بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: انواع روشهای آبياری بارانی

 1. #1
  Borna66 آواتار ها
  • 26,854
  • 55,397
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  10,523
  پست های وبلاگ
  29

  Star انواع روشهای آبياری بارانی

  انواع روشهای آبياری بارانی

  آبياری
  آبياری گلخانه برای خاک های سبک می تواند به روش نشتی باشد يعنی با ايجاد جوی و پشته آبياری صورت می گيرد. در صورت استفاده از سيستم های قطره ای که با لوله های مخصوص صورت می گيرد نيازمند يک محاسبه دقيق هستيم زيرا معمولاً وسط خط لوله از فشار آب کمتری برخوردار است و به اين علت آبياری به صورت يکنواخت انجام نمی شود. آبياری قطره ای بايد به صورتی باشد که پياز رطوبتی بين دو قطره چکان به يکديگر متصل شود. همانطور که می دانيد روزانه مقدار معينی آب تبخير می شود که بايد در مقع مناسب تأمين گردد. در زمان رشد بوته بايد نخهای گلخانه را آماده کرده و بر فراز بوته ها به سيم های مهار در فضاب سقف گلخانه متصل نمود تا در هنگام رشد سريع بوته ها به طور منظم به دور نخ ها بسته شود برای بستن بوته ها به دور نخ ها روش های مختلفی وجود دارد می توان پايين نخ ها را به سيم مهار در پايين گياه بست و يا اينکه نخ اضافه را به دور قرقره های سيمی پيچانده و بر روی سيم مهار قرار داد و يا اينکه به وسيله کليپس های مخصوص که به انداره قطر ساقه گياه است و به انتهای نخ ها بسته می شود ارتباط ساقه و نخ را بدون گره زدن به گياه برقرار نمود شايان ذکر است که نبايد در مرحله نخ کشی بی توجهی نمود زيرا غفلت در اين کار باعث شکستن ساقه گياه می شود و سبب آسيب جدی به گياه خواهد شد.

  آبياری اوليه
  برای آبياری گلخانه بهتر است از سيستم تحت فشار به صورت قطره ای استفاده کنيم. در اين روشش که بهترين نوع آن استفاده از نوارهای آبياری است که از هدر رفتن آب جلوگيری می کند. بر اساس برنامه ای منظم به آبياری گياه خواهيم پرداخت زيرا آبياری به صورت سنتی ضمن بالا بردن مصرف آب و همچنين رطوبت گلخانه مواد غذايی در خاک را شسته و دسترسی ريشه را به اين مواد کم کرده. شايان ذکر است که آبياری گياه بر اساس سن گياه بافت خاک و زمان مصرف متفاوت است. برای مثال می توان گفت که خاک در زمستان به آب کمتری نيازمند است تا در فصل تابستان ولی در هر صورت بايد به طور يکنواخت و دوره های منظم آبياری کرد و مسلماً در خاک های سبک مقدار آبياری کمتر و فاصله زمانی بين آن نيز کمتر خواهد بود.

  آبياری بارانی ثابت
  در اين روش، به تعداد کافی بال آبياری و آبپاش وجود دارد بطوريکه احتياجی به جابجايی بالهای آبياری و آبپاشها در طول فصل زراعی نمی باشد. در سيستم های ثابت ممکن است بالهای آبياری به صورت ثابت در زير زمين گذاشته شود يا بالها در ابتدای فصل رشد روی زمين چيده شود و ر انتهای فصل رشد جمع شوند .

  آبياری بارانی نيمه ثابت
  در اين روش، بالهای آبياری زيرزمين قرار می گيرند و پس از هر آبياری فقط آبپاشها بر روی بال آبياری جابجا می شوند. اين کار توسط شيرهای خودکاری که روی بالهای آبياری نصب شده صورت می گيرد.

  آبياری بارانی جابجايی متناوب
  دراين روش، بال آبياری در حاليکه آب پاشها روی بال آبياری ثابت می باشند،پس از انجام هر آبياری جابجا شده و به محل استقرار بعدی منتقل می شوند. پس از هر آبياری، بال آبياری از لوله اصلی جدا شده و به محل بعدی منتقل می شود. بر اساس روش انتقال بال آبياری سيستم های آبياری بارانی با جابجايی متناوب به سه دسته تقسيم می شوند.

  سيستم آبياری بارانی جابجايی بادست
  در اين روش، لوله های اصلی در طول فصل آبياری ثابت بوده ولی بالها آبياری پس از هر آبياری به همراه آب پاشهای نصب شده روی آنها توسط دست جابجا می شوند.

  سيستم آبياری بارانی قطره ای کوچک
  در اين روش، بال آبياری شامل لوله هايب است که دور قرقره ای پيچيده شده و در فواصل معينی روی لوله اصلی نصب می شود. در انتهای هر يک از لوله ها، آبپاشها توسط ارابه کوچک وصل شده اند، اين آبپاشها در ابتدای آبياری به انتهای زمين کشيده می شوند بطوريکه در اين زمان قرقره کاملاً باز شده است.

  آبياری بارانی آبفشان غلتان
  اين نوع سيستم شبيه سيستم آبياری بارانی جابجايی با دست است با اين تفاوت که مجموعه يک بال آبياری روی چرخهای فلزی سوار شده و کل اين مجموعه دارای يک موتور بنزينی است. آبياری بارانی

  مزايای آبياری بارانی
  پر شيب امکان استفاده در زمينها در تمام نقاط مزرعه توزيع يکنواخت آب آبياری با لطيف کردن محيط اطراف گياهان کمک به رشد بهتر.

  معايب آبياری بارانی
  از روی برگها می شويد سموم آفت کشش و قارچ کش را. توزيع يکنواخت آب در اين نوع از روشهای آبياری تأثير نامطلوب باد در. اوليه نسبتاً زياد هزينه سرمايه گذاری

  انواع روشهای آبياری بارانی
  يکی از روشهای آبياری است که آب را توسط آب پاشها به صورت قطرات ريز باران درآورده و در سطح زمين پخش می نمايند و رطوبت مورد نياز گياه تأمين می شود. روشهای آبياری بارانی بر اساس نوع حرکت بال آبياری به چهار دسته تقسيم می شوند: سيستم های آبياری بارانی ثابت، سيستم های بارانی نيمه ثابت، آبياری بارانی با جابجايی متناوب، آبياری بارانی با جابجايی مداوم.

  جريان هوا در گلخانه
  گردش هوا در گلخانه ضروری است. وقتی که يک گياه در معرض جريان هوای تازه در خارج از گلخانه باشد، هوای تازه در نزديکی برگها تأمين شده و گياه می تواند اکسيژن پس داده و از دی اکسيد کردن تازه استفاده نمايد. جريان هوا همچنين به پايين نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می نمايد. گلخانه های تجاری به همه نيازمندی های اشاره شده در بالا و حتی بيشتر از آن وابسته اند. در يک گلخانه تجاری هدف اصلی سوددهی است؛ برای رسيدن به اين هدف، گلخانه بايد از لحاظ تأمين شرايط محيطی مطلوب کارآمد باشد. نور و دمای گلخانه بايد به طور سخت و جدی کنترل شود. اخيراً کامپيوترها برای چنين کنترل هاي به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنين وجود گازهای سمی و گرد و غبار در گلخانه ممکن است يک مشکل جدی باشد. اين گازها شامل مونواکسيد کربن، اکسيد نيتروژن و دی اکسيد نيتروژن می باشند؛ که ممکن است از وسايل حرارتی متصاعد شوند.

  تراکم بوته ها
  به منظور دستيابی به بيشترين برداشت محصول از متر مربع تراکم بوته ها حائز اهميت است. بعضی از کشاورزان و گلخانه داران بر اين باورند که اگر تعداد بوته در واحد سطح بيشتر باشد محصول بيشتری می توانند برداشت کنند. فصل کاشت و نوع واريته از نظر کوچکی و بزرگی برگ در نظر می گيرند که در اين مورد می توان از کشاورزان باتجربه و کارشناسان مربوطه کمک گرفت. ناگفته نماند که اين کار دلايل فنی و مهمی دارد که از جمله می توان ميزان نوردهی و جذب مواد مغذی خاک در فصول مختلف را نام برد. پس به خاطر اينکه بوته ها از نور کافی برخوردار بوده و رشد مناسبی داشته باشند بايد به گونه ای کاشت شوند که به روی يک ديگر کمتر سايه بياندازند و به عبارتی ديگر موجب جلوگيری از تابش نور کافی به گياه نشوند از طرفی در فصول سرد ميزان غذا رسانی خاک به ريشه کمتر می شود و اگر تراکم هم در چنين وضعيتی زياد باشد طبيعی است که به ريشه مواد کافی نخواهد رسيد.

  نشاء
  وقتی بذرها سبز شدند و رشد کافی نمودند بايد آنها را به زمين گلخانه منتقل کنيم. بدين منظور حفره هايی که با فاصله معين و بر اساس تراکم بوته در متر مربع محاسبه شده است بر روی بسترها تعبيه می کنيم که دقيقاً به اندازه حجم خاک گلدانهای سينی نشاء می باشد. آنگاه با احتياط کامل نشاء را همراه با خاک گلدان از گلدانها جدا کرده و در حفره ها قرار می دهيم. در اينجا بايد مراقب باشيم تا به ريشه ها آسيبی وارد نيايد. بعد از انتقال نشاء به زمين آبياری را شروع می کنيم. به ياد داشته باشيم مدت قرار گرفتن نشاء در گلدان نبايد از حد معمول تجاوز کند زيرا در اين صورت است که ريشه به علت حجم کم خاک دچار مشکل شده و از رشد طبيعی باز می ماند و در نتيجه گياه از ابتدا ضعيف خواهد بود و پس از آن هم رشد درستی نخواهد داشت.

  نحوه کشت
  پس از انتخاب بذر بايد فکر نحوه کشت باشيم به طور کلی در مقابل ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. يکی کشت مستقيم و کشت به صورت خزانه که از اين دو راه به خاطر صرفه جويی در استفاده از امکانات گلخانه ای و مراقبت بيشتر و بهتر تا جوانه زدن بهتر است از کشت در خزانه بهره گيری کرد. برای کشت مستقيم زمين بايد رطوبت کافی داشته و به اصطلاح گاورو باشد و بهتر است زير و روی بذر به مقدار مورد نياز بيته موس ريخته شود.

  انتخاب زمان کشت
  مورد کشت ابتدا بهتر است اطلاعاتی از قبيل آمار هواشناسی منطقه نظرات قبل از هر اقدامی در تجربيات مهندسين کشاورزی و کشاورزان با تجربه و مهمترين مورد قيمت اين محصول در و محصول بازار کسب کرده و آنگاه زمان کشت را انتخاب نماييد زيرا زمان کشت در بهره برداری تدثير مستقيم داشته و باعث بالا رفتن روحيه کار و تلاش می گردد. به طور کلی زمان رهايی که شرايط جوی نامساعد است بايد از دوره کشت حذف گردد و اگر چنين کاری صورت نگيرد و زمانهای نامساعد در ميان زمان برداشت قرار گيرد کشت با مشکلات عديده ای روبرو می شود.

  گلريزی: مرکز آموزش کشت گلخانه ای GOLrizi
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور

  http://up.pnu-club.com/images/00ld7yux3ay3itvspd7n.png
  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •