلمان زیادی دارم. شخصا معتقدم ادیان الهی را از هم دور و متفاوت نمی‌بینم.
ماهایا پطروسیان را همه می‌شناسند. بازیگر جوان و پرشروشوری که چه در صحنه تئاتر، چه سینما و چه تلویزیون همیشه متفاوت و نسبتا قوی ظاهر می‌شود. طی روزهای اخیر برخی از سایت‌های اینترنتی و نشریات خبر مسلمان شدن این بازیگر را منتشر کردند. این نشریات نوشته بودند که این بازیگر در پی ازدواج با یک جوان مسلمان به دین اسلام روی آورده است. او همچنین به برخی از خبرنگاران گفته بود که از مدت‌ها پیش برای باقی ماندن در مسیحیت یا گرویدن به اسلام در تردید بودم که با توجه به ازدواج با یک مسلمان از این تردید خارج شده و مسلمان شدم.
حالا او با یک جوان ایرانی مسلمان که هنرمند هم نیست ازدواج کرده برای کسب اطلاعات بیشتر خبرنگار ما با او گفتگویی انجام داده‌ که می‌خوانید:

- خانم پطروسیان! خبر را تایید می‌کنید؟
بله تابستان سال گذشته به دین اسلام گرویدم و دلیلش هم این بود که همسرم یک مسلمان بود و من ترجیح دادم که مسلمان شوم.

- واکنش خانواده شما نسبت به مسلمان شدن شما چه بود؟
-واکنش خاصی نداشتند چون خانواده‌ام، همسرم را خیلی دوست داشتند ضمن اینکه خانواده‌ام، افراد متعصبی نیستند و بیش از همه برایشان انسانیت مهم است. من سال‌ها با مسلمانان در ارتباط بودم و نظر خانواده‌ام در این رابطه مثبت بود.
- از جانب هم‌کیشان خود با چه عکس‌العملی مواجه شدید؟
- الان تعداد ارامنه در ایران کم است و من هم با تعداد اندکی از ارامنه ارتباط نزدیک دارم و همان کسانی را هم که می‌شناسم تبریک گفتند و عکس العمل خاصی نشان ندادند.
- جالب است چون ارمنی‌ها دارای تعصبات خاصی هستند.
- بله، ارمنی‌ها متعصب هستند البته تعدادشان اندک است و می‌خواهند که جامعه خودشان را حفظ کنند ولی از نظر من فرق چندانی نمی‌کند چون من هم یک ارمنی بودم و الان مسلمان شده‌ام.
- تغییر مذهب چه احساسی را در انسان به وجود می‌آورد؟
- من از دین اسلام خیلی دور نبودم، و سالهاست که با این دین مانوسم در مدارس ایرانی و مسلمانان درس خواندم و دوستان مسلمان هم داشتم و با افراد مختلفی در ارتباط بودم و بیشتر با ایرانی‌های مسلمان سروکار داشتم تا ایرانی‌های ارمنی. ضمن اینکه شخصا مذاهب و ادیان الهی را از هم دور و متفاوت نمی‌بینم چون در نهایت تمام مذاهب مهم و اصلی دنیا یک حرف زده‌اند و چندان فرقی با یکدیگر ندارند.
- نظر همسرتان در مورد ادامه کار هنری شما چیست؟
- نظرشان کاملا مثبت است چون از وقتی که با هم آشنا شدیم، من بازیگر بودم. همسرم هم در خارج از کشور بزرگ شده و عقایدش نسبت به هنر مثبت است و مثل بعضی‌ها که معتقدند خانم‌ها بعد از ازدواج نباید به کار خود ادامه دهند همسرم معتقد است که باید به کارم ادامه دهم.
- پس کم کاری شما در این مدت به دلیل ازدواج بوده است؟
- نه، اتفاقا من بعد از ازدواج حضورم در سینما بیشتر شده ولی فیلم‌هایم به نمایش درنیامده است.
- زندگی مشترک چطور است؟
- خوب است و خیلی متفاوت از زندگی مجردی و مسئولیت هم سنگین‌تر می‌شود دید آدم به زندگی تغییر می‌کند و آرامش بیشتری هم پیدا می‌کند
- زمانی که مسلمان شدید نام جدید شما به چه اسمی تغییر کرد؟
- اسم من تغییر نکرد چون اسم من مسیحی نیست. ماهایا اسم شرقی است و ریشه هندی دارد و موقع مسلمان شدن هم از من نخواستند که اسمم را تغییر دهم.
- در محضر چه کسی مسلمان شدید؟
این مسئله شخصی است چون فردی که نزد ایشان اسلام آوردم فردی شناخته شده است ؛ چندان تمایلی به گفتن نام ایشان ندارم