PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنایی با ساز سه تار

samira
09-16-2008, 04:39 PM
http://www.amoozeshgah.net/images/stories/music/3tar.jpg

ساز سه تار

شكل ظاهری آن مانند تار است، با این تفاوت كه شكم آن یك قسمتی، گلابی شكل و كوچك تر است، سطح رویی كاسه سه تار نیز چوبی است؛ سه تار امروزی چهار سیم دارد.
خرك سه تار كوتاهتر از خرك تار بوده، و دسته آن نیز از دسته تار نازكتر است، سه تار فاقد «جعبه گوشی» است و گوشی های چهارگانه آن، دو عدد در سطح جلویی انتهای دسته (سر ساز) و دو تای دیگر در سطح جانبی چپ (در هنگام نواختن در سطح بالایی) كار گذاشته شده اند.
تعداد دستان های سه تار در زمان حاضر، مانند تار ۲۸است.

وسعت ساز،ایضا مانند تار به قرار زیر است:

سه تار با ناخن انگشت اشاره (و گاه توام با ناخن انگشت وسطای) دست راست نواخته می شود. به عبارت دیگر «مضراب» سه تار در واقع ناخن انگشتان نوازنده است، و به همین دلیل و به علل اكوستیكی دیگر، صدای این ساز ضعیف بوده، برای تكنوازی در جلوی جمعیت، یا همنوازی در اركستر مناسب نیست.
چنین به نظر میرسد كه سه تار در قدیم، سازی محلی بوده و در آن زمان سه سیم داشته است (كه«سه تار» دلالت بر همین نكته میكند)، ولی بعدها شهری شده وسیمی بر آن افزوده اند.

pnugirl
09-17-2008, 05:35 PM
سمیرا جون بلدی این سازو بزنی؟ من خونه یه سه تار دارم اما بلد نیستم بزنم

sunyboy
09-17-2008, 06:41 PM
سلام منم سه تار دارم و عاشق این سازم استاد نیستم ولی میتونم باهاش آهنگهایی رو بنوازم

sunyboy
09-18-2008, 09:56 PM
دوستان عزیز اگر کسی در نواختن سه تار استاد هست میتونه یک آموزش برای علاقه مندان قرار بده منم کمکش می کنم

pnugirl
09-19-2008, 12:17 PM
جدی شما سه تار می زنی؟؟؟ خوب خودتون همون یکمی رو که بلدین شروع کنین به ماهم یاد بدین

sunyboy
09-19-2008, 12:19 PM
واقعیتش من گیتار رو خوب میزنم ولی سه تار رو هم میتونم بزنم در هر صورت چشم یک اموزشی رو اماده میکنم و قرار میدم

samira
09-21-2008, 03:29 PM
نه سارا جون من اینو بلد نیستم.ولی یه کوچولو گیتارو بلدم

tarane-20
02-27-2013, 01:14 AM
سلام به همه دوستان عزیز
من هم در سطح مقدماتی سه تار میزنم،
انجمنی وجود داره به اسم(تار و سه تار) اگر مایلید عضو این انجمن بشید چو خیلی مفیده
اونجا هم هنرجو هست هم هنر اموز ،رابطه ی دوستانه ای هم بین همه وجود داره.
اگه به سه تار علاقه دارید این انجمن خیلی به کارتون میاد.
موفق باشید.