PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفت و گو با كسرى افضلى، دارنده مدال نقره المپياد جهانى زيست شناسى

Borna66
07-14-2009, 06:52 PM
المپياد شيرين تر از كنكور

http://pnu-club.com/imported/mising.jpg

حاصل تلاش كسرى افضلى، جوان ۱۸ ساله اصفهانى، كسب مدال نقره در المپياد جهانى زيست شناسى است. پدر و مادر كسرى هر دو پزشك هستند و او علاقه مند به دنبال كردن حرفه پزشكى است.
كسرى موفقيت خود را حاصل اراده، تلاش و حمايت بى دريغ والدينش مى داند.

از چه سالى براى شركت در المپياد درس خواندى
از سال دوم دبيرستان خود را براى امتحانات كشورى آماده كردم.
كتاب هاى خاصى را مطالعه مى كردى
نه در اين گونه امتحانات، روش گزينشى خاصى وجود ندارد. بايد مفهومى درس را ياد گرفت. من تمام كتاب هاى مربوط به زيست شناسى را مطالعه مى كردم. اكثر آنها زبان اصلى بودند. بعضى از آنها را از نمايشگاه كتاب مى خريدم.
چرا حاضر شدى در المپياد شركت كنى و وقت بگذارى
سال دوم دبيرستان كه براى المپياد آماده شدم، صحبتى از كنكور نبود، كم كم به رشته زيست شناسى علاقه مند شدم. شركت در المپياد، رقابت شيرين ترى نسبت به كنكور است و اجبارى در خواندن درس هايى كه دوست ندارى نيست.
چگونه براى شركت در المپياد جهانى انتخاب شدى
پس از اين كه در مسابقات كشورى مدال طلا آوردم، براى آماده شدن در مسابقات به باشگاه دانش پژوهان در تهران اعزام شديم و بعد براى شركت در مسابقات المپياد جهانى انتخاب شدم.
نحوه برگزارى امتحانات به چه طريق بود
ابتدا امتحان در چهار آزمايشگاه، رفتارشناسى، گياه شناسى، جانورشناسى و بيوشيمى برگزار شد. دو روز بعد به سؤالات تستى و تشريحى كه هر كدام شامل ۲۰۰ سؤال بود، پاسخ داديم. امتحان به زبان انگليسى برگزار شد.
سطح سؤالات امسال را نسبت به سال هاى قبل چگونه ارزيابى مى كنى
نسبت به سال گذشته، سؤالات سخت تر اما جالب و قشنگ تر بود. وقت امتحان هم كمتر بود اما به عقيده من نحوه برگزارى امتحان و سؤالات قوى تر بودند.
كدام كشورها بيشترين طلا را كسب كردند
امريكا و كانادا.
دانش آموزان كدام كشورها با هم منسجم تر بودند و با كدام تيم ها ارتباط بهترى برقرار كردى
دانش آموزان كشورهاى آسياى شرقى، كمتر ارتباط برقرار مى كردند اما دانش آموزان تيم هاى اروپايى خوش برخورد بودند. بچه هاى كشورهاى هم زبان بيشتر با هم همكارى مى كردند. با دانش آموزان تيم هاى ايتاليا و يونان هم اصلاً نتوانستيم ارتباط برقرار كنيم.
در هفته چند ساعت درس مى خواندى
يك سال اول، ۱۰ ساعت در هفته، ولى در سال دوم، هشت ساعت در روز درس مى خواندم.
كدام دبيرستان درس خواندى
تيزهوشان اصفهان.
قبل از برگزارى امتحان اضطراب داشتى
طبيعى است. كمى استرس داشتم.
لحظه اى كه مدال گرفتى، چه احساسى داشتى
خوشحال بودم، اما كمى هم ناراحت، چون فكر مى كردم طلا كسب كنم.
به ياد چه كسى افتادى
به ياد همه افتادم، مادر و پدرم، دوستان، معلم ها و همه كسانى كه در كسب موفقيت من نقش داشتند.
چه كسى در موفقيت تو بيشتر از همه نقش داشته است
پدر و مادرم. هر دو. مادرم بيشتر از طريق حمايت هاى معنوى و پدرم با فراهم كردن امكانات و نصيحت هايى كه مى كرد.
اگر جزو نفرات برتر انتخاب نمى شدى، باز هم احساس خوشحالى مى كردى
ناراحت مى شدم ولى نه زياد.
چه هديه اى به خاطر اين موفقيت كسب كردى
خوشحالى پدر و مادرم از همه مهمتر بود. همه به من لطف داشتند، پدر و مادرم، دوستان و فاميل همه به من هديه دادند.
همكلاسى هايت در برابر اين جايگاه چه واكنشى نشان دادند
همه آنها به من لطف داشتند. اكثر همكلاسى هاى من در رشته هاى مورد علاقه شان قبول شدند، ما از موفقيت يكديگر خوشحال هستيم.
چه كسى بيشتر از همه خوشحال شد
پدر و مادرم.
به اولين كسى كه تلفن زدى و خبر موفقيت ات را گفتى كى بود و چه عكس العملى نشان داد
به پدرم گفتم خيلى خوشحال شد و به من تبريك گفت.
بعد از زيست شناسى، به چه درسى علاقه دارى
شيمى.
درس خواندن خسته كننده نيست
نه، من درس خواندن را دوست دارم.
در چه رشته اى و كدام دانشگاه درس مى خوانى
پزشكى در دانشگاه تهران، البته كلاس هايم از اول مهر شروع مى شود.
چه هدفى را در آينده دنبال مى كنى
دوست دارم در هرحال موفق شوم.
چه چيزى در دنيا برايت بيشتر مهم است
پدر و مادرم و رسيدن به شناخت كامل.
چه كسى بيشتر از همه به تو افتخار مى كند
پدر و مادرم. هر دو.
به غير از درس خواندن، به چه كارى علاقه دارى
ورزش.
به چه رشته ورزشى علاقه دارى
پياده روى.
بهترين خاطره زندگيت چيست
همان لحظه اى كه مدال گرفتم. من و سه نفر از دوستانم كه با هم درس مى خوانديم، مدال گرفتيم. دو نفر طلا، من نقره و يكى از ما برنز گرفت.
اگر فقط آنها موفق مى شدند، باز هم خوشحال بودى
رفاقت به نظر من خيلى مهم است.
فكر مى كنى كجاى دنيا ايستادى
زياد بالا نيست.
اگر يكبار ديگر به دنيا مى آمدى، دوست داشتى چه كار كنى
دوست داشتم همين جايى كه هستم، باشم.
براى موفق شدن در رشته زيست شناسى چگونه بايد آن را مطالعه كرد
كتاب را با دقت مطالعه كنند. هر سؤالى كه برايشان پيش مى آيد، به دنبال جواب آن باشند، سرفصل ها را مطالعه كنند و از تجربيات بچه هاى سال هاى بالاتر استفاده كنند.
توصيه اى براى همسن و سال هايت دارى
در رشته اى كه دوست دارند فعاليت كنند و براى رسيدن به هدف خود تلاش كنند.
رمز موفقيت در چيست
اميدوارى، تلاش و علاقه.